• Darsning maqsadi: O`quvchilarga mavzu bo`yicha BKM hosil qilish
  • Darsning borishi
  • Xaridorda 172 000 so‘m bor edi. U do‘ppi va ro‘molcha sotib oldi.Do‘ppi uchun hamma pulining 0,1 qismini, ro‘molcha uchun esa hamma pulining 0,01 qismini sarfladi. Xaridorda qancha pul qoldi
  • Qiziqarli matematikaga oid masalalar
  • Mavzu: Mustahkamlash Darsning borish tartibi




    Download 79.95 Kb.
    Sana01.04.2024
    Hajmi79.95 Kb.
    #184242
    Bog'liq
    Eldorbek Robiljonov Dars loyiha
    Computer hardware and computer software

    5-sinflar uchun matematika fanidan bir soatlik DARS ISHLANMA Robiljonov Eldorbek

    Mavzu: Mustahkamlash

    Darsning borish tartibi:


    1. Tashkiliy qism-5 min
    5.Mustahkamlash-3min
    6.Darsni yakunlash-5min
    3.Yangi mavzu bayoni-20 min
    2. O’tgan darsni mustahkamlash-10 min
    4.Dam olish daqiqasi-2min

    Darsning maqsadi: O`quvchilarga mavzu bo`yicha BKM hosil qilish

    • Ta’limiy:Yozma va og`zaki hisoblashni o’rgatish. Fikrlash qobiliyatini kengaytirish. Tarbiyaviy: Vatanimiz milliy me’rosini o`rganishga. Sport bilan muntazam shug’ullanishga, salomatligi uchun o’zi qayg’ulishga undash.
    • Rivojlantiruvchi:Fanga bo’lgan qiziqishini oshirish. Hisoblash ko’nikmalarini rivojlantirish.

    Dars turi: Aralash. Dars usuli: Interfaol. Dars uslubi: Amaliy ko`rgazmali, aqliy hujum, savol-javob. Darsning jihozi: Texnik vositalar: kompyuter, darslik, ko`rgazmali qurollar, test kartochkalari, rebus, boshqotirma.

    • Dars turi: Aralash. Dars usuli: Interfaol. Dars uslubi: Amaliy ko`rgazmali, aqliy hujum, savol-javob. Darsning jihozi: Texnik vositalar: kompyuter, darslik, ko`rgazmali qurollar, test kartochkalari, rebus, boshqotirma.

    Darsning borishi:

    • Darsning borishi:
    • Tashkiliy qism: Bunda o`quvchilar bilan sana,
    • fasllar tabiat hodisalari haqida savol-javob va
    • harakatlar ijro etiladi.
    • Darsning oltin qoidasi tushuntiriladi:
    • Sinf 3 guruhga bo’linadi
    • 1-Donolar 2-Zukkolar 3.Bilimdonlar
    • Har bir guruhga savollar beriladi:
    • 1.Mart oyining muhim sanalarini bilasizmi?
    • - 1-mart Zulfiya tavallud topgan kun
    • - 8-mart Xalqaro xotin-qizlar kuni
    • - 21-mart Navro'z umumxalq bayrami
    • O’zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasi 55- modda.
    • Yer, yer osti boyliklari, suv o’simlik va hayvonot dunyosi umummilluy boylikdir, ulardan oqilona foydalanish zarur va ular davlat muhofazasidadir.
    • 2019-yilni O’zbekiston Respublikasi Prezidenti qanday yil deb
    • e’lon qildilar?
    • Hozirgi paytda 1 million 800 ming nafardan ziyod bola sport bilan shug’ullanmoqda.
    • 2012-yilda 34,4 foiz bola sport bilan shug`ullangan bo`lsa,2013-yilda 36,7 foizga ko`tarildi.
    • Qizlarning sport bilan shug`ullanish darajasi 29,4 foizdan, 32,6 foizga o`sdi.

    matematik diktant:

    • a)0.4×0.6=0.24 b)1.5×0.8=1.2
    • Masalalar yechish:
    • 1)1 kg konfet 5800 so‘m turadi. a) 2,3 kg; b) 1,5 kg; d) 0,8 kg; e) 0,2 kg konfet qancha turadi
    • 8-misol. Tushuntirib hisoblang:
    • 40 + 50+
    • + 26 96 + 36
    • 90+ 60+
    • 9-masala. Doskada bajariladi:
    • Xaridorda 172 000 so‘m bor edi. U do‘ppi va ro‘molcha sotib oldi.Do‘ppi uchun hamma pulining 0,1 qismini, ro‘molcha uchun esa hamma pulining 0,01 qismini sarfladi. Xaridorda qancha pul qoldi?

    10-misol . Mustaqil ish :

    • 10-misol . Mustaqil ish :
    • Qulay usulda hisoblang:
    • a) 3,4 ∙ 1,6 + 2,3 ∙ 1,6 + 4,3 ∙ 0,7 + 4,3 ∙ 0,9;
    • b) 5,6 ∙ 3,8 + 5,6 ∙ 1,6 + 2,7 ∙ 4,6 + 2,9 ∙ 4,6;
    • d) 0,7 ∙ 2,3 – 0,7 ∙ 1,5 + 0,8 ∙ 1,2 – 0,8 ∙ 0,5.
    • 11-misol
    • Agar 8,9 ∙ 7,3 = 64,97 ekanligi ma’lum bo‘lsa, quyidagi ko‘paytmani hisoblang:
    • a) 89 ∙ 7,3; b) 8,9 ∙ 73; d) 8,9 ∙ 0,73; e) 8,9 ∙ 0,73;
    • f) 8,9 ∙ 0,0073; g) 89 ∙ 0,73; h) 0,89 ∙ 0,73;
    • i) 890 ∙ 7,3.

    Qiziqarli matematikaga oid masalalar

    Uchta bir xil olma to‘rtta bir xil nokdan og‘irroq . 4 ta olma og‘irmi yoki

    5 ta nok?

    2)

    ?

    Sonli boshqotirma

    Berilgan raqamlarning o‘rnini o‘zgartirmay, arifmetik amallar va qavslarni

    shunday qo‘yingki, natijada 1 hosil bo‘lsin. Agar zarur bo‘lsa, yonma-yon turgan

    ikki raqamni bitta ikki xonali son deb olishingiz ham mumkin.

    1 2 3 = 1

    1 2 3 4 = 1

    1 2 3 4 5 = 1

    1 2 3 4 5 6 = 1

    1 2 3 4 5 6 7 = 1

    1 2 3 4 5 6 7 8 = 1

    1 2 3 4 5 6 7 8 9 = 1 .

    Uyga vazifa: 12- misol 138-bet.


    Download 79.95 Kb.




    Download 79.95 Kb.

    Bosh sahifa
    Aloqalar

        Bosh sahifa



    Mavzu: Mustahkamlash Darsning borish tartibi

    Download 79.95 Kb.