|
Fan nomi: Alifbo Dars mavzusi: m tovushi va Mm harfi bilan tanishtirish. Dars maqsadi
|
Sana | 28.09.2023 | Hajmi | 15.86 Kb. | | #85364 |
Bog'liq 1-sinf m tovuchi va m harfiga dars ishlanma 3-dars-Диодлар, Referat mavzu Psixologning tadqiqotchilik faoliyati. Maktab psi, Kurs ishi mavzu, Презентация по экономике Инфраструктура рынка , 18-Mavzu Aniq integralda o‘zgaruvchini almashtirish va aniq int-www.fayllar.org
Dars sanasi: Sinf: _______________
Fan nomi: Alifbo
Dars mavzusi: M tovushi va Mm harfi bilan tanishtirish.
Dars maqsadi:
a) ta’limiy maqsad: o’quvchilarga yangi mavzuni tushuntirish, Mm harfi ishtirok etgan so’z va bo’g’inlarni o’qishga o’rgatish,
tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarni mehnatsevarlik ruhida tarbiyalash, berilgan topshiriqlarni o’z vaqtida bajarishga o’rgatish
rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning o’qishga va yozishga, bilim olishga bo’lgan qiziqishlarini oshirish, nutqini o’stirish
Dars turi: aralash
Dars uslubi: kichik guruhlarda ishlash, yakka holda ishlash
Darsda foydalaniladigan jihozlar: rasmlar, ko’rgazma, bukletlar
Ilmdan bir shu’la dilga tushgan on, Shundan bilursankim ilm bepoyon.
Dars jarayoni va texnologik xaritasi
Ishning nomi
|
Bajariladigan ishning mazmuni
|
Metod
|
Vaqt
|
1-bosqich
Tashkiliy qism
|
Darsni tashkil etish. O’quvchilarning davomatini aniqlash. Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi
|
Suhbat
|
2 minut
|
2-bosqich Ehtiyojlarni aniql
|
O’tilgan mavzuni mustahkamlash
Ii harflari ishtirok etgan bo’g’in va so’zlarni o’qish
|
Savol-javob
|
3 minut
|
3-bosqich Yangi mavzu bayoni
|
Mm harfi bilan tanishtirish, rasm asosida matn yaratishga o’rgatish, Mm harfi ishtirok etgan so’zlarni o’qishga o’rgatish
|
Tushuntirish, izlanish
savol-javob
|
30 minut
|
4-bosqich Mustahkamlash
|
Mm harfi bilan boshlanadigan so’zlarni aytish va rasm asosida tushuntirish
m tovushini talaffuz qildirish, o’qitish
|
Muammoli izlanish
|
7 minut
|
5-bosqich rag’batlantirish
|
O’quvchilarning darsga ishtiroki hisobga olinib rag’batlantiriladi
|
|
3 minut
|
I Darsning borishi:
Darsni tashkil etish. O’zbekiston Respublikasi Davlat madhiyasini kuylash. O’quvchilarning davomatini aniqlash. Sinfning darsga tayyorgarligini tekshirish.
II O’tgan mavzuni so’rash:
-Qaysi tovush bilan tanishgan edik?
- I tovushi bilan boshlanadigan so’zlarni bilasizmi?
- I tovushini qanday talaffuz qilamiz? Cho’zib talaffuz qilsak,unli tovushmi, yoki undosh?
- Bo’ginlar jadvalidan so’zlar hosil qilamiz In Nina ona non
III. Yangi mavzu bayoni
Rasm asosida yangi mavzuni boshlaymiz. Mushuk qanday hayvon, uni nima uchun uyda parvarish qilamiz. “ So’z top” o’yinini o’ynaymiz . O’quvchilarni rag’batlantirib boraman.
Rasm asosida o’gzaki matn yaratamiz. Mm tovushini talaffuz qildiraman. Darslikdagi rasmlar orqali tushunchalar beraman va so’rayman. . O`quvchilarning bilimini mustahkamlash uchun ularni o’qitib chiqaman.
ma nom O-mi-na
ma-na ni -ma Na-i-ma
IV.Yangi mavzuni mustahkamlash
Harflar kassasidan va bo’g’inlar jadvalidan yangi so’zlar hosil qilish va o’qish
min nima Ii tovushi unlimi yoki undosh tovush? Bo’g’inlarni o’qitaman.
V. O’quvchilarni darsga ishtirokiga qarab rag’batlantiraman.
|
| |