|
Glava priprave
|
bet | 1/4 | Sana | 24.03.2017 | Hajmi | 1,28 Mb. | | #1714 |
UČITELJICA: Mojca Ogrizek Drinovec
|
RAZRED: 4. r
|
|
ŠOLA: OŠ Oskarja Kovačiča
|
PREDMET: Neobvezni izbirni predmet umetnost
|
LIKOVNA NALOGA: Izražanje čustev skozi risbo
|
LIKOVNA TEHNIKA: svinčnik ali drugi risarski pripomočki
|
ŠTEVILO UR: 2
|
LIKOVNI MATERIALI: risalni list, svinčnik
|
LIKOVNI MOTIV: avtoportret v 4 delih
|
METODE DELA: pogovor, razlaga, praktično delo
|
OBLIKE DELA: individualna, frontalna
|
UČNA SREDSTVA IN PRIPOMOČKI: predstavitev s fotografijami
|
VRSTA UČNE URE: kombinirana
|
LITERATURA:
-
Tomšič-Čerkez, B., & Tacar, B. (2010). Likovne kuharije: uporabne likovne tehnike. Ljubljana: Mladinska knjiga.
-
Karim, S. (2011). Velike umetnine za male umetnike, Ljubljana: Mladinska knjiga.
|
CILJI : Učenec:
-
razvija ustvarjalne likovnoizrazne zmožnosti in neguje individualni likovni izraz,
-
se seznani z likovno tehniko,
-
razvija občutek za izražanje čustev z likovno govorico,
-
kritično ovrednoti likovna dela.
|
| UČNA PRIPRAVA
POTEK UČNE URE PO UČNIH KORAKIH
1. UVODNI DEL
UČITELJ
|
UČENCI
|
Učitelj pove primer iz življenja, ko je bil zelo srečen (zaradi prijetnega presenečenja, darila, uspeha...) in svojo srečo tudi navidezno izrazil (smeh, skakanje od veselja...).
Učitelj učence vpraša, če se spomnijo trenutka, ko so bili sami zelo srečni.
Prav tako skušajo opisati zgodbe, ko so bili:
-
Žalostni,
-
Jezni
-
Strah ali presenečenje
|
Učenci pripovedujejo o svojih izkušnjah
|
2. OSREDNJI DEL
1. Posredovanje novih likovnih in drugih pojmov
UČITELJ
|
UČENCI
|
Učence vpraša:
Kako lahko občutke narišemo, ko upodabljamo osebe?
Vsi poznamo ikono SMILY ali smeško, ki se pojavi v različnih čustvenih stanjih. Poglej SLIKO 1in učenci naj ugotavljajo kakšne občutke izraža posamezna figurica.
Ko pri likovnem delu upodabljamo občutke, pravimo temu ekspresija.
Kako pri različnih čustvih premaknemo roke? Npr.: ko smo srečni krilimo z rokami, ko smo jezni stiskamo pesti, ko se ustrašimo se primemo za glavo,...
Čustva lahko ponazorimo zgolj na obrazu, če rišemo portret.
Pri risanju figure (celega ali le zgornji del telesa) lahko občutke izražajo tudi roke in celotna poza.
Pokaže primere umetniških portretov in se z učenci pogovori o čustvih, ki jih izraža portretiranec.
(poišče primere na spletu in jih pokaže učencem)
Slika 1: Edvard Munch: Krik
Slika 3: Vincent Van Gogh- Avtoportret
Slika 4: Francisco Goya- Stric Paquet
Slika 5: Andy Warhol: Muhamed Ali
|
Sodelujejo v pogovoru.
Razmislijo in odgovorijo na vprašanje.
Učenci opišejo slike
Razmišljajo oziroma iščejo ustrezne primere.
Strah
Žalost
Veselje
Jeza
|
2. Posredovanje likovne naloge
UČITELJ
|
UČENCI
|
Učencem napove, da bodo narisali 4 risbe na katerih bodo upodobili sebe tako, da bodo na vsaki risbi izrazili drugačno čustvo.et ali figuro.
Narišejo lahko portr
Rišejo s svinčniki, ko končajo risbe lahko pobarvajo z barvicami.
|
|
Učence spodbudimo, da ponovijo kateri so suhi, risarski materiali.
Suhi risarski materiali:
-
omogočajo upodabljanje podrobnosti.
Preden začnejo risati naj zaprejo oči in si skušajo predstaviti trenutek, ko so bili srečni in kakšen izraz so imeli na obrazu, kaj so počeli z rokami, morda so od veselja zavriskali, skočili, jokali...
Podobno naj prikličejo v spomin podobo žalostnega trenutka, trenutka jeze in trenutka, ko jih je bilo strah.
|
Svinčnik, barvice, voščenke, kreda, pasteli, oglje, flomaster.
Učenci zaprejo oči in si skušajo predstavljati čustveno stanje.
V vsako polje narišejo sebe v posameznem čustvenem stanju.
|
3. Likovno izražanje
UČITELJ
|
UČENCI
|
Učitelj pove kako naj razdelijo risalni list na 4 enaka polja v katera bodo risali (polja razdelijo s črto tako, da naredijo križ ali list preganejo).
|
Risalni list razdelijo na 4 dele tako, da s črto narišejo križ in tako dobijo 4 polja.
Se likovno izražajo,.
|
3. ZAKLJUČNI DEL
-
razstava likovnih izdelkov učencev
Izdelke učencev razstavimo v prostoru na koncu razreda na tla, tako dokončane kot nedokončane.
-
oblikovanje meril za vrednotenje
Ponovimo njihovo nalogo pri risanju (upoštevanje likovne naloge, likovne tehnike, likovnega motiva).
-
analiza likovnih izdelkov (vrednotenje)
Z učenci se pogovorimo ob delih. Pri tem pogledamo ali je avtor upošteval dana navodila. Kaj bi moralo biti drugače? Kaj bo naslednič popravil, da bo boljše?
Slika 1:
Pozorno poglej kako se spremenijo USTA in OBRVI.
Slika 2: Edvard Munch: Krik
Slika 3:
Vincent Van Gogh: Avtoportret
Slika4:
Francisco Goya: Stric Paquet
Slika 5: Andy Warhol: Muhamed Ali
|
| |