• Müzik Köyünün Sesleri (Şarkıları)
 • Anlam Köyünün Kelimeleri
 • Sample Quest (Örnek Quest) Figürlerle Konuşma
 • QA Hakkında Daha Fazlası Quest Atlantis’i nasıl daha iyi tanıtabilirim
 • Leş Yiyen Hayvan Avı Nedir
 • QPack Nedir
 • Ziyaretçi Ana Sayfası Nedir
 • (Lonca) Dernek Nedir (Guild)
 • Kültür Dünyası Kültür Nedir? Bu bize kendiliğinden olan bir şey mi yoksa bizim oluşturup katıldığımız bir şey mi?Bu bizim hayran olduğumuz sanat mı yoksa hoşlandığımız müzik mi?
  Download 22.38 Kb.
  Sana01.04.2020
  Hajmi22.38 Kb.

  Sayfalar > 24-30
  Kültür Dünyası
  Kültür Nedir? Bu bize kendiliğinden olan bir şey mi yoksa bizim oluşturup katıldığımız bir şey mi?Bu bizim hayran olduğumuz sanat mı yoksa hoşlandığımız müzik mi? Çocuklar kültür dünyasındaki köyleri ziyaret ettiğinde kültürün birçok ifade şeklini özellikle resim, müzik veya edebiyat gibi bulur. Ayrıca çocuklar kendi kültürlerini de bulabilirler.
  Mükemmel Köy Resmi

  Sanat ve hünerler bu köyün büyük bir bölümünü oluşturur.Bu köyde üretilenler mükemmel resimlerdir. Çünkü çocukların kendileri tarafından yapılmış olacaklardır. Bu köyde çocuklar kendi hayal güçlerini kullanarak büyük sanat eserleri yaratılmasına izin veren questler bulabilirler.


  Müzik Köyünün Sesleri (Şarkıları)

  Müzik yaşamımızın büyük bir parçasıdır. Herkesin favori bir müzisyeni vardır. Farklı şarkılar farklı insanlara farklı şeyler anlatır. Bazı müzikler bizi üzer, bazısı sevindirir, bazısı da rahatlatır. Şarkının sözleri bizi başka yerlere götürebilir. Bu köyde çocuklar kendi şarkılarını yaratabilir, favori şarkıları hakkında konuşabilir, şarkı yazabilir ve söyleyebilirler.


  Anlam Köyünün Kelimeleri

  Kelimeler hayatımızın büyük bir parçasıdır.Kelimeler değişik yollarla ifade edilebilir. Örnek;sesli, animasyon, video ve özellikle de metinlerle.

  Her gün okuruz. Sokak işaretleri, dergileri, kitapları hatta yiyeceklerin üzerindeki yazıları bile okuruz. Bu köydeki questler çocukların yazma ve okuma yetenekleri, kitaplara farklı sonlar yarattırılarak veya hikaye yazdırıp, konuşma oluşturularak geliştirilir.

  Sample Quest (Örnek Quest)
  Figürlerle Konuşma

  Birisi size hiç “o kadar açım ki bir atı bile yiyebilirim” veya “korkudan öleceğini ” söyledi mi? Gerçekten bu insanlar söylediklerini mi anlatmaya çalışıyorlar. Tabii ki hayır. Bunlar sadece figürlü konuşmanın örnekleridir.

  Bu insanların bu cümleleri mecazi olarak söylemediğini düşünürsek bu insanların çılgın olduğunu düşünebiliriz. Halbuki kültürler bunun gibi birçok ifade ile doludur. Bir dili veya kültürü bilmek demek mecazi ifadeleri kavrayabilmek demektir.
  Hedefler


  • Yazmak isteyeceğin bir hikaye düşün. Karakterler kimlerdir, neye benzerler, ne yapmaktan hoşlanırlar?

  • Bazı mecazi konuşmalar ayarla.

  • Atlantis’te yaşayan insanları içeren üç-beş mecaz konuşmaların olduğu hikaye yaz.

  • Bunların altını çiz. Hikayenin sonunda bunlar için bir cevap anahtarı oluştur.

  • Yaz ve gönder.


  Sağlık Dünyası

  Vücudunu tanıma, yediğin yiyecekleri bilme ve en iyi şekilde egzersiz yapma vücudumuzu sağlıklı kılmanın bölümleridir. Bu dünyada çocuklar köyleri ziyaret ettikleri zaman, vücutlarını nasıl dengede ve şekilli tutacaklarını öğrenirler. Buna ek olarak sağlıklı bir zihnin önemini kavrarlar.


  Vücudumuzun Köyü

  Hiç daha önce göz yaşları nasıl oluşur, veya neden hapşırırız diye düşündünüz mü? Vücutlarımız çok kompleks yapılardır. Ve onlar hakkında örenmemiz gereken çok şey var. Çocuklar bu köyde Questleri tamamladıklarında vücutları hakkında bilgiler ve onu nasıl sağlıklı tutacaklarını öğrenirler.


  Temel ihtiyaçlar Köyü

  Herkesin istediği ve ihtiyacı olan şeyleri düşünebilir. Yiyeceğe, barınağa, giyeceğe ve diğer insanlara ihtiyaç duyarız. Bu köyde çocuklar Atlantis halkına yardım ederek, gerçek hayatta insanların sağlıklı yaşaması için gereken bazı şeyleri öğrenebilirler.


  İçimizdeki Köy

  Bu dünyada birçok iyi şey ve kötü şeyler vardır. İyi bir insan olmak ve dünyanın daha iyi bir yer olması için çalışmak güzel şeylerdir. Fakat bunlar neye inandığımızı ve neye dikkat ettiğimizi iyi kavramamızı gerektirir. Bunları bilmek bize bir amaç, yön ve anlam verebilir. Bu köyde çocuklar Atlantis’in insanlarına yardım ederek gerçek yaşamda neye inanmaların gerektiğini ve ne yapmaları gerektiğini öğrenebilir.


  QA Hakkında Daha Fazlası
  Quest Atlantis’i nasıl daha iyi tanıtabilirim?

  • Bir projektör yardımıyla efsanenin videosunu göster

  • Videoyu izledikten sonra sınıfa 3 soru sor

   • Atlantis’teki problemler nelerdir?

   • Konsey üyeleri kimlerdir ve görevleri nelerdir?

   • Atlantis’teki karşılaşılan problemler ile dünyadaki problemler arasındaki bezerlikler nelerdir?

  Videodaki bazı konseptleri tartışabilirisiniz. Çevreyi korumak neden önemlidir?
  • Öğrenciler QA’ya irip kendi avatarını oluştursunlar.

  • Öğrenciler sırtlan avını tamamlasın. (web adresi ver)

  • Herkesin ana sayfasındaki linkler altındaki Burst kurallarını gözden geçir.

  • Bir Quest seç ve çıktısını al (sınıfta onu vermek için)

  • Quest üzerinde çalışmalarını sağla.

  • Cevaplarını göndermelerini iste.

  • Questler hakkında dönüt yolla.

  • Bir sonraki Questi seç ve işlemleri tanımla.


  Geçiş Yolu Nedir?

  Geçiş yolu öğrencileri ve sizi QA’de bir araya getiren temel web arayüzüdür. Bu Geçiş yolu ile öğrenciler belirlenen Quest üzerinde çalışabilir. Sizin sınıfınızda bulunan diğer QA üyelerine mail atabilir, kendi maillerine erişebilir, öğretmenler Geçiş yoluna baktığında öğrencininkiyle aşağı yukarı aynıdır. Bu yüzden sınıfta anlatması kolaydır. Aralarındaki tek fark öğretmenin araç çubuğuna ulaşmasını sağlayan buton vardır. Öğretmen araç çubuğu öğrenci hakkında ve ders hakkında genel bilgileri içerir.


  Leş Yiyen Hayvan Avı Nedir?

  Bu av QA’de gerçekleşir. Burada amaç öğrencinin gezinerek yeni bir ortama alışmasıdır. Av herkesin girdiği birinci dünyada başlıyor. Bütün katılımcılar leş yiyen av kartına sahiptirler. Bu kartlar onlara avlanma numaraları verir. Daha sonra başlangıç noktasına teleport olurlar ve belirli bir zamanda av malzemesi aramaya başlarlar. Diğer üyeleri bulduklarında ekstra puan kazanabilirler.


  Bildiri Tahtası Nedir?

  Diğer kullanıcılarla iletişim kurmanın QA’de birçok yolu vardır. Zaten Chat alanı gerçek zamanlı iletişimi sağlar. Bildiri tahtaları çevrim dışı öğrencinin belirlenen konu hakkında sonradan yorum yapması sağlar. Bütün kullanıcılar öğretmenler de sadece sınıf üyelerinin göreceği mesajları bu tahtalara bırakabilir(anket amaçlı kullanılırlar).


  Blogs Nedir?

  Sosyal yükümlülüklerimize sıkıca bağlı olan online makale ve dergi yayınlarını göz önüne çıkarır. Questler bu bloglara kendi ana sayfalarındaki linklerden ulaşabilirler, ayrıca makale hakkında görüş bildirebilir, yazarla o konu akında tartışabilirler. Blogların insanların ilgilerine göre değişmesine rağmen biz üç blogla başladık. En popüler bloglardan iki tanesi kişisel ajanslar başlığı altındaki Alimis, diğeri çevresel farkındalığın içindeki kans’dır. Her blogda makaleye katkıda bulunmuş birçok yazar vardır ve öğrenciler belirli günlerde kendi düşüncelerini yazarlarla beraber ifade edebilirler. Her blogun Alimis, Lan ve Sosha’nın hayatlarına göz atabileceği dergileri olacaktır.


  Topluluk Questi Nedir?

  Öğrencilerin istedikleri zaman yapabilecekleri questlerdir. Bu questler hazırlayıcılar tarafından kontrol edilir. Bu questler üç boyutlu boşlukta farklı görünürler. Öğretmenler tarafından seçilen questlerden farklı olarak bu questler istenildiği zaman yapılabilir ve öğretmen tarafından görünmez. Bir topluluk questinin kabulü için en az iki üç üniversite öğrencisi tarafından onaylanması gerekir.


  QPack Nedir?

  Her öğrenci QPack alır. Bunlar QA kullanıcılarının sanal aletleri saklayabileceği bir nevi depolardır.


  Eş Zamanlı Quest Sınıfları

  QA’nın en büyük özelliklerinden biride global olarak dağıtılmış olması ve dünyanın her yerinden kullanıcıların bulunmasıdır. Sınıflar arası işbirliği ve etkileşimi kolaylaştırmak için öğretmen araç çubuğunda eş zamanlı Quest sınıfları bölümünü geliştirdik. Diğer sınıflarla işbirliği için buradan üye olabilirsiniz. Bu araç öğretmenlerin her iki sınıfta da tamamlanmış olan questleri görmesine izin verir. Sınıflar arasında daha kolay emailleşmeyi sağlar.


  Ziyaretçi Ana Sayfası Nedir?

  Bir öğrencinin bir başkasının sayfasına baktığında gördüğü sayfadır. Bir öğrenci diğer öğrencinin avatarına tıkladığında onun ana sayfasını görür. Buradan öğrencinin özelliklerine ve erişime açılmış QA bileşenlerini görebilir. Başkasının sayfası gri görünür. Return butonu ile de kendi ana sayfasına dönebilir.


  (Lonca) Dernek Nedir? (Guild)

  dernek ortak konu ve temalara ilgi duyan questlerin oluşturduğu küçük gruplardır. Bunun amacı işbirliğini arttırmaktır. Questler üç boyutlu alanda lonca objelerine tıklayarak loncaları gezebilir. Bu objelerde birine tıklamak lonca ana sayfalarından birinin iki boyutlu pencerede görünmesini sağlar. Görünen pencerede bağlılık sözleşmesi çıkar. Questler loncaya katıldığı zaman üyelerden birini akıl hocası olarak seçmek zorundadır. Akıl hocası questle ilgilenerek iki puan kazanır. Sözleşmeyi bozarsa dört puan kaybeder. Amaç bireysel olarak çalışırken aynı zamanda grup çalışmasını da desteklemektir.


  QA Arkadaşı Nedir?

  Questlerin birbirlerini ana sayfalarına eklemeleri ile oluşur. Questler diğer questleri arkadaş listesine eklemek için onların avatarlarına dokunurlar veya bildiri panolarında isimlerine tıklayarak ekleyebilirler.
  Download 22.38 Kb.
  Download 22.38 Kb.

  Bosh sahifa
  Aloqalar

      Bosh sahifa  Kültür Dünyası Kültür Nedir? Bu bize kendiliğinden olan bir şey mi yoksa bizim oluşturup katıldığımız bir şey mi?Bu bizim hayran olduğumuz sanat mı yoksa hoşlandığımız müzik mi?

  Download 22.38 Kb.