• Průměry wolframových elektrod a jejich délka
 • Jakou elektrodu tedy zvolit
 • Označení Druh oxidu Hmotnostní procento oxidů Barevné označení
 • Wolframové elektrody – druhy a použití
  Download 16,55 Kb.
  Sana28.03.2020
  Hajmi16,55 Kb.
  #9209

  Wolframové elektrody – druhy a použití
  Wolframové elektrody (W-elektrody)  • Pro svařování se používají buď čisté wolframové elektrody (o čistotě 99,9% - značení W), nebo s přísadami (thorium, lanthan, cér, zirkon - značení WT, WL, WC, WZ).

  • Jejich volba závisí na druhu proudu, oblasti použití a očekávaném výsledku svařování.

  • Druh a označení elektrod udává norma ČSN EN 26848.

   
    

  Průměry wolframových elektrod a jejich délka

  Standardně vyráběné průměry [mm]:           1,0 - 1,6 - 2,0 - 2,4 - 3,2 - 4,0 - 4,8 - 6,4


  Standardně vyráběné délky [mm]:                50, 75, 150, 175

   
   


  Vzdálenost elektrody od materiálu - délka oblouku

  Výrobci doporučují, aby použitý průměr elektrody byl rovněž vzdáleností od materiálu, tedy elektroda o průměru 2,4 mm má být udržována ve vzdálenosti 2,4 mm od základního materiálu. Délka oblouku by měla být po celou dobu svařování udržována stejná.

   

   

  Značení wolframových elektrod  Jako příklad značení použijeme wolframovou elektrodu WT10. První písmeno W označuje wolfram, který je základním prvkem elektrod. Druhé písmeno T značí přísadu oxidů - zde thorium. Číslo při základní značce udává desetinásobek koncentrace oxidů - zde 0,9 - 1,2.

   
   
     Druhy wolframových elektrod  • WP - čistě wolframové - elektroda je vhodná pro svařování slitin hliníku střídavým proudem. Zde vyniká dobrou stabilitou oblouku, nevhodná je pro svařování stejnosměrným proudem. Nebrousí se do špičky.
    

  • WZ - legované zirkonem - nahrazují WP elektrody. Zirkon minimalizuje tvorbu wolframových vměstků ve svarovém kovu. Použití je hlavně pro střídavý proud (svařování hliníkových materiálů).
    

  • WT - legované thoriem - thorium způsobuje snížení výstupní práce a zvýšení emise elektronů. Stoupajícím obsahem thoria se zlepšují: zapalovací vlastnosti, trvanlivost, proudová zatížitelnost. Použití při svařování vysocelegovaných a nerezových ocelí stejnosměrným proudem. Při svařování a broušení je nutné důkladné odsávání. Upozornění: Thorium je radioaktivní prvek. Se stoupajícím obsahem thoria roste radioaktivita těchto elektrod! Nebezpečí thoriovaných elektrod není v záření gama (zanedbatelné), ale v záření alfa. Radioaktivní částice se usazují v plících a v nejhorším případě mohou způsobit rakovinu. Pokud jsou přesto použity, je nutné důkladné odsávání při broušení i při svařování. Výroba těchto elektrod již byla ukončena. Jako plnohodnotná náhrada jsou nabízeny elektrody ABICOR BINZEL E3®.  
    

  • WC - legované cérem - tyto elektrody jsou univerzální a hodí se pro svařování stejnosměrným i střídavým proudem. Na svařování legovaných i nelegovaných ocelí, slitin hliníku, slitin titanu, niklu, mědi a hořčíku. Mají dobré zapalovací vlastnosti (i při teplé elektrodě), je dobrá trvanlivost a proudová zatížitelnost.
    

  • WL - legované lanthanem - tyto elektrody jsou univerzální a lze je použít při svařování střídavým i stejnosměrným proudem. Jsou lepší než WC elektrody v oblasti nízkých proudů. Hodí se i pro svařování plasmou a mikroplasmou. Lanthan usnadňuje zapalování, zejména při automatizovaném svařování.  Jakou elektrodu tedy zvolit?

  Obecně se dnes etablují jako standardy elektrody WC20 (šedá) a WL15 (zlatá). Tyto typy pokrývají široký okruh materiálů jako je hliník, nerez, uhlíkatá ocel, bronz, titan, měď atd.  Druhy nejpoužívanějších wolframových elektrod a jejich značení

   


  Označení

  Druh oxidu

  Hmotnostní procento oxidů

  Barevné označení

  WP

  -

  -

  zelená

  WT10

  ThO2

  0,9 - 1,2

  žlutá

  WT20

  ThO2

  1,8 - 2,2

  červená

  WT30

  ThO2

  2,8 - 3,2

  fialová

  WT40

  ThO2

  3,8 - 4,2

  oranžová

  WZ08

  ZrO2

  0,7 - 0,9

  bílá

  WL10

  LaO2

  0,9 - 1,2

  černá

  WL15

  LaO2

  1,3 - 1,7

  zlatá

  WL20

  LaO2

  1,8 - 2,2

  modrá

  WC20

  CeO2

  1,8 - 2,2

  šedá

  WS02

  vzácné zeminy

  --

  tyrkysová

  WLYC10

  La2O3 + Y2O3 + CeO2

  0,8 - 1,2

  zlatá

   

  Download 16,55 Kb.
  Download 16,55 Kb.

  Bosh sahifa
  Aloqalar

      Bosh sahifa  Wolframové elektrody – druhy a použití

  Download 16,55 Kb.