|
“tasdiqlayman” Uslubchi: S. Xolbekova “ ” 20 y. Nazariy dars rejasi
| bet | 1/2 | Sana | 28.05.2024 | Hajmi | 1,42 Mb. | | #256069 |
Bog'liq Delphi
“TASDIQLAYMAN”
Uslubchi: _________
S. Xolbekova
“___” __________20__y.
NAZARIY DARS REJASI
Guruhlar
|
|
|
|
|
|
|
|
Dars o’tiladigan sana
|
|
|
|
|
|
|
|
Mavzu
|
Ilovalar yaratishning zamonaviy usullari. Delphi dasturlash muhiti.
|
O’quv mashg’ulotining ta’lim texnologiyasi modeli
Oquv soati: 2 soat
|
O’quvchilar soni: 12-15
|
O’quv mashg’uloti shakli vaturi
|
Amaliy - to’liq o’quv mashg’ulot
|
O’quv mashg’ulot rejasi
| -
Zamonaviy ilovalar.
-
Dasturlashning rivojlanish bosqichlari.
-
Delphi dasturlash muhiti.
|
Mashg’ulotning maqsadi:
-
Dasturlashning rivojlanish bosqichi, ilovalar yaratish, delphi dasturlash muhiti.
-
Ilm egallashning mashaqqatli yo’llarini bosib o’tish, ilm o’ganishda izlanish.
|
Pedagogik vazifalar
|
O’quv faoliyati natijalari:
| -
Zamonaviy ilovalar haqida beradi.
-
Dasturlashning rivojlanish bosqichi.
-
Delphi dasturlash muhitida ishlashni o’rgatadi
| -
Zamonaviy ilovalar haqida ma’lumotga ega bo’ladilar;
-
Dasturlashning rivojlanish bosqichlari haqida ma’lumotga ega bo’ladilar;
-
Delphi dasturlash muhitida ishlashni organadilar
|
O’qitish metodlari
|
Bahs-munozara, «aqliy hujum», o’quv vizual materiallar
|
O’qitish vositalari
|
Ma’ruza matni, T-sxema, klaster texnikasi, munozara, kompyuter, tarqatma materiallar, slaydlar, proektor
|
O’quv faoliyatni tashkil etish shakllari
|
Jamoa va guruhlarda ishlash
|
O’qitish shart-sharoiti
|
Texnik vositalar bilan ta’minlangan auditoriya
|
Qaytar aloqaning usul va vositalari
|
Og’zaki nazorat, savol-javob, o’z-o’zini nazorat qilish, reyting tizimi asosida baholash
|
O’quv mashg’ulotining texnologik xaritasi
Ish bosqichlari va vaqti
|
Faoliyat mazmuni
|
o’qituvchi
|
o’quvchi
|
1-bosqich.
O’quv mashg’ulotiga kirish
(5 daq.)
|
Tashkiliy qism:
O’quvchilarni mashg’ulotga tayyorgarligini va davomatini tekshirish.
|
Mashg’ulotga tayyorlanadilar.
|
2-bosqich.
Asosiy
(65daq.)
|
Tayanch bilimlarni faollashtirish:
-
Uyga berilgan vazifani tekshirish.O’tilgan mavzuni so’rash. Ularni baholash. 1-ilova
Maqsad va vazifani belgilash:
-
Ma’ruza materiallarini reja savollari bo’yicha bayon qilish. Barcha aytilayotgan fikrlarni doskaga yozib boradi.
O’quvchilar bilimini faollashtirish:
-
Tezkor so’rov, aqliy xujum, savol-javob, pinbord. 2-ilova
Yangi o’quv material bayoni:
-
Mavzuni slaydlar yordamida namoyish etish.
-
Asosiy tushunchalarni yozdirish.
Yangi o’quv materialini mustahkamlash.
-
Mustaxkamlash uchun o’quv topshiriqlarni tarqatadi.
-
Kichik guruxlarga bo’lish. 3-ilova
-
Guruxlar ishini baholash.
|
Tinglaydilar
Yozib oladilar
Savollar beradilar
Guruxlarga bo’linib, o’quv jarayonidagi berilgan topshiriqlarni bajaradilar.
Javob beradilar
Yozadilar
Guruxlarda ishlaydilar
|
3-bosqich.
Yakuniy
(10 daq.)
|
Mashg’ulot yakuni:
1. Maruzaga yakun yasaydi
2. O’quv faoliyati natijalarini eshitadi, aniqlashtiradi, umumlashtiradi.
3. Faol ishtirok etgan o’quvchilarni yaxshi baholaydi. 5-ilova
Uyga vazifani berilishi:
1. Mustaqil ishlash uchun vazifa beradi. 3-ilova Test savollarini yechish.
|
O’z-o’zini, o’zaro baholashni o’tkazadilar.
Savollar beradilar.
Topshiriqlar yozadilar
|
1-Ilova
1-o’quv topshiriq
«Konvert» texnikasi uchun savollar
(Har bir savol konvertlarga alohida solinadi)
-
Matematik funksiyalar?
2. Ko’paytmani hisoblashda qanday funksiyalardan foydalaniladi?
3. Yig’indini hisoblashning turlari?
4. Mantiqiy funksiyalar?
Total Commander funksional tugmalarinin vazifalari?
.
2-Ilova
|
| |