• YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ELEKTROMETALURJİ 1-AMAÇ
 • 2-TEORİK BİLGİ Elektrometalurji
 • Üretim metalüRJİSİ ana biLİm dali metalürji Proses Laboratuarı Deney Föyü
  Download 36.48 Kb.
  bet1/5
  Sana25.03.2017
  Hajmi36.48 Kb.
  #2219
    1   2   3   4   5

  ÜRETİM METALÜRJİSİ ANA BİLİM DALI

  Metalürji Proses Laboratuarı Deney Föyü


  YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

  ELEKTROMETALURJİ

  1-AMAÇ

  Daha önce yapılan “Hidrometalurji” deneyinin devamı niteliği taşımaktadır. O deneyde kavurma ve liç işlemleri yapılmış ve sonra da bakır içeren bir çözelti elde edilmişti. Bu deneyde çözeltiye alınmış bakır kullanılarak elektrolitik bakır elde edilmeye çalışılacaktır.  2-TEORİK BİLGİ

  Elektrometalurji

  Cevher veya metal içeren her çeşit ham madde içindeki metalleri elektrik enerjisinden faydalanmak suretiyle üretmeye “Elektrometalürji” denmektedir. Gerçekte elektrometalurji, elektrokimyanın bir uygulamasıdır. Burada elektrokimya metodlarının metallere uygulanması yapılmaktadır. Bu uygulama elektrik enerjisini, elektroliz yapma yada ısıya dönüştürerek elektrotermik ark gerçekleştirilir

  Elektroliz

  Elektrik akımının sulu veya eriyik elektrolitlerden geçirilmesiyle meydana gelen kimyasal ayrışma sonucu katodda metal iyonlarının ve anotta ise metalik olmayan iyonların serbest hale gelmesi olayıdır. İyonlar elektrotlarda deşarj edilerek; serbest hale geçirilebilir, element olarak toplanabilir ve elektrot ile reaksiyon yapabilir.

  Endüstride elektroliz iki maksatla kullanılmaktadır; metalleri sulu çözeltilerden kazanmak için (Elektrowinning), saf olmayan metalleri, içindeki yabancı maddelerden arıtıp, katodda toplamak için (Elektrolitik tasfiye) .

  Elektrot : Elektrik akımını, sıvı, katı, gaz faza ileten iletken. Elektrokimyasal anlamda elektrot, elektrot iletkeni ile iyonik iletkeni birleştiren sistemdir.  Download 36.48 Kb.
    1   2   3   4   5
  Download 36.48 Kb.

  Bosh sahifa
  Aloqalar

      Bosh sahifa  Üretim metalüRJİSİ ana biLİm dali metalürji Proses Laboratuarı Deney Föyü

  Download 36.48 Kb.