• Tayanch va fanga oid kompetensiyalar: TK
  • Dars turi: Yangi bilim berish. O’quv jarayonining amaliga oshirish texnologiyasi
  • Darsning borishi: Tashkiliy qism
  • Darsning maqsad va vazifalarini qo’yish. Tayanch bilimlarning faollashtirish. Uyga vazifalarini tekshirish va o’tilgan mavzuni mustahkamlash.
  • Dars materiallarini tushuntirish (materiallarni tushuntirish dars prezentatsiyasi va videorolik, amaliy harakatlar, tayyor ishlar ko’rgazmasini namoyish qilish bilan birgalikda olib boriladi).
  • Uchburchak




    Download 11.79 Mb.
    bet1/131
    Sana09.12.2022
    Hajmi11.79 Mb.
    #33847
      1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   131
    Bog'liq
    11-sinf-informatika-dars-ishlanma
    royhat, ИИКТ-Мустакил ишларни тайёрлаш учун қўлланма, Mustaqil ish 1, CHIRCHIQ DAVLAT PEDAGOGIKA UNIVERSITETI, 20221014 084808, \'Ochiq dars ishlanmasi, 3DRjJVnVnhzQjL3jibUZGjGw2TrwwcfvXBdRTtHe, Kitob 8337 uzsmart.uz, 31 мавзу doc, 32 мавзу doc, 5555555555555555555555555555555, 465-буйрук (3)

    1-Mavzu: Grafik obyektlar va ularni kompyuterda tasvirlash usullari

    Darsning maqsadi:
    Ta’limiy: O’quvchilarga grafik obyektlar va ularni kompyuterda tasvirlash usullarini o’rgatish.

    Rivojlantiruvchi: O’quvchilarni mustaqil fikrlarini oshirish va rivojlantirish.
    Tarbiyaviy: Vatanini sevish, milliy va umuminsoniy qadriyatlarga hurmatda bo‘lish, odob-axloq qoidalariga rioya qilishni singdirish.
    Tayanch va fanga oid kompetensiyalar:
    TK: axborot kommunikatsion texnologiyasidan foydalanishda xorijiy tildagi atamalarni mazmunini tushungan holda uni jarayonga qo‘llay bilish;
    FK: grafik ob’ektlar va ularni kompyuterda tasvirlash usullari, kompyuter grafikasi va uning turlari haqida bilimga ega bo‘ladi;
    Dars usuli: suhbat, tushuntirish, “Savol-javob” metodi, “Rasmli boshqotirma” , “To‘g‘risini top”,”Yosh aktyor”o‘yinlari.
    Dars turi: Yangi bilim berish.
    O’quv jarayonining amaliga oshirish texnologiyasi:
    O’qitish usullari: blits-so’rov, savol-javob.
    O’qitish shakllari: guruhlara ishlash, frontal, jamoaviy.
    O’qitish vositalari:11-sinf darsligi, mavzuga oid dars taqdimoti,
    Monitoring va baholash: og’zaki va test nazorati, amaliy vazifalar.
    Darsning borishi:

    1. Tashkiliy qism:

    O’quvchilar bilan salomlashish
    Xonani va o’quvchilarni darsga tayyorliklarini kuzatish
    Yo’qlamani aniqlash
    Navbatchi axboroti.
    Siyosiy daqiqa.

    1. Darsning maqsad va vazifalarini qo’yish.

    2. Tayanch bilimlarning faollashtirish.

    Uyga vazifalarini tekshirish va o’tilgan mavzuni mustahkamlash.
    1. “Ribbon” so’zining ma’nosini toping.
    a) Maydon. b) Tasma c) Katak d) Mantiq
    2. MS Excel 2010 qachon ishlab chiqilgan?
    a) 2003 yil b) 2005 yil c) 2010 yil d) 2008 yil
    3. MS Excel 2010 menyular qatorini ko’rsating.
    a) Главная, Вставка, Разметка страницы, Формулы, Данные, Рецензирование, Вид
    b) Главная, Вставка, Разметка страницы, Ссылки, Данные, Рецензирование, Вид
    c) Главная, Вставка, Разметка страницы, Формулы, Рассылки, Вид
    d) Главная, Вставка, Формулы, Данные, Рецензирование, Вид
    4. Главная menyusi qanday vazifalarni bajaradi?
    a) jadvalga biror rasm, diagramma kabi obyektlarni joylashtirishga mo‘ljallangan
    b) jadvallardagi ma’lumotlarni kiritishga va tahrirlashga mo‘ljallangan
    c) matn xatolarini tuzatish va hujjatlarni tahrirlash
    d) jadval varaqlarini bosmaga chiqarish uchun
    5. “matn xatolarini tuzatish va hujjatlarni tahrirlash” ni qaysi menyuda bajariladi?
    a) Главная b) Формулы c) Данные d) Рецензирование

    1. Dars materiallarini tushuntirish (materiallarni tushuntirish dars prezentatsiyasi va videorolik, amaliy harakatlar, tayyor ishlar ko’rgazmasini namoyish qilish bilan birgalikda olib boriladi).


    Download 11.79 Mb.
      1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   131




    Download 11.79 Mb.