• ___ - _______201__ yil ____ - _______201__ yil ____ - _____201_ yil
  • 1) ta’limiy
  • Kompetensiya: TK1-kommunikativ kompetensiya 2 TK2-axborot bilan ishlash kompetensiyasi Dars uslubi
  • Dars bosqichlari Vaqti
  • I. Tashkiliy qism
  • Tekshirdim: O`quv ishlari bo`yicha dirеktor




    Download 0.97 Mb.
    bet1/35
    Sana18.08.2022
    Hajmi0.97 Mb.
    #25259
      1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   35
    Bog'liq
    7 sinf informatika 2018 yil konspekt
    2 v.ingliz tili, Do acrobatic, diplom ishi, Давлат инновацион сиёсати, обложка, 1 maruza mavzu (2), Maktabdagi to‘garak ishlarini o‘quvchi tarbiyasiga ta’siri. O’qu, 8-lectures Presentation tech

    Tekshirdim:
    O`quv ishlari bo`yicha dirеktor
    O’qituvchi:____________________ o`rinbosari:_________________



    SINF

    7”____”

    7”____”

    7”____”

    7”____”

    SANA

    ___ - _______201__ yil

    ____ - _______201__ yil

    ____ - _____201_ yil

    ____ - _____ 201__ yil



    Mavzu: AXBOROT TUSHUNCHASI VA BILISH HAQIDA


    Darsning maqsadi:
    1) ta’limiy: O`quvchilarga axborotning ko`rinishlari, xususiyatlari va turlari haqida ma’lumot berish;
    2) tarbiyaviy: O`quvchilarga vatanparvarlik tarbiyasi berish;
    3) rivojlantiruvchi: O`quvchilarning ilmiy-texnik dunyoqarashini rivojlantirish
    DTS: Axborotning ko`rinishlari, xususiyatlari va turlari haqida tushunchaga ega bo`lish
    Kompetensiya:

    1. TK1-kommunikativ kompetensiya

    2 TK2-axborot bilan ishlash kompetensiyasi
    Dars uslubi: : Guruhlarda ishlash, tushunchalar tahlili
    Dars jihozi: Darslik, kompyuter,
    Darsning borishi:



    Dars bosqichlari

    Vaqti

    1

    Tashkiliy qism

    2 minut

    2

    O`tgan o`quv yilida o`tilganlarni takrorlash va baholash

    15 minut

    3

    Yangi mavzuning mazmunini ochish va xulosalar chiqarish

    25 minut

    5

    Uyga vazifa va topshiriqlar

    3 minut



    I. Tashkiliy qism: 1.Salomlashish.
    2.Yo'qlama qilish.
    3.Uyga vazifani so'rash.
    II. Takrorlash:
    6-sinda o`tilganlarni takrorlash.


    III. Yangi mavzu bayoni:
    «Informatsiya» so‘zi turli tillarda ishlatilib, ma’nosi turlicha talqin qilinsa ham, ularning asosida lotincha informatio so‘zi yotadi. U «tushuntirish», «tavsiflash», «xabar olish» degan ma’nolarni anglatadi. O‘zbek tilida informatsiya so‘zi axborotdeb tushuniladi. IX–X asrlarda Forobiy taxallusi bilan yashab ijod etgan yurtdoshimiz Abu Nasr Muhammad ibn Muhammad ibn Uzlug‘ Tarxon bilish jarayoni ikki bosqich – aqliy bilishva hissiy bi lishdan iborat bo‘lib, ular o‘zaro bog‘liq va biri boshqasisiz vujudga kelmasligini alohida ta’kidlaydi. Bilishning mazkur bosqichlari axborotsiz shakllanmaydi va demak, axborot bilishning asosini tashkil etuvchi elementhisoblanadi. Allomaning aytishicha, odamning ibtidosida avvalo «oziqlanish talabi» paydo bo‘lib, unga ko‘ra, odam ovqatlanadi. Shundan so‘nggi talablar «tashqi talablar» bo‘lib, ular bevosita tashqi ta’sir
    natijasida sezgi a’zolari orqali vujudga keladi. Mazkur «tashqi talablar» 5 turlidir: teri orqali sezgi; ta’m bilish sezgisi; hid bilish sezgisi; eshitish sezgisi; ko‘rish sezgisi. Forobiy «Ilm va san’atning
    fazilatlari» risolasida tabiatni bilish jarayoni cheksizligini, bilim bilmaslikdan bilishga, sababiyatni bi lishdan oqibatni bilishga, sifatlardan mohiyatgaqarab borishini va buning asosida, ilmning borgan sari ortib, chuqurlashib borishini ta’kidlaydi.
    AXBOROTdeganda biz barcha sezgi a’zolari miz orqali borliqning ongimizdagi aksi yoki ta’sirini, bog‘liqlik darajasini tushunamiz.



    Download 0.97 Mb.
      1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   35




    Download 0.97 Mb.

    Bosh sahifa
    Aloqalar

        Bosh sahifa



    Tekshirdim: O`quv ishlari bo`yicha dirеktor

    Download 0.97 Mb.