• Dars turi Darsning jihozi Darsning metodi Baholash
  • Ishning nomi Bajarilayotgan ishlar mazmuni Metodi Vaqt
  • 3-minut 2-bosqich Uy vazifalarini ko’rib chiqish
  • 3-bosqish Yangi mavzuni o’zlashtirish Mavzu haqida tushuncha beriladi. Klaster, tushuntirish
  • didaktik o’yinlarini o’tkazish Didaktik o’yinlar 11-minut
  • Yangi mavzu yuzasidan savol-javob o’tkazish. O’tilgan mavzuni mustahkamlash. Uyga vazifani tushuntirib berish Suhbat, tushuntirish
  • Darsda faol qatnashgan o’quvchilarni rag’batlantirish va baholash Savol-javob 2-minut
  • Tashkiliy qism:a)
  • Darsning blok – sxemasi
  • “Hasharotlar hayoti” .
  • Bo’sh o’tirma boshqotir
  • 1Mavzu Hashoratlar olami




    Download 406 Kb.
    Sana12.12.2023
    Hajmi406 Kb.
    #116706
    Bog'liq
    Hashoratlar olami dars ishlanmasi
    sillabus Marketing sirtqi Iqt 3-kurs 2-mutax (1), 1- topshiriq, 1 мавзу Макроиқтисодиётга кириш, ish reja, Avtomatlashtirilgan axborot tizimlari, GERONTOPSIXOLOGIYA, INFORMATIKA O\'QITISHDA MASOFAVIY TEXNOLOGIYALARDAN FOYDALANISH, Budjet hisobining predmeti va uslubi, soliq kodeksi, moliya mustaqil ish, 1, Buyruqlar tizimi arxitekturasi, tayyor, Ichki sekretsiya bezlari

    1Mavzu

    Hashoratlar olami

    Darsning maqsadlari
    Tarbiyaviy
    Ta’limiy



    O’quvchilarga hasharotlar, ularning turlari va tabiatdagi ahamiyati haqida ma’lumot berish.
    Tabiatni asrab –avaylash, hashoratlarga ozor bermaslikka o’rgatish.

    Dars turi
    Darsning jihozi
    Darsning metodi
    Baholash

    Yangi bilim beruvchi
    Interfaol metodlar
    Atrofimizdagi olam. T.: Umumiy o’rta ta’lim maktablarining
    2-sinfi uchun darslik. T.: Cho’lpon nashriyoti. 2012. 25-27 betlar darsga oid ko’rgazmalar tarqatma materiallar, test savollari.
    Reyting tizimida

    Dars jarayoni va texnologiyasi

    Ishning nomi

    Bajarilayotgan ishlar mazmuni

    Metodi

    Vaqt

    1-bosqich

    Salomlashish Davomatni aniqlash
    O’quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirish

    Savol-javob

    3-minut

    2-bosqich
    Uy vazifalarini ko’rib chiqish

    Mavzuga oid savollar beriladi

    Savol-javob, suhbat

    6-minut

    3-bosqish
    Yangi mavzuni o’zlashtirish

    Mavzu haqida tushuncha beriladi.

    Klaster, tushuntirish

    20-minut

    4-bosqich egallagan bilimlarni mustahkamlash

    O’quvchilar bilan ”Kim ko’p biladi”, ”Zanjir”, ”Topishmoq ayt topamiz” didaktik o’yinlarini o’tkazish

    Didaktik o’yinlar

    11-minut

    5-bosqich
    Darsga yakun yasash, uyga vazifa berish

    Yangi mavzu yuzasidan savol-javob o’tkazish. O’tilgan mavzuni mustahkamlash. Uyga vazifani tushuntirib berish

    Suhbat, tushuntirish

    3-minut

    6-bosqich
    Bilimlarni nazorat qilish va baholash

    Darsda faol qatnashgan o’quvchilarni rag’batlantirish va baholash

    Savol-javob

    2-minut



    Mavzu: HASHAROTLAR HAYOTI
    Darsning maqsadi:
    a) Ta’limiy maqsad: O’quvchilarga hasharotlar haqida ma’lumot berish.
    b) Tarbiyaviy maqsad: Tabiatni asrab –avaylashga o’rgatish.
    Tashkiliy qism:a) Salomlashish b) Davomatni aniqlash
    c) O’quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirish
    Darsning shiori: Zehn qo’ysan ilmga,
    Bilim tomar dilinga .
    Darsning turi: Yangi bilim beruvchi
    Darsning usuli: Interfaol metodlar
    Darsning jihozi: Atrofimizdagi olam. T.: Umumiy o’rta ta’lim maktablarining
    2-sinfi uchun darslik. T.: Cho’lpon nashriyoti. 2012. 25-27 betlar darsga oid ko’rgazmalar tarqatma materiallar ,test savollari.
    Darsning blok – sxemasi :
    1.O’tilgan mavzuni mustahkamlash. 5. ”Kim ko’p biladi” o’yini.
    2.Hashorotlar hayoti haqida ma’lumot. 6.”Zanjir” didaktik o’yini.
    3.”Klaster” metodi. 7.”Topishmoq ayt topamiz” o’yini. 4.Quvnoq daqiqa. 8. Dars yakuni.
    Darsning borish:
    O’qituvchi: Atrofimizdagi olam fani nimani o’rgatuvchi fan?
    O’quvchilar: Tabiatni o’rgatuvchi fan. m
    O’qituvchi: Biz o’tgan dars qaysi mavzu bilan tanishgan edik?
    O’quvchilar: Ijtimoiy foydali mehnat mavzusini.
    O’qituvchi: Qanday ijtimoiy mehnat turlarini bilasiz?
    O’quvchilar: Sinf xonasini tozalash, bog’dagi meva va sabzavotlarni terish, yerlarni yumshatish, hazonlarni yig’ish kabilar.
    O’qituvchi: Bugungi yangi mavzumiz “Hasharotlar hayoti” . Men matnni o’qib beraman, diqqat bilan tinglang.
    Hasharotlarning asosiy belgisi nima ekan?





    O’qituvchi:
    Foydali va zararli hasharotlani ajratib olamiz.


    Quvnoq daqiqa: “Top-top topishmoq”
    1. Qishda bir joyda,
    Yozda ming joyda.
    2. Bir kulrang buzog’im bor,
    Uydagilar ham bezor.
    Bozorga olib borsam,
    Topilmaydi xaridor.
    3. Qanoti bor qoni yo’q,
    Tuxum qo’yar soni yo’q.
    4. Oyog’i bor uzun-uzun,
    Ilon ko’rsa bir zum.

    Bo’sh o’tirma boshqotir: Suratdagi predmetlarning bosh harflarini qo’yib chiqsangiz, foydali hashoratlardan birining nomi kelib chiqadi.






















    1.
    2. 3. 4.


    5. 6. 7.


    Yangi mavzuni mustahkamlash:
    1. Hashoratlarning asosiy belgisini ayting.
    2. Zararli hashoratlarga misollar ayting.
    3. Ipak qurti qanday hashorat?
    4. Qaysi shashoratlar to’da-to’da bo’lib yashaydi?
    5. Xonqizining foydali tomonlarini ayting.
    6. Kapalak tabiatda qanday vazifani bajaradi?
    7. Chumolilarning vazifalari.
    8. Asalari asal yig’ishdan tashqari yana qanday vazifani bajaradi?

    Darsda faol qatnashgan o’quvchilar rag’batlantiriladi va ballari e’lon qilinadi.


    Uyga vazifa. Chumolilarni kuzatish va chumoli uyasining tashqi ko’rinishining rasmini chizish.
    Download 406 Kb.




    Download 406 Kb.