• Powiązane informacje Projekty
 • Tematy Information and communication technology applications Słowa kluczowe
 • Ostatnia aktualizacja
 • Najciekawszy artykuł
  Download 53,03 Kb.
  Sana21.03.2017
  Hajmi53,03 Kb.
  #639

  Najciekawszy artykuł

  Źródło dofinansowania: FP7-ICT   


  GHOST: technologia wyskakuje z ekranu

  Ekscytujące nowe technologie, które umożliwiają użytkownikom zmienianie kształtu wyświetlaczy za pomocą dłoni, zapowiadają zrewolucjonizowanie naszych interakcji ze smartfonami, laptopami i komputerami. Wyobraźmy sobie wyciąganie obiektów i danych z ekranu, aby manipulować nimi w powietrzu.

  © GHOST

  Nasz dzisiejszy świat przepełniają płaskoekranowe wyświetlacze, których używamy od świtu do nocy – komputera w pracy, smartfona w czasie drogi z pracy do domu i wreszcie odbiornika TV czy iPada wieczorem w domowym zaciszu. Jednak świat, w którym żyjemy nie jest płaski, gdyż składają się nań wzgórza i doliny oraz ludzie i obiekty. Wyobraźmy sobie, że moglibyśmy za pomocą koniuszków palców manipulować ekranem i przeciągać jego elementy do naszego świata 3D.

  Właśnie tego typu wizja doprowadziła do podjęcia w styczniu 2013 r. prac nad dofinansowanym ze środków UE projektem badawczym GHOST (Generic, Highly-Organic Shape-Changing Interfaces), który ma wykorzystać zdolność ludzi do wnioskowania na temat obiektów fizycznych oraz manipulowania nimi przez interfejsy komputerów i urządzeń mobilnych.

  „Wiązać się to będzie ze wszelkiego rodzaju konsekwencjami na przyszłość, od zwykłej interakcji z telefonami komórkowymi, przez uczenie się z komputerem, po prace projektowe” – wyjaśnia koordynator GHOST, profesor Kasper Hornbæk z Uniwersytetu Kopenhaskiego. „Nie chodzi jedynie o odkształcenie ekranu, ale również o obiekt cyfrowy, którym chcemy manipulować, może nawet w powietrzu. Ultradźwiękowa technologia lewitacji pozwala na przykład rzutować wyświetlacz poza płaskim ekranem. A dzięki odkształcalnym ekranom można zanurzyć w nim palce”.

  Zmiennokształtne wyświetlacze – dotknij i poczuj

  Ten przełom w interakcji użytkownika z technologią pozwala operować obiektami, a nawet danymi, w całkowicie nowy sposób. Chirurg będzie na przykład w stanie pracować fizycznie nad wirtualnym mózgiem, odczuwając pełną gamę wrażeń dotykowych, przed przystąpieniem do rzeczywistej operacji. Projektanci i artyści będą mogli używać fizycznych zastępników np. gliny, aby je kształtować do woli i przechowywać w komputerze wraz z postępem prac nad nowym dziełem. Naukowcy z projektu GHOST pracują także nad odkształcalnymi interfejsami, takimi jak podkładki do wyginania czy gąbki, umożliwiające muzykom kontrolowanie brzmienia, tempa i innych parametrów muzyki elektronicznej.

  W toku prac nad GHOST powstała linia montażowa prototypów do prezentowania zmiennokształtnych zastosowań. „Emerge” jest jednym z tych, które umożliwiają pobieranie danych z wykresów słupkowych i wyciąganie ich poza ekran za pomocą opuszek palców. Informacje, czy będą to wyniki wyborów, czy modele opadów, mogą być następnie ponownie uporządkowane, rozbite na kolumny, wiersze lub pojedyncze jednostki, aby je lepiej pokazać. Naukowcy zajmują się także „morphees”, elastycznymi urządzeniami mobilnymi wyposażonymi w wyświetlacze z lycry albo stopu, które wyginają się i rozciągają w zależności od potrzeb użytkownika. Mogą zmieniać swój kształt automatycznie, aby utworzyć ekrany osłaniające na przykład place przy wpisywaniu kodu pin czy poruszać ekran zgodnie ze zwrotami akcji w grze. Tego typu urządzenia mogą zostać powiększone w dłoni, aby bliżej przyjrzeć się danym i ponownie zmniejszone, aby zmieścić się w etui czy kieszeni.

  Technologia dotykowa wkracza na rynek

  Jeden z partnerów projektu GHOST, Uniwersytet w Bristolu, założył przedsiębiorstwo typu start-up o nazwie UltraHaptics, zatrudniające obecnie 12 osób, aby rozwijać technologię opracowywaną w ramach GHOST, która wykorzystuje ultradźwięki do tworzenia wrażeń dotykowych w powietrzu. Przedsiębiorstwo pozyskało kapitał początkowy w Zjednoczonym Królestwie i dalsze dofinansowanie z programu „Horyzont 2020”.

  „Poczyniliśmy w ramach GHOST ogromne postępy dzięki skupianiu partnerów i umożliwianiu dzielenia się własnymi odkryciami” – zauważył prof. Hornbæk. „Wyświetlacze zmieniające kształt w czasie ich użytkowania staną się prawdopodobnie dostępne w ciągu najbliższych pięciu lat. Na smartfon rzutujący krajobraz terenu w odległości 20-30 cm od ekranu trzeba będzie poczekać nieco dłużej – ale pracujemy nad tym!”

  W projekt GHOST, nad którym prace potrwają do końca tego roku, zaangażowało się czterech partnerów z Danii, Holandii i Zjednoczonego Królestwa. Został dofinansowany na kwotę 1,93 mln EUR z unijnego programu przyszłe i powstające technologie.

  Link do strony internetowej projektu

  Linki do materiałów wideo/audio:

  Deformable screens that change shape

  ShapeClip: Towards Rapid Prototyping with Shape-Changing Displays for Designers

  Inne linki:  Ultrahaptics

  Powiązane informacje

  Projekty

  GHOST - Generic and Highly Organic, Shape-changing inTerfaces

   

   


  Tematy

  Information and communication technology applications

  Słowa kluczowe

  UE, przyszłe i powstające technologie, GHOST, zmiennokształtny, interfejs, ultradźwięk, lewitacja, dotykowy, morphee

  Źródło informacji: CNECT story (pl) Ostatnia aktualizacja 2015-07-01

  Wyniki wyszukiwania na dzień 2017-03-18

  Permalink : http://cordis.europa.eu/result/rcn/167038_pl.html

  © European Union, 2017
  Katalog: result

  Download 53,03 Kb.
  Download 53,03 Kb.