1.1. Mutaxassislik fanlarini o’qitish metodikasi fani va uning predmeti,
maqsadi, vazifasi va mazmuni
«Mutaxassislik fanlarini o’qitish metodikasi»
fanining asosiy maqsadi
magistrantlarning zamonaviy axborot texnologiyalarining usul va vositalari
haqidagi bilim, ko’nikma va malakalarini rivojlantirish va ulardan foydalana olishni
tashkil etish uslublarini tushuntirish, shuningdek
mutaxassislik fanlarini
psixologiya, pedagogika, biologiya va boshqa fanlar bilan aloqasini ko’rsatish.
O’quv vazifalar:
Magistrantlarni o’qitish uslubiyoti fani bilan aloqador asosiy dalil va
hodisalar bilan tanishtirish;
mutaxassislik fanlarini o’qitish uslubiyotini informatika,
axborot
texnologiyalari, psixologiya, pedagogika va boshqa fanlar bilan aloqasini ko’rsatish;
magistrantlarda ilmiy dunyoqarashni rivojlantirish.
Reja:
1. Tashkiliy qism.
2. Mashg’ulot maqsadini qo’yish.
3. «Bolalarni informatikaga o’qitish osonmi?» mavzusida munozara.
4. Kursning umumiy tavsifi.
5. Xulosa.
Mashg’ulot turi: ma’ruza.
Mashg’ulotnig davomiyligi: 2 soat.
Adabiyot:
1. Lapchik M.P. Metodika prepodavaniya informatiki: Ucheb. posobie dlya
stud. ped. vuzov \ - M.: Izdatelskiy tsentr «Akademiya», 2005.
2. Sofronova N.V. Teoriya i metodika obucheniya informatike: Ucheb.
posobie \ -M.: Vissh. shk., 2004.
1. Tashkiliy qism (magistranlarning salomlashishi, tanishuv, yo’qlama
qilish).
2. Mashg’ulot maqsadini qo’yish (bugun mashg’ulotda
biz mutaxassislik
fanlarini o’qitish metodikasi predmeti nimani o’rganadi va uning informatika
o’qitiuvchisini tayyorlashdagi o’rni, shuningdek ushbu kursning maqsadi va
vazifalarini o’rganamiz)
3. “Yoshlarni informatikaga o’qitish osonmi?” mavzusi bo’yicha munozara.
Har bir yangi kursni o’rgana borib, biz ko’pincha o’zimizcha: «Nima
uchun?», «Uni o’rganish kompetentlik mutaxassis bo’lishimizda uni o’rganish nima
beradi?» kabi savollar beramiz.
Kursning «Informatika o’qitish uslubiyoti» nomidan, u o’ziga xos
xususiy uslubiyotni tashkil
etishi va informatikani predmet sifatida o’rganishni
o’ziga oladi.
O’zimizga o’raganish zaruratini aniqlash uchun,
quyidagi savollarga
javob berib bilishga harakat qilaylik:
«Mutaxassislik fanlarini o’qitish metodikasi» fani nima uchun o’quv
rejaga kiritilgan?
Ushbu kurs qanday fan va predmetlar bilan aloqador?
Talabalarni o’qitish uchun o’qituvchi qanday sifat, ko’nikma va
malakalarga ega bo’lishi lozim?
Munozara mobaynida quyidagi xulosalarni shakllantirish kerak: kursni
kiritilishi o’quvchilarni axborot jamiyatida o’zaro ta’sir etish, ta’limda
va jamoat
hayotida axborot texnologiyalarining ahamiyati ortib borishi tufayli ijtimoiy
sharoitlarning o’zgarishi bilan bog’liq. «Informatika o’qitish uslubiyoti» fani
ko’pgina fan va predmetlar bilan aloqador; o’qituvchi o’quvchilarning
tushunchalarni shakllantirish ko’nikmalarini tashkil etish bilan ham, rivojlantiruvchi
va o’qitish dasturlari bilan ishlashni ham egallagan bo’lishi lozim.
Muhokamadan so’ng o’qituvchining sifatlar modelini tuzush mumkin.
4. Kursning umumiy xarakteristikasi. 1985 yili umumta’lim maktablariga
alohida «Iformatika va hisoblash texnikasi asoslari» predmetini kiritilishi
pedagogika fanning yangi sohasini
shakllanishiga start berib, uning
ob’ekti