• MAVZU: “BO’LINMA YOZUVINING O’RTASIDA YOKI OXIRIDA NOLLAR HOSIL BO’LADIGAN HOLLARDA BO’LISH”
  • Dars jarayoni va texnologiyasi
  • Darsning maqsadi: ta’limiy maqsad
  • Birinchi kunda - metr gazlama Ikkinchi kunda - metr
  • Jami - metr gazlama Bitta fartuk uchun - Birinchi kun - ta fartuk Ikkinchi kun - ta fartuk
  • Yangi mavzuni mustahkamlash
  • Darsni yakunlash.
  • Mavzu: “BO’linma yozuvining o’rtasida yoki oxirida nollar hosil bo’ladigan hollarda bo’lish”




    Download 412,5 Kb.
    Sana13.02.2024
    Hajmi412,5 Kb.
    #155850
    Bog'liq
    4 - sinf Matematika dars ISHLANMASI





    O’ZBEKISTON RESPUBLIKASI XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI
    Sirdaryo VILOYATI XALQ TA’LIMI BOSHQARMASI
    Sardoba tuman xalq ta’limi bo'limiga qarashli 13- umumiy o'rta ta’lim maktabi Matematika fani o'qituvchisi Kazaxov Islomning 5 - sinflar uchun BO’LISH VA KASRLARmavzusida tayyorlagan bir soatlik dars

    ISHLANMASI




    MAVZU: “BO’LINMA YOZUVINING O’RTASIDA YOKI OXIRIDA NOLLAR HOSIL BO’LADIGAN HOLLARDA BO’LISH”

    Dars jarayoni va texnologiyasi













    Dars bosqichi

    Bajariladigan ish mazmuni

    Metod

    Vaqt













    1-bosqich. Tashkiliy qism

    O'quvchilar davomati aniqlanadi. Sinfning darsga tayyorligi tekshiriladi. ,,Xotira testi’’ o’tkaziladi.

    Suhbat



    3 min

    2-bosqich.
    O’tilgan mavzuni mustahkamlash

    Matematika darslarda 4 - sinfda bo’linma yozuvining o’rtasida yoki oxirida nollar hosil bo’ladigan hollarda bo’lish malakalarini, mulohazalarga oid bilimlarini mustahkamlash.
    mulohazalarga oid bilimlarini mustahkamlash.

    Suhbat

    7 min

    3-bosqich. Yangi mavzu bayoni

    Darslikdagi 788-791 misol va masalalarni bo'lish orqali tushuntiriladi.

    Savol-javob

    20
    min

    4-bosqich. Yangi mavzuni mustahkamlash










    Yangi mavzuni mustahkamlash 792 - misol mustaqil yechiladi.

    Mustaqil ish, savol-javob

    10
    min










    5-bosqich.
    Baholash

    Darsdagi faolligiga qarab o’quvchilar baholanadi.



    Rag'batlan-tiriladi



    3 min

    6-bosqich. Uyga vazifa berish

    Darslikdagi 779 - 780 masala misollar uyga ekanligi aytiladi ularni yechish bo 'yicha ko'rsatmalar beriladi.

    Uyga vazifani belgilaydi



    2 min



    Mavzu: Bo’linma yozuvining o’rtasida yoki oxirida nollar hosil bo’ladigan hollarda bo’lish.
    Darsning maqsadi:

    1. ta’limiy maqsad: O'quvchilarning og'zaki va yozma hisoblash malakalarini oshirish.

    2. Tarbiyaviy maqsad: Dars mohiyatini yoritib berish jarayonida topqirlik fazilatlarini tarbiyalab borish.

    d) Rivojlantruvchi maqsad: Misolni tez va to'g'ri yechish ko'nikmalarini rivojlantirish.
    Dars turi: O’quvchilarning BKM larini mustahkamlovchi
    Dars uslubi: Yakka va jamoa bolib ishlash
    Dars jihozi: Darsga kerakli jihozlar, darslik ko'rgazmali qurollar, tarqatma materiallar, test topshiriqlari.
    Darsning borishi:
    Tashkiliy qism: O 'quvchilar diqqatini jamlash
    Sinf va o'quvchilarning darsga tayyorgarligini taminlash.
    Navbatchi axboroti eshitiladi.
    -Bugungi darsimizni boshlashdan oldin aqlni charxlovchi qiziqarli testni ishlaymiz.
    O’quvchilarga testlar tarqatiladi.

    1. 3 daqiqa necha sekund?

    a)120 b)90
    s)300 d) 180
    2. 10000 metr necha kilometr?
    a) 1 km b) 5 km s) 10 km d)100 km

    1. Og'irlik o'lchovi birliklarini belgilang.

    1. metr, kilometr, santimetr, detsimetr

    2. gramm, kilogram, sentner, tonna

    s)minut, soat, sutka
    d) yil, asr, hafta



    1. Hamma tomonlari teng bo'lgan tog'ri to'rtburchak nima deb ataladi?

    a) kvadrat b) uchburchak
    s) burchak d) aylanma

    1. Tomonlari 3 sm va 6 sm bo'lgan to'g'ri to'rtburchakning perimetri nimaga teng?

    a) 10 sm b) 18 sm
    s) 12 sm d) 3 sm

    1. Ikkita ruchka 400 so’m turadi. Uchta ruchka necha so'm turadi?

    a) 500 so'm b) 700 so'm
    s) 600 so'm d) 1000 so'm



    1

    2

    3

    4

    5

    6

    d

    s

    b

    a

    b

    s

    Yangi mavzu: Bo’linma yozuvining o’rtasida yoki oxirida nollar hosil bo’ladigan hollarda bo’lish.788-792 misol, masalalar.


    -Bugungi darsimizda biz bo’linma yozuvining o’rtasida yoki oxirida nollar hosil bo’ladigan hollarda bo’lishni o’rganamiz. Ya’ni bo’linuvchini bo’luvchiga bo’lganda bo’linmaning o’rtasida yoki oxirida nollar hosil bo’ladigan misol va masalarni yechishni o’rganamiz.
    788. 1)149 850:37=4050 2)393 470:49=8030
    3)120 600:18=6700
    789. 1)325 080:54=6020 2)401 200:17=23600
    3) 300 000-609*235=300000-143115=156885
    790. Masalalarni yeching va yechilishini taqqoslang.
    Qisqa yozuv yoziladi :
    1. Birinchi kun – 10 ta fartuk
    Ikkinchi kun – 8 ta fartuk
    Jami ishlatildi – 36 metr
    Ikki kunda jami - ? ta fartuk
    Bitta fartuk uchun - ? m gazlama
    Birinchi kunda - ? metr gazlama
    Ikkinchi kunda - ? metr

    Ikki kunda jami: 10+8=18 ta fartuk


    Bitta fartuk uchun: 36:18=2 metr
    Birinchi kunda: 10*2=20 metr
    Ikkinchi kunda: 8*2=16 metr



    1. Ikki kunda – 18 ta fartuk

    Birinchi kun – 20 metr gazlama
    Ikkinchi kun – 16 metr gazlama
    Jami - ? metr gazlama
    Bitta fartuk uchun - ?
    Birinchi kun - ? ta fartuk
    Ikkinchi kun - ? ta fartuk
    Jami: 20+16=36 metr gazlama
    Bitta fartuk uchun: 36:18=2 metr
    Birinchi kun: 20:2=10 ta fartuk
    Ikkinchi kun: 16:2=8 ta fartuk


    791. Mulohaza haqida eslatib o’tiladi. Gaplar o’quvchilardaan tanlab-tanlab o’qitiladi. Mulohaza bo’ladigan gaplarni o’quvchilar daftarlariga yozib oladilar.
    - 46:6=8
    - Men musiqa maktabida o’qiyman.
    - Men – a’lochiman.
    - 18-6>3.


    Yangi mavzuni mustahkamlash:
    792-masala ishlanadi.
    - To’g’ri to’rtburchakning yuzi 360 sm2, tomonlaridan biri (bo’yi) 30 sm. Perimetri shu to’g’ri to’rtburchakning perimetriga teng bo’lgan kvadratning yuzini toping.
    - Buning uchun biz avvalo, shu to’g’ri to’rtburchakning perimetrini topib olishimiz kerak,so’ngra shu perimetrli kvadratning tomonlarini topib, so’ngra yuzini topamiz.
    360sm2:30=12 (12+30)*2=84 sm
    84:4=21sm 21*21=441 sm2

    O’quvchilarga misollar yozilgan kartochkalar tarqatiladi. Misollar ikki xil variantta bo’ladi. Misollarni yechganlaridan so’ng, javoblarini partadoshlari bilan almashadilar. Javoblar aytiladi, o’quvchilar shu tariqa o’z-o’zlarini baholaydilar.




    Darsni yakunlash. O’quvchilar darsda qatnashishi va faolligiga ko’ra baholanadi.


    Uyga vazifa: 793-794 misol masalalar. O’quvchilarga yaxshi kayfiyat tilab dars yakunlanadi.


    Download 412,5 Kb.




    Download 412,5 Kb.

    Bosh sahifa
    Aloqalar

        Bosh sahifa



    Mavzu: “BO’linma yozuvining o’rtasida yoki oxirida nollar hosil bo’ladigan hollarda bo’lish”

    Download 412,5 Kb.