• Kompostownik
 • ZAŁÓŻ kompostownik
  Download 353.7 Kb.
  bet1/2
  Sana31.12.2019
  Hajmi353.7 Kb.
    1   2
   

  ZAŁÓŻ KOMPOSTOWNIK


  Kompostowanie odpadów ogrodowych i kuchennych ma same zalety – zmniejsza góry śmieci i skażenie środowiska, jest darmowym nawozem dla roślin, podwójnie oszczędza nasze pieniądze (za wywóz śmieci i kupowanie nawozów).

  1/ Co to jest kompostownik  Kompostownik – to pojemnik, w którym przebiega kompostowanie odpadów biodegradowalnych, w wyniku czego otrzymujemy kompost.

  Wyróżnia się trzy główne rodzaje kompostowników:

  Otwarte – składają się z belek i tworzą rodzaj skrzyni bez dna, z rusztem. Otwarty kompostownik z drewna jest stosunkowo łatwy w budowie. Należy wykonać cztery ściany kompostownika z drewnianych desek. Po wkopaniu do ziemi czterech pionowych narożników, deski stopniowo układamy wraz ze wzrostem wysokości pryzmy. Można też zastosować gotowy otwarty kompostownik plastikowy lub metalowy.  Zamknięte – najczęściej plastikowe, zapewniają optymalne warunki do rozkładu biomasy. Często stosowane systemy szczelin przewietrzających oraz termoizolacja powodują, że humus można otrzymywać kilka razy do roku.

  Kompostownik zamknięty nazywany jest również termokompostownikiem i zazwyczaj wykonany jest z surowców wtórnych. Szczególnym przykładem kompostownika zamkniętego jest toaleta kompostująca.


  Download 353.7 Kb.
    1   2
  Download 353.7 Kb.

  Bosh sahifa
  Aloqalar

      Bosh sahifa  ZAŁÓŻ kompostownik

  Download 353.7 Kb.