• Ročník druhý Kód a názov študijného odboru
  • Ciele vyučovacieho predmetu
  • Prehľad výchovných a vzdelávacích stratégií
  • KRITÉRIÁ HODNOTENIA
  • STRATÉGIA VYUČOVANIA
  • Charakteristika predmetu




    Download 0.49 Mb.
    bet1/3
    Sana02.01.2022
    Hajmi0.49 Mb.
    #2393
      1   2   3

    Názov predmetu

    ELEKTRONIKA

    Časový rozsah výučby

    4 hodiny týždenne

    Ročník

    druhý

    Kód a názov študijného odboru

    2675 M elektrotechnika


    CHARAKTERISTIKA PREDMETU
    Obsah výučby vychádza zo vzdelávacej oblasti ,,Odborné vzdelávanie“ ŠVP  26 elektrotechnika . Na vytvorenie predmetu sme použili obsahový štandard ,,elektrotechnika“. Na tento predmet sme vyčlenili 4/1 hodiny týždenne v druhom ročníku v súlade s požadovanými výkonovými štandardami ŠVP.

    Učivo vyučovacieho predmetu elektronika poskytuje žiakom vedomosti o elektronických prvkoch a ich použití v elektronických obvodoch a elektronických zariadeniach. Žiaci získajú poznatky o základných elektronických súčiastkach a ich využití v praxi. Nadväzuje na učivo predmetu elektrotechnika z 1. ročníka a tvorí základ odborného vzdelávania pre ďalšie odborné predmety vo vyšších ročníkoch. Poznatky žiaka majú tvoriť otvorený systém s možnosťou pružného vertikálneho a horizontálneho rozširovania. Vyučovací predmet vo svojom poňatí a štruktúre súvisí s výrazným zvýšením dôrazu na činnostnú stránku. Tomuto má napomáhať aj forma cvičení, ktoré sú zamerané na overovanie vlastností a použitie základných elektronických súčiastok. Cvičenia majú charakter laboratórnych meraní, na ktorých sa trieda delí na skupiny. Delenie sa robí podľa predpisov Ministerstva školstva SR. S úlohami cvičení sú žiaci oboznamovaní prostredníctvom internetovej stránky školy a vypracovávajú protokol z cvičenia, kde môžu prakticky využiť aj poznatky z iných odborných predmetov. Rozpis učiva je rámcový a predpokladá, že vyučujúci v rámci predmetovej komisie tvorivo rozpracuje konkrétne ciele a obsah vo svojom tematickom pláne, podľa miestnych podmienok školy so zreteľom na materiálne vybavenie a možnosti uplatnenia jej absolventov. Metódy, formy a prostriedky vyučovania majú stimulovať rozvoj poznávacích schopností žiakov, podporovať ich cieľavedomosť, samostatnosť a tvorivosť. Preferujeme také stratégie vyučovania, pri ktorých žiak samostatne pracuje, učiteľ ho motivuje, povzbudzuje a vedie k čo najlepším výkonom, podporuje jeho aktivity všeobecne, ale hlavne v oblasti zvýšeného záujmu v rámci študijného odboru.

    Predmet je kombináciou teoretickej a empirickej zložky. Preto je dôležitou súčasťou teoretického poznávania a zároveň prostriedkom precvičovania, a systematizácie poznatkov okrem iného aj riešením praktických úloh z jednotlivých tematických celkov a aj úloh komplexného charakteru, ktoré umožňujú spájať a využívať poznatky z viacerých častí učiva aj v rámci medzipredmetových vzťahov .

    Otázky bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ako aj starostlivosti o životné prostredie sú súčasťou vyučovania a preto sa  nimi vyučujúci zaoberá v príslušných súvislostiach.

    Predmet vedie žiakov k tomu, aby vedeli využívať získané vedomosti v ďalšom odbornom vzdelávaní. Konečným cieľom je vychovať osobnosť so zodpovedným prístupom a postojom k vlastnej profesijnej budúcnosti a potrebe celoživotného vzdelávania.


    Ciele vyučovacieho predmetu
    Cieľom vyučovacieho predmetu elektronika v študijnom odbore 26 elektrotechnika je poskytnúť žiakom súbor vedomostí, zručností a kompetencií v oblasti elektroniky. Informácie o základných elektronických súčiastkach a zariadeniach. Formovať logické myslenie, rozvíjať vedomosti a zručnosti využiteľné aj v ďalšom vzdelávaní, pri praktických aplikáciách a v nadväznosti na ďalšie odborné predmety.


    Prehľad výchovných a vzdelávacích stratégií

    Vo vyučovacom predmete elektronika sa využívajú na rozvoj kľúčových kompetencií žiakov výchovné a vzdelávacie postupy, ktoré im umožňujú:



    Komunikatívne a sociálne interakčné spôsobilosti

    • podať výklad a popis konkrétneho objektu(súčiastky, alebo zariadenia)

    • vyjadriť a zdôvodňovať svoje názory a závery,

    • vyjadrovať sa podrobne, ale aj výstižne.

    • sprostredkovať informácie vhodným spôsobom a zrozumiteľne

    • orientovať sa , získavať, rozumieť a aplikovať rôzne informácie v oblasti elektroniky

    • pochopiť svoju účasť na procese vzdelávania a jeho výsledku,

    Interpersonálne a intrapersonálne spôsobilosti

    • byť schopný samostatne spracovať riešenie činnosti základných elektronických súčiastok

    • rozvíjať svoju aktivitu a samostatnosť,

    • vedieť pracovať samostatne a zapájať sa do práce kolektívu,

    • plniť úlohy a snažiť sa ich vylepšiť formou využívania sebakontroly, sebaregulácie a sebahodnotenia,

    • stanovovať si ciele podľa svojich schopností a záujmov

    Schopnosti riešiť problémy

    • vedieť formulovať a nájsť problém, ktorý sa objaví pri vzdelávaní,

    • využívať odbornú literatúru a internet,

    • vedieť vybrať vhodné postupy a metódy pre realizáciu zvoleného riešenia,

    • odhaliť nesprávne riešenie problému,

    • v priebehu elektrotechnického vzdelávania spolupracovať pri riešení problémov s inými ľuďmi.

    Spôsobilosti využívať informačné technológie

    • využívať všetky dostupné prostriedky pri získavaní informácií,

    • získané informácie vedieť selektovať a aplikovať tak, aby pomohli riešiť problémy.

    KRITÉRIÁ HODNOTENIA
    Pri každom hodnotení tematického celku používame všeobecné kritériá a klasifikáciu uvedenú v tomto ŠVP. Vyučujúci pripraví písomné cvičenie, alebo test a frontálne skúšanie v rámci učebných osnov. Súčasťou hodnotenia je aj známka z cvičení v laboratórnych priestoroch. Absolvovanie cvičení, vypracovanie laboratórnych protokolov a ich odovzdanie na archivovanie k maturitným skúškam je nutnou podmienkou k uzavretiu klasifikácie. Výsledné hodnotenie je aritmetickým priemerom všetkých priebežných známok. Žiaci budú s kritériami hodnotenia oboznámení na začiatku školského roka.

    Pri hodnotení budú vyučujúci prihliadať najmä na:



    • Pochopenie a zvládnutie základných pojmov z oblasti elektroniky

    • Pochopenie základných súvislostí medzi pojmami

    • Schopnosť aplikovať teoretické znalosti do riešenia jednoduchých zapojení a použitie základných elektronických súčiastok v praxi.

    • Schopnosť aplikovať teoretické znalosti v rámci cvičení v elektrotechnických laboratóriách.


    STRATÉGIA VYUČOVANIA
    Pri vyučovaní sa budú využívať nasledovné metódy a formy vyučovania:




    Download 0.49 Mb.
      1   2   3




    Download 0.49 Mb.