• Rivojlantiruvchi
  • Darsning borishi: Tashkiliy qism
  • Dars materiallarini tushuntirish (materiallarni tushuntirish dars prezentatsiyasi va videorolik, amaliy harakatlar, tayyor ishlar ko’rgazmasini namoyish qilish bilan birgalikda olib boriladi).
  • Mavzu: Tasvirga matn joylash Fan: Informatika №16 Darsning maqsadi: Ta’limiy




    Download 11.53 Kb.
    bet1/3
    Sana28.11.2023
    Hajmi11.53 Kb.
    #107217
      1   2   3
    Bog'liq
    Mavzu Tasvirga matn joylash Fan Informatika №16 Darsning maqsa-hozir.org (1)
    y33jismoniy tarbiya - копия, 5A140100 – Biologiya (turlar bo‘yicha)1, 10-mavzu. Hayvonot olamining xilma xilligi. (4 soat) r e j a, 26, 1- test, Тер ш касб-хунар паспорт, Web-sahifalarda Animatsiyalar va ularni o’rnatish-hozir.org, YADAS 2023 2024, Turdiyev Temirbek slide , SCCda ANIMATSIYALAR BILAN ISHLASH

    Mavzu: Tasvirga matn joylash Fan: Informatika №16 Darsning maqsadi: Ta’limiy

    Mavzu: Tasvirga matn joylash

    Fan: Informatika № 16
    Darsning maqsadi:
    Ta’limiy: O’quvchilarga grafik obyektlar va ularni kompyuterda tasvirlash va tasvirga matn joylash usullarini o’rgatish.


    Rivojlantiruvchi: O’quvchilarni mustaqil fikrlarini oshirish va rivojlantirish.
    Tarbiyaviy: Vatanini sevish, milliy va umuminsoniy qadriyatlarga hurmatda bo‘lish, odob-axloq qoidalariga rioya qilishni singdirish.
    Tayanch va fanga oid kompetensiyalar:
    TK: aniq hisob-kitoblarga asoslangan holda shaxsiy, oilaviy, kasbiy va iqtisodiy rejalarni tuza olish, kundalik faoliyatda turli diagramma, chizma va modellarni o‘qiy olish, inson mehnatini yengillashtiradigan, mehnat unumdorligini oshiradigan, qulay shart-sharoitga olib keladigan fan va texnika yangiliklaridan foydalana olish;
    FK: tasvirlarni grafik uskunalar yordamida to‘plashni biladi, amaliyotda qo‘llay oladi;
    Dars usuli: suhbat, tushuntirish, “Savol-javob” metodi, “Rasmli boshqotirma” , “To‘g‘risini top”,”Yosh aktyor”o‘yinlari.
    Dars turi: Yangi bilim berish.
    O’quv jarayonining amaliga oshirish texnologiyasi:
    O’qitish usullari: blits-so’rov, savol-javob.
    O’qitish shakllari: guruhlara ishlash, frontal, jamoaviy.
    O’qitish vositalari:11-sinf darsligi, mavzuga oid dars taqdimoti,
    Monitoring va baholash: og’zaki va test nazorati, amaliy vazifalar.
    Darsning borishi:


    1. Tashkiliy qism:

    O’quvchilar bilan salomlashish


    Xonani va o’quvchilarni darsga tayyorliklarini kuzatish
    Yo’qlamani aniqlash
    Navbatchi axboroti.
    Siyosiy daqiqa.
    1. Darsning maqsad va vazifalarini qo’yish.


    2. Tayanch bilimlarning faollashtirish.


    Uyga vazifalarini tekshirish va o’tilgan mavzuni mustahkamlash.


    1. PhotoShopda tasvirlarga geometrik shakllami qo‘shadigan nechta uskuna bor?


    2. Geometrik shakllami tasvirga joy lash uskunalari klaviatura orqali qanday faollashtiriladi?


    3. Geometrik shakllami joy lash uskunalari yordamida tasvirga bir nechta geometrik shakllami joylang. Ular joylashgan qatlamlar ketma-ketligini o‘zgartiring.




    1. Dars materiallarini tushuntirish (materiallarni tushuntirish dars prezentatsiyasi va videorolik, amaliy harakatlar, tayyor ishlar ko’rgazmasini namoyish qilish bilan birgalikda olib boriladi).



    Download 11.53 Kb.
      1   2   3




    Download 11.53 Kb.

    Bosh sahifa
    Aloqalar

        Bosh sahifa



    Mavzu: Tasvirga matn joylash Fan: Informatika №16 Darsning maqsadi: Ta’limiy

    Download 11.53 Kb.