• Princip multifrekvenčních bioimpedančních metod
 • Charakteristika přístroje BIA 2000-M
 • Charakteristika přístroje In Body 3.0
 • Bioimpedanční metody používané V Laboratoři sportovní motoriky Stablová Andrea, Skorocká Iva, Bunc Václav
  Download 11.43 Mb.
  bet1/2
  Sana24.03.2017
  Hajmi11.43 Mb.
  #2045
    1   2

  Bioimpedanční metody používané v Laboratoři sportovní motoriky

  Stablová Andrea, Skorocká Iva, Bunc Václav

  Laboratoř sportovní motoriky, UK FTVS, Praha
  Úvod

  Pravidelné monitorování změn složení těla dnes nachází uplatnění téměř ve všech sportech nejen pro hodnocení úrovně zdravotního stavu, ale také proto, že se nepřímo podílí na úrovni sportovního výkonu, např. zvýšené množství tělesného tuku může negativně ovlivnit vytrvalostní výkon, naopak vyšší hodnoty aktivní tělesné hmoty mohou být výhodou v silových disciplínách (Pařízková 1988).

  V praxi existuje celá řada metod pro určení složení těla. Od běžně prováděné denzitometrie, přes elektrickou impedanci až po složitější určování pomocí fotonové absorbce, isotopové koncentrace, počítačovou tomografii, magnetickou rezonanci atd. (Fidanza 1991). Metody bioelektrické impedance (BIA) jsou moderními neinvazivními, rychlými a relativně levnými metodami pro určení tělesného složení jak v laboratoři, tak v terénních podmínkách.

  Cílem příspěvku je seznámení s možnostmi sledování tělesného složení pomocí bioimpedačních metod a jejich praktické použití ve sportu.

  Princip multifrekvenčních bioimpedančních metod

  Multifrekvenční bioimpedanční analýza (BIA) je založena na šíření střídavého proudu nízké intenzity biologickými strukturami při využití většího počtu frekvencí od 0 do cca. 100 kHz.

  Princip metodiky je založen na odlišných elektrických vlastnostech tkání, tuku a hlavně tělesné vody (Lukaski a kol. 1987). Spočívá v tom, že tukuprostá hmota, obsahující vysoký podíl vody a elektrolytů je dobrým vodičem proudu, zatímco tuková tkáň se chová jako izolátor a špatný vodič (Heyward et al. 1996).

  Na základě regresních rovnic jsou pak z hodnot impedance vypočteny hodnoty celkové tělesné vody (TBW), procento tělesného tuku (FM), hodnoty aktivní tělesné hmoty (ATH), buněčné hmoty (BCM - body cell mass) atd.

  Proud o nízké frekvenci cca. 1 a 5 kHz neproniká do intracelulárního prostoru, lze jím tak měřit hodnoty pouze extracelulární tekutiny (ECW) a naopak proud o vysoké frekvenci cca. 50 až 100 kHz proniká přes buněčnou membránu do buňky a lze jím tak měřit hodnoty celkové tělesné vody (TBW) (Bunc 1998, Kotyk-Lopot 1995).

  BIA je velice citlivá na stav hydratace organismu a je schopna zachytit příjem nebo ztrátu tekutiny v objemu nižším než 0, 5 litru (Bunc, 1998).

  Charakteristika přístroje BIA 2000-M

  Přístroj BIA 2000-M užívá k měření multifrekvenční fázově citlivý odpor měřící na frekvencích 1, 5, 50 a 100 kHz.

  S přístrojem jsou dodávány speciální elektrody určené k tomuto měření.

  V praxi je využíváno při měření tetrapolárního uspořádání elektrod, kdy dvěma vnějšími elektrodami je do těla pouštěn slabý elektrický proud (400-800 μA) různých frekvencí a druhou vnitřní dvojící elektrod je snímáno napětí a vyhodnocována elektrická impedance úseku těla mezi oběma elektrodama.

  Velikost kontaktního povrchu elektrody by neměla být menší než 4 cm2 a přechodový odpor mezi povrchem elektrody a kůží by měla být menší než 250 ohmů. (obr. 1)

  Obrázek 1a: Umístění elektrod přístroje BIA 2000-M – ruka

  Obrázek 1b: Umístění elektrod přístroje BIA 2000-M – noha


  Charakteristika přístroje In Body 3.0

  Multifrekvenční impedanční analyzér In Body 3.0 měří při použití frekvencí 5, 50, 250 a 500 kHz segmentálně. Měření se provádí pomocí osmibodových tetrapolalárních dotekových bodů. (Obr. 2)

  Obrázek 2a: Dotekové body přístroje In Body 3.0 – ruka  Obrázek 2b: Dotekové body přístroje In Body 3.0 – noha


  Vstupními údaji testované osoby jsou výška, věk a pohlaví.

  (tab. 1)

  Tabulka 1: Měřené proměnné BIA 2000-M


  Download 11.43 Mb.
    1   2
  Download 11.43 Mb.

  Bosh sahifa
  Aloqalar

      Bosh sahifa  Bioimpedanční metody používané V Laboratoři sportovní motoriky Stablová Andrea, Skorocká Iva, Bunc Václav

  Download 11.43 Mb.