• Mavzu: Kompyuter texnikasi vositalari
  • Darsning texnologik xaritasi Fan
  • Dars jarayoninig mazmuni
  • Dars jarayonini amalgam oshirish texnologiyasi Uslub
  • Baholash
  • Dars turi
  • II. Uy vazifasi nazorati.
  • 1-topshiriq (og’zaki bayon qilish).
  • Dars ishlanma




    Download 0.59 Mb.
    bet1/3
    Sana02.01.2020
    Hajmi0.59 Mb.
    #8229
      1   2   3


    Xorazm viloyati Bogot tumanidagi 6-son umumiy orta talim maktabi

    informatika fani o’qituvchisi Ishmuratova Dilfuza yozgan bir soatlik


    DARS ISHLANMA

    Fan: Informatika (8-sinf 3-dars )

    Mavzu: Kompyuter texnikasi vositalari




    Darsning texnologik xaritasi

    Fan

    Informatika

    Sinf

    8-sinf 3-dars

    Dars mavzusi

    Kompyuter texnikasi vositalari

    Davomiylidi

    45 daqiqa

    Dars maqsadi

    Ta’limiy: O’quvchilarga kompyuter texnikasi vositalari:asosiy xotira qurilmasi,monitor, magnit tasma, EMD, optic disklar, multimediya, flesh-xotira, printer, plotter, skaner, web-kamera haqida keng tushuncha berish, ulardan foydalanish ko’nikmasini shakllantirish

    Tarbiyaviy:O’quvchilardi hamkorlikda ishlash orqali o’zaro hurmat, bir-birini tinglash xususiyatlarini shakllantirish.

    Rivojlantiruvchi: o'quvchilarning kompyuter texnikasi vositalari haqidagi bilimlarini, kompyuterdan foydalanish haqidagi bilim va tasavvurlarini kengaytirish

    Dars jarayoninig mazmuni

    Kompyuter texnikasi vositalari:asosiy xotira qurilmasi,monitor, magnit tasma, EMD, optic disklar, multimediya, flesh-xotira, printer, plotter, skaner, web-kamera haqida keng tushuncha berish

    Dars jarayonini amalgam oshirish texnologiyasi

    Uslub:Guruhlarda ishlash, aqliy hujum, amaliy izlanish , ma’ruza-suhbat, o’z-o’zini nazorat

    Vosita: Elektron resurslar, Taqdimot, darslik,tarqatma materiallar

    Nazorat:Og’zaki, noan’anavi test, amaliy topshiriq

    Baholash:Rag’batlantirish, 5 ballik reyting asosida

    Kutilayotgan natijalar

    O’quvchilar darsda faol, diqqatli bo’ladilar va kompyuter texnikasi vositalari nomlari , ularning vazifalari, turlari va xususiyatlarini o’rganib oladilar

    Kelgusi rejalar

    O’qituvchi bugungi darsi natijalarini tahlil qilgan holda keyingi darslarini bundanda qiziqarli va mazmunli o’tishi to’g’risida rejalashtiriladi. Kamchiliklarning sababini topib, ularni bartaraf etish yo’llarini izlaydi.

    Darsning blok-chizmasi



    Darsning bosqichlari

    Vaqt taqsimoti

    Usullar va faoliyat tavsifi

    1.

    Tashkiliy qism

    4 daqiqa

    Suhbat, o’qituvchi kirish so’zi,

    “Kun hikmati” tahlili



    2.

    Uy vazifasi nazorati

    2 daqiqa

    “O’z-o’zini nazorat” orqali

    3.

    O’tilgan mavzuni takrorlash

    7daqiqa

    Gurhlarga bo’linib ishlash, noan’anaviy test, savol-javob

    4.

    Yangi mavzuni yoritish


    14 daqiqa


    Aqliy hujum, ma’ruza-suhbat, “amaliy izlanish” topshirig’i orqali

    5.

    Yangi mavzuni mustahkamlash

    13 daqiqa

    Aqliy hujum, masalalar yechish

    6.

    Darsga yakun yasash va baholash.

    3 daqiqa

    O’qituvchi xulosasi, baholarni jurnalga tushish

    7.

    Uyga vazifasi berish.

    2 daqiqa

    Taqdimotda yoziladi

    DTS: Kompyuter qurilmalarining ishlash principlarini bilish.




      • Kompyuter qurilmalarini bilish;

      • Kiritish, qayta ishlash va chiqarish qurilmalarining vazifalarini bilish;

      • Turli hajmdagi xotira qurilmalarini ishlata olish, ularni farqlay olish;

      • Turli vazifalarni bajarishda kompyuterning qo’shimcha qurilmalarinidan foydalana olish;

    Dars turi: Yangi bilimlarni shakllantiruvchi.

    Darsdagi asosiy tayanch tushunchalar: asosiy xotira qurilmasi,monitor, magnit tasma, EMD, optik disklar, multimediya, flesh-xotira, printer, plotter, skaner, web-kamera

    Darsning borishi

    I.Tashkiliy qism. a) O’quvchilar bilan salomlashish; b) yo’qlama qilish; c) sana va mavzuni taqdimot orqali doskaga tushirish; d) Jurnalga sana va mavzuni yozish.

    II. Uy vazifasi nazorati. O’quvchilardan uyga berilgan topshiriqni so’rash va tekshirib olish. Umuman uy vazifasi ishlamagan o’quvchilar aniqlanadi. O’quvchilarning uy vazifasi yuzasidan savollariga javob beriladi.

    III. O’tilgan mavzuni takrorlash. O’quvchilar 3 ta guruhga ajratiladi. Bunda 15 ta o’quvchi 1 dan 3 gacha raqamlangan kartochkalarni tasodifiy tanlash usuli bilan guruh raqamini aniqlashadi va shu guruhga ajratilgan joyga borib o’tirishadi. (afzallik tomoni: bunda o’quvchilar o’rtasida ziddiyat kelib chiqmaydi, keyingi darslarda guruhdagi o’quvchilar o’zgarib turadi va sinfdagi barcha o’quvchilar o’rtasida do’stona munosabat shakllanadi) Oldingi darsimizda qaysi mavzu o’tilganligi o’quvchilardan so’raladi. “Kompyuterlar”. Bu mavzuni mustahkamlash uchun guruhlarga quyidagi topshiqiqlar beriladi:

    1-topshiriq (og’zaki bayon qilish). Bu topshiriq asosida har bir guruh savollarga javob topadi va og’zaki bayon qiladi.

    Шестиугольник 7Шестиугольник 8Шестиугольник 9



    Download 0.59 Mb.
      1   2   3




    Download 0.59 Mb.