Qarshi shahar informatika va axborot texnologiyalariga ixtisoslashtirilgan




Download 4.82 Mb.
Sana14.08.2023
Hajmi4.82 Mb.
#78556
Bog'liq
aralash kasrlar
MF#online, Классификатор техникум ОТМ compressed.916ed062cecfa95a1a06, portal.guldu.uz-Kompyuterning zamonaviy , 2-lab.Elektronika dilfuza, 13, 10 temabXalıq statistikası, Doc2kompyuter 222, laboratoriya 3-semestr 2023, Kurs ishi mavzu Bajardi Qabul qildi Urganch-2022 diqqat xusus, 6-sinf imtihon natijalari, 4-ma\'ruza. Axborot infratuzilmasini fizik himoyasini ta’minlash, 3-ma\'ruza, 61e545aa0844a2.80663124, 1-маъруза

Qarshi shahar informatika va axborot texnologiyalariga ixtisoslashtirilgan

Qarshi shahar informatika va axborot texnologiyalariga ixtisoslashtirilgan

42-tayanch maktabining matematika fani o`qituvchisi Bahrinova Ma`rifatning ,,Aralash sonlarni qo`shish va ayirish’’ mavzusida tayyorlagan bir soatlik

dars ishlanmasi.

Mavzu:

Mavzu:

Aralash sonlarni qo`shish va ayirish


a) Ta’limiy maqsad: O’quvchilarga aralash kasrlarni qo`shish va ayirish
haqidagi bilimlarini shakllantirish;
b) Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilar qalbida ota-onaga bo’lgan hurmat, sadoqat, mehr-muhabbat tuyg’ularini, milliy qadriyatlarimizga sodiq bo’lish, ona yurtimizga bo’lgan milliy g’ururni kuchaytirish.
c) Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarning og’zaki nutqini o’stirish, hotira mustahkamligiga erishish va mustaqil fikrlash, chuqur mulohaza yuritishga undash, o’zaro hurmat va bir-birini baholay olish ko’nikmasini shakllantirish.
Dars maqsadi:
Tayanch kompetensiya: o‘qituvchi bilan birgalikda o‘quv masalasini (maqsadini) topa olish,matematikaga oid terminlarning ma’nosini tushinib to’g’ri o’qiy olish,misol va masalalarga fikr bildirish;
Fanga oid kompetensiya: o’rganilgan matematik tushunchalar,ta’rif,qoidalarni to’g’ri ifodalay oladi,masalalarda va notanish vaziyatlarda, kundalik hayotda qo’llay oladi;
Dars turi: yangi tushuncha berish, fanlararo bog’liqlik
Dars jihozi: Ko’rgazmali qurollar, rangli plakatlar, texnik vositalar(komputer,televizor), “puzlle” metodi, darslik va boshqalar.

Darsda vaqt taqsimoti:


T/R

Bo’limlar

Vaqti

1

Tashkiliy qism

3 daqiqa

2

O’tilgan mavzuni takrorlash

10 daqiqa

3

Yangi mavzuni yoritish

10 daqiqa

4

Yangi mavzuni mustahkamlash

19daqiqa

5

Darsni yakunlash va o’quvchilarni baholash

2 daqiqa

6

Uyga vazifa berish

1 daqiqa

 

Jami

45 daqiqa

“PUZZLE” METODI

“PUZZLE” METODI

Aralash sonlarni qo`shish

Aralash sonlarni qo`shish

3 = 5 + = 5

  •  

Aralash sonlarni qo`shishda ularning butun va kasr qismlari alohida-alohida qo`shiladi.

Bazida aralash sonlarni qo`shishda kasr qismlar yig`indisi noto`g`ri kasr bo`lishi mumkin.Bunday hollarda noto`g`ri kasrning butun qismi ajratiladi va butun qismlar yig`indisiga qo`shiladi.

Bazida aralash sonlarni qo`shishda kasr qismlar yig`indisi noto`g`ri kasr bo`lishi mumkin.Bunday hollarda noto`g`ri kasrning butun qismi ajratiladi va butun qismlar yig`indisiga qo`shiladi.

1

  •  

Aralash sonlarni ayirish

Aralash sonlarni ayirish

Aralash sonlarni ayirishda ularning butun va kasr qismlari alohida-alohida ayriladi.

5 = 3 + = 3

  •  

>>Mashq qilamiz

>>Mashq qilamiz

159-misol (Og`zaki)

  • 2 + 1 b) 3 + 2
  • d) 4 + 2 e) 3 +

  •  

160-misol (Yig`indini toping)

  • 1 + 2 b) 3 + 1
  • d) 4 + 1 e) 3 + 1

  •  

161-misol(Yig`indini toping va natijani aralash son ko`rinishida ifodalang)

161-misol(Yig`indini toping va natijani aralash son ko`rinishida ifodalang)

  • a) b) +
  • d) + e) +
  •  

a)3b)
d)4 e)2
162-misol(Yig`indini toping)

163-misol(Yig`indini toping)

  • 163-misol(Yig`indini toping)

b)

d)10+

e)5

  •  

168-misol(Yig`indini toping)
  • 5b) 2

  • d)10 e)5

169-misol (Og`izaki)

169-misol (Og`izaki)

Ayirmani toping


a)3
b) 5 -4
d) 5 -3
e) 12 -9

170-misol (Og`izaki) Butunni ‘’maydalash’’ usuli bilan ayirmani hisoblang:

  • 170-misol (Og`izaki) Butunni ‘’maydalash’’ usuli bilan ayirmani hisoblang:

a)1- b) 1-

d) 1- e) 1-

  •  

171-misol(Ayirmani toping)

  • 171-misol(Ayirmani toping)

a)3 - b)6 -

d)4 - e)8 -

  •  

a)5-2 b) 6-1
d)6-3 -3 e) 4-2)
172-misol(Ayirmani toping)

173-masala


Paroxodning turg‘un suvdagi tezligi 22 km/h. Daryo oqimining tezligi esa 2 km/h, paroxodning oqimga qarshi tezligini toping?

174-masala


Do‘kondagi 12 tonna kartoshkaning 7 tonnasi sotildi. Do‘konda qancha kartoshka qoldi?

Uyga vazifa:

164-167-175-178-MISOL VA MASALALAR


Fan o’qituvchisi: M. Bahrinova
Metod birlashma rahbari: G. Berdiyorova
O’T’IBDO’: F.Yuldashev
Download 4.82 Mb.




Download 4.82 Mb.

Bosh sahifa
Aloqalar

    Bosh sahifa



Qarshi shahar informatika va axborot texnologiyalariga ixtisoslashtirilgan

Download 4.82 Mb.