• Uyga vazifani nazorat qilish
  • Kim chaqqon Kim topqir Ifodalarni to’g`ri joylshtiring
  • Mavzuga oid terminlar bilan tanishamiz
  • Darsni misollar orqali mustahkamlaymiz
  • Mаsаlа
  • Kim matematikani bilmasa, haqiqatni bilmaydi. Kim uni tushunmasa, zulmatda yashaydi Mavzu: Qulay va tezkor hisoblash usullari




    Download 4.35 Mb.
    Sana19.11.2023
    Hajmi4.35 Mb.
    #101556
    Bog'liq
    5-sinf qulay va tezkor
    Delphi, Kompyuter viruslari va virusdan himoyalash usullari-fayllar.org, 4.10-Mavzu, Internet dasturiy ta`minoti Internetda ishlash uchun zarur bo’la, Muhammad al-xorazmiy nomidagi toshkent axborot texnologiyalari u, SHAXSIY KOMPYUTERLARNING ASOSIY VA QO, 19ldto6pjMxyH8wUNzst3ALYUMpURAg0nSPxyglJ (1), Mavzu musiqiy tizim, pisa xalqaro baholash dasturi asosida oquvchilarning tayanch kompetentsiyalarini shakllantirish, Djoldasov Adilbek (new), Mustaqil ish, IAKT mustaqil ish topshiriqlari, 12, Туман хокимига

    Shahrisabz tumani 46-umumiy o’rta ta’lim maktabining matematika fani o’qituvchisi Turayeva Dilnozaning matematika fanidan “Qulay va tezkor hisoblash usullari”mavzusida tayyorlagan dars ishlanmasi


    Kim matematikani bilmasa,
    haqiqatni bilmaydi.
    Kim uni tushunmasa,
    zulmatda yashaydi
    Mavzu: Qulay va tezkor hisoblash usullari.
    Ta’limiy maqsadi: O’quvchilarga qulay va tezkor hisoblash usullari mavzusiga oid misollar yechishni o’rgatish.
    Tarbiyaviy maqsadi: O’quvchilarga matematika fani hayotga muhim ahamiyatga ega ekanligini tushuntirish.
    Rivojlantiruvchi maqsadi: O’quvchilarni fikrlash qobiliyatini yanada o’stirish
    Darsning maqsadlari

    Darsning borishi: I. Tashkiliy qism: a) O’quvchilar bilan salomlashish. b) Sinf tozaligiga e’tibor berish. v) Navbatchining axborotini tinglash. II. O’tgan mavzuni so’rash.


    Darsning usuli: yangi bilimlarni mustahkamlash Darsning turi: Interfaol,aqliy hujum
    Darsning jihozi: kompyuter,ko’rgazmalar, kartochkalar. Foydalanilgan adabiyotlar: “5-sinf darsligi”, “Qiziqarli matematika”, “Zamonaviy ped texnologoiya”
    Darsimizning oltin qoidalari
    Dars davomida har doim biz
    qanday qoidalarga amal qilamiz.
    Intizomli bo’lish.
    Faol bo’lish.
    Yangiliklar sari intilish.
    Vaqtdan unumli foydlanish.
    Fikrni to’la bayon qilish.
    “O’ng qo’l”qoidasi.
    Buyuk siymolar
    doim barhayot
    Alisher Navoiy
    1441-1501
    Zahiriddin Muhammad
    Bobur
    1483-1530

    Uyga vazifani nazorat qilish

    Misollarni tekshiring


    Savollarga javob bering.
    1. Natural son ikkinchisiga har doim qoldiqsiz bo‘linadimi? Misol keltiring.
    2. Bo‘lishda qoldiq bo‘luvchidan katta bo‘lishi mumkinmi?
    3. 27 = 6 • 4 + 3 sonli ifodada qatnashgan har bir son qanday nom bilan ataladi?
    4. To‘liqsiz bo‘linma, bo‘luvchi va qoldiqqa ko‘ra bo‘linuvchi qanday topiladi?

    Kim chaqqon? Kim topqir? Ifodalarni to’g`ri joylshtiring


    Qoldiq 3ga teng

    28:5

    19:8

    45:6

    Qoldiq 7ga teng

    45:19

    23:8

    52:9

    Qoldiq 5ga teng

    41:6

    86:9

    29:12

    Mavzuga oid terminlar bilan tanishamiz


    Natural son-natural number
    Qo’shmoq -add
    Ko’paytirmoq- multiply
    Qo’shiluvchi-Addend
    Qavslarni ochish- expand brackets
    Teng bo’lmoq- equal to

    MAVZU: QULAY VA TEZKOR HISOBLASH USULLARI


    !Ayirmani songa ko'paytirish uchun kamayuvchi va ayriluvchini alohida-alohida shu songa ko'paytirish va birinchi ko'paytmadan ikkinchisini ayirish kifoya.

    Bu xossa ko'paytirishning ayirishga nisbatan taqsimot qonuni deb yuritiladi.
    Uni harflar bilan
    (a - b) • c = a • c - b • c
    Ko‘rinishida ifodalash mumkin.
    Ko‘paytirishning qo‘shish va ayirishga nisbatan taqsimot qonunlaridan hisoblashlarni
    Yengillashtirish uchun ham foydalanish mumkin:
    82 • 25=(80+2) • 25=80 • 25+2 • 25=2000-50=1950
    58 • 15=(60-2) • 15=60 • 15 - 2 • 15=900-30=870

    Darsni misollar orqali mustahkamlaymiz

    BOSHQOTIRMALAR


    324
    180
    85
    50
    24
    45
    18
    23
    12
    6
    15
    4
    4
    8
    1
    5
    Qiziqarli boshqotirma
    Uyga vazifa
    Darslikdagi 264-267- misollar.

    Mаsаlа

    Mеn bir sоn o`ylаdim. uning 5 bаrаvаrigа 20 ni qo`shdim vа nаtijаni 4 gа bo`ldim.bo`linmаning yarmiga 7 ni qo`shdim, 27 hоsil bo`ldi. mеn o`ylаgаn sоnni tоping.


    E`TIBORINGIZ
    RAHMAT!!!
    UCHUN
    Download 4.35 Mb.




    Download 4.35 Mb.

    Bosh sahifa
    Aloqalar

        Bosh sahifa



    Kim matematikani bilmasa, haqiqatni bilmaydi. Kim uni tushunmasa, zulmatda yashaydi Mavzu: Qulay va tezkor hisoblash usullari

    Download 4.35 Mb.