• 5Windows XP 64-bit Edition
 • 7Windows XP Home Edition
 • 8Windows XP Professional Edition
 • 9Windows XP Media Center
 • 10Windows XP Tablet Edition
 • 11Windows XP Corporate
 • 12Windows Fundamentals for Legacy PCs
 • 13Windows XP Starter Edition
 • 14Windows XP Edition N
 • 1Seznámení s Windows xp
  Download 52.94 Kb.
  Sana21.03.2017
  Hajmi52.94 Kb.


  1Seznámení s Windows XP:


  Windows XP je počítačový operační systém vyvinutý společností Microsoft. Je určen pro obecné použití na domácích či firemních osobních počítačích, laptopech či mediálních centrech. Zkratka „XP“ vychází z anglického slova experience (v překladu zkušenost). Systém byl vyvíjen pod kódovým označením Whistler, má číselné označení verze 5.1. Jedná se o přímého následníka operačního systému Windows 2000. Je tak prvním operačním systémem od společnosti Microsoft, který je určen jak pro domácí užití, tak pro nasazení ve firmách. Je založen na 32bitové architektuře, ve verzi ,,64-bit Edition" na 64bitové architektuře, kterou ale musí podporovat procesor (např. AMD Athlon 64, Intel Itanium atd.), a na jádře systému Windows NT.

  http://cs.wikipedia.org/wiki/Windows_XP#Verze_a_varianty

  2Verze a varianty:


  Windows XP byl poprvé uvolněn 25. října 2001 a v současné době se jedná o nejvíce používanou verzi tohoto operačního systému. Od svého uvedení na trh se dočkal tří velkých aktualizačních balíčků, z nichž hlavně Service Pack 2 (zkráceně SP2) systém výrazně pozměnil a přidal některé nové bezpečnostní prvky. Třetí servisní balíček vyšel v první polovině roku 2008, tedy až po vydání Windows Vista. 25. dubna 2005 byl vydán Microsoft Windows XP v 64 bitové verzi.

  Operační systém Windows XP je k dispozici v několika variantách:  • Windows XP Professional Edition

  • Windows XP Home Edition

  • Windows XP 64-bit Edition

  • Windows XP Media Center 2005

  • Windows XP Tablet Edition

  • Windows XP Corporate

  • Windows XP Embedded

  • Windows Fundamentals for Legacy PCs

  • Windows XP Starter Edition

  • Windows XP Edition N

  Varianta Windows XP Edition N je výsledkem antimonopolního řízení Evropské komise, která obvinila společnost Microsoft z porušování hospodářské soutěže a kromě pokuty 497 miliónu euro musel softwarový gigant vydat verzi Windows XP bez integrovaného přehrávače Windows Media Player. Uvedená verze se však dle očekávání nesetkala se zájmem uživatelů, což však mohlo být způsobeno neznalostí uživatelů a malou prodejní dostupností vydání.

  http://cs.wikipedia.org/wiki/Windows_XP#Verze_a_varianty

  3Funkce:


  Windows XP mají zásadně vylepšený vzhled (od verze Windows 95 až k Windows 2000 to byly spíše malé úpravy) a kompletně přepracovanou nabídku Start. Byla také upravena řada dalších maličkostí (jiné ovládací panely, přihlašovací obrazovka). Také doba spuštění systému se, oproti minulým verzím Windows, zkrátila. Windows XP se prezentují jako čistě multimediální a zábavní systém.

  Mezi další novinky se řadí rychlé přepínání uživatelů, funkce vzdálené pomoci či integrovaná podpora vypalování CD/DVD.  http://cs.wikipedia.org/wiki/Windows_XP#Verze_a_varianty

  4Systémové požadavky:


  Systémové požadavky pro Windows XP (edice Home a Professional) jsou následující:
  Minimum

  Doporučené

  Procesor

  233 MHz

  300 MHz nebo vyšší

  Operační paměť

  64 MB RAM

  128 MB RAM nebo více

  Grafická karta a monitor

  Super VGA (800 x 600)

  Super VGA (800 x 600) a vyšší

  Volné místo na HDD

  1.5 GB

  1.5 GB a více

  Mechaniky

  CD-ROM nebo DVD-ROM

  CD-ROM nebo DVD-ROM

  Zařízení

  Myš a Klávesnice

  Myš a klávesnice

  Další

  Zvuková karta, reproduktory, nebo sluchátka

  Zvuková karta, reproduktory nebo sluchátka


  5Windows XP 64-bit Edition:
  Obrázek 1 - Windows XP 64-bit Edition

  Celým názvem Windows XP Professional x64 Edition - se jedná o 64-bitovou verzi operačního systému WinXP Pro ve verzi NT 5.2. Nelze ji upgradovat aktualizací WinXP SP2 protože ta je určena pro Windows NT 5.1 (XP Home/Pro/Med Cntr). Systém je navržen pro skutečně velmi náročné uživatele (pravující v oboru grafiky, strojírenství, vědy atd.)


  5.1Podpora


  WinXP Pro x64 obsahují pokročilou podporu pro technologie AMD64 od Advanced Micro Devices, Inc. a EM64T od Intel Corporation. Je určena také pro pokročilé a zkušené uživatele. A lze instalovat a spouštět v ní 64-bitové aplikace. Pokud se tyto aplikace budete snažit spustit v 32-bitovém OS se 32-bit procesorem, zobrazí se vám chyba, že aplikace není podporována systémem Win32. Systém lze instalovat pouze na 64-bitové procesory (AMD Athlon 64, AMD Opteron, Intel Xeon s EM64T a Intel Pentium 4 s EM64T). Podporují také mnohem vyšší kapacity operačních pamětí (až 128 GB RAM a 16 TB virtuální paměti).

  http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/464616-windows-xp-professional-x64-edition

  6Windows XP Embedded:
  Obrázek 2 - Windows XP Embedded

  Windows XP Embedded je operační systém firmy Microsoft založený na stejném kódu, jako Windows XP Professional Edition. Běžně se používá ve vestavěných (angl. embedded) zařízeních, jako terminál, bankomat, pokladna. Pracuje pouze na hardware, který je kompatibilní s platformou PC.

  Vytvoření vlastního operačního systému Windows XP Embedded je možné ve vývojovém prostředí Microsoft XP Embedded Studio, které existuje ve dvou verzích: komerční a nekomerční. Operační systém se sestavuje z jednotlivých komponent, kterých je více než deset tisíc. Vytvořený operační systém Windows XP Embedded obsahuje jen požadované funkce a je podstatně menší než klasické Windows XP.

  http://cs.wikipedia.org/wiki/Windows_XP_Embedded

  7Windows XP Home Edition:
  Obrázek 3 - Windows XP Home Edition

  Operační systém Microsoft Windows XP Home Edition nabízí řadu nových funkcí, které umožňují efektivnější práci a rychlejší připojení k Internetu a ostatním uživatelům.


  Systém Windows XP Home Edition kombinuje nejlepší funkce operačních systémů společnosti Microsoft s výkonností, bezpečností a spolehlivostí jádra Windows 2000.
  Ochraňuje systémové soubory Windows a architekturu systémového jádra.
  Každá aplikace se nachází ve zcela samostatné zabezpečené části paměti.
  Podporuje souběžně sdílených knihoven DLL.
  Analyzuje stovky různých systémových ukazatelů, včetně paměti, disku a přenosové rychlosti v síti.
  Správce úloh.
  Prodlužuje životnost baterií přenosného počítače tím, že šetří energii obrazovky, a to dvěma způsoby - víko (když je víko přenosného počítače zavřené, je obrazovka vypnutá), snížení jasu obrazovky LCD (když je přenosný počítač napájen z baterie, sníží se jas obrazovky. Původní jas se objeví po zapojení do elektrické sítě).
  Brána firewall pro připojení k Internetu hlídá počítač před útoky při připojení k Internetu.
  Správce pověření bezpečně ukládá informace o heslech.
  Srozumitelný průvodce instalací.
  Dynamická aktualizace.
  Funkce obnovy systému v systému Windows XP Home Edition umožňuje návrat k původnímu stavu počítače v případě, že dojde k potížím problém bez ztráty souborů s uživatelskými daty.
  Technologie ClearType.
  Rozšířené centrum pro nápovědu a odbornou pomoc.
  Windows Messenger.
  Sdílené připojení k Internetu.
  Internet Explorer.
  Windows Media Player pro Windows XP.
  Windows Movie Maker.

  Pořizovací cena licence formou OEM softwaru je nižší než při jiných formách nákupu


  Licence pořízená formou OEM zůstává po celou dobu užívání produktu vázána na počítač, na který byla prvotně nainstalována. S tímto počítačem může být dále prodána nebo převedena na dalšího uživatele. Licenci k softwaru pořízenou formou nákupu OEM softwaru nelze přenést na jiný počítač - v případě likvidace počítače nebo jeho vyřazení dochází zároveň k zániku licence.

  Licenci OEM je možné použít také na legalizaci nebo upgradování operačního systému.

  Produkt je volně prodejný i bez HW (toto deklaruje i originál MS nálepka na produktu).

  http://www.pocitace-ostrava.cz/windows-xp-home-sp2b-cz-oem/

  8Windows XP Professional Edition:


  Obrázek 4 - Windows XP Professional Edition

  Systém Windows XP Professional přináší nový standard spolehlivosti a výkonnosti do světa osobních počítačů. Nové rozhraní systému Windows XP Professional má novou podobu orientovanou na úlohy, která zjednodušuje a zpřehledňuje provádění běžných úloh. Pokud chcete získat od svého počítačového systému maximum, pak je tato verze Windows určena právě pro vás.

  Professional kombinuje přednosti Windows 2000 Professional, např. standardizované zabezpečení, jednoduché ovládání a spolehlivost, a nejlepší funkce systémů Windows 98 a Windows Millennium Edition, jako jsou technologie Plug and Play, zjednodušené uživatelské rozhraní a inovovaný přístup k odborné pomoci. Tím jsou vytvořeny předpoklady pro to, aby se systém Windows XP Professional stal nejlepším klientským operačním systémem pro podnikatelskou oblast. Ať jej budete používat na jediném počítači nebo v celosvětové síti, nabízí vám tento nový operační systém vysokou funkčnost při snížených nákladech na klientské počítače.

  http://www.microsoft.com/cze/windows/xp/pro/default.mspx

  9Windows XP Media Center:
  Obrázek 5 - Windows XP Media Center

  Systém Windows XP Media Center slouží pro "počítače do obýváku", tzv. HTPC (Home Theatre PC). Jedná se o operační systém s "grafickou nadstavbou" pro multimediální počítač. Často se ovládá dálkovým ovladačem. Uživatel se pohybuje v menu na obrazovce monitoru či na televizi a samotný operační systém je "skrytý".  http://www.ovsem.net/windows-xp/vsechny-verze-windows-xp

  10Windows XP Tablet Edition:
  Obrázek 6 - Windows XP Tablet Edition

  Windows XP Tablet Edition jsou určeny pro počítače typu Tablet PC. Ty mají dotykovou obrazovku (dotykový monitor), některé jsou a jiné nejsou vybaveny klávesnicí. Obsahují podporu pro ovládání speciálním dotykovým perem, podpora psaní "volnou rukou" (opět dotykovým perem) a jeho převod na text.  http://www.ovsem.net/windows-xp/vsechny-verze-windows-xp

  11Windows XP Corporate:
  Obrázek 7 - Windows XP Corporate

  Windows XP Corporate - jedná se o předaktivovanou verzi Windows XP Professional; jedinou odlišností je, že tento operační systém nevyžaduje aktivaci. Běžný uživatel se k této edici legálně nedostane; je dostupná v rámci multilicence.  http://www.ovsem.net/windows-xp/vsechny-verze-windows-xp

  12Windows Fundamentals for Legacy PCs:
  Obrázek 8 - Windows Fundamentals for Legacy PCs

  Windows XP Fundamentals for Legacy PCs ("Eiger") jsou podobné verzi Embedded. Určeny jsou pro starší počítače, na kterých by "klasické" Windows XP neběžely vůbec nebo jen s obtížemi. HW požadavky jsou nenáročné: min. procesor s frekvencí 233 MHz, min. 64 MB RAM, min. 611 MB na HDD. Nejčastější použití bude počítač ve funkci terminálu.  http://www.ovsem.net/windows-xp/vsechny-verze-windows-xp

  13Windows XP Starter Edition:
  Obrázek 9 - Windows XP Starter Edition

  Windows XP Starter Edition je omezená verze, určená zejména pro trhy s vysokou mírou počítačového pirátství. Některá omezení vypadají docela drasticky, posuďte sami: lze je provozovat pouze v rozlišení 800x600 (dle některých zdrojů 1024x768) a spuštěné můžete mít maximálně tři programy; bez podpory pracovních skupin a domén, max. 512 MB RAM, max. 120 GB HDD.  http://www.ovsem.net/windows-xp/vsechny-verze-windows-xp

  14Windows XP Edition N:
  Obrázek 10 - Windows XP Edition N

  Windows XP Edition N vznikl dodatečně na nátlak Evropské komise, jedinou změnou je odstranění multimediálního přehrávače Windows Media player. I když je nabízen zákazníkům, prakticky se neprodává.  http://www.ovsem.net/windows-xp/vsechny-verze-windows-xp

  Obsah:

  1 Seznámení s Windows XP: 1

  2 Verze a varianty: 1

  3 Funkce: 2

  4 Systémové požadavky: 2

  5 Windows XP 64-bit Edition: 3

  6 Windows XP Embedded: 4

  7 Windows XP Home Edition: 5

  8 Windows XP Professional Edition: 7

  9 Windows XP Media Center: 8

  10 Windows XP Tablet Edition: 8

  11 Windows XP Corporate: 9

  12 Windows Fundamentals for Legacy PCs: 11

  13 Windows XP Starter Edition: 12

  14 Windows XP Edition N: 13  Seznam obrázků:

  Obrázek 1 - Windows XP 64-bit Edition 3

  Obrázek 2 - Windows XP Embedded 4

  Obrázek 3 - Windows XP Home Edition 5

  Obrázek 4 - Windows XP Professional Edition 7

  Obrázek 5 - Windows XP Media Center 8

  Obrázek 6 - Windows XP Tablet Edition 9

  Obrázek 7 - Windows XP Corporate 10

  Obrázek 8 - Windows Fundamentals for Legacy PCs 11

  Obrázek 9 - Windows XP Starter Edition 12

  Obrázek 10 - Windows XP Edition N 13  11.12.2008 David Halman

  8.A
  Download 52.94 Kb.
  Download 52.94 Kb.

  Bosh sahifa
  Aloqalar

      Bosh sahifa  1Seznámení s Windows xp

  Download 52.94 Kb.