• Dars jarayoni va texnologik xaritasi
  • Yangi mavzuni mustahkamlash uchun savol va topshiriqlar
  • Fan nomi: O’qish Dars mavzusi: Maktab – oftob qo’shig’i dars maqsadi




    Download 45 Kb.
    Sana13.02.2024
    Hajmi45 Kb.
    #155877
    Bog'liq
    1 sinf maktab oftob qoshigi mavzusid


    DARS ISHLANMASI (KONSPEKT)
    Dars sanasi:_____________ Sinf: ___________
    Fan nomi: O’qish
    Dars mavzusi: Maktab – oftob qo’shig’I
    Dars maqsadi:
    a) ta’limiy maqsad: o’quvchilarga mavzuni to’liq yetkazish, mavzu haqida bilim va ko’nikma hosil qilish

    1. tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarga tabiatni asrash, avaylash unga mehr-mubabbatini uyg’otish, va milliy urf-odatlarimizni o’rgatish, ajdodlarimiz merosini asrab-avaylashga o’rgatish

    2. rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning o’qishga va yozishga, bilim olishga bo’lgan qiziqishlarini rivojlantirish, fikrlash qobiliyatini shakllantirish

    Dars turi: aralash
    Dars uslubi: kichik guruhlarda ishlash, yakka holda ishlash
    Darsda foydalaniladigan jihozlar: rangli rasmlar, ko’rgazma, kesma harflar, darslik, tarqatma materiallar
    Farzandlarimiz bizdan ko’ra kuchli, bilimli,
    dono va albatta, baxtli bo’lishlari shart.
    I.A. Karimov
    Dars jarayoni va texnologik xaritasi



    Ishning nomi

    Bajariladigan ishning mazmuni

    Metod

    Vaqt

    1-bosqich
    Tashkiliy qism

    Darsni tashkil etish. O’quvchilarning davomatini aniqlash. Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi

    Suhbat

    2 minut

    2-bosqich Ehtiyojlarni aniqlash

    O’quvchilarning ehtiyojlarini aniqlab, mavzuga oid tushunchalar beriladi.
    Navro’z” urf-odatlarini so’rash

    Savol-javob

    5 minut

    3-bosqich Yangi mavzu bayoni

    Maktab - oftob qo’shig’ini ifodali o’qish
    Mavzu ustida ishlash
    Bizning maktab mavzusida suhbat o’tkazish

    Tushuntirish, izlanish
    Og’zaki savol-javob

    25 minut

    4-bosqich Mustahkamlash

    She’rni zanjir usulida ifodali o’qish
    Dam olish daqiqasi

    Ifodali o’qish



    10 minut

    5-bosqich rag’batlantirish

    O’quvchilarning darsga ishtiroki hisobga olinib rag’batlantiriladi




    2 minut

    6-bosqich
    Uyga vazifa

    Maktab - oftob qo’shig’ini yod olish

    izlanish

    1 minut

    Darsning borishi:


    1-2 bosqichlar texnologik xarita asosida tashkil etiladi
    O’tilgan mavzu yuzasidan aqliy hujum savollari beriladi:
    - Bahorda qanday gullar ochiladi?
    - Bahorda ilk bor qaysi qush uchib keladi?
    - Bahorda qanday bayramlar nishonlanadi?
    - Navro’z qachon bayram qilinadi?
    - Navro’zni odamlar qanday nishonlaydilar?
    Takrorlash orqali o’quvchilar bilimini mustahkamlash.
    3. Yangi mavzuni tushuntirish
    O’quvchilar diqqati doskaga jalb qilinadi. Yangi mavzu e’lon qilinadi.
    She’r ifodali o’qib beriladi.


    Maktab - oftob qo’shig’I Quddus Muhammadiy
    Dunyoda eng sevgan joying
    Qayer? – dedi.
    Dedim: Maktab! Dedim: Oftob!
    Sababin ayt, dedi. Dedim:
    O’rgatadi ilm-u odob.
    Ota-onam sevar meni,
    Qarog’im, quvonchim, deb
    O’qituvchim sevar meni,
    O’quvchim, a’lochim, deb.
    Dunyoda eng sevgan joying
    Qayer? – dedi.
    Dedim: Maktab! Dedim: Oftob!
    V.Yangi mavzuni mustahkamlash uchun savol va topshiriqlar
    - Siz qaysi maktabda ta’lim olyapsiz?
    - Maktabda nimalarni o’rgandingiz?
    - Maktabga kelishni yoqtirasizmi?
    - Maktab dargohiga kelishingizdan maqsadingiz nima?
    V. O’quvchilarni darsga ishtirokiga qarab rag’batlantiriladi.
    Uyga vazifa: Mavzuni o’qib o’rganing.
    She’rni yod oling

    Download 45 Kb.




    Download 45 Kb.

    Bosh sahifa
    Aloqalar

        Bosh sahifa



    Fan nomi: O’qish Dars mavzusi: Maktab – oftob qo’shig’i dars maqsadi

    Download 45 Kb.