|
Mavzu: azotning vodorodli birikmalari
|
bet | 1/3 | Sana | 01.06.2023 | Hajmi | 24.32 Kb. | | #68401 |
Bog'liq 8 sinf 2022 o\'tsq tekshirilgani, 2.Gadoiy lirikasida qofiya turlarining qo\'llanishi (Автосохраненный).docx1415, 1 буйруқ 502 17.11.23 портфолио, Ametova
8-SINF UCHUN BIR SOATLIK DARS ISHLANMASI
Mavzu: AZOTNING VODORODLI BIRIKMALARI
TOSHKENT - 2015 yil
Sana: 2015 yil 20 mart
Sinf: 8
Fan: Kimyo
Mavzu: Azotning vodorodli birikmalari.
Dars shiori: Intilganga tole yor.
Dars maqsadi: a)ta’limiy: O’quvchilarning azotning vodorodli birikmalari, ya’ni ammiak va uning tuzilishi, olinishi, fizik-kimyoviy xossalari, ishlatilishi hamda ammoniy tuzlari haqida ilmiy asoslangan, Davlat Ta’lim Standarti talablariga mos bilmlar berib, ularda amaliy ko’nikmalarni hosil qilib, tegishli malakalarini shakllantirish ;
b)tarbiyaviy: O’quvchilarimizni Ona-Vatanga, O’zbek xalqining buyuk siymolariga, Ota- onaga muhabbat va milliy iftihor tuyg’usi ruhida tarbiyalash. Ularda ekologik madaniyatni shakllantirish va tarbiyalsh;
v)rivojlantiruvchi: O’quvchilar olgan bilimini amaliyotga tadbiq etishni o’rgatish. Ularning dunyoqarashini kengaytirish, kitobxonlik malakasini oshirish, mustaqil fikrlash ko’nikmalarinishakllantirish va rivojlantirish. Kimyo fani va shu sohadagi kasblarga qiziqishlarini shakllantirish;
Dars turi: Yangi bilimlarni shakllantiruvchi.
Dars shakli: Noan’anaviy.
Dars metodi: Interfaol usullar()
Dars jihozi va foydalanilgan vositalar: Davriy jadval, tarqatmalar, ko’rgazmalar, kompyuterli slaydlar, format qog’ozlar, markerlar, magnitli doska, xattaxta va bo’r.
Darsning borishi
Dars booqichlarining texnologik xaritasi:
№
|
Dars bosqichlari
|
Vaqt taqsimoti (daqiqa)
|
Foydalanilgan usullar
|
1
|
Tashkiliy qism
|
4
|
Davomatni aniqlashda “Molekula hosil qilish”
|
2
|
O’tilganlarni so’rash
|
12
|
“Kimyoviy LOTO’’,“Tez yurar poezd’’
|
3
|
Yangi mavzu bayoni
|
15
|
“Jadval asosida tushunchalar”, “Kungaboqar”
|
4
|
Mustahkamlash
|
11
|
“Haqiqat-rivoyat”, test
|
5
|
Baholash
|
2
|
“O’z-o’zingni tekshir”
|
6
|
Uyga vazifa
|
1
|
“insert”
|
|
| |