• Maqsad, mashq va topshiriq hamda resurslar o‘zaro bog‘liqligi
  • Dars maqsadini belgilashda SMART
  • Dars bosqichlari
  • Gagne boʻyicha oʻqitish va oʻrganishning 9 bosqichi
  • 4) Oʻquv materialini taqdim etish
  • Darslarni rejalashtirishda faol va passiv oʻqitish metodlari
  • Foydalanilgan adabiyotlar
  • McConnell C., Conrad B., Uhrmacher P. B. Lesson planning with purpose: Five approaches to curriculum design. – Teachers College Press, 2020.
  • Дарсни режалаштириш. Дарс мақсадларини тўғри белгилаш. Дарсда машқ ва топшириқлар кетма-кетлиги




    Download 324.96 Kb.
    Sana18.09.2022
    Hajmi324.96 Kb.
    #26062
    Bog'liq
    0Mz2BLb1WDF7Pgw00KwnEmghGExDzpEzCAL0MBdU
    IESlarning turlari va ularning issiqlik chizmalarni[1], MMIBDO\' yillik ish rejasi, 45 сон Билимлар куни маълумотномаси, Doc1, колланма, 1 Kasbiy standartlar asosida modul ta\'lim dasturlari 14 06 2022, primenenie-metoda-analiza-ierarhiy-pri-provedenii-marketingovyh-issledovaniy-na-primere-rynka-legkovyh-avtomobiley-klassa-v, Документ билет русский, Metodbirlashma 2021 ANIQ (1), Yong’in xavfsizligi asoslari., terminologiya savollar, Xo‘jalik yurituvchi sub’ektlarda ishlab chiqarish quvvatlaridan foydalanish darajasining tahlili, GEGEL Georg Vilgelm Fridrix, Yig’ish chizmasini aksonometrik proektsiyasi va unda qirqim bajarish

    Darsni rejalashtirish. Dars maqsadlarini belgilash. Darsda mashq va topshiriqlar ketma-ketligi.

    2-QISM


    Hikmatullo Urazbayev

    Reja:

    • Maqsad, mashq va topshiriq hamda resurslar oʻzaro bog‘liqligi
    • Dars bosqichlari
    • Gagne boʻyicha oʻqitish va oʻrganishning 9 bosqichi

    Maqsad, mashq va topshiriq hamda resurslar o‘zaro bog‘liqligi

    Maqsad, mashq va topshiriq hamda resurslar o‘zaro bog‘liqligi

    Maqsaddan kelib chiqqan holda mashqlar va resurslar tanlanadi


    Mashq va topshiriqlar
    Resurslar
    Maqsad

    Dars maqsadini belgilashda SMART mezonidan foydalanish


    Specific - Aniq
    Measurable – O‘lchanadigan
    Achievable -Erishish mumkin bo‘lgan
    Relevant – Hayotiy va dolzarb
    Time-bound – Vaqt bilan chegaralangan
    S
    M
    A
    R
    T

    Dars bosqichlari

    Dars bosqichlari


    BOSHLANGʻICH BOSQICH
    Oʻquvchilarning oʻrganishga boʻlgan motivatsiyasini oshiruvchi, mavzuga oid ilgari egallangan bilimlarini stimullovchi mashq(lar)
    OʻRTA BOSQICH
    Dars mavzusini taqdim etish, mavzuga oid mashq va topshiriqlar
    YAKUNLOVCHI BOSQICH
    Oʻquvchilar dars davomida oʻrganganlarini qanchalik tushunganligini baholash imkonini beruvchi va qayta aloqa (fidbek) mashqlari

    Gagne boʻyicha oʻqitish va oʻrganishning 9 bosqichi

    Gagne boʻyicha oʻqitish va oʻrganishning 9 bosqichi

    1) Oʻquvchilar diqqatni tortish

    2) Oʻquvchilarga darsning maqsadi va kutilayotgan natijani aytish

    3) Ilgari egallangan bilimni faollashtirish

    4) Oʻquv materialini taqdim etish

    5) Oʻrganish boʻyicha koʻrsatma va yordam berish

    6) Oʻrganish natijalarini namoyish etish (mashqlar bajarish)

    7) Qayta aloqa (fidbek)

    8) Natijalarni baholash

    9) Xotirada saqlab qolishga sharoit yaratish

    Darslarni rejalashtirishda faol va passiv oʻqitish metodlari


    Ma’ruza
    O‘qish: 10%
    Audiovizual: 20%
    Namoyish qilish: 30%
    Muhokama: 50%
    Amaliy bajarish: 70%
    Boshqalarga o‘rgatish: 90%

    Foydalanilgan adabiyotlar:

    Cambridge Assessment International. Teacher Guide. Incorporating language learning support. Cambridge IGCSE® / Cambridge IGCSE® (9–1). Mathematics 0580 / 0980

    Iqbal M. H., Siddiqie S. A., Mazid M. A. Rethinking theories of lesson plan for effective teaching and learning //Social Sciences & Humanities Open. – 2021. – Т. 4. – №. 1. – С. 100172.

    McConnell C., Conrad B., Uhrmacher P. B. Lesson planning with purpose: Five approaches to curriculum design. – Teachers College Press, 2020.

    University of Detroit. What is Spiral Curriculum? https://eng-sci.udmercy.edu/

    Wiggins G., Wiggins G. P., McTighe J. Understanding by design. – Ascd, 2005.


    Download 324.96 Kb.




    Download 324.96 Kb.

    Bosh sahifa
    Aloqalar

        Bosh sahifa



    Дарсни режалаштириш. Дарс мақсадларини тўғри белгилаш. Дарсда машқ ва топшириқлар кетма-кетлиги

    Download 324.96 Kb.