Nizomiy nomidagi TDPU
"Õzbek tili va adabiyoti" fakulteti
Õzbek tili va adabiyoti yõnalishi
405-guruh talabasi
Abdullayeva Azizaning
Ona tili õqitish metodikasi fanidan tayyorlagan
D A R S I SH L A N M A S I
Mavzu: Tinish belgilarini amaliy o'rgatish usullari
Dars sanasi:_________
Sinf: ___
Fan nomi: Ona tili
Dars mavzusi: Tinish belgilarini amaliy o’rgatish usullari
Dars maqsadi:
a) ta’limiy maqsad: o’quvchilarga mavzuni to’liq yetkazish, mavzuga oid
bilim va ko’nikma hosil qilish
b) tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarni chiroyli yozuv qoidalariga rioya qilishga
o’rgatish, ularga estetik tarbiya berish
c) rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning mantiqiy fikrlash qobiliyatini
rivojlantirish, savodli yozish uquvlarini o’stirish
Dars turi: nazorat
Dars uslubi: kichik guruhlarda va yakka holda ishlash
Darsda foydalaniladigan jihozlar: rasmlar, ko’rgazma, tarqatma materiallar,
kesma harflar
Ilmdan bir shu’la dilga tushgan on,
Shundan bilursankim ilm bepoyon.
Darsning jihozi: Kuzgi barglar, rangli rasmlar, test, tarqatma materiallar, darslik.
Dars turi: Aralash, yangi bilim beruvchi.
Dars metodi: Savol-javob, test, „Aqliy hujum“.
Dars jarayoni va texnologiyasi
Ishning nomi
Bajariladigan ishning mazmuni
Metod
Vaqt
1-bosqich
Tashkiliy qism
Darsni tashkil etish.
O’quvchilarning davomatini
aniqlash. Sinfning darsga
tayyorgarligi tekshiriladi
Suhbat
2 minut
2-bosqich
Ehtiyojlarni
aniqlash
O’quvchilarning ehtiyojlarini
aniqlab, mavzuga oid
tushunchalar beriladi
O’tilgan mavzuni mustahkamlash
Savol-javob
3 minut
3-bosqich
Yangi mavzu
bayoni
Tinish belgilariga rioya qilish
haqida tushuncha berish
Yangi mavzu ustida ishlash
165-166 mashqlarni bajarish
Tushuntirish,
izlanish
Og’zaki
savol-javob
31 minut
4-bosqich
Mustahkamlash
Mavzu yuzasidan savol va
topshiriqlar O’yinli
mashg’ulotlar
Muammoli
izlanish
6 minut
5-bosqich
rag’batlantirish
O’quvchilarning darsga ishtiroki
hisobga olinib rag’batlantiriladi
2 minut
6-bosqich
Uyga vazifa
167-mashq
izlanish
1 minut
Darsning borishi:
1-2 bosqichlar texnologik xarita asosida tashkil etiladi
O’tilgan mavzuni takrorlash, o’quvchilar bilimini aniqlash va mustahkamlash
maqsadida aqliy hujum savollari beriladi.
1. O’tgan darsda qaysi mavzu bilan tanishgan edik?
2. Gap oxirida qanday tinish belgilar qo’yiladi?
3. Gap nimalardan tuziladi?
4. - Sanoqni bildirgan so’zlar qaysi so’roqqa javob bo’ladi?
5. - Sanoqni bildirgan so’zlarning tagiga qanday chiziladi?
6.Necha? So’rog’iga javob bo’ladigan so’zlarga misol ayting
7. Nechanchi? So’rog’iga javob bo’ladigan so’zlarga misol ayting
|