Teeme arvuti vaikseks




Download 160 Kb.
bet1/3
Sana21.03.2017
Hajmi160 Kb.
#544
  1   2   3

Teeme arvuti vaikseks...
Hommikuti võib power-down seisust taastumine olla ikka päris kummaline küll. Kohvi lürpides sattus kõrvu mingi salapärane häiriv sumin. Kas veekeetja jäi sisse? Ei, sellega on kõik korras. Akvaariumi õhupump jooksis kinni? See mulksub tasakesi edasi. Arvuti oleks nagu ka väljas... Hetkeks käis kuum jutt seest läbi – nii see ärapööramine algabki. Ja siis nad tulevad ja lohistavaki mu Queeni „ I am slightly mad’i“ saatel Paldiski maanteel asuvasse raviettevõttesse. Isegi asutuse aial kunagi rippunud loosung „kui sind pole siin, siis sind pole olemas“ ei tundunud eriti lohutav ... . Kargasin püsti müksates sellega arvutihiirt. Käis monitori demagneetimisklõps ja asi oli selge – neetud arvutikast oli mingil põhjusel välja lülitumise asemel lihtsalt magama keeranud aga ega’s ventilaatorid selle peale seisma jää. Sealt see undamine. Et sarnaseid šokiärkamisi tulevikus vältida, hakkasin uurima, mis nipiga masinat vaiksemaks saaks.

Kuna moodsad kõvakettad on üsna vaiksed ja CD lugeja mühiseb ka vaid siis kui tema poole pöördutakse, jäävad põhiliseks müra allikaks ventilaatorid. Paraku ei saa neid välja lülitada sest siis masin „küpseb“. Küll aga saab ventilaatoreid valida ja samuti võib nende pöörlemiskiirust vähendada.

Pahatihti panevad tootjafirmad arvutiplaatidele kõige odavamad ventilaatorid. Sellised tuulikud kipuvad oma eluea lõppedes (mõnikord isegi uuest peast) kõva müra tekitama sest laagriteks kasutatavad pronkspuksid kuluvad läbi. Seega esimene võte – valime kuullaagritega ventilaatorid. Elektroonikapoodides on valik piisav ja soovi korral saab eksootilisema eksemplari ka mõne kataloogi (ELFA, FARNELL jne) kaudu tellida. Tõsi, mugavuse (hetkel siis vaikuse) eest tuleb maksta ja mitte vähe .

Teine võte on ventilaator lihtsalt ära jätta. Just, ära jätta! Aga õigel moel! Nimelt on videokaartidel ja emaplaatidel mõned kivid varustatud üsna madala (ehk siis väikese pindalaga) radiaatoriga. Raua kokuhoiu kompenseerimiseks istutatakse sellise radikaniru otsa pisike lärmakas ventilaator. Asendame radiaatori vähe asjalikumaga ja ventilaatorit polegi enam vaja. Mikroskeemi korpuse ja radiaatori vahele tuleb lasta spetsiaalset soojusjuhtivust parandavat pastat (nagu see protsessori ventilaatorite komplektis mõnikord kaasas on).

Protsessori ventilaatori „vagaseks tegemine“ on hulga keerulisem. On teada, et mida vähem on ventilaatoril labasid, seda vähem müra ta põhjustab. Samuti on oluline laba kuju. Teravate ääretega labadega ventilaatorid mühisevad rohkem kui ümaramaid labasid omavad eksemplarid. Medali teine pool on see, et kirjeldatud vaiksemad tuulikud jahutavad ka halvemini. Igasuguste eksperimentide puhul on kasulik jälgida mõnda aega protsessori temperatuuri. Kui see püsib normaalsel tasemel, loeme uuenduse vastu võetuks.

Kaasaja tipptehnoloogilised coolerid on tõesti heade jahutusomadustega ja vaiksed. Vaadake näiteks Zalmantech’i lehelt (http://www.zalmantech.com/CNPS-6000CU.htm) või Enermaxi juurest (http://www.enermax.com.tw/products/uc-fab.htm). Zalmantech’i CPU cooler on veel selle poolest vahva, et tema ventilaator teeb ka emaplaadil oleva tugikiibistiku “külmaks”.





  1. Download 160 Kb.
  1   2   3




Download 160 Kb.