• Dars ishlanmasi Mavzu :Qirqim turlari Tekshirdi: Ibodullayeva Nigora Bajardi: Bekpo’latov Asqar
  • III.Tarbiyaviy maqsad. Tarbiyali, e’tiborli, xushmuomalali, intizomli bo’lishga tarbiyalash. Kommunikativ kompetensiyasi
  • O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi
  • IV.Darsning turi. O’quvchilarning bilim, ko’nikma va malakalarini rivojlantirish. V.Darsda foydalaniladigan turli xil metodlar
  • VIII.Darsning borishi. 1.Tashkiliy qism. A)O’quvchilar bilan salomlashish.B)Navbatchining axboroti.V)Davomatni aniqlash. IX.Uy vazifasini va o’tilgan darsni umumlashtirish.
  • XI.Darsning xulosasi. O’tilgan mavzu bo’yicha o’quvchilar bilan savol-javob o’tkazish. XII.Uyga vazifa.
  • O’zbеkistоn rеspublikasi




    Download 160.53 Kb.
    Sana14.05.2023
    Hajmi160.53 Kb.
    #59485
    Bog'liq
    ASQAR DARS ISHLANMA
    1-декабр СПИД 2017, Yegamberganov Ravshan, Geshtalt psixologiyasi, Texnologik jarayonlarni loyihalash asoslari. Babaxanova X.A., 8-SINF MEXNAT, Ўқувчига ёдлашни эмас, mavzu-6, 54565554, GAIBOV ZARIFJON, 1.212-Arx. Abdusharipova Ozoda (2), 0120, Masalalar turlari va ular ustida ijodiy ishlash Reja, Xaytbayev Jamshid 1-MB, instruction

    O’ZBЕKISTОN RЕSPUBLIKASI
    О
    LIY VA O’RTA MAХSUS TA’LIM VAZIRLIGI



    Urganch Davlat univеrsitеti San’atshunoslik fakulteti “Tasviriy san`at va muhandislik
    grafikasi” yònalishi 201-guruh talabasi Bekpo’latov Asqarning Chizmachilik fanini
    o'qitish metodikasi fanidan

    Dars ishlanmasi
    Mavzu :Qirqim turlari
    Tekshirdi: Ibodullayeva Nigora
    Bajardi: Bekpo’latov Asqar
    ____________________________________________________2023yil 9-sinf
    Mavzu: Qirqim turlari
    I.Darsning maqsadi va vazifasi:
    Ta’limiy maqsad.1.Mavzu bo’yicha o’quvchilarga to’g’ri tushuncha berish.
    II.Rivojlantiruvchi maqsad.
    O’quvchilarning mantiqiy fikrlash qobiliyatini rivojlantirish.
    III.Tarbiyaviy maqsad.
    Tarbiyali, e’tiborli, xushmuomalali, intizomli bo’lishga tarbiyalash.
    Kommunikativ kompetensiyasi: mavzudan kelib chiqib to‘g‘ri javob bera oladi.
    Axborotlar bilan ishlash kompetensiyasi: mavjud axborot manbalaridan (internet, televizor, radio (audio-video yozuv), telefon, kompyuter, elektron pochta va boshq.) foydalana oladi.
    O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi: shaxs sifatida doimiy ravishda o‘zini-o‘zi rivojlantirib, jismoniy, ma’naviy, ruhiy va intellektual kamolotga intila oladi.
    Ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi: Mehnat qonunchiligida o‘z haq huquqlarini biladi, jamiyat va oilasi manfaatlari uchun xizmat qila oladi.
    Milliy va umummadaniy kompetensiya: Vatanga sadoqatli, insonlarga mehr-oqibatli hamda umuminsoniy va milliy qadriyatlarga e’tiqodli bo‘la oladi.
    IV.Darsning turi.
    O’quvchilarning bilim, ko’nikma va malakalarini rivojlantirish.
    V.Darsda foydalaniladigan turli xil metodlar: Amaliy.
    VI.Darsda foydalaniladigan jihozlar: Ko’rgazmali qurollar va plakatlar.
    VII.Darsning rejasi:
    1.Tashkiliy qism -2 m.
    2.Kirish so’zi- 2 m
    3.Uy vazifasini tekshirish- 11 m
    4.Yangi mavzu bayoni -20 m.
    9.Mustaxkamlash -4 m.
    6.Darsning xulosasi – 4 m.
    7.Uyga vazifa – 2 m
    VIII.Darsning borishi.
    1.Tashkiliy qism.
    A)O’quvchilar bilan salomlashish.B)Navbatchining axboroti.V)Davomatni aniqlash.
    IX.Uy vazifasini va o’tilgan darsni umumlashtirish.
    X.Yangi dars bayoni:Ko‘rinishlarda qirqim hosil qilish uchun kesuvchi tekislik orqali kesilgan joylar fikran avval bosh, so‘ngra boshqa ko‘rinishlarda aniqlanadi. Qirqimga tushgan yuzalar kesim kabi bir yoqlama shtrixlanadi.
    7.1-chizmada kesuvchi В tekislik Я ga parallel qilib o‘tkazilgan. Detaining ustdan ko‘rinishida silindrik teshik qirqimda ochiq ko‘rinadi (7.1-chizma, b). Detaining qirqimini yaqqol tasvirida aniq ko‘rsatish maqsadida uning qirqilgan ustki qismi


    y uqoriga ko‘tarilgan.

    7.2-chizmada ham shu detaining uchta ko‘rinishi va yaqqol tasvirida qirqim ko'rsatilgan. Kesuvchi С tekislik Wga parallel qilib o‘tkazilgan. Shunda detaining chapdan ko‘rinishida ichi toiiq ko‘rinadi (bu yerda С tekislik izi va C—Cshartli ravishda ko‘rsatilgan).


    Qirqim qo'llanilgan chizmaga e’tibor berilsa, detaining ichki tuzilishini tasviTlovchi shtrix chiziqlar o‘chirilgan (7.2- va 7.3-chizmalarga q.). Uning o‘miga kontur chiziq chiziladi. Qirqimda kesuvchi tekislik izi detaining simmetriya o‘qi orqali o‘tsa u tasvirlanmaydi. 6.3- va 7.1-chizmalarda kesuvchi tekislik detaining turli joylaridan o'tgan holatdagi qirqimni belgilanishi ko‘rsatilgan.
    D etaining shakli murakkabroq bo‘lsa va uning ichki tuzilishini bitta ko‘rinishda
    qirqib ko‘rsatishning imkoniyati bo‘lmasa, boshqa ko‘rinishlarida ham qirqim
    qo‘llaniladi. 7.3-chizmadagi detaining uchala ko‘rinishida ham qirqim qo‘llanilgan. A—A orqali frontal qirqim, B—B yordamida gorizontal qirqim bajarilgan. Bu yerda kesuvchi tekislik izlari detaining simmetriya o‘qi orqali o‘tmaganligi uchun ular A—A va B—B tarzida ko‘rsatilgan. Shu chizmada profil qirqim belgilanmagan, chunki uni qirquvchi profil tekislik detaining simmetriya tekisligi orqali o‘tgan. Qirqimlar haqida umumiy ma’lumotlar model va plakatlar yordamida tushuntirilgandan so‘ng sinf doskasida 7.4-chizmalar yordamida oddiy qirqim turlari chizib tushuntiriladi.
    XI.Darsning xulosasi.
    O’tilgan mavzu bo’yicha o’quvchilar bilan savol-javob o’tkazish.
    XII.Uyga vazifa.
    A)Mavzuni o’qib kelish. B)Konspekt qilish.V)Keyingi darsga tayyorgarlik ko’rish.
    Tasdiqlayman:______________ O’TIBDO’.
    Download 160.53 Kb.




    Download 160.53 Kb.