• ZALMAN’I HIGH-TEC
 • VENTILAATORI PÖÖRLEMISKIIRUSE REGULAATOR. ÜHENDATAKSE 12V TOITEGA. TERMISTORI TAKISTUS – 10K@20
 • ÜLIVAIKNE JA –KALLIS TÄISALUMIINIUMIST ARVUTIKORPUS.
 • Teeme arvuti vaikseks Hommikuti võib
  Download 13.88 Kb.
  Sana21.03.2017
  Hajmi13.88 Kb.

  Teeme arvuti vaikseks...
  Hommikuti võib power-down seisust taastumine olla ikka päris kummaline küll. Kohvi lürpides sattus kõrvu mingi salapärane häiriv sumin. Kas veekeetja jäi sisse? Ei, sellega on kõik korras. Akvaariumi õhupump jooksis kinni? See mulksub tasakesi edasi. Arvuti oleks nagu ka väljas... Hetkeks käis kuum jutt seest läbi – nii see ärapööramine algabki. Ja siis nad tulevad ja lohistavaki mu Queeni „ I am slightly mad’i“ saatel Paldiski maanteel asuvasse raviettevõttesse. Isegi asutuse aial kunagi rippunud loosung „kui sind pole siin, siis sind pole olemas“ ei tundunud eriti lohutav ... .

  Sind - Pokistonning jan.sharqiy qismidagi viloyat. Maydoni 140,9 ming km². Aholisi 29,9 mln. kishi (1998). Maʼmuriy markazi - Karochi sh. Yer yuzasining aksari qismi tekislik. Iklimi tropik iqlim, yanvarning urtacha temperaturasi 16-17°, iyulniki 29-35°.

  Kargasin püsti müksates sellega arvutihiirt. Käis monitori demagneetimisklõps ja asi oli selge – neetud arvutikast oli mingil põhjusel välja lülitumise asemel lihtsalt magama keeranud aga ega’s ventilaatorid selle peale seisma jää. Sealt see undamine. Et sarnaseid šokiärkamisi tulevikus vältida, hakkasin uurima, mis nipiga masinat vaiksemaks saaks.

  Kuna moodsad kõvakettad on üsna vaiksed ja CD lugeja mühiseb ka vaid siis kui tema poole pöördutakse, jäävad põhiliseks müra allikaks ventilaatorid. Paraku ei saa neid välja lülitada sest siis masin „küpseb“. Küll aga saab ventilaatoreid valida ja samuti võib nende pöörlemiskiirust vähendada.

  Pahatihti panevad tootjafirmad arvutiplaatidele kõige odavamad ventilaatorid. Sellised tuulikud kipuvad oma eluea lõppedes (mõnikord isegi uuest peast) kõva müra tekitama sest laagriteks kasutatavad pronkspuksid kuluvad läbi. Seega esimene võte – valime kuullaagritega ventilaatorid. Elektroonikapoodides on valik piisav ja soovi korral saab eksootilisema eksemplari ka mõne kataloogi (ELFA, FARNELL jne) kaudu tellida. Tõsi, mugavuse (hetkel siis vaikuse) eest tuleb maksta ja mitte vähe .

  Teine võte on ventilaator lihtsalt ära jätta. Just, ära jätta! Aga õigel moel! Nimelt on videokaartidel ja emaplaatidel mõned kivid varustatud üsna madala (ehk siis väikese pindalaga) radiaatoriga. Raua kokuhoiu kompenseerimiseks istutatakse sellise radikaniru otsa pisike lärmakas ventilaator. Asendame radiaatori vähe asjalikumaga ja ventilaatorit polegi enam vaja. Mikroskeemi korpuse ja radiaatori vahele tuleb lasta spetsiaalset soojusjuhtivust parandavat pastat (nagu see protsessori ventilaatorite komplektis mõnikord kaasas on).

  Protsessori ventilaatori „vagaseks tegemine“ on hulga keerulisem. On teada, et mida vähem on ventilaatoril labasid, seda vähem müra ta põhjustab. Samuti on oluline laba kuju. Teravate ääretega labadega ventilaatorid mühisevad rohkem kui ümaramaid labasid omavad eksemplarid. Medali teine pool on see, et kirjeldatud vaiksemad tuulikud jahutavad ka halvemini.

  Medal (frans. medaille, lot. metallum - metall) - biror voqea, arbob yoki joy sharafiga chiqariladigan, odatda 2 tomoniga tasvir tushirilgan va (yoki) yozuvi boʻlgan, koʻpincha, doyra, tuxumsimon yoki koʻpburchakli shakldagi, har xil oʻlchovli metall nishon.

  Igasuguste eksperimentide puhul on kasulik jälgida mõnda aega protsessori temperatuuri. Kui see püsib normaalsel tasemel, loeme uuenduse vastu võetuks.

  Kaasaja tipptehnoloogilised coolerid on tõesti heade jahutusomadustega ja vaiksed. Vaadake näiteks Zalmantech’i lehelt (http://www.zalmantech.com/CNPS-6000CU.htm) või Enermaxi juurest (http://www.enermax.com.tw/products/uc-fab.htm). Zalmantech’i CPU cooler on veel selle poolest vahva, et tema ventilaator teeb ka emaplaadil oleva tugikiibistiku “külmaks”.
  1. ZALMAN’I HIGH-TEC COOLERIL ON HÕBEPLAAT VASTU PROTSESSORIT. SELLE PEAL ON SIILI OKASTENA TURRIS VASEST JAHUTUSRIBID.VENTILAATORIT SAAB PAIGUTADA NII, ET TA JAHUTAB KA EMAPLAAADI TUGIKIIBISTIKKU.

  Hinnad on muidugi mõtlema panevad . Aga võib ju proovida ise midagi välja mõelda! Lähtume mõttest: miks peaks ventilaator undama pidevalt täistuuridel? Selleks pakutakse netis mitmeid lahendusi. Üks variant on toita ventilaatorit tavapärase 12V asemel madalama pingega. Arvutist saab näiteks mugavalt kätte 7V. Ühendame ventilaatori juhtme (punane) 12V-ga (nt. HDD toite kollane juhe). Ventilaatori teise otsa (must) ühendame 5V-ga (nt. HDD toite punane juhe). 12V – 5V = 7V. Q.E.D! NB! Kontrollige kindlasti et jahutatava seadme temperatuur liiga kõrgele ei tõuseks!!!

  Otstarbekam oleks seada ventilaatori pöörlemiskiirus sõltuvaks jahutatava seadme (protsessor, toiteplokk) temperatuurist. Sellist regulaatorit sõimatakse mõnikord noisekiller’iks. Elektroonikahuvilised võivad asjanduse ise valmis tinutada kõrvaloleva skeemi järgi.
  1. VENTILAATORI PÖÖRLEMISKIIRUSE REGULAATOR. ÜHENDATAKSE 12V TOITEGA. TERMISTORI TAKISTUS – 10K@20C. ASENDADES TERMOTAKISTI POTENTSIOMEETRIGA (KA 10K), SAAME PÖÖRDEID REGULEERIDA KÄSITSI. NUPU VÕIB TUUA NÄITEKS ARVUTI ESIPANEELILE.

  Kui olete oma masina taktsagedust tõstnud (overclocking), on lood muidugi keerulisemad. Siis tuleb protsessori ja ka tugikiipide (ning videokivi) temperatuuri eriti hoolikalt jälgida. Parem on lasta ventilaatoritel veidi rohkem õhku vuhistada kui pangatähtedel rahakotist uue komponendi ostmiseks minema tuhiseda. “Mida külmem, seda parem” leiab sinjoor Joe Citarella saidis http://www.overclockers.com. Ta testis BX tugikiibistiku tööd erinevatel temperatuuridel ning taktsagedustel ja selgus tuntud tõde – (ventilaatoriga) hästi jahutatud kiibid suudavad töötada suurematel sagedustel ( = kiiremini). Ainult see müra…

  Ka arvuti korpus mõjub üldisele müratasemele. Mõni neist on eriti lärmakas (ehk siis vibreerib kaasa) ja mõni jälle ülivaikne. Vähese mehhaanilise müraga korpusi toodab muu hulgas Lian Li Industrial Company (http://www.lian-li.com). Maarjamaal müüb neid (ja eespool kirjeldatud ülivaikseid ventilaatoreid) üks „mesilaste firma“ (http://www.beesting.ee/coolware.htm), artikli ilmumise ajal ilmselt juba mitmed teisedki.

  Omaette probleem on elektriline müra. Töötava arvuti läheduses oleva raadiovastuvõtjaga saab lausa “kuulata” mida arvutil tehakse. Ka teleka pildile võib tekkida häire värvilise “lumesaju” vormis. Põhjuseks on arvuti, õigemini temast kiirguv elektromagnetkiirgus. Arvutustehnikas on tegemist impulss-signaalidega. Pulsside järsud frondid põhjustavad põhisageduse n kordse sagedusega võnkumisi ehk harmoonikuid, mis tähendab seda, et välja kiirgub häireid praktiliselt kõikidel sagedustel (alates raadiodiapasoonist kuni kosmosesideni välja). Arvutist lähtuvad häired on üks põhjus, miks sülearvuteid ei lubata lennukites kasutada. Sama lugu on muide ka GSM-telefonidega. Neiski on tegemist kõrgsageduslike impulss-signaalidega.

  Arvuti häirevälja järgi olevat “kompetentsed organid” suutelised vastava seadmestiku abil isegi otseselt nägema teie arvuti ekraanil toimuvat.

  Aitab ainult hoolikas (elektriline) varjestamine. Vastavad arvutikorpused toodetakse kuid paraku nad maksavad üsna palju.
  1. ÜLIVAIKNE JA –KALLIS TÄISALUMIINIUMIST ARVUTIKORPUS.

  Propellerite loo lõpetuseks üks mudellennundusest meelde jäänud tõde: ära jäta näppe tiiviku labade vahele – valus on!

  Andsin artikli mustandi lugeda töökaaslasele. Ta soovitas veel ühe hea müra vähendamise vahendi – tropid kõrva .  Valik on teie!
  felc@edu.ttu.ee
  Download 13.88 Kb.
  Download 13.88 Kb.

  Bosh sahifa
  Aloqalar

      Bosh sahifa  Teeme arvuti vaikseks Hommikuti võib

  Download 13.88 Kb.