|
Darsning maqsadlari: Darsning ta’limiy maqsadi
|
bet | 1/5 | Sana | 02.07.2023 | Hajmi | 2 Mb. | | #76031 |
Bog'liq Tokarlik stanoklarining vazifasi pdf .Mustaqil ish maqola, 14-mashg\'ulot
Tokarlik stanoklarining vazifasi, tuzilishi va ular bilan ishlash qoidalari.
Darsning maqsadlari:
Darsning ta’limiy maqsadi: O’quvchilarga tokarlik stanoklarining vazifasi, tuzilishi va ular bilan ishlash qoidalari haqidagi ma’lumotlarni berish.
TK1: o‘zaro muloqotga kirisha olishni, muloqotda muomala madaniyatiga amal qilishni, ijtimoiy moslashuvchanlikni, hamkorlikda jamoada samarali ishlay oladi.
FK1: tokarlik stanoklarining vazifasi, tuzilishi va ular bilan ishlash qoidalarini biladi va amalda foydalana oladi;
FK2: hozirjavoblik, ishchanlik, faollik va muomala madaniyatiga amal qila oladi.
Darsning tarbiyaviy maqsadi: O’quvchilarda barcha fanlarga qiziqish o’yg’otish, shtangensirkul, nutrimetr, shablonlar, mikrometrning tuzulishi va o’lchash usullari urganishga qiziqtirish, asbob-uskunalardan ehtiyot bo’lib foydalanish, resurslarni tejashga, Vatanparvarlikka, ota-onani hurmat qilishga o’rgatish.
TK5: Vatanga sadoqatli, insonlarga mehr-oqibatli hamda umuminsoniy va milliy qadriyatlarga e’tiqodli bo‘lish, badiiy va san’at asarlarini tushunish.
Darsning rivojlantiruvchi maqsadi: O’quvchilarga tokarlik stanoklarining vazifasi, tuzilishi va ular bilan ishlash qoidalari haqida ma’lumotlarni berish ularning qiziqishini, bilimlarini yanada oshiradi.
TK3: doimiy ravishda o‘z-o‘zini jismoniy, ma’naviy, ruhiy, intellektual va kreativ rivojlantirish, kamolotga intila oladi.
FK2: mustaqil ishlashga ijodiy yondashib, kreativ fikrlay oladi;
Dars tipi: Yangi bilimlar berish.
Dars turi: Nazariy, amaliy, aralash.
Dars texnologiyasi: Hamkorlikda o’rganish.
Dars metodi: Maruza, ko’rgazmalilik, so’hbat, o’yin, aqliy hujum, test, taqdimot, bahs munozora, so’hbat.
Dars jixozi: Doska, bo’r, kompiyuter, rasmli slaydlar, videoproektor, ekran, darsga doir elektron materiallar, o’yinlar.
Dars rejasi:
1. Tashkiliy qism – 3 min;
2. O’tilgan mavzuni takrorlash – 8 min;
3. Yangi mavzuni bayoni – 20 min;
4. Yangi mavzuni mustahkamlash – 10 min;
5. Darsni yakunlash – 2 min;
6. Uyga vazifa berish – 2 min.
|
| |