• 20) Packet switching na primeru slanja e-mail poruka
  • 23) Čime se bave, Internet Society, ICANN i IETF
  • 1 Obuka za korišćenje novih informacionih tehnologija i Informatička pismenost




    Download 137 Kb.
    Sana22.06.2020
    Hajmi137 Kb.
    #10424

    PRAKTIČAN RAD

    Međunarodni odnosi

    Tijana Popovic 432/11
    1) Obuka za korišćenje novih informacionih tehnologija i Informatička pismenost
    a) Obuka za korišćenje novih informacionih tehnologija treba da uključi: upotrebu računara, multifunkcionalnost, multimedijalnost, multikomunikativnost, upotrebu baza podataka i korišćenje mašina za pretragu Interneta. Permanentno obrazovanje je neophodno u domenu teorijskih znanja i praktične primene. Trajno obrazovanje postaje uslov za obavljanje radnih procesa, ali i postaje sastavni deo svakodnevnog života.

    b) Informatička pismenost podrazumeva sposobnost korišćenja računara i Interneta, ali i posedovanje velike količine raznorodnog znanja koje omogućava da se u preterano velikoj količini informacija pronađu one koje su potrebne. Da bi to uspeo, čovek mora da bude obrazovan, što podrazumeva da mora imari jasno određen system vrednosti, da razlikuje slične informacije sa stanovišta njihove upotrebe, da zna da li su mu potrebne dodatne informacije, ili su dovoljne one koje već poseduje, da zna da ih sačuva i koristi opet kada mu budu bile potrebne, da stalno uči jer se informatička pismenost danas stiče kroz permanentno ozbiljno i svestrano obučavanje i učenje.



    2) Digitalna nejednakost (Ispitna pitanja Informatika, br. 32)

    Pokazano je da se digitalna nejednakost veže uz već postojeće društvene nejednakosti.

    Cak I ako internet tehnologije povecavaju drustvenu jednakost demokratizacijom potrosnje ,one takodje mogu stvoriti I probuditi jaz koji je zasnovan na digitalnoj,medijskoj I mreznoj pismenosti.

    3) Joomla?



    Najpopularniji sistem za održavanje sajta. Na Internetu poznat kao Content Management System CMS. Joomla nam omogućava da izradite jednostavne web sajtove ali i moćne Internet servise. Najbolje od svega je što je Joomla potpuno besplatna. Joomla mogućnosti su: izrada sajta pomoću običnog browsera, vesti, sekcije i proizvodi su apsolutno izemnjivi, novi sadržaj mogu dodati urednici sajta i zaposleni, dodavanje slika i raznih multimedijalnih dokumenata, dinamički forumi, ankete i glasanja, nije potrebno prethodno znanje programiranja. Osnovni Joomla paket se instalira iz našeg control panel-a jednim klikom. Većina korisnika nema problema sa korišćenjem Joomla CMS, ipak tu je aktivna zajednica preko 100 000 prijateljski nastrojenih korisnika, spremnih da pomognu. Kada jednom instalirate joomla shvatićete koliko je jednostavno nekome ko nije programer da dodaje i menja sadržaj, ažurira slike i podatke za firmu ili organizaciju. Osnavna funkcija Joomla platforme je kreiranje portala. Ukoliko kompanija ima veči asortiman proizvoda ili usluga, poseduje portfolio sa više slika, vrši online anketiranje posetilaca, dozvoljava registrovanje posetilaca na sajt. Joomla će biti platforma na kojoj će se wev sajt realizovati. Sa par koraka može biti dobro optimizovana za pretraživače. Joomla se pojavljuje u svim domenima web-a, studentske organizacije, snevne novine, fakulteti, oni kao svoju opciju biraju Joomla.
    4) Nalaženje informacija i cilj upravljanja

    Upravljanje je usmeravanje sistema ka unapred određenom cilju/ciljevima,.

    Svaki vid upravljanja teži da obezbedi stabilan sistem, organizaciju. Danas se smatra da je upravljanje način nalaženja i korišćenja informacija koje mogu da ostvare cilj upravljanja.

    5) OpenOffice i Microsoft Office
    Microsoft Office je danas standard u poslovnoj primeni i obradi podataka. Prgorami- aplikacije microsoft Office-a se izučavaju na svim kursevima primene računara i predstavljaju osnovu bez koje se ne može ni zamisliti primena računara. Danas postoji više drugih paketa po ugledu na microsoft Office, a verovatno je najpoznatiji Open Office, besplatni poslovni paket firme Sun Microsystems, poznate po programskom jeziku Java, operativnom sistemu Solaris, kao i odskora bazi podataka MySql. Open Office je besplatan, otvorenog koda, može se koristiti na više raznih operativnih sistema.

    OpenOffice i Microsoft Office su programski paketi. OpenOffice je paket otvorenog koda, čije je korišćenje besplatno, dok se Microsoftov paket naplaćuje. To je ujedno I najveća razlika imeđu ova dva programska paketa. Razlikuju se i po broju programa koje sadrže.

    OpenOffice:

    Writer – program za obradu teksta

    Draw – program za vektorsko crtanje

    Base – program za baze podataka

    Calc – program za tabelarne proračune

    Math – program za zapis matemačkih formula

    Impress – program za prezentacije
    Microsoft Office:
    Word - za obradu teksta
    Excel - za tabelarne proračune,
    PowerPoint - za izradu i prikazivanje poslovnih prezentacija
    Outlook - za razmenu elektronske pošte
    Access - za rad sa bazama podataka
    FrontPage - za izradu jednostavnih Internet prezentacija
    InfoPath - za izradu XML obrazaca
    OneNote - za prikupljanje i izmenjivanje beleški
    Publisher - za stono izdavaštvo

    6) Minimalna cena pristupa Internetu preko domaćih operatora
    Domaći operateri ubrzano rade na poboljšanju signala i brzine protoka. Posebno je zanimljiva trka Telenora i Vipa, pri čemu Telenor gradi svoju ’’Pametnu mrežu’’, dok je Vip među prvima prošle godine krenuo da pojačava svoje predajnike HSPA+ mrežom. U potrazi za mobilnim internetom, pri odnosu cene i mesečnog ograničenja, dolazimo do podatka da Mobilna Telefonija Srbije nudi najjeftiniji mobilni Internet po ceni od 400 dinara, u paketu Surf start, pri čemu je korisnicima na raspolaganju 2 GB mesečno. Kako se navodi na sajtu BoljaVeza.rs, gde su uporedno prikazani svi paketi mobilnog interneta, poređani po ceni, MTS je ubedljivo najjeftiniji, a pored 2 GB na raspolaganju imate još i 300 sms poruka mesečno. Ugovor se potpisuje najmanje na godinu dana. Najjeftiniji paket na Vip mobilnom Internetu košta 790 dinara, ali se pri dobroj brzini može koristiti do 1 GB, nakon čega brzina opada. Na samom sajtu BoljaVeza.rs omogućeno je i poređenje cena kućnog i mobilnog interneta, kao i mobilnih paketa sa telefonima i tabletima, po različitim kriterijumima: ceni paketa i uređaja, brzini prenosa podataka, trajanjz ugovora, provajderu... Pri poređenju gore navedenih paketa, treba nagovestiti da se prekoračenje na Vip mobilnom Internetu ne naplaćuje dodatno, samo se smanjuje brzina, dok MTS Srbija naplaćuje svaki prekoračeni megabajt sa po 1 dinar.

    Sva tri operatora mobilne telefonije nude pristup internetu u okviru svojih ponuda, ali po različitim minimalnim cenama (za postpejd pakete)

    Telenor – 790 dinara

    MTS – 400 dinara

    VIP – 490 dinara


    7) Cena domena i hostinga
    Registracija domena i hosting mogu se naći po ceni od 1500 dinara godišnje, za osnovni hosting i osnovnu funkcionalnost (npr. Verat). Postoje i niže cene, od npr 900 – 950 dinara, u zavisnosti od domena(co.rs, org.rs, edu.rs...), kao i cena od 500 dinara (in.rs).

    Prema Registru nacionalnih internet domena Srbije, registracija domena za jednu godinu se kreće u rasponu od 250 do 1350 dinara u zavisnosti od domena (in.rs, edu.rs, org.rs, rs)




    8) ADSL, VoIP, broadband Internet, 3G i GPRS (španski)
    - Línea de abonado digital asimétrica,ADSL (sigla del inglés Asymmetric Digital Subscriber Line) es un tipo de tecnólogia de línea DSL

    - Voz sobre Protocolo de Internet, también llamado Voz sobre IP, Voz IP, VozIP, VoIP (por sus siglas en inglés, Voice over IP), es un grupo de recursos que hacen posible que la señal de voz viaje a través de Internet empleando un protocolo IP (Protocolo de Internet)

    - Se conoce como banda ancha en telecomunicaciones a la transmisión de datos simetricos por la cual se envían simultáneamente varias piezas de información, con el objeto de incrementar la velocidad de transmisión efectiva. En ingeniería de redes este término se utiliza también para los métodos en donde dos o más señales comparten un medio de transmisión.

    - 3G es la abreviación de tercera generación de transmisión de voz y datos a través de telefonía móvil mediante UMTS (Universal Mobile Telecommunications System o servicio universal de telecomunicaciones móviles).

    - General Packet Radio Service (GPRS) o servicio general de paquetes vía radio es una extensión del Sistema Global para Comunicaciones Móviles (Global System for Mobile Communications oGSM) para la transmisión de datos no conmutada (o por paquetes). Existe un servicio similar para los teléfonos móviles que del sistema IS-136. Permite velocidades de transferencia de 56 a 144 kbps.

    9) Digitalna ekonomija, članci na Internetu.

    - ’’Digitalna ekonomija, digitalni novac i digitalno bankarstvo’’, Predrag Radovanović.

    - ’’ Digitalne poslovne komunikacije’’, Antun Kliment.

    - ’’ Digitalna ekonomija’’, Nenad Severvić.

    -’’ Informaciono. Komunikaciona tehnologija i nastanak novog monetarnog režima’’, Predrag Radovanović.

    - ’’ Odnos sa potrošačima u dgitalnoj ekonomiji’’, Bojan Đorđević.

    U tekstu Antuna Klimenta ,, Digitalne poslovne komunikacije’’ govori se o tome da su digitalne komunikacije brojevne komunikacije. One se izrađuju na temelju binarnog sastava na informatičkoj opremi. Slika komunikacije se izrađuje u pisanom i ekranskom obliku. Naziv digitalni nije samo tehnički nego i ekonomski pojam, jer menjaju procedure odvijanja poslovnih procesa u trgovačkim društvima te omogućava individualni pristup poslovnim partnerima i saradnicima. U knjizi je obrađena materija izrade poslovnih procesa na temelju međunarodnih standarda za posrednu i neposrednu obradu. Poseban prostor imaju Internet i mrežne komunikacije koje će početkom novog veka imati veliki značaj.


    10) IP/TCP

    IP (eng. internet protocol) omogućava komunikaciju dva računara, odnosno prenos informacija s jednog na drugi računar putem rutera.

    TCP (eng. transfer control protocol) omogućava slanje, prijem i prosleđivanje podataka putem strogo definisanih instrukcija. TCP vrši i proveru da li je svaki deo prethodno „razbijene“ poruke stigao na dolaznu adresu.

    11) Internet i politika, pet knjiga po relevantnosti (amazon.com)

    - ’’ Group Policy: Fundamentals, Secutity, and the Managed desktop’’, Jeremy Moskowitz, 2010.

    -’’ Access Denied: The Practice and policy of Global Internet Filtering ( Information and Revolution and Globam Politics) ’’, Ronald Deibert, John Palfrey, Rafal Rohozinski and Jonathan Zittrain, 2008.

    - ’’ Internet Policy in China: A Field Study of internet Cafes ( Lexington Studies in Political Communication)’’, Helen Sun, 2012.

    - ’’ The Internet and Democratic Citizenship: Theory, Practice and Policy ( Communication, Society and Politics)’’, Stephen Coleman, Jay G. Blumer, 2009.

    - ’’ The Tools of Government in the Digital Age: Second Edition ( Public Policy and Politics)’’, Christopher C. Hood and Helen Z. Margetts, 2007.


    12) Knjige o temama: kibernetika, Internet i informatičko društvo (najrelevantnije, najprodavanije, najskuplje i najnovije, izvor: amazon.com)
    KIBERNETIKA:

    Najrelevantnije:

    1. Cybernetics, Second Edition: or the Control and Communication in the Animal and the Machine, Norbert Wiener

    2. Psycho-Cybernetics, A New Way to Get More Living Out of Life, Maxwell Maltz

    3. New Psycho-Cybernetics, Maxwell Maltz

    Najprodavanije:

    1.Visual Complexity: Mapping Patterns of Information, Manuel Lima

    2. Ice Princess (Wanted), Jason Halstead - eBook

    3. Thinking in Systems: A Primer, Donella H. Meadows

    Najskuplje:

    1.Learning and performance: The cybernetic approach, C. L Vishen

    2. Ecological Communication, Niklas Luhmann i John Bednarz

    3. Biomechanical Systems: Techniques and Applications, Four Volume Set, Cornelius T. Leondes
    Najnovije:

    1. The Routledge Companion to Literature and Science (Routledge Companions), Bruce Clarke i Manuela Rossini

    2. Introduction to Systems Theory, Niklas Luhmann

    3. Design Structure Matrix Methods and Applications (Engineering Systems), Steven D. Eppinger i Tyson R. Browning

    INTERNET I INFORMATIČKO DRUŠTVO:

    Najrelevantnije:

    1.Digital Citizenship: The Internet, Society, and Participation, Karen Mossberger, Caroline J. Tolbert and Ramona S. McNeal

    2. The Rise of the Network Society: The Information Age: Economy, Society, and Culture Volume I (Information Age Series), Manuel Castells

    3. The Power of Identity: The Information Age: Economy, Society, and Culture Volume II (Information Age Series), Manuel Castells

    Najprodavanije:

    1. Kids and Credibility (The John D. and Catherine T. MacArthur Foundation Reports on Digital Media and Learning) by Andrew J. Flanagin, Miriam J. Metzger, Ethan Hartsell and Alex Markov

    2. Feed by M. T. Anderson

    3. The Art of Deception: Controlling the Human Element of Security by Kevin D. Mitnick, William L. Simon and Steve Wozniak

    Najskuplje:

    1. Cybercultures: Critical Concepts in Media and Cultural Studies (v. 1, v. 2, v. 3 & v) by David Bell

    2. Digitizing Race: Visual Cultures of the Internet (Electronic Mediations) by Lisa Nakamura

    3. Virtual Communities: Concepts, Methodologies, Tools and Applications (4 vol) by USA Information Resources Management Association

    Najnovije:

    1. Die Newsroom-Strategie: PR-Wegweiser für die digitale Kommunikationszukunft (X.media.press) (German Edition) by Thomas Holzinger and Martin Sturmer

    2. Modelling Internet Traffic through Geographic Time and Space by Robert G. V. Baker

    3. User Experience Design: Mit erlebniszentrierter Softwareentwicklung zu Produkten, die begeistern (X.media.press) (German Edition) by Christian Moser

    13) Sistemski pristup i sistemi

    Sistemski pristup predstavlja pokušaj integracije ljudskog subjektiviteta i objektivnosti prirode. Ovaj pristup nastoji da prirodno i socijetalno izjednači, da čoveka i prirodu stavi u položaj partnera.

    Postoji veliki broj definicija sistema, ali sve one sadrže sledeće osnovne postavke:

    -sistem je sastavljen od elemenata,

    -između tih elemenata postoje veze,

    -elementi i odnosi među elementima tvore skup koji se razlikuje od drugih skupova.

    Vinerova definicija sistema: „sjedinjenje bilo kojih elemenata koji se posmatraju kao skladna celina“

    14) Kibernetika i opšta teorija sistema

    Opšta teorija sistema bavi se proučavanjem postojećih i mogućih sistema, dok kibernetika proučava sisteme kojima je moguće upravljati.



    15) Šta je to Internet i zašto se piše sa velikim “I”?

    opšti naziv za medjusobno povezane računare koji rade u medjusobno povezanom sistemu. Internet predstavlja javni svetski sistem povezanih računarskih mreža kojima se uz primernu asinhronih paketa prenose podaci uz upotrebu standardizovanog Internet protokola. Nastao je i egzistira kao umrežavanje mreža. Niko nije vlasnik Interneta niti ga finansira. Internet nije pod kontrolom nijedne vlade niti je komercijalna organizacija. Internet se uvek piše sa veliko I jer je ime dela svetske digitalne mreže.. Internet nema jedinstvenu ni konačnu strukturu. Internet je proizvod niza slučajnih akcija, velikog broja parcijalnih mreža, akumulisanih potreba i tehnoloških inovacija.



    16) Dodatne usluge koje, pored osnovnog pretraživanja, nude Google i Yahoo

    Google i Yahoo pružaju usluge korišćenja elektronske pošte, skladištenje fotografija i dokumenata, mogućnost prevođenja tekstova, programe za komunikaciju, niz aplikacija (vesti, vremenska prognoza, igre...)



    17) Departmani iz domena društvenih nauka postoje na Univerzitetu Oksford i šta studenti uče na Oksford Internet institutu?

    Departmani: politika i međunarodni odnosi, geografija i zaštita okoline, preduzetništvo, pravo, kvantitativne finansije, socijalna politika i intervencije, sociologija, antropologija i muzejska etnografija, arheologija, škola upravljanja, biznis, ekonomija, pedagogija, interdisciplinarne studije, internacionalni razvoj, Internet institut.

    Predmeti koji se uče na Internet institutu na Oksfordu:

    Metodologija istraživanja i Internet:

    -kvantitativni i kvalitativni metodi

    -socijalna istraživanja I internet

    Socijalna dinamika Interneta

    Internet tehnologije i regulative

    Digitalna era upravljanja i politike

    Ekonomija Interneta

    Učenje, tehnologija i društvo

    Mreže saradnje

    Zakon i Internet

    Online socijalne mreže

    ICT i razvoj

    Digitalna socijalna istraživanja


    18) Podaci o prisustvu studenata FPN na predavanjima iz Informatike u školskoj 2006-07 i procenat od ukupnog broja predavanja i na kojim predavanjima je bio prisutan student čiji broj indeksa odgovara vašem broju indeksa.

    Student sa brojem indeksa 85 prisustvovao je svim predavanjima, 100 % (11/11 predavanja)



    19) Koji elementi su neophodni za odredjenje informatike kao naučne discipline a koji za odredjenje kibernetike?

    Da bi se informatika odredila kao naučna disciplina neophodno je:

    -proizvodnja informacija

    -konstituisanje i funkcionisanje informacionih sistema

    -konkretna primena informatike

    Definicije kibernetike sadrže tri zajednička elementa:

    -sistem kao predmet kojim se kibernetika bavi

    -proces upravljanja, što kibernetiku izdvaja kao naučnu disciplinu

    -informacije na osnovu kojih, ili pomoću kojih se vrši upravljanje u sistemima i sa sistemima.
    20) Packet switching na primeru slanja e-mail poruka
    Paket switching se odnosi na protokole u kojima se poruke dele na „pakete“ pre slanja. Svaki deo se šalje pojedinačno i može različitim putevima stići do odredišta. Po dolasku delova poruke na odredište, svi paketi iznova formiraju originalnu poruku namenjenu primaocu.
    21) Dvadeset najposećenijih sajtova na Internetu i pedeset najboljih domaćih sajtova po izboru PC Press-a

    Dvadeset najposećenijih:


    Google.com
    Facebook.com

    Youtube.com

    Yahoo.com

    Baidu.com

    Blogspot.com

    Blogger.com

    Live.com

    Wikipedia.org

    Twitter.com

    Qq.com


    Msn.com

    Yahoo.co.jp

    Sina.com.cn

    Amazon.com

    Google.co.in

    Linkedin.com

    Taobao.com

    Google.com.hk

    Wordpress.com

    Google.de


    50 najboljih domaćih sajtova po izboru PC Press-a:
    http://www.rts.rs/

    http://www.b92.net/

    http://www.blic.rs/

    http://www.ekapija.com/

    http://www.hidmet.gov.rs/

    http://www.naslovi.net/

    http://www.planplus.rs/

    http://www.burek.rs/

    http://www.elitesecurity.org/

    http://www.karike.com/

    http://www.plakatt.com/

    http://www.seecult.org/

    http://www.bgb.rs/

    http://www.knjizara.com/

    http://www.madlenianum.rs/

    http://www.pozorista.com/

    http://www.tehnomanija.rs/

    http://www.comtradeshop.rs/

    http://www.donesi.com/

    http://www.halooglasi.com/

    http://www.kameleon.rs/

    http://www.limundo.com/

    http://www.benchmark.rs/

    http://www.hi-files.com/

    http://www.itdogadjaji.com/

    http://www.positive.rs/

    http://www.stetoskop.info/

    http://www.21dan.com/

    http://www.bebac.com/

    http://www.namestaj.rs/

    http://www.sijalica.com/

    http://www.stark.rs/

    http://www.nis.rs/

    http://www.strauss-group.rs/

    http://www.telenor.rs/

    http://www.vipmobile.rs/

    http://www.popboks.com/

    http://www.dominomagazin.com/

    http://www.mtv.rs/

    http://www.politikin-zabavnik.rs/

    http://www.beograd.rs/

    http://www.apr.rs/

    http://www.formular.rs/

    http://www.infostud.com/

    http://www.spc.rs/

    http://www.sportal.rs/

    http://www.freebiking.org/

    http://www.kudanaodmor.com/

    http://www.putovanja.info/

    http://sport.b92.net/

    22) Tri Internet izvora iz oblasti politikologije za preporuku kolegama

    Američka asocijacija političkih nauka http://www.apsanet.org/

    Ujedinjene nacije http://www.un.org/

    Kancelarija za evropske integracije Vlade Republike Srbije www.seio.gov.rs



    23) Čime se bave, Internet Society, ICANN i IETF?

    Internet Society je neprofitna organizacija, osnovana 1992. godine, sa širokim delokrugom rada – upravljanje Internetom, razvoj tehnoloških standarda i Interneta u celini, edukacija, saradnja sa vladama i organizacijama, organizovanje različitih stručnih i drugih skupova. Cilj je stvaranje platforme koja će doprineti ekonomskom napretku i socijalnom progresu na globalnom nivou, kao i rešavanje izazova koje online predstavlja danas.
    Internet Engineering Task Force, skraćeno IETF, je članica Internet društva i predstavlja otvorenu zajednicu stručnjaka i profesionalaca raznih profila - projektanata mreža, operatera, nabavljača, istraživača koji svi zajedno rade na razvoju Interneta, njegovoj arhitekturi i pravilnom funkcionisanju, kroz uspostavljanje i razvoj Internet standarda. Osnovni razlog za postavljanje standarda jeste omogućavanje korišćenja različitih proizvođača i njihove međusobne kompatibilnosti u kompleksnim sistemima (kakav je npr. računarska mreža). Specifičnost ove organizacije je u tome što nema zvanično članstvo, što znači da svi zainteresovani pojedinci i organizacije mogu imati pristup mejling-listama, prisustvovati sastancima ili davati sopstvene predloge u razvoju standarda. Misija i ciljevi IETF-a su dokumentovani u RFC3935 (Request For Comment – Zahtev za komentarom) koji predstavlja način publikacije aktivnosti ovog udruženja još od 1969 godine. IETF svoje aktivnosti obavlja preko njenih radnih grupa koje su podeljene shodno temama kojima se bave. IETF se sastaje tri puta godišnje.
    Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, skraćeno ICANN, (Internet korporacija za dodeljena imena i brojeve) osnovana je 1998. godine sa ciljem da koordinira globalnu raspodelu IP adresa i Internet domena. IP adrese predstavljaju jedinstvene brojeve kompjutera povezanih na Internet, dok su domeni tekstualne oznake koje su pridružene IP adresama.


    24) Mogući scenariji budućnosti Interneta, prema www.isoc.org

    - Scenario “Common Pool”

    Suština ovog scenarija jeste da korisnici medija slobodno učestvuju u kreiranju medijskog sadržaja. Za ovakav razvoj Interneta karakteristična je horizontalna organizacija, u kojoj su tehnologije i mreža dostupni svima. Ova forma medija je u stalnom razvoju, a to podrazumeva zdrav ekosistem, koji obuhvata međusobno povezane mreže, infratrukture, organizacije. Ovakav Internet je u mogućnosti da odgovori novim izazovima - zahtevima korisnika.
    - Scenario “zajedničkih radnji”

    Preopterećenost mreže dovodi do transformacije Interneta u regionalne izolovane mreže, koje koriste postojeće tehnologije i Internet standarde. Ne postoji šansa za uspostavljanje platforme za globalnu komunikaciju. Komunikacija je ograničena i skupa.


    - Scenario „rovova i pokretnih mostova”

    Predviđa da će u sledećoj deceniji Internet biti centralizovan, nacionalizovan, pod uticajem nekoliko jakih i velikih kompanija, koje će propisivati pravila korišćenja. Komunikacija među kompanijama, zemljama i kontinentima biće otežena i moguća jedino preko „pokretnih mostova” na Internetu, jedinstvenih puteva kojima su povezane mreže. Kompanije će preuzimati sadržaje, transformisati ih i razmenjivati na mreži, a veze među mrežama biće rezultat ekstenzivnog pregovaranja. Sadržaji će biti zaštićeni jakim pravima intelektualne svojine. Naglašen je važan uticaj države, koja bi regulisala osiguranje javnih interesa i kontrolisala komunikacijsku infrastrukturu. Vlade bi kontrolisale i sankcionisale ponašanje mreže i ljudi na mreži. Inovacije bi prema ovom scenariju bile spore.


    - Scenario „porozne bašte”

    Scenario po kome mreže ostaju globalne, ali pristup sadržajima i uslugama vezan je isključivo za korišćenje određenih mreža i relevantnih informacionih aparata. Poslovna održivost trijumfovala bi nad globalnim privrednim potencijalom na Internetu.

    Finansijski podsticaji za razvoj sadržaja i softvera značilo bi neprekidnu inovaciju proizvoda zasnovanih na određenom modelu.

    Kontrola nad sadržajem, cenom, licencom bila bi u rukama nekoliko velikih moćnih organizacija. Tehnologija će biti unapređivana unutar organizacija i prilično zatvorena, te će potrošači biti primorani da kupe više uređaja i pripadajućih im pretplata kako bi mogli da koriste čitav niz inovacija na mreži. Predstavnici različitog brenda biće isključivi i zatvoreni u svoje tehnologije te neće moći otvoreno da komuniciraju.


    25) Pet najmanje poznatih stvari iz “20 things I learned about browsers and the web”
    Uvođenjem XHR u Java Script web je postao dinamičan. Naime, postalo je moguće da se samo deo web stranice promeni, npr. mapa ili video, bez ponovnog učitavanja cele stranice. Prve verzije HTML-a bile su ograničene na tekst, linkove i slike.
    Uvođenje

    Download 137 Kb.




    Download 137 Kb.

    Bosh sahifa
    Aloqalar

        Bosh sahifa



    1 Obuka za korišćenje novih informacionih tehnologija i Informatička pismenost

    Download 137 Kb.