2-Mavzu: chizmalarni taxt qilish. Standart. Format. Masshtab I. Darsning maqsadi va vazifasi




Download 330.21 Kb.
Sana25.01.2024
Hajmi330.21 Kb.
#145296
Bog'liq
2-mavzu.CHIZMALARNI TAXT QILISH. STANDART.FORMAT. MASSHTAB
sAU1bkLXKfOBoAaL, Bozor hajmini aniqlashda ekonometrik modellardan foydalanish, Til tarixi mustaqil ta\'lim sirtqi, Ariza namuna yotoqxona, 1-Mavzu. Boshlang\'ich ta’lim pedagogikasi fanining mazmuni, pred, deviant xulq ogishgan, 2-ma`ruza (1), band-qilish-qoidalari, 8-sinf Kimyo fanidan nazorat ishi daftari 2022-2023, Aralashtiruvchi issiqlik almashinish qurilmalari, download-order (1), 9-sinf Informatika va axborot texnologiyalari, 4 mavzuChiziqli tenglamalar sistemasini matritsalar usulida yechish, 5 ga qabul test 1-vr

2-Mavzu: CHIZMALARNI TAXT QILISH. STANDART. FORMAT. MASSHTAB
I.Darsning maqsadi va vazifasi:
Talimiy maqsad.1.Mavzu boyicha oquvchilarga togri tushuncha berish. II.Rivojlantiruvchi maqsad.
Oquvchilarning mantiqiy fikrlash qobiliyatini rivojlantirish. III.Tarbiyaviy maqsad.
Tarbiyali, etiborli, xushmuomalali, intizomli bolishga tarbiyalash.
Chizmachilikda qollaniladigan termin va tushunchalarni bilish hamda qollay olish kompetensiyasi
Grafik tasvirlar, jihozlar, standart shriftlar, oddiy geometrik yasashlar, tutashmalar, egri chiziqlar, korinishlar, geometrik figuralarning proeksiyalari, kopyoqliklarning yoyilmalarini bir-biridan ajrata oladi;
Ish qurollaridan togri foydalanish va chizmani ketma-ketlikda togri bajarish kompetensiyasi
Chizmalarni taxt qilish, chizma shriftlarini qoidalar asosida chizish, geometrik yasashlarni bajarish, proeksion chizmalarni chizish, aksonometrik proeksiyalarni yasash hamda detalning eskizi va texnik chizmani bajarish jarayonlarida ish qurollaridan togri foydalana oladi.
  • Darsning turi.

  • Oquvchilarning bilim, konikma va malakalarini rivojlantirish.
  • Darsda foydalaniladigan turli xil metodlar: Amaliy.
  • Darsda foydalaniladigan jihozlar: Korgazmali qurollar va plakatlar. VII.Darsning rejasi:

  • 1.Tashkiliy qism -2 m. 2.Kirish sozi- 2 m 3.Uy vazifasini tekshirish- 11 m 4.Yangi mavzu bayoni -20 m. 8.Mustaxkamlash -4 m. 6.Darsning xulosasi 4 m. 7.Uyga vazifa 2 m
    VIII.Darsning borishi. 1.Tashkiliy qism.
    A)Oquvchilar bilan salomlashish.B)Navbatchining axboroti.V)Davomatni aniqlash.
    IX.Uy vazifasini va otilgan darsni umumlashtirish.
    X.Yangi dars bayoni: Chizma chizishning birinchi bosqichi cliiziqlarni qalam bilan ingichka qilib chizib chiqishdan iboratdir. Qalam bilan chizma chizishda asosiy qoidalar. Oʻlchamlar chizmaga olchash chizgichi yoki rejalash sirkuli yordamida olchab qoyiladi. Agar cliiziladigan shakl simmetrik bolsa, u vaqtda awal simmetriya oqi chiziladi. Berilgan olchamning yarmi

simmetriya oqining ikki tomoniga olchab qoyiladi. Yordamclii cliiziqlami chizishda grafit steijeni ingiclika bolgan sanga qalamdan foydalaniladi.Chizma chizishning ikkinchi bosqichida chizilgan chizmaning ustidan bostirib chiziladi. Chizmani bostirib chizishda qalam qogozning sifatiga qarab tanlanadi. Qogoz sathi gadir-budur bolsa, qattiqroq qalam, silliq bolsa, yumshoqroq qalam tanlanadi.Cliizmani eng avval markaz, simmetriya oq chiziqlari va ingichka cliiziqlami chizishdan boshlash kerak. Songra aylanalar, radiusli yoylar, keyin togri chiziqlar ustidan bostirib chizish tavsiya etiladi. Asosiy kontur, yani cliizmadagi barcha yogon chiziqlar yordamclii ingichka chiziqlar ustidan chizmada korsatilgandek, ortada qoldirib chiziladi. Shuni unutmaslik kerakki, yogon kontur, yani yogon cliiziqlar ingichka chiziqlar ichidan chizilsa, detal konturi kichiklashib, tashqarisidan chizilsa, kattalashib ketadi.Sirkulga ornatish uchun togri chiziqlarning ustidan bostirib cliiziladigan qalamga nisbatan biroz yumshoqroq qalam olish lozim. Shunda cliiziqlar aniq chiziladi va qogozdagi aylanalar markazlari joylashgan nuqta haddan ortiq kengayib ketmaydi. Markazlarni saqlab qolish uchun sirkul oyogidagi ignani chizma tekisligiga perpendikular bolishiga katta etibor beriladi. Aylana radiusining kattaligiga qarab ignani kerakli vaziyatga ozgartirib turish lozim. Bitta markazli konsentrik aylanalami chizishda sentrik degan moslamadan foydalaniladi.Chizma tayyor bolgandan keyin ortiqcha chiziqlar ochiriladi, xatolari bolsa togrilanadi. Ortiqcha yoki xato chizilgan cliiziqlami ochirishda shablonlardan foydalanish
tavsiya etiladi.
Standartlar, format (bichim) lar va asosiy yozuv.
Standart O‘zbekiston Respublikasining konstruktorlik hujjatlari yagona tizimi (O‘z KHYT) 17.11.2003-yilda qabul qilingan va O‘z DSt 2.001:2003 deb belgilanadi.
O‘z KHYT standartining belgilanishiga misol
O‘z KHYT standartlarining barchasi standartlashtirish tarmoqlararo tizimining 2-klassiga kiradi.
Format (bichim) lotincha so‘z bo‘lib, shakllantirish degan ma’noni anglatadi. O‘z DSt 2.301:2003 ko‘rsatmasiga muvofiq, hamma chizmalar ma’lum bichimdagi standartda joriy etilgan o‘lchamdagi qog‘ozga chiziladi. Standartda asosiy beshta – A4, A3, A2, A1 va A0
bichim tasdiqlangan. Barcha bichimlar uchun o‘lcham birligi sifatida o‘lchamlari 210x297 mm bo‘lgan A4 bichim qabul qilingan. Qolgan bichimlar A4 ning bir tomonini ikkiga, ikkala
tomonini ham ikkiga va hokazo ko‘paytirishdan hosil qilinadi.
Chizma bichimi hoshiyasi va asosiy yozuvi. O‘z DSt 2.401:2003 ko‘rsatmasiga muvofiq, mashinasozlik ishlab chiqarish chizmalarida asosiy yozuvlar chizma qog‘oz hoshiyasining
pastki o‘ng tomoni burchagida joylashtiriladi. Asosiy yozuvga chizmada tasvirlangan jismning nomi, chizma kim tomonidan va qachon chizilganligi, kim tomonidan tekshirilgani va qabul qilingani, chizilgan jismning materiali, masshtabi kabilar
yoziladi.
Chizmani albom yoki kitob qilib tikish maqsadida uning hoshiyasi chizma qog‘ozlarning chap tomonidan 20 mm, qolgan uchala tomonidan 5 mm dan joy qoldirilib chiziladi o‘quv
chizmasining asosiy yozuvining o‘lchamlari va shaklida esa uning grafalarini to‘ldirish tartibi ko‘rsatilgan.
Chizma masshtablari. Texnikada juda mayda detallar yoki juda katta, masalan, paxta terish kombaynining bunkeri, uylar, koprik kabilardan foydalaniladi. Ular juda katta olchamlarga ega. Lekin ularni chizmada haqiqiy kattaligida chizib bolmaydi. Chizma qogoziga sigdirish maqsadida katta narsalarni kichraytirib, kichik narsalarni esa kattalashtirib chizishga to‘g‘ri keladi. Buning uchun cliizma masshtablaridan foydalaniladi. Chizmaning uzunlik о ‘Ichamlari bilan buyumning mos uzunlik o‘Ichamlari о ‘rtasidagi nisbat chizma masshtabi deb aytiladi.Kopincha narsalarning chizmalarini ozining haqiqiy olchami, yani haqiqiy korinishida 1:1 (birga bir) masshtabda chizishga harakat qilinadi.Masshtabda yozilgan sonlarga qarab chizma qanday chizilgani bilinadi. Detal ikki marta kichiklashtirib chizilgan boIsa, 1:2 (birga ikki) deb belgilanadi. Detal ikki marta kattalashtirilib chizilgan bolsa, 2:1 (ikkiga bir) deb yoziladi. Shunday qilib, masshtabda kichik son birinchi bolib, masalan: 1:2, 1:5, 1:10 korinishlarda yozilsa, kichraytirish masshtabi, katta son birinchi bolib, masalan: 2:1, 5:1, 10:1 korinishlarda yoziladi. Kichraytirish masshtablari: 1:2, 1:2,5, 1:4, 1:5, 1:10, 1:15, 1:20, 1:25,
1:40, 1:50, 1:75, 1:100, 1:200, 1:400, 1:500, 1:800, 1:1000.
Haqiqiy kattalik masshtabi: 1:1.
Kattalashtirish masshtablari: 2:1, 2,5:1, 4:1, 5:1, 10:1, 20:1, 40:1, 50:1, 100:1 va hokazo.
Asosiy yozuvda masshtab uchun alohida ajratilgan grafaga M belgi qoyilmay 1:1 yoki 1:2, yoki 2:1 va hokazo korinishida yoziladi. Boshqa joylarga M harfi qoshib yoziladi. Masalan, M1:1 yoki M2:1, yoki M1:2 va hokazo korinishida yoziladi.
chizmada qistirma har xil masshtablarda chizilgan. 0rtada haqiqiy kattaligida, yani M1:1 da, chap tomonda ikki marta kichik, yani M1:2 da, ong tomonda ikki marta katta, yani M2:1 masshtablarda korsatilgan. Qanday masshtabda chizilishiga qaramay, chizmada uning haqiqiy kattalikdagi olchamlari qoyilgan.
XI.Darsning xulosasi.
Otilgan mavzu boyicha oquvchilar bilan savol-javob otkazish. XII.Uyga vazifa.
A)Mavzuni oqib kelish. B)Konspekt qilish.V)Keyingi darsga tayyorgarlik korish.
Tasdiqlayman:
Download 330.21 Kb.




Download 330.21 Kb.

Bosh sahifa
Aloqalar

    Bosh sahifa



2-Mavzu: chizmalarni taxt qilish. Standart. Format. Masshtab I. Darsning maqsadi va vazifasi

Download 330.21 Kb.