• Visokošolski strokovni študij ELEKTROTEHNIKA - AVTOMATIKA
  • Slovenski dopis feri (CE)




    Download 196 Kb.
    bet1/6
    Sana24.03.2017
    Hajmi196 Kb.
    #1488
      1   2   3   4   5   6





    UNIVERZA V MARIBORU








    FAKULTETA ZA ELEKTROTEHNIKO,

    RAČUNALNIŠTVO IN INFORMATIKO

    2000 Maribor, Smetanova ul. 17






    Visokošolski strokovni študij


    ELEKTROTEHNIKA - AVTOMATIKA

    program praktičnega izobraževanja



    Splošno o praktičnem izobraževanju

    Organizacija študija na Univerzi v Mariboru se deli na univerzitetni in visokošolski strokovni. Slednji je naravnan v poklic in praktično znanje študentov. Diplomanti tega študijskega programa so praktiki specialisti v stroki. Da lahko to postanejo morajo pridobiti tudi praktična znanja. S takšnim načinom študija ostajamo zvesti tradiciji naše fakultete, ki je bila stalno tesno povezana z gospodarstvom.

    Praktičnemu izobraževanju je na visokošolskem strokovnem študijskem programu namenjen sedmi semester. Izvaja se  izven fakultete v gospodarskih družbah v Sloveniji ali tujini. Praktično izobraževanje se opravi v dveh časovnih segmentih po tri mesece. Študentje so napoteni na prakso po končanih predavanjih in vajah v sedmem semestru. Praktično izobraževanje izkušnja, ki mnogokrat preraste v diplomsko delo ali kasnejšo zaposlitev.

    Redni študentje univerzitetnega študijskega programa morajo opraviti dve mesečno strokovno prakso pred diplomo univerzitetnega študija. Praviloma jo opravijo v gospodarski družbi izven fakultete.

    Študentje iščejo prosto mesto praktičnega izobraževanja sami ob upoštevanju programov izvajanja, ki so vsebinske smernice za izvajanje prakse. Pomoč pri iskanju prostega mesta praktičnega izobraževanja je borza praks na http://www.praksa.uni-mb.si. Borza praks odgovarja na vprašanji: kako najti nove kadre za razvoj podjetja in kako najti novo podjetje za začetek kariere. Gospodarske družbe so vabljene, da objavijo prosta mesta praktičnega izobraževanja, pripravništvo, zaposlitvene ponudbe, razpise štipendij in podobno.  Prvo ponudbo naredijo preko spletnega obrazca za nova podjetja. Kasneje dobijo geslo in lahko urejajo svoje ponudbe preko interneta na spletni strani za partnerje. Ponudbe gospodarskih družb so dostopne na spletni strani ponudbe podjetij. Za nove generacije študentov so koristne informacije o aktivnosti podjetij, to so opravljena praktična izobraževanja po gospodarskih družbah.

    Individualno pomoč in nasvete daje koordinator praktičnega izobraževanja, praviloma dva meseca pred začetkom izvajanja praktičnega izobraževanja.

    Formalni okvirji izvajanja praktičnega izobraževanja so opredeljeni s pogodbo o praktičnem izobraževanju, ki jo skleneta gospodarska družba in študent v treh izvodih pred začetkom praktičnega izobraževanja, ob pisnem soglasju fakultete. Pogodba opredeljuje mentorja v gospodarski družbi, mentorja na fakulteti, pravice in dolžnosti gospodarske družbe, pravice in dolžnosti študenta, način zavarovanja, nagrado za študenta na praktičnem usposabljanju in trajanje praktičnega izobraževanja.

    Študent in gospodarska družba pred začetkom dela sestavita kratek plan dela, ki ga študent skupaj s tretjim izvodom potrjene pogodbe odda koordinatorju praktičnega izobraževanja. Praktično izobraževanje se organizira kot projektno delo. Prvo tri mesečno obdobje je namenjeno  pridobivanju novih praktičnih znanj, ki omogočajo vključitev študenta v projektno delo. Ta del lahko opredelimo kot splošno in strokovno prakso. Samostojno projektno delo študent opravlja v drugem tri mesečnem obdobju.  Ta del prakse opredelimo kot strokovno in diplomsko prakso. V sredini vsakega   obdobja študent pripravi kratko poročilo, ki ga predstavi na fakulteti. V mesecu dni po opravljenem izobraževanju študent odda zaključno poročilo o delu v papirni in elektronski obliki (pdf format). Želeno je, da poročilo pregleda in oceni tudi mentor v gospodarski družbi.



    Download 196 Kb.
      1   2   3   4   5   6




    Download 196 Kb.