• Operační systém
 • . programovacích jazyků . Jednotlivé části OS Osobní počítače mají operační systém rozdělen do dvou částí : BIOS
 • Vlastní operační systém
 • Atari, Commodore a Apple
 • Výhody a nevýhody Mezi výhody
 • Emulátor DOSBox
 • Operační systémy firmy Microsoft
  Download 5,29 Mb.
  bet1/40
  Sana25.03.2020
  Hajmi5,29 Mb.
  #8784
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   40

  Operační systémy firmy Microsoft (aktualizováno 5. 4. 2019)

  - OS – pojem, jednotlivé části OS, funkce

  - MS-DOS (pojem, výhody, nevýhody, emulátor DOSBox, klony MS-DOSu, základní části systému (systémové soubory), rozhraní systému (příkazový řádek a jeho spuštění, souborové manažery), verze MS-DOSu, základní pojmy (disková jednotka, soubor (typy a přípony), označování souborů, adresář, hlavní adresář, stromová struktura adresářů, úplná specifikace souboru, spouštění programů, přerušení činnosti programu), interní a externí příkazy)

  - MS Windows (pojem, multitasking, GUI, popis jednotlivých verzí MS Windows, BSOD, výhody, nevýhody, webové prohlížeče, podíl na trhu)

  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


  Operační systém je základní programové vybavení počítače. Je to rozhraní, jehož prostřednictvím uživatel komunikuje s hardwarem. Ze začátku však počítače vůbec operační systém neměly a programátor musel se strojem rozmlouvat v jeho řeči, tedy zadávat přesně jedničky a nuly, a přitom vědět, kde se v počítači co nachází, kde je jaké zařízení. S rozvojem výpočetní techniky se ale tato metoda stávala pomalu neúnosná, a tak si programátoři pro svou potřebu vytvořili několik tzv. programovacích jazyků.
  Jednotlivé části OS
  Osobní počítače mají operační systém rozdělen do dvou částí:


  • BIOS (Basic Input Output System) je naprogramován v paměti ROM nebo nahrán v paměti (E)EPROM (tzv. FlashBIOS) jako firmware a slouží k tomu, aby počítač po zapnutí provedl inicializaci periférií a zavedl operační systém.

  • Vlastní operační systém, který je BIOSem nahrán z diskety, pevného disku, flash disku, externího disku nebo jiného média. U některých menších počítačů býval i tento systém zabudován jako firmware (např. KickROM u Amigy).


  Funkce OS


  • organizuje přístup a využívání zdrojů PC (čas procesoru, přístup k datům na discích, přístup do paměti).

  • fyzicky zajišťuje vstup a výstup dat podle požadavků ostatních programů.

  • komunikuje s uživatelem a na základě jeho pokynů vykonává požadované akce.

  • reaguje na chybové stavy programů a mylné požadavky uživatelů tak, aby tyto chyby nezpůsobily zásadní destrukci systému nebo poškození dat.

  • eviduje využívání systémových zdrojů.


  MS-DOS
  V roce 1981 firma IBM uvedla na trh první PC spolu se 16bitovým operačním systémem MS-DOS (Microsoft Disk Operating System). Pro další vývoj počítačového průmyslu a šíření OS od Microsoftu se ukázalo jako rozhodující, že firma IBM umožnila výrobu klonů svých počítačů - velmi rychle se pak rozšířily do celého světa (do té doby to nebylo zvykem - firmy jako Atari, Commodore a Apple licencování svých počítačů neumožňovaly).
  Ačkoliv MS-DOS v podstatě umožnil masivní rozvoj mikropočítačů, byl již v době svého vzniku nepohodlný a z hlediska návrhu nedostatečný a v podstatě zastaralý. MS-DOS podporoval pouze jednoho připojeného uživatele, který mohl v čase pracovat s pouze jedním programem (chybějící podpora multitaskingu). MS-DOS měl hardwarová omezení, např. nedokázal pracovat s pamětí větší než 640 kB nebo s disky většími než 30 MB. Většina nedostatků MS-DOSu, především uživatelská nepřívětivost a absence multitaskingu, byla postupně překonána pozdějšími verzemi systému Windows.

  Výhody a nevýhody
  Mezi výhody MS-DOSu patřila jeho rozšířenost a stabilita, dále pak velké množství aplikačních programů běžících právě pod MS-DOSem (obrovská urživatelská základna).
  Naopak mezi nevýhody patřilo nepřívětivé uživatelské rozhraní (technicky zaostalé a textově orientované), uživatel musel znát velké množství příkazů, jejich syntaxi a správnou volbu parametrů a samozřejmě postrádal i multitasking.
  Emulátor DOSBox
  Při spouštění DOSových programů ve Windows 95 / ME běžel DOS v přímém nechráněném módu, což umožňovalo velkou rychlost a dobrou kompatibilitu těchto programů, ale celkově tato vlastnost snižovala stabilitu. Ve Windows NT (2000) běžely DOSové aplikace v jakési emulaci, díky níž nemohou způsobit pád systému, ale některé z programů zhavarují, nebo běží pomalu.
  Kvalitnějším programem pro jeho emulaci na novějších počítačích s nejrůznějšími systémy je DOSBox. V něm lze zprovoznit jak staré programy, tak i většinu her.
  http://www.dosbox.com/


  Download 5,29 Mb.
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   40
  Download 5,29 Mb.

  Bosh sahifa
  Aloqalar

      Bosh sahifa  Operační systémy firmy Microsoft

  Download 5,29 Mb.