• Dars amaliyoti yakunida o’quvchi bajara oladi (malaka)
  • Tarbiyaviy maqsad
  • Rivojlantiruvchi maqsad
  • Mavzu: Tenglama va uning ildizlari




    Download 22.24 Kb.
    Sana12.04.2024
    Hajmi22.24 Kb.
    #193522
    Bog'liq
    1-labaratoriya ishi
    Mavzu 4, 1-sinf-ingliz-tili, 4-sinf fan testlari aftor;Madumarova Manzura, МЕТОДИКА 24.06.2009 ГОДА, 14 Talabalarga gimnastika mashqlarini õrgatish jarayonini ketma, 823- ВМ қарори 30.09.2019, 6-mavzu. Aleksandriya ilmiy maktabi. Yevklidning “Boshlang‘ichlar” asarining strukturasi va roli. Aristotelning deduktiv fan konpetsiyasi va XIX-XX asrlarda aksiomatika. (2)

    Mavzu:Tenglama va uning ildizlari.
    Tayanch so’zlar: ,Tenglama,tenglamaning ildizi, tenglamani yechish,teng kuchli tenglamalar.
    Mavzuning qisqacha tarifi:Tenglama va uning ildizi mavzusi orqali o’quvchilarni darslik,dastur va qo’llanmalar asosida bilim ko’nikma va malakalarni qurollantirish
    O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi:
    Metod:Guruhda ishlash
    Shakl:Yangi BKM larni hosil qilish
    Vositalar:Darslik,chizg’ich,ko’rgazmali qurollar,testlar banki
    Dars amaliyotining maqsad va vazifalari
    Maqsadlar:
    Ta’limiy:O’quvchilarga tenglama va uning ildizi haqida tushuncha berish.
    Tarbiyaviy:O’quvchilarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash,o’zaro do’stona munosabat ruhida tarbiyalash.
    Rivojlantiruvchi:O’quvchilar BKM larine yanada rivojlantirish.
    Kutilayotgan natijalar:
    Dars amaliyot yakunida o’quvchilar biladi(bilim):Tenglama va uning ildizi haqida tushunchaga ega bo’ladi.
    Dars amaliyot yakunida o’quvchi tushunadi(ko’nikma):Tenglama va uning ildizini biladi.
    Dars amaliyoti yakunida o’quvchi bajara oladi (malaka):Tenglama va uning ildizi mavzusiga doir misol va masalalar yecha oladi.
    Mavzu:Tenglama va uning ildizi.
    Darsning maqsadi:
    Talimiy maqsad:
    Òquvchilarga tenglama va uning ildizi haqida va ularga oid misollarni yecha olish bilish.
    Tarbiyaviy maqsad:
    Òquv faniga bòlgan ijobiy fazilatlarni shakllantirish.Jamoada ishlash kónikmalarini tarbiyalash,fikrlash doirasini kengaytirish,jamoada òz-òzini himolay olishga òrgatish.Òquvchilarga tenglama va uning ildiziga doir misol va masalalar yechishda chiroyli va xatosiz yozishni òrgatish bilan nafosat tarbiyasini shakllantirish.
    Rivojlantiruvchi maqsad:
    Óquvchilarni mustaqil fikrlay olishni òrgatish mantiqiy tafakkurni rivojlantirish.Bilim.olishga bòlgan qiziqishlarini oshirish,òquvchilarni iqtidorini rivonlantirish.Muloqot madaniyatini rivojlantirish.Òquvchilarni oģzaki masala yecha olishga,tasavvur qila olish kónikmasini hosil qilish.
    Dars turi:Ananaviy
    Dars uslubi:Aqliy hujum,guruhlarda ishlash.
    Darsning jihozi:Pedagogik dasturiy vosita va savollar,testlar banki,tarqatma materiallar,darslik.
    Darsning borishi:

    • Tashkiliy qism:

    • Asosiy qism: 2 minut

    • Yangi mavzu bayoni: 13 minut

    • Amaliy ish : 15 minut

    • Krossvord : 8 minut

    • Uyga vazifa: 2 minut

    • Darslarni yakunlash: 2 minut

    Darsning borishi:
    1.Tashkiliy qism:

    • Òquvchilar bilan salomlashish

    • Navbatchi orqali davomatni aniqlash

    • Tozalikga e’tibor berish

    2.Asosiy qism:
    Òqituvchi yangi mavzu yuzasidan òquvchilarga tushuncha beradi.
    Yangi mavzu bayoni:
    Reja:

    1. Tenglama.

    2. Tenglamaning ildizi.

    3. Tenglamani yechish.

    Harf bilan belgilangan nomalum son qatnashgan tenglik tenglama deyiladi.Tenglik belgisidan chap va òngdan turgan ifodalar tenglamaning tenglamaning chap va òng qismlari deyiladi.Tenglamaning chap yoki òng qismidagi har bir qòshiluvchi tenglamaning hadi deyiladi.
    Tenglamada bir yoki undan kòp qiymat bòladi va òzgaruvchilar yoki nomalumlar deb ataladi.Nomalumlar odatda harf yoki boshqa belgilar bilan belgilanadi.
    Tenglamalar ulardagi òzgaruvchilar soniga qarab nomlanadi.Masalan bir òzgaruvchili tenglama,ikki òzgaruvchili tenglama va hokazo.
    Tenglamaning ildizi deb,shu tenglamani tòģri tenglikga aylantiradigan qiymatga aytiladi.
    Masalan, 1 soni
    2x+3=5
    Tenglamaning ildizi, chunki 2*1+3=5 toğri tenglik.
    Tenglamaning ikkita, uchta va hokazo ildizlarga ega bòlishi mumkin.Masalan:
    (x-1)(x-2)=0
    Tenglama ikkita ildizga ega:1 va 2, cbunki x=1 va x=2 da tenglama tòģri tenglikga aylanadi.
    (x-3)(x+4)(x+5)=0
    Tenglama uchta ildizga ega:3,-4 va 5.
    Tenglama ildizlarining soni cheksiz kòp bólishi mumkin.
    Masalan,
    2(x-1)=2x-2
    Tenglama ildizlarining soni cheksiz kòp: x ning istalgan qiymati tenglamaning ildizi bòladi,chunki har bir x da tenglamaning chap qismi va òng qismiga teng.
    Tengla ildizlarga ega bòlmasligi mumkin.Masalan,2x+5=2x+3 tenglamanibg ildizlari yòq,chunki x ning istalgan qiymatida bu tenglamaning chap qismi òng qismidan katta bòladi.
    Tenglamani yechish:Uning barcha ildizlarini topish yoki ularning yòqligini kòrsatish demakdir.
    Sodda xollarda x ning tenglamaning ildizi bòladigan qiymatini tanlash oson bòladi.Masalan,2x+1=3 tenglamaning ildizi 1 soni ekanligini osongina kòrish mumkin.Biroq murakkab holda ildizni birdaniga topish oson bòlmaydi.Masalan,

    Tenglama x=7 bòlganda tòģri tenglikga aylanishini bilish ancha qiyin.Shuning uchun tenglamani yechishni òrganish mumkin.


    Kòpgina amaliy masalalarni yechish
    ax=b
    kòrinishdagi tenglamaga kiritiladi,bunda a va b berilgan sonlar,x nomalum son.Bu tenglama chiziqli tenglama deb ataladi.
    Uyga vazifa:
    83-84-misollarni ishlab kelish
    Yakunlash
    Òyin natijasini e’lon qilinadi,guruhlarning balllari e’lon qilindi va ğolib guruh aniqlandi.Faol òquvchilar baholandi.
    Download 22.24 Kb.




    Download 22.24 Kb.

    Bosh sahifa
    Aloqalar

        Bosh sahifa



    Mavzu: Tenglama va uning ildizlari

    Download 22.24 Kb.