• Dars turi Darsning jihozi Darsning metodi Baholash
  • Ishning nomi Bajarilayotgan ishlar mazmuni Metodi Vaqt
  • 3-minut 2-bosqich Uy vazifalarini ko’rib chiqish
  • 3-bosqish Yangi mavzuni o’zlashtirish Mavzu haqida tushuncha beriladi. Klaster, tushuntirish
  • O’quvchilar bilan ”Zinama-zina”, ”Tez javob” didaktik o’yinlarini o’tkazish Didaktik o’yinlar 11-minut
  • Yangi mavzu yuzasidan savol-javob o’tkazish. O’tilgan mavzuni mustahkamlash. Uyga vazifani tushuntirib berish Suhbat, tushuntirish
  • Darsda faol qatnashgan o’quvchilarni rag’batlantirish va baholash Savol-javob 2-minut
  • Tashkiliy qism: a)
  • Darsning blok – sxemasi
  • Mavzu Ko’paytirish




    Download 320 Kb.
    Sana18.10.2023
    Hajmi320 Kb.
    #88357
    Bog'liq
    KO’PAYTIRISH Dras Ishlanma MATEMATIKA
    Matematik statistika elementlari, Ko’rsatkichli va logarifmik tenglamalar mavzusini o’qitishda axb-www.hozir.org, Alixonto\'ra Sog\'uniy. Tarixi Muhammadiy, os, OS oz.betinshe, 11-sinf 4-blok,tarix,inf.ka,matem (yozma) @e baza ishreja, Windows OT, 8-sinf dars ishlanma, Яп-янги Аттестация саволлари 2024 й., USMON AZIM SHE’RIYATI, Ichki auditning o’ziga xos xususiyatlari va ichki audit turlari, FAXRIDDIN, 3-amaliy, Kriptografiya2 1amaliy ish

    Darsning texnologik xaritasi

    Mavzu

    Ko’paytirish

    Darsning maqsadlari
    Tarbiyaviy
    Ta’limiy



    O’quvchilarga ko’paytirish va ularni bajarish yo’llarini o’rgatish.
    Jamoa tarzida ishlashga, ahil bo’lishga o’rgatish.

    Dars turi
    Darsning jihozi
    Darsning metodi
    Baholash

    Yangi bilim beruvchi
    Interfaol metodlar
    Matematika.Bikbayeva N.U., Yangabayeva E. T.: Umumiy o’rta ta’lim maktablarining 2-sinfi uchun darslik. T.:O’qituvchi nashriyoti. 2012. 105-106- betlar, darsga oid ko’rgazmalar tarqatma materiallar.
    Reyting tizimida

    Dars jarayoni va texnologiyasi

    Ishning nomi

    Bajarilayotgan ishlar mazmuni

    Metodi

    Vaqt

    1-bosqich

    Salomlashish Davomatni aniqlash
    O’quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirish

    Savol-javob

    3-minut

    2-bosqich
    Uy vazifalarini ko’rib chiqish

    Mavzuga oid savollar beriladi

    Savol-javob, suhbat

    6-minut

    3-bosqish
    Yangi mavzuni o’zlashtirish

    Mavzu haqida tushuncha beriladi.

    Klaster, tushuntirish

    20-minut

    4-bosqich egallagan bilimlarni mustahkamlash

    O’quvchilar bilan ”Zinama-zina”, ”Tez javob” didaktik o’yinlarini o’tkazish

    Didaktik o’yinlar

    11-minut

    5-bosqich
    Darsga yakun yasash, uyga vazifa berish

    Yangi mavzu yuzasidan savol-javob o’tkazish. O’tilgan mavzuni mustahkamlash. Uyga vazifani tushuntirib berish

    Suhbat, tushuntirish

    3-minut

    6-bosqich
    Bilimlarni nazorat qilish va baholash

    Darsda faol qatnashgan o’quvchilarni rag’batlantirish va baholash

    Savol-javob

    2-minut



    Mavzu: KO’PAYTIRISH
    Darsning maqsadi:
    a) Ta’limiy maqsad: O’quvchilarga ko’paytirish va ularni bajarish yo’llarini o’rgatish.
    b) Tarbiyaviy maqsad: Jamoa tarzida ishlashga, ahil bo’lishga o’rgatish.
    Tashkiliy qism:
    a) Salomlashish
    b) Davomatni aniqlash
    c) O’quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirish
    Darsning shiori: O’rganamiz, izlanamiz, tez yechamiz
    Darsning turi: Yangi bilim beruvchi
    Darsning usuli: Interfaol metodlar
    Darsning jihozi: Matematika.Bikbayeva N.U., Yangabayeva E. T.: Umumiy o’rta ta’lim maktablarining 2-sinfi uchun darslik. T.:O’qituvchi nashriyoti. 2012. 105-106- betlar, darsga oid ko’rgazmalar tarqatma materiallar.
    Darsning blok – sxemasi :
    1.O’tilgan mavzuni mustahkamlash. 5. ”Zinama-zina” didaktik o’yini.
    2. Ko’paytirishni bajarish haqida ma’lumot. 6. Tez javob o’yini
    3.”Klaster” metodi. 7.Mustahkamlash 4.Quvnoq daqiqa. 8. Dars yakuni.
    Darsning borish:
    O’tgan mavzuni mustahkamlash.
    1. Bor edi 40 ta olma, olib kelishdi 45 ta olma. Yeyildi- 18 ta olma. Qoldi-?
    2. 15+18-18 ni hisoblang.
    3. 46-45+54 ni hisoblang.
    4. 100-10+10 ni hisoblang.
    5. Birinchi bog’da 10 ta olma, 15 ta olcha, 2 ta jiyda, 23 ta nok daraxti bor. Ikkinchi bog’da esa birinchi bog’dagidan 20 ta kam daraxtlar bor. Ikkala bog’da nechta daraxt bor?
    Yangi mavzuning bayoni:

    437-masala. Hamma baliqlar nechta?



    Hamma oshqovoqlarning ko’zlari nechta?

    Hamma chinnigullar nechta?



    Ayiqchalarning quloqlari nechta?

    439-misol. Qo’shishga doir misollarni ko’paytirishga doir misollar bilan almashtiring.
    Quvnoq daqiqa. Qiziqarli masalalar.
    1.Qaysi biri og`ir 4kg olmami yoki 4kg un?
    2. Oltiga beshni qo`shib sakkizni ayiramiz necha soni hosil bo`ladi?
    3. 20 ta tuxum 10- minutda qaynaydi 30 ta tuxum necha minutda qaynaydi?
    440-masala. Ko’paytirishga doir misollarni qo’shishga oid misollar bilan alamshtiring.

    9

    +

    9

    +

    9

    =




    9

    *




    =

    27





    8

    +

    8

    +

    8

    +

    8

    +

    8

    +8

    =




    8

    *




    =

    48







    3

    +

    3

    +

    3

    +

    3

    +

    3

    +

    3

    +

    3

    =




    3

    *




    =

    21







    4

    +

    4

    +

    4

    +

    4

    +

    4

    +

    4

    +

    4

    +

    4

    =

    4

    *




    =

    32







    2

    +

    2

    +

    2

    +

    2

    +

    2

    +

    2

    +

    2

    +

    2

    =

    2

    *




    =

    16




    441-masala. Bir guldastada 7 ta lola, ikkinchi guldastada bundan 2 ta ortiq lola bor. Bu guldastalarda nechta lola bor?
    Ushbu yechimlar orasidan masala yechimini ajratib oling.
    1. 7+2= 9 (LOLA)
    7+9= 16 (LOLA)
    2. 7-2= 5 (lola)
    7+5= 12 (lola) Bu yechim bo’yicha masala tuzing.
    Hisoblang.



    Ayiqlarning oyoqlari nechta?

    Mushuklarning quloqlari soni nechta?

    Darsda faol qatnashgan o’quvchilarning ballari e’lon qilinadi.
    Uyga vazifa 442-443-misollarni yechish.
    Download 320 Kb.




    Download 320 Kb.