• Mis määrab ära arvuti uuendamise ja täiustamise võimalused
 • Ohutustehnika ja ergonoomika
 • LÕpeta laused! Põhimõisted
  Download 26.18 Kb.
  Sana21.03.2017
  Hajmi26.18 Kb.

  LÕPETA LAUSED!


  1. Põhimõisted

  Infotehnoloogia on termin, mis katab kõiki digitaalse informatsiooni loomise, salvestamise, edastamise, tõlgendamise ja käitlemise valdkondi. Termini "infotehnoloogia" alla käivad nii telefonitehnika kui arvutustehnika.

  Tarkvara on Tarkvara hõlmab endas kõiki mittefüüsilisi arvuti tööks vajalikke või rakenduslikke komponente, eelkõige arvutiprogramme ning nende andmeid -andmefaile, seadeid, dokumentatsiooni, jne

  Programmid üldiselt jagunevad. Tarkvara jaguneb kahte suurde kategaooriasse – ja rakendustarkvaraks. Süsteemitarkvara koosneb juhtprogrammidest nagu ja andmebaasihaldurid (DBMS), rakendustarkvara hulka kuuluvad kõik programmid, mis töötlevad poolt ette nähtud andmeid (tekstitöötlus, tabelarvutus, jne)  Litsents on

  Vabavara on FSF poolt levitatav avatud koodiga tarkvara, mida kasutajatel on õigus paremaks muuta ja levitada kas tasuta või tasu eest. Tingimuseks on seejuures, et muudatused oleksid korralikult dokumenteeritud ja jääks avatuks.

  Jaosvara - Seda saab endiselt tasuta alla laadida, kuid kasutusaeg on piiratud (nn. prooviaeg, näit. 1 kuu) või on osa funktsioone blokeeritud. Kui soovite jaosvara kasutada ka pärast prooviaja lõppu või aktiveerida kõik funktsioonid, siis tuleb tasuda nõutud summa. Kui olete maksnud, registreeritakse teid jaosvara pakkuja juures ning te hakkate regulaarselt saama kõnealuse tarkvara täiendusi, uusi versioone ja uudiskirju.

  Personaalarvuti põhiosad on protsessor, emaplaat, muutmälu, püsimälu, audio-videokaardis, toiteblokk ning välisseadmed, mille ülesandeks on arvutist andmete väljastamine või andmete arvutisse vastuvõtmine (klaviatuur, hiir, kuvar ja printer). Välisseadmed võivad asuda arvutiga samas korpuses.  Mis määrab ära arvuti uuendamise ja täiustamise võimalused? Rahakoti paksus.


  1. Riistvara

  Millised kaks kõige enam levinud protsessoreid tootvad firmad?

  AMD ja INTEL

  Sisendseadmed on kõik seadmed, mille abil on võimalik arvutisse andmeid sisestada. Tuntumad sisendseadmed on: klaviatuur, hiir, skänner, arvutimängude juhtpuldid jne.Sisendseadmete ülesandeks on andmeid sisestada.

  Väljundseadmed on kõik välisseadmed, mille abil on võimalik arvutist andmeid väljastada. Peamisteks väljundseadmeteks on: monitorid, printerid, meediaprojektorid jne.Väljundseadmete ülesandeks on andmeid väljastada.

  Keskseadmetena on arvutikorpuses protsessor, põhiplokk koos emaplaadiga.

  Arvutite liigid


  1. Suurarvutid

  2. Superarvutid

  3. Miniarvutid

  4. Mikroarvutid
  1. Mälu

  ROM – püsimälu - info säilib ka siis, kui puudub elektritoide.

  RAM – sise- ehk operatiivmälu Operatiivmälu on reeglina ajutise iseloomuga, ta pole säilmälu, see tähendab, et kui seadmel vool välja lülitada, siis mälus olevad andmed hävivad.
  Kirjuta mäluühikud ja seosta need failiformaadiga.

  Bitt (bit) – väikseim mäluühik, tähiseks b

  BAIT (Byte) – bitist suurem mäluühik

  bait 1B = 8b

  kilobait 1KB = 1024 B

  megabait 1MB = 1024 KB

  gigabait 1GB = 1024 MB

  terabait 1TB = 1024 GB

  petabait 1PB = 1024 TB …
  sümbol (täht) - 1 bait

  lehekülg teksti - 2-3 kilobaiti

  minut muusikat (MP3) - alates 1 MB-st

  minut mängufilmi (AVI) – alates 5 MB-st

  foto (nn RAW-fail, töötlemata) – 9.8 MB

  Millistest teguritest sõltub arvuti kiirus?  1. Protsessori taktsagedus(Ühik MHz)

  2. Töömälu (RAM) suurus (Ühik Mb)

  3. Graafikamälu suurus

  4. Siinide läbilaskevõime
  1. Tarkvara

  Operatsioonisüsteem on tarkvara, mis määrab, kuidas arvutis programme täidetakse (käivitab, haldab, hooldab, tegeleb ressursijaotusega, juhib andmesisestust ja väljastust) ja tegeleb riistvaraga. On olemas mitmeid erinevaid operatsioonisüsteeme (UNIX, SOLARIS, VMS, DOS, OS/2, WINDOWS95/98, WindowsNT/2000/XP jne).

  Rakendustarkvaraks on programmid, mida tavakasutaja mingi konkreetse töö tegemisel kasutab. Näiteks tekstitoimetid (Word), esitluste tegemiseks mõeldud programmid (PowerPoint), tabelarvutusprogrammid (Excel), andmebaasisüsteemid (Access), joonistamisprogrammid (Paint), pakkimisprogrammid (PowerArchiever, WinZip), viirusetõrjeprogrammid (F-Secure, Norton Antivirus) jne.

  Graafiline kasutajaliides (GUI) on arvuti kasutamise keskkond, milles kasutatakse lisaks tekstile ka graafilisi elemente, kuvamaks infot ja tegevusi, mis on kasutajale saadaval. Käske saab anda nii klaviatuurilt kui ka hiire abil.

  Mittegraafilised kasutajaliidesed (text-mode) Käske saab anda vaid klaviatuurilt, hiirt kasutada ei saa.  1. Ohutustehnika ja ergonoomika

  Eeskirjad arvutitele:  • Peab esitama nõuded mikrokliima kohta.

  • Akendest tuleva valguse suuna nõue.

  • Soodsad värvitoonid disainis.(helesinine, roheline, beež, mattvärvid)

  • Mööbel ei tohi peegeldada.

  • Reguleeritavad istmed ja kuvari lauad mis võimaldavad valida mugavat keha asendit.

  • Elektriväli ei tohi ületada 15KV/m

  • Röntgen kiirgus 5cm kaugusel ekraanist kuni 0,0108röntgenit/tunnis.

  • Müratase mitte üle 50dB.

  Arvutitee kasutamisel tuleb jälgida, et nad oleksid tehniliselt korras!

  Toit ja vedelikud ning ka suitsetamine arvuti juures tuleks unustada! Selja- ja kaelavalusid aitab ära hoida õige isteasend ja ekraani õige paigutus; õlgade ja käsivarte koormus väheneb, kui künarvarsi mugavalt toetada; randmete venitust saab vältida klaviatuuri õige paigutamisega töölauale. Õige tööasendi saavutamiseks peaks tooli kõrgus olema reguleeritav, seljatoe kõrgus ja kaldenurk muudetavad. Jalgade alla võib vajadusel asetada jalatoe kaldega umbes 20º. Jalatuge tuleks kindlasti kasutada, kui jalgu ei saa põrandale toetada või tooli isteplaat soonib reisi. Istumine õige kõrgusega toolil, toetadades jalgu põrandale või jalatoele, aitab ära hoida selja liigse nõgususe teket. See on eriti oluline nimmevalude vältimiseks. Ekraani kõrgus ja kaldenurk peaks olema reguleeritav; tema optimaalne kaugus silmadest on 50-75 cm. Kaela õige asendi saavutamiseks peab ekraani ülaserv paiknema silmade kõrgusel või veidi madalamal. Töökõrgus on õige, kui töötamisel on käed vabad: küünarvarred rõhtasendis, küünarnukid keha lähedal. Kuvariees laual peab olema piisavalt ruumi klaviatuuri, paberite jm jaoks

  Download 26.18 Kb.
  Download 26.18 Kb.

  Bosh sahifa
  Aloqalar

      Bosh sahifa  LÕpeta laused! Põhimõisted

  Download 26.18 Kb.