|
Dars ishlanma
|
bet | 1/3 | Sana | 02.01.2020 | Hajmi | 0,59 Mb. | | #8229 |
Xorazm viloyati Bog’ot tumanidagi 6-son umumiy o’rta ta’lim maktabi
informatika fani o’qituvchisi Ishmuratova Dilfuza yozgan bir soatlik
DARS ISHLANMA
Fan: Informatika (8-sinf 3-dars )
Mavzu: Kompyuter texnikasi vositalari
Darsning texnologik xaritasi
Fan
|
Informatika
|
Sinf
|
8-sinf 3-dars
|
Dars mavzusi
|
Kompyuter texnikasi vositalari
|
Davomiylidi
|
45 daqiqa
|
Dars maqsadi
|
Ta’limiy: O’quvchilarga kompyuter texnikasi vositalari:asosiy xotira qurilmasi,monitor, magnit tasma, EMD, optic disklar, multimediya, flesh-xotira, printer, plotter, skaner, web-kamera haqida keng tushuncha berish, ulardan foydalanish ko’nikmasini shakllantirish
|
Tarbiyaviy:O’quvchilardi hamkorlikda ishlash orqali o’zaro hurmat, bir-birini tinglash xususiyatlarini shakllantirish.
|
Rivojlantiruvchi: o'quvchilarning kompyuter texnikasi vositalari haqidagi bilimlarini, kompyuterdan foydalanish haqidagi bilim va tasavvurlarini kengaytirish
|
Dars jarayoninig mazmuni
|
Kompyuter texnikasi vositalari:asosiy xotira qurilmasi,monitor, magnit tasma, EMD, optic disklar, multimediya, flesh-xotira, printer, plotter, skaner, web-kamera haqida keng tushuncha berish
|
Dars jarayonini amalgam oshirish texnologiyasi
|
Uslub:Guruhlarda ishlash, aqliy hujum, amaliy izlanish , ma’ruza-suhbat, o’z-o’zini nazorat
|
Vosita: Elektron resurslar, Taqdimot, darslik,tarqatma materiallar
|
Nazorat:Og’zaki, noan’anavi test, amaliy topshiriq
|
Baholash:Rag’batlantirish, 5 ballik reyting asosida
|
Kutilayotgan natijalar
|
O’quvchilar darsda faol, diqqatli bo’ladilar va kompyuter texnikasi vositalari nomlari , ularning vazifalari, turlari va xususiyatlarini o’rganib oladilar
|
Kelgusi rejalar
|
O’qituvchi bugungi darsi natijalarini tahlil qilgan holda keyingi darslarini bundanda qiziqarli va mazmunli o’tishi to’g’risida rejalashtiriladi. Kamchiliklarning sababini topib, ularni bartaraf etish yo’llarini izlaydi.
|
Darsning blok-chizmasi
№
|
Darsning bosqichlari
|
Vaqt taqsimoti
|
Usullar va faoliyat tavsifi
|
1.
|
Tashkiliy qism
|
4 daqiqa
|
Suhbat, o’qituvchi kirish so’zi,
“Kun hikmati” tahlili
|
2.
|
Uy vazifasi nazorati
|
2 daqiqa
|
“O’z-o’zini nazorat” orqali
|
3.
|
O’tilgan mavzuni takrorlash
|
7daqiqa
|
Gurhlarga bo’linib ishlash, noan’anaviy test, savol-javob
|
4.
|
Yangi mavzuni yoritish
|
14 daqiqa
|
Aqliy hujum, ma’ruza-suhbat, “amaliy izlanish” topshirig’i orqali
|
5.
|
Yangi mavzuni mustahkamlash
|
13 daqiqa
|
Aqliy hujum, masalalar yechish
|
6.
|
Darsga yakun yasash va baholash.
|
3 daqiqa
|
O’qituvchi xulosasi, baholarni jurnalga tushish
|
7.
|
Uyga vazifasi berish.
|
2 daqiqa
|
Taqdimotda yoziladi
|
DTS: Kompyuter qurilmalarining ishlash principlarini bilish.
Kompyuter qurilmalarini bilish;
Kiritish, qayta ishlash va chiqarish qurilmalarining vazifalarini bilish;
Turli hajmdagi xotira qurilmalarini ishlata olish, ularni farqlay olish;
Turli vazifalarni bajarishda kompyuterning qo’shimcha qurilmalarinidan foydalana olish;
Dars turi: Yangi bilimlarni shakllantiruvchi.
Darsdagi asosiy tayanch tushunchalar: asosiy xotira qurilmasi,monitor, magnit tasma, EMD, optik disklar, multimediya, flesh-xotira, printer, plotter, skaner, web-kamera
Darsning borishi
I.Tashkiliy qism. a) O’quvchilar bilan salomlashish; b) yo’qlama qilish; c) sana va mavzuni taqdimot orqali doskaga tushirish; d) Jurnalga sana va mavzuni yozish.
II. Uy vazifasi nazorati. O’quvchilardan uyga berilgan topshiriqni so’rash va tekshirib olish. Umuman uy vazifasi ishlamagan o’quvchilar aniqlanadi. O’quvchilarning uy vazifasi yuzasidan savollariga javob beriladi.
III. O’tilgan mavzuni takrorlash. O’quvchilar 3 ta guruhga ajratiladi. Bunda 15 ta o’quvchi 1 dan 3 gacha raqamlangan kartochkalarni tasodifiy tanlash usuli bilan guruh raqamini aniqlashadi va shu guruhga ajratilgan joyga borib o’tirishadi. (afzallik tomoni: bunda o’quvchilar o’rtasida ziddiyat kelib chiqmaydi, keyingi darslarda guruhdagi o’quvchilar o’zgarib turadi va sinfdagi barcha o’quvchilar o’rtasida do’stona munosabat shakllanadi) Oldingi darsimizda qaysi mavzu o’tilganligi o’quvchilardan so’raladi. “Kompyuterlar”. Bu mavzuni mustahkamlash uchun guruhlarga quyidagi topshiqiqlar beriladi:
1-topshiriq (og’zaki bayon qilish). Bu topshiriq asosida har bir guruh savollarga javob topadi va og’zaki bayon qiladi.
  
|
| |