• O`quvchilar
  • Salimova Nigora
  • O`qituvchi
  • Dars qoidasi bilan tanishtirish.
  • 1 – guruh birgalikda
  • 3 – guruh birgalikda
  • Ko`rgazmali savollar
  • Rahimjon
  • Fan; Ona tili. Mavzu; So`zning manosi




    Download 35.42 Kb.
    Sana01.04.2020
    Hajmi35.42 Kb.
    #9600

    Sana; 12. 03. 2018.

    Sinf; 1 – B

    Fan ; Ona tili.

    Mavzu; So`zning manosi.

    Maqsadlar;

    Ta`limiy maqsad; O`quvchilarga so`zning ma’nosi haqida bilim berish, erkin mustaqil ishlashga o`rgatish.

    Tarbiyaviy maqsad; O`quvchilarda ona tabiatga bo`lgan mehr- muhabbat tuyg`ularini tarbiyalash, uni asrab – avaylashga o`rgatish.

    Rivojlantiruvchi maqsad; O`quvchilarni mashqlar ishlash orqali chi-

    royli va bexato yozish ko`nikmalarini hosil

    qilish. Og`zaki va yozma nutqini rivojlantirish.

    Darsning turi: yangi bilim ko`nikma va malakalarini shakllantiruvchi dars

    Darsning metodi; “Video lug`at diktant”, “Raqamli joylashuv”, savol-javob.

    Darsning jihozi.; “Bilarjonni kim yengadi?” ko`rgazmasi, darslik, proektor, kompyuter.

    Tayanch kompetensiya elementlari; axborot bilan ishlash kompetintsiyasi, o`zini – o`zi rivojlantiruvchi kompetentsiyasi.

    Nutqiy kompetensiya elementlari; ( tinglab tushunish, so`zlash, o`qish, yozish). O`qituvchi nutqini, audio va video ( multimedia ilovalari) matnlarni va topshiriqlarni tinglab yushuna oladi, gapda so`zlarni o`zaro bog`lanishi va ma`lum bir vazifani bajara olishini bilib oladi.

    Lingvistik kompetensiya elementlari; talaffuz me`yorlariga rioya qila oladi, bo`g`in ko`chirish qoidasiga rioya qila oladi, mavzuga oid so`zlarni og`zaki va yozma nutqda qo`llay oladi, o`zlashtirilgan leksik birliklarni matnda qo`llay oladi.


    Dars jarayoni va uning bosqichlari.

    Ishning nomi

    Bajariladigan ish mazmuni

    Vaqt.

    1 – bosqich;

    Tashkiliy qism.



    Salomlashish, o`quvchilarni darsga tayyorlash, navbatchi davomatini tinglash va tarbiyaviy daqiqa.

    5 daqiqa


    2 – bosqich;

    O`tgan mavzuni mustahkamlash.



    “Bilarjonni kim yengadi?”, “Ko`rgazmali savollar”.

    12 daqiqa



    3 – bosqich;

    Yangi mavzu bayoni.



    So`z ma’nosini tushuntirish, 81-82-83 mashqlar ustida ishlash

    15 daqiqa



    4 – bosqich;

    Mustahkamlash



    83-mashq, vidiolug`at diktant mashqi asosida “Raqamli joylashuv” oyini asosidamustahkamlanadi.

    10 daqiqa

    5 – bosqich;

    Baholash.

    Dars yakuni.


    Darsni xulosalash va faol qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish.

    2 daqiqa


    6 – bosqich;

    Uyga vazifa.



    O`quvchilarga uyga vazifani tushuntirish.

    1 daqiqa



    1. Darsning borishi;

    Tashkiliy qism; Salomlashish.

    Salom aziz bolalar Chiroyli gul lolalar O`quvchilar: Assalomu alaykum Ustoz sizga qilamiz ta’zim



    O`qituvchi: - Qaranglarchi bolalar Tozamikan sinfimiz? Saramjon sarishtalab Qo`ysakmikan o`zimiz ?

    O`quvchilar: - Sinchiklab qaradik biz saramjon ekan qarang Navbatchining mehnatin Olqishlaymiz hammamiz.

    O`qituvchi; - Har narsadan xabarchi sinfda kim navbatchi.

    Salimova Nigora : - Sinfda men navbatchi.

    Tayyor barcha o`quvchi.



    O`qituvchi: Hozir ona tili darsi shundaymi?

    Ona tili darsi haqidagi shiorimizni aytib olaylik.



    O`quvchilar : - Ona tilim - jonu dilim

    Senla kamol topdi elim.

    Tarbiyaviy daqiqa; Aziz o`quvchilar bugun biz siz bilan Yusuf Xos Xojibning “Qutadg`u bilig” asaridan, “Bilim, uquv – idrok farqini, nafini aytadi” bo`limidagi, “O`quv – idrok zulmat tunidagi mash’al kabidir, Bilim senga nur sochgan rushnolikdir” hikmatli so`zi haqida suhbatlashamiz. O`quv, idrok, bilim haqida alohida to`xtash joizdir. O`quv, idrok qorong`u tundagi mashalga o`xshaydi . Bilim esa mash’aldan taralayotgan nurga o`xshaydi.

    O`quv qut beradi, bilim sharaf – shon, Shu ikkovi tufayli ulug`dir inson. O`qituvchi: - Shirin aziz bolajonlar

    Bog`dagi gul lolajonlar.

    Yaxshi yotib turdingizmi

    Uy ishini qildingizmi?

    O`quvchi: Uyda yaxshi dam oldik

    Uy ishin ham bajardik.

    O`qituvchi o`quvchilarning uyga vazifalarini tekshirib chiqadi.

    Dars qoidasi bilan tanishtirish.

    Vaqtdan unumli foydalanish.

    O`ng qo`l qoidasi.

    O`zaro hurmat.

    Intozom.

    Faol ishtirok etish.

    Sinf o`quvchilarini dars boshlanishidan oldin 3 guruhga bo`lib olamiz. Mana kartochkalar orqasida guruhlarga nom yozilgan. Ularni guruh sardorlari bittadan tanlab oladilar.

    Demak; 1 – guruh “ Lola “

    2 – guruh “ Boychechak “

    3 – guruh “ Qaldirg`och”.

    Har bir guruh o`zlariga ta`rif beradilar.

    1 – guruh birgalikda: Biz bo`lamiz birinchi,

    Qani, yetib ko`ring-chi.

    Dars qilamiz hamma vaqt,

    Bizga bo`lar baland taxt.



    2 – guruh birgalikda: Biz ham ortda qolmaymiz,

    So`nggi o`rin bo`lmaymiz.

    Chiqing maydon kutmasin

    Hech kim xafa bo`lmasin.



    3 – guruh birgalikda: Bugun oddiy dars emas

    Balki sinov darsidir.

    O`tib olsak sinovlardan

    Bu har narsadan yaxshidir.



    1. O`tgan mavzuni so`rash va mustahkamlash.

    O`tilgan mavzular yuzasidan savol – javob o`tkaziladi. Buning uchun “Bilarjonni kim yengadi?” ko`rgazmasidan foydalaninadi. O`quvchilar o`qituvchi tomonidan oldindan yozib, ko`rgazma cho`ntaklariga solib qo`yilgan savollarga javob beradilar. O`zlari istagan savolni olib javob beradilar, to`g`ri javob bergan o`quvchi rag`bat kartochkasi bilan rag`batlantirib boriladi.

    Ko`rgazmali savollar:

    1.So`zlar nimalarga bo`linadi? 2. Qaysi tovushlar bo`g`in hosil qiladi? 3. So`zlar birinchi satrdan ikkinchi satrga qanday ko`chiriladi? 4. “Qaldirg`och” so`zi nechta bo`g`inli so`z? 5. Alifboda nechta unli tovush bor? 6. Alifboda nechta undosh tovush bor? “Lola” guruhidan ikki nafar o`quvchi, “Boychechak” guruhidan ikki nafar o`quvchi, “Qaldirg`och “ guruhidan ikki nafar o`quvchi shu oltita savolga javob beradilar. “Lola” guruhiga 2 ta 5 ballik rag`bat kartockasi, “Boychechak “ guruhiga 1ta 4 ballik, 1ta 5 ballik rag`bat kartochkasi, “Qaldirg`och” guruhi 1ta 5 ballik, 1ta 3 ballik rag`bat kartochkasi bilan taqdirlanadi.



    Multimediya ilova asosida gap yozishda harflarning bog`lanishi va so`zlar orasidagi masofa tushuntiriladi:

    Gulsiz bo`lar mevasi,

    Shirin shaker donasi. (Anjir)


    Hozir biz yonimizdagi sheriklarimiz bilan daftarlarimizni almashamiz va husnixat mashqini qanday bajarganliklarini ko`rib chiqamiz. ( Har bir o`quvchi yonidagi sherigining bajargan ishini ovoz chiqarmay o`qiydi.)

    Berilgan topishmoqni guruhdan uchtadan o`quvchi o`qiydi. Chunki, vaqtimiz kam. Su uch nafar o`quvchining o`qigan topishmog`idagi imloviy xatolar javobini qanday yozilganliklari hisobga olinib rag`batlantiriladi.

    1 – guruhdan:

    Bozorova E`zoza berilgan topshiriq uchun “Ofarin” kartochkasi bilan taqdirlandi.

    Samiyev Botir berilgan topshiriq uchun “Ofarin” kartochkasi bilan baholandi.

    Farxodova Charos berilgan topshiriq uchun “Ofarin” kartochkasi bilan baholandi.

    2– guruhdan:

    Lutfullayev Islom berilgan topshiriq uchun “Ofarin” kartochkasi bilan baholandi.

    Bahronov Jafar berilgan topshiriq uchun “Ofarin” kartochkasi bilan taqdirlandi.

    Fayzullayev Shaxro`z berilgan topshiriq uchun “Yaxshi” kartochkasi bilan baholandi.



    1. – guruhdan:

    Xalilova Dilnura berilgan topshiriq uchun “Ofarin” kartochkasi bilan baholandi.

    Rahmonqulova Zaynura berigan topshiriq uchun “Yaxshi” kartochkasi bilan baholandi.

    Azamatov Akbarali berilgan topshiriq uchun “Ofarin” kartochkasi bilan taqdirlandi..

    O`qituvchi: Mana aziz o`quvchilar o`tgan mavzuni savol – javob bilan eslab oldik. O`tgan mavzuni biz “Bilarjonni kim yengadi?” ko`rgazmasidan va “Ko`rgazmali savollar”dan foydalandik .

    3 Yangi mavzu bayoni.

    O`qituvchi: Bolajonlar kitobimizning 152 betidagi 365 – mashqqa qaraymiz. Mashq qoidasini Rahmatov Muhiddin o`qiydi.

    Rahmatov Muhiddin: O`qing. Ajratib kop`rsatilgan otlarning o`rniga shu otlarni ko`rsatadigan olmoshlarni qo`yib ko`chiring. Yana qanday olmoshlar borligini ayting.

    (Mashq guruhlar o`rtasida o`qiladi va otlar o`rniga mos kishilik olmoshlari qo`yilib mashq doskada o`quvchilar tomonidan yoziladi.)

    365 – mashq.

    _ Rahimjon otingiz judayam chiroyli ekan, - dedim men. Rahimjon yalt etib menga qaradi. Rahimjonning ko`zlarida sevinch, g`urur bor edi. Rahimjon ikkimiz o`zimizni oftobga solib yotdik. Men Rahimjonga tikilib yotardim. Rahimjonni oftobda kuygan, tog` shamoli yalagan badani qizg`ish jo`yanga o`xshardi, hozir unga juda – juda havasim keldi.

    O`qituvchi; Bolajonlar mashqdagi otingiz so`ziga ma`nodosh so`z toping va matnda qaysi so`z ko`chma ma`noda qo`llanganini aniqlang.

    3 – guruhdan Hamroqulov Murod javob berdi; Otingiz so`ziga ma`nodosh so`z ismingiz.

    O`qituvchi: Ofarin Murodga To`liq javob bergani uchun “Ofarin kartoshkasini beramiz.

    2 – guruhdan Rahmatov Muhiddin javob berdi; “Tog` shamoli yalagan badani qizg`ish jo`yanga o`xshardi”. Bu yerda Rahimjonning badani qizib turgan cho`yan pechga o`xshatilayapdi. Ko`chma ma`noda qo`llangan.

    O`qituvchi: Ofarin Muhiddin .To`liq javob bergani uchun Muhiddin “Ofarin” kartochkasi bilan taqdirlanadi.

    365 – mashq doskada otlarga mos kishilik olmoshlari qo`yilib yoziladi.

    - Rahimjon otingiz judayam chiroyli ekan, - dedim men. U yalt etib menga qaradi. Uning ko`zlarida sevinch, g`urur bor edi. Biz ikkimiz o`zimizni oftobga solib yotdik. Men unga tikilib yotardim. Rahimjonning oftobda kuygan, tog` shamoli yalagan badani qizg`ish cho`yanga o`xshardi, hozir unga juda – juda havasim keldi.

    366 – mashq o`quvchilarga mustaqil ishlash uchun berildi. O`qituvchi qoidasini o`qidi.

    O`qituvchi: Matnni o`qing. Undagi ot, sifat, son va olmoshlarni aniqlang. Ularni alohoda guruhlab yozing.

    ( Mashq Matashova Gulsanam tomonidan o`qildi va o`qituvchi tomonidan tushuntirildi. O`quvchilar mustaqil bajardilar.)



    Ot

    Sifat

    Son

    Olmosh

    Yunus rajabiy kuy va qo`shiqlari bilan xalqqa tanildi.

    Bastakor radioda maqomchilar ansamblini tuzgan

    Yigirma yil davomida to`plagan asarlarini tartibga keltirib, ajoyib kitib qilgan.

    Yunus Rajabiyning 5 jildli “O`zbek xalq musiqasi”, 6 jildli “Shashmaqom” kitoblari xalqimizga o`lmas meros bo`lib qoldi.



    Uning hayoti va ijodi O`zbekiston radiosi bilan bog`liq.

    ( Har bir guruhdan ikkitadan o`quvchi 366 – mashqni yozganini o`qidi va to`g`ri yozdi deb, topilgan o`quvchilar baholandilar. Bular)

    1 – guruhdan Abdurashidov Temur “Ofarin”, Musurmonova Asila “Ofarin”, 2 – guruhdan Ergashova O`g`iloy “Ofarin”, Rahmatov Muhiddin “Ofarin”, 3 – guruhdan Hamroqulov Murod “Ofarin”, Islomov Dilshod “Yaxshi” baholari bilan taqdirlandi.



    1. Mustahkamlash.

    O`qituvchi: Bolajonlar bugungi mavzuni mustahkamlash uchun 5 ta test savoli o`qiyman siz javoblarini belgilab borasiz. Belgilab bo`lgandan so`ng yoningizdagi sherigingiz bilan javoblarni alishamiz va tekshiramiz. 5 ta to`g`ri topgan o`quvchilar “Ofarin”, 4 ta to`g`ri topgan o`quvchilar “Yaxshi” kartochkalari bilan rag`batlantiriladi.

    1.Qaysi olmosh hurmatni bildirsa bosh harf bilan yoziladi?



    1. Men b) sen s) siz d) u

    2. Umid ko`zin senga tikkan

    Ona xalqing, ona yurt,

    Senda g`ayrat, senda sur`at,

    Senda orzu, matonat.

    Ushbu she`rda nechta olmosh qatnashgan?


    1. 4 b) 5 s) 6 d) 3

    3. Demang meni hunarsiz,

    Menda ham bir hunar bor,

    Hunarim zo`r, ko`rarsiz,

    Mening kasbim duradgor.

    Ushbu she`rda nechta olmoshning o`zagida tovush tushishi sodir bo`lgan?


    1. 3 b) 1 s) 2 d) 4

    4. Bitta orzim bor mening,

    Do`stlarim sizga aytsam.

    Uyga kelsam, menga ish

    Buyurmasa hech oyim.

    Ushbu she`rda nechta olmoshning o`zagida tovush tushushi bo`lgan?


    1. 1 b) 2 s) 3 d) 4

    5. Qaysi javobdagi gapda 2 shaxs ko`plik sondagi olmosh qatnashgan?

    a) Oyi, nima yumush bo`lsa, menga ayting.

    b) Men bo`sh vaqtimda qayiqcha yasayman.

    s) Sen bu gapimni uqib ol.

    d) Sizni sog`indim, mehribon akajonim.

    ( To`g`ri javoblar 1 s ; 2 a; 3 s; 4 a; 5 a; tekshiriladi va 5 ta 4 ta topgan o`quvchilar rag`batlantiriladi. Ular;)

    1 – guruhdan Abdurashidov T, Shaxriyeva E, Musurmonova A, “Ofarin” va Tilabov M, Amriddinova F, Bektimirov A, Ziyodullayeva N “Yaxshi” kartochkasi bilan rag`batlantirldi.

    2 – guruhdan Rahmatov M, Ergashov O, Islomov O, Ergashova O`, Turdaliyeva G, Haqberdiyev R “Ofarin” kartochkasi bilan rag`batlantirildi.

    3 – guruhdan Hamroqulov M, Nasimboyev D, Islomov D, Suyarov X, Merzayeva U, Matashova G “Ofarin”, Azimjonov B, Anvarova S “Yaxshi” kartochkasi bilan rag`batlantirildi.


    1. Darsni yakunlash.

    Darsni xulosalash.

    1 – guruh “Olmoshlar “ 88 ball

    2 – guruh “Kelishiklar” 96 ball

    3 – guruh “Sifatlar” 99 ball.

    Bugungi darsimizda “Sifatlar “ jamoasi 99 ball to`plab 1 – o`rinni egalladi. 2 – o`rin “Kelishiklar” jamoasi 96 ball to`plaid. Oxirgi jamoamiz 88 ball to`plagan “Olmoshlar jamoasi 3 – o`rinni egalladi.

    Bugungi darsimizda eng faol qatnashgan o`quvchilarni turli namenatsiyalar bilan taqdirlaymiz.



    1. Eng “Bilimdon” o`quvchi; Rahmatov M 25 ball va Hamroqulov M 25 ball.

    2. Eng “Topqir” o`quvchi; Abdurashidov T 20 ball

    3. Eng “Ziyrak” o`quvchi Musurmonova Asila 15 ball.

    1. Uyga vazifa;

    4 - sinf “O`qish kitobi”dagi Hakim Nazarning “Shoira” hikoyasidan ot, sifat, son, kishilik olmoshlari qatnashgan gaplar topib ko`chiring. So`zlarning ustiga turkumini yozing.

    Darsda mavzu yuzasidan o`quvchilarning bilim, ko`nikma, malakalari samaradorligi 94,3 foizni tashkil qildi.

    Dars namunali deb topildi.

    Kuzatuvchilar:

    Maktab direktori; Mamadaliyeva M.

    Ona tili va adabiyot o`qituvchisi; Nizomova Sh.

    Boshlang`ich sinf o`qituvchisi; Qurbonova H.

    Sana; 16. 03. 2018 yil.

    SAMARQAND VILOYAT XALQ TA`LIMI BOSHQARMASI

    Urgut tuman XTB ga qarashli 36 – umumiy o`rta ta`lim maktabi

    4 – B sinf o`qituvchisi Hamroyeva Nazokatning bir soatlik namunaviy

    2018 yil


    2018 yil

    2018 yil.

    SAMARQAND VILOYATI XALQ TA’LIMI BOSHQARMASI

    Urgut tuman XTBga qarashli 36- umumta’lim maktabining 1-“B” sinf o`qituvchisi Haqberdiyeva Binobarning bir soatlik namunaviy

    DARS ISHLANMASI

    2018- yil.



    DARS ISHLANMASI

    Download 35.42 Kb.




    Download 35.42 Kb.

    Bosh sahifa
    Aloqalar

        Bosh sahifa



    Fan; Ona tili. Mavzu; So`zning manosi

    Download 35.42 Kb.