• Dars jarayoni va texnologiyasi
  • III. Yangi mavzuni tushuntirish
  • Dam olish daqiqasi IV.Yangi mavzuni mustahkamlash
  • Dars ishlanmasi (konspekt)




    Download 47 Kb.
    Sana14.01.2024
    Hajmi47 Kb.
    #137233
    Bog'liq
    1 sinf a va o unlilari mavzusida dars[1]
    ab 1, jurnal2023-2024, Тез is, 64073, Speaking Part2, Axborot xavfsizligini ta\'minlashning zamonaviy texnik vositalari, g‘oziyev e. umumiy psixologiya. 1-kitob, SHAMOL ENERGETIKASI, Amir Temur buyuk davlat arbobi, Absolyut qora jismning nurlanishdagi qonuniyatlar. Kirxgof qonuni. Stefan-Boltsman qonuni. Vinning siljish qonuni. Relay-Jins formulasi. Nurlanishning elementar kvant, Sun’iy intellekt tizimlarining rivojlanish tarixi. Asosiy tushun, ishsizlikni tabiiy darajasi, 2.06-геометрия-ФД-2018, ‘l texnikumi “Temir yo\'l transportida intellektual axborot tizml, oliy matematika mustaqil ish

    DARS ISHLANMASI
    Dars sanasi:_________ Sinf: ___
    Fan nomi: Ona tili
    Dars mavzusi: A va O unlilari
    Dars maqsadi:

    1. ta’limiy maqsad: o’quvchilarga mavzuni to’liq yetkazish, o’tilgan mavzularni mustahkamlash

    1. tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarni chiroyli yozuv qoidalariga rioya qilishga o’rgatish, ularga estetik tarbiya berish

    2. rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning mantiqiy fikrlash qobiliyatini rivojlantirish, savodli yozish uquvlarini o’stirish

    Dars turi: aralash
    Dars uslubi: kichik guruhlarda va yakka holda ishlash
    Darsda foydalaniladigan jihozlar: rasmlar, ko’rgazma, tarqatma materiallar, kesma harflar
    Ilmdan bir shu’la dilga tushgan on,
    Shundan bilursankim ilm bepoyon.
    Dars jarayoni va texnologiyasi



    Ishning nomi

    Bajariladigan ishning mazmuni

    Metod

    Vaqt

    1-bosqich
    Tashkiliy qism

    Darsni tashkil etish. O’quvchilarning davomatini aniqlash. Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi

    Suhbat

    2 minut

    2-bosqich Ehtiyojlarni aniqlash

    O’quvchilarning ehtiyojlarini aniqlab, mavzuga oid tushunchalar beriladi
    Harflarni yozish o’rgatiladi

    Savol-javob

    3 minut

    3-bosqich Yangi mavzu bayoni

    O’tilgan mavzuni mustahkamlash
    A va O unlilari haqida tushuncha berish
    Harflarni bog’lab yozishni mashq qilish
    11 – 12 mashqni bajarish

    Tushuntirish, izlanish
    Og’zaki savol-javob

    31 minut

    4-bosqich Mustahkamlash

    Mavzu yuzasidan savol va topshiriqlar O’yinli mashg’ulotlar

    Muammoli izlanish

    6 minut

    5-bosqich rag’batlantirish

    O’quvchilarning darsga ishtiroki hisobga olinib rag’batlantiriladi




    2 minut

    6-bosqich
    Uyga vazifa

    13-mashq 10 -bet

    izlanish

    1 minut

    Darsning borishi:


    1-2 bosqichlar texnologik xarita asosida tashkil etiladi
    O’tilgan mavzuni takrorlash, o’quvchilar bilimini aniqlash va mustahkamlash maqsadida aqliy hujum savollari beriladi.
    1. O’tgan darsda qaysi mavzu bilan tanishgan edik?

    1. O’zbek tilida nechta tovush bor?

    2. Unli harflar nechta?

    3. O’zbekiston poytaxti qaysi shahar?

    4. Tovushlar yozuvda nimalar bilan ifodalanadi?

    5. Nimani talaffuz qilamiz va eshitamiz?

    III. Yangi mavzuni tushuntirish
    O’quvchilar diqqati doskaga jalb etiladi. Yangi mavzu e’lon qilinadi.
    Mavzuga oid mashqlar bajariladi.

    a, e, I, o, u, o’ – unli tovushlarni ifodalovchi harflar



    11-mashq. So’zlarning birinchi bo’g’inidagi a tovushini talaffuz qiling
    Baho, bahor, davlat, jahon, javon, hammom, havo, Shavkat.
    12-mashq. Nuqtalar o’rniga a yoki o unlisini qo’yib o’qing
    Qovoq, qarmoq
    Tovoq, barmoq
    O’quvchilarning so’zlarni yozishda qo’l harakatlari kuzatib turiladi.
    Dam olish daqiqasi

    IV.Yangi mavzuni mustahkamlash
    O’quvchilar yozgan matnlarini o’qib beradilar. Ularning fikri umumlashtiriladi. Savollar orqali mavzu mustahkamlanadi.


    . V. O’quvchilar darsga ishtirokiga qarab rag’batlantiriladi.
    Uyga vazifa. 13-mashq.
    Download 47 Kb.




    Download 47 Kb.