• Klj učne reči
  • Key words
  • 2. Servis
  • 2.1 Razlike između standardnog i GAFYD Gugl korisničkog naloga
  • 3. Upotreba sopstvenih servera
  • 4. poređenje upotrebe servisa za e-poštu
  • Dostupnost i raspoloživost sistema
  • Mogućnost administracije
  • Broj korisničkih naloga
  • 4.1 Privatnost usluge
  • Deljenje informacija i dalji prenos
  • Uporedna analiza




    Download 100 Kb.
    Sana22.06.2020
    Hajmi100 Kb.
    #10421

    INFOTEH-JAHORINA Vol. 8, Ref. E-III-3, p. 530-533, March 2009.



    UPOREDNA ANALIZA

    UPOTREBE SERVISA ZA E-POŠTU GAFYD KOMPANIJE GOOGLE

    I SOPSTVENOG SERVERA ZA E-POŠTU
    COMPARATIVE ANALYSIS OF GAFYD - GOOGLE SERVICE FOR E-MAIL

    AND LOCAL EMAIL SERVERS
    Đorđe Petrović, Dragoslav Perić, Ilja Stanišević, Visoka poslovna škola strukovnih studija Valjevo,
    Sadržaj - Kompanija Gugl kroz svoj servis „Gugl aplikacije za sopstveni domen“ (en. Google Apps For Your Domain - GAFYD) nudi mogućnost nekoj organizaciji da svojim korisnicima omogući korišćenje ovog servisa uz upotrebu URL adrese sopstvenog domena. Gugl nudi pružanje ovih svojih usluga za potrebe organizacija različite veličine i strukture, za male firme, kompanije, grupe, udruženja ili škole, pri čemu je ova usluga za obrazovne institucije besplatna. U ovom radu je napravljeno poređenje upotrebe ove usluge sa upotrebom sopstvenog servera za e-poštu, nastalo na osnovu iskustva u upotrebi oba načina za razmenu e-pošte u Visokoj poslovnoj školi strukovnih studija, VIPOS-u Valjevu

    Ključne reči: e-pošta, server, GAFYD, Gugl Aplikacije za sopstveni domen, korisnički nalog, skladištenje, server za elektronsku poštu

    AbstractThe company Google through their service Google Apps for Your Domain - GAFYD offers the possibility of an organization to enable its users to use this service using their own domain URL. Google offers the provision of its services for the needs of organizations of different size and structure for small firms, companies, groups, associations or schools, where is this service for educational institutions free of charge. In this paper comparison is made use of these services use their local email servers, based on the experience in the use of both methods for e-mail in College of Applied Business Studies Valjevo

    Key words: e-mail, server, GAFYD, Google, Google Apps For Your Domain , account, storage, mail server,


    1. UVOD
    Kao i najveći broj savremenih institucija, tako i Visoka poslovna škola strukovnih studija iz Valjeva koristi internet za svoju poslovnu komunikaciju i za ostvarivanje generalnih marketinških ciljeva. Tokom 2008. godine naša škola je imala potrebu da promeni internet domen, što je prouzrokovalo i promenu e-adresa koje su bile u upotrebi. Tom prilikom smo se suočili sa dilemom – da li nastaviti sa upotrebom e-adresa na isti način ili napraviti neke izmene u dotadašnjoj praksi. Ovde će biti opisana anliza koja je tada urađena.
    Do promene internet domena je došlo iz dva razloga:

    • zbog promene naziva škole

    • zbog promene nacionalnog internet domena Srbije

    Prema Zakonu o visokom obrazovanju Sl. gl. 76/05 član 119, Više škole su bile dužne da podnesu zahtev za izdavanje dozvole za rad, da bi nakon njenog dobijanja nastavile da rade kao visokoškolske ustanove u skladu sa izdatom dozvolom. U skladu sa time je i Viša ekonomska škola iz Valjeva 2007. godine dobila dozvolu za rad, čime je pored svog statusa promenila i ime u



    Visoka poslovna škola strukovnih studija, Valjevo”.
    Rukovodstvo škole, u saradnji sa stručnjacima za marketing, je odabralo skraćenicu „VIPOS“, kao znak raspoznavanja škole. Ova skraćenica se od trenutka akreditacije, odnosno od trenutka promene statusa i naziva škole aktivno koristi i nalazi na svim marketinškim i propagandnim sredstvima koje škola koristi.
    U isto vreme sa promenom naziva škole, dolazi do promene nacionalnog internet domena. Registracija novih Internet domena Republike Srbije sa nastavkom .rs počinje 10. marta 2008. Registar Nacionalnog Internet Domena Srbije – RNIDS, organizacija koja upravlja registrom nacionalnih Internet domena Republike Srbije, prima zahteve za registraciju novih .yu domena do 29. februara 2008. godine, a nakon tog datuma registracija novih .yu domena neće biti moguća. Svi do tada registrovani .yu domeni nastaviće normalno da funkcionišu najmanje do 30. septembra 2009. godine. Registraciju novih .rs domena obavlja veći broj domaćih firmi, koje su od strane RNIDS ovlašćene za obavljanje poslova registracije, a korisnici svoje zahteve za registraciju domena podnose preko ovlašćenih registara.
    To znači da će zbog promene nacionalnog internet domena, trenutno registrovani internet domen škola moći da koristi najkasnije do septembra 2009. godine. Nakon toga će ovaj internet domen biti ugašen.
    Zbog toga, kao i zbog promene naziva škole, ukazala se potreba da škola promeni internet domen koji je trenutno u upotrebi. Sa promenom interent domena, automatski se menjaju i e-adrese koje su bile u upotrebi u školi. U skladu sa usvojenom skraćenicom, kao znakom raspoznavanja škole, usvojeno je da škola registruje sledeće internet domene: vipos.rs i vipos.edu.rs.
    Do ove promene, škola je svoju web prezentaciju publikovala na serveru komercijalnog dobaljača internet usluga, a za razmenu e-pošte je korišćen vlastiti server. Odlučeno je da se nakon promene internet domena publikovanje web prezentacije obavlja na isti način kao i pre promene, ali se pojavila dilema da li razmenu e-pošte obavljati na isti način kao i ranije ili to raditi na neki drugi način. Jedna od mogućnosti za koju je uočeno da poseduje niz povoljnosti je upotreba Guglovog servisa „Gugl aplikacije za sopstveni domen“ (en. Google Apps For Your Domain - GAFYD). U ovom radu je opisana analiza ove usluge, koja je tom prilikom izvršena i poređenje ove usluge sa načinom za razmenu e-pošte koji je to tada bio u upotebi, osnosno sa upotrebom lokalnog servera za e-poštu.
    2. Servis „Google Apps For Your Domain (GAFYD)“
    Kompanija Gugl kroz servis „Gugl aplikacije za sopstveni domen“ nudi mogućnost nekoj organizaciji da svojim korisnicima omogući korišćenje ovog servisa uz upotrebu URL adrese sopstvenog domena. Gugl nudi pružanje ovih svojih usluga za potrebe organizacija različite veličine i strukture, za male firme, kompanije, grupe, udruženja ili škole. Trenutno se ovaj servis nudi u tri verzije, od kojih je jedna namenjena obrazovnim institucijama. Visoka poslovna škola iz Valjeva koristi domene http://google.vipos.edu.rs i http://gmail.vipos.edu.rs za pristup servisu GAFYD.
    Kada se koristi servis GAFYD, svaki korisnik u organizaciji ima sopstveni nalog u kome se čuvaju njegove poruke, kalendar, dokumenti, radne tabele i prezentacije. Data je mogućnost administratorima domena da upravljaju korisničkim nalozima, kao i da odluče koje od ponuđenih aplikacija će biti dostupne korisnicima njihovog domena.
    Tabela 1: Razlike između tri verzije servisa GAFYD:




    standard

    premier

    education

    cena

    besplatno

    besplatno prvih 30 dana, a zatim 50$ po korisniku godišnje

    besplatno

    Jedinstveno prijavljivanje

    -

    +

    +

    Praćenje izmena

    -

    +

    +

    Rad sa kalendarom i radnim tabelama

    -

    +

    +

    99.9% garantovan pristup e-pošti

    -

    +

    -

    uporedna e-pošta

    standard

    opciono

    opciono

    Prostor za skladištenje e-pošte (po korisniku)

    >7GB

    25GB

    >7GB

    Broj korisnika

    bilo koji broj

    bilo koji broj

    bilo koji broj

    Ovim servisom Gugl pruža mogućnost upotrebe nekih vrlo korisnih aplikacija. Obzirom da se ovim aplikacijama pristupa preko veba, poruke, dokumenti, tabele i prezentacije su dostupne sa bilo kog mesta u svetu. Osim toga, kao standardne usluge se nudi



    • kontrolisan pristup dokumentima i kalendarima (sistemima za upravljanje obavezama)

    • višekorisnički pristup dokumentima i kalendarima

    • evidencija o verzijama dokumentima uz mogućnost povratka na ranije verzije

    Međutim, skladištenje institucionalnih poruka kod trećih lica nosi sa sobom niz problema sa stanovišta privatnosti, o čemu govori tačka 4.1. Isto to može da se kaže i za dokumente.


    Možda uloga servisa GAFYD može da bude

    • dopuna servisima i sistemima koje neka organizacija već koristi

    • upotreba za rad na određenim projektima i sl.


    2.1 Razlike između standardnog i GAFYD Gugl korisničkog naloga
    Iako standardni Gugl korisnički nalozi i korisnički nalozi za Gugl aplikacije omogućavaju pristup do više istih Gugl proizvoda, to su ipak odvojeni korisnički nalozi.
    Standardan Gugl korisnički nalog omogućava prijavljivanje u sistem i jedinstven pristup besplatnim uslugama koje pruža kompanija Gugl. Ako je neko već korisnik neke od usluga koje pruža kompanija Gugl, onda on već ima korisnički nalog. Ako neko koristi servis za elektronsku poštu Gmail, onda već ima Gugl korisnički nalog. Međutim, nije neophodno da korisnik kreira adresu elektronske pošte da bi imao Gugl korisnički nalog. Ako se neko nekada prijavio za bilo koju Gugl uslugu sa vlastitom e-adresom, taj nalog je istovremeno i Gugl korisnički nalog. Ukratko, bilo ko, ko je koristio neku od Gugl usluga, već ima korisnički nalog.
    Google Apps je paket aplikacija koji sadrži usluge koje su korisne za poslovanje bilo koje kompanije. Drugim rečima, to je paket usluga koji omogućava preduzećima, školama i ustanovama različite strukture i veličine da koriste razne Gugl proizvode: e-poštu, rad sa dokumentima, kalendarom i ćaskanje na jedinstvenom domenu, (npr. www.vipos.edu.rs). Ako je neko vlasnik domena i prijavi se za korišćenje Google Apps usluga, svi u takvoj instituciji mogu da dobiju:

    • prilagođenu adresu e-pošte (korisničko_ime@ime_domena)

    • apllikaciju za obradu teksta

    • aplikaciju za radne tabele i prezentacije

    • deljeni sistem kalendara

    • alate za izradu veb stranica i veb stranice

    • pristup fleksibilnom internom sistemu

    Standardan Gugl korisnički nalog omogućava pristup uslugama koje administrira Gugl. Korisnički nalog za Gugl alikacije omogućava pristup uslugama koje su napravljene u kompaniji Gugl, ali koje se administriraju u svojoj organizaciji.


    Obzirom da postoji veći broj usluga koje su dostupne sa standardnih Gugl korisničkih naloga, ali nisu dostupne sa korisničkih naloga za Gugl aplikacije, očekuje se da će se u budućnosti broj usluga za korisničke naloge za Gugl aplikacije povećati i izjednačiti sa uslugama koje su dostupne sa standardnih Gugl korisničkih naloga.
    Korisnici koji koriste korisničke naloge za Gugl aplikacije treba da se prijavljuju na početnu stranicu za Gugl aplikacije a ne na početnu stranicu za standardne Gugl korisničke naloge. Za prijavljivanje na početnoj stranici za standardne Gugl korisničke naloge korisnici treba da imaju standardan Gugl korisnički nalog.
    3. Upotreba sopstvenih servera
    Prednosti upotrebe sopstvenog ili sopstvenih servera:

    • Nema fiksnih mesečnih troškova koji bi se plaćali nekom dobavljaču internet usluga

    • Prostor za skladištenje sadržaja je ograničen samo fizičkom veličinom diska, tako da troškovi ne zavise od veličine sadržaja

    • Moguć je direktan pristup postavljenom sadržaju

    • Moguće je napredno podešavanje rada servera i eventualno prilagođavanje specifičnim potrebama neke organizacije

    Nedostaci upotrebe sopstvenih servera:



    • Postoje troškovi nabavke i održavanja opreme

    • Postoje troškovi obezbeđivanja stalnog pristupa servera internetu

    • Postoji potreba za redovnom administracijom servera, koja zahteva angažovanje stručne osobe sa određenim brojem radnih sati na ovim poslovima

    • Postoji potreba za redovnim pravljenjem rezervnih kopija podataka, koja podrazumeva troškove medijuma za skladištenje podataka, troškove postupka pravljenja rezervnih kopija i nečije angažovanje na ovim poslovima

    • Postoji mogućnost pojave problema u komunikaciji sa internetom, čime bi server bio onemogućen da obavlja svoju funkciju

    • Raspoloživost sadržaja zavisi od kvaliteta opreme na kojoj je instaliran server, ali i od eventualnog posedovanja redundantnog servera, za slučaj otkaza primarnog servera.

    Na osnovu prethodnih stavova se može zaključiti da upotreba sopstvenog servera smanjuje jednu vrstu troškova (škola već ima opremu, već izdvaja sredstva za stalnu vezu sa internetom, u školi se već nalaze osobe koje su stručne za podršku ovakvom načinu poslovanja), ali ovakav način poslovanja iziskuje drugu vrstu troškova kao što je redovno angažovanje osoblja i briga o pouzdanosti i raspoloživosti opreme.


    4. poređenje upotrebe servisa za e-poštu gafyd i sopstvenog servera za e-poštu
    Ekonomski aspekt – poređenje troškova. Obzirom da servis Google Apps nudi mogućnost da obrazovne institucije besplatno koriste ovu uslugu, njenom upotrebom se minimizira većina troškova koja se odnosi na razmenu elektronske pošte, pa ekonomski aspekt ovom servisu daje prednost u odnosu na upotrebu i održavanje servera za razmenu e-pošte. Preostaje da se izvrši poređenje usluga koje nudi ovaj servis sa uslugama koje su na raspolaganju upotrebom lokalnog servera.
    Dostupnost i raspoloživost sistema. Brigu o dostupnosti i rasploživosti lokalnog servera vodi organizacija koja je vlasnik nekog servera i koja koristi usluge tog servera. Kompanija Gugl svojim imenom i tradicijom stoji iza svih usluga koje pruža, pa tako i brine o tome koliko će svaka njihova usluga biti dostupna i raspoloživa njihovim korisnicima. Dosadašnje iskustvo jako velikog broja korisnika u upotebi usluga koje pruža ova kompanija samo to potvrđuje.
    Mogućnost administracije. Oba načina za razmenu e-pošte omogućavaju administraciju i upravljanje sa korisničkim nalozima na sistemu za razmenu e-pošte.
    Veličina prostora za skladištenje poruka. Svaki sistem za razmenu e-pošte ima ograničenje veličine prostora koji mogu da zauzmu poruke pojedinačnih korisničkih naloga. Trenutno Gugl svojim korisnicima usluge za razmenu e-pošte nudi preko 7GB prostora za skladištenje poruka. Da bi škola pružila ovakvu uslugu za svoje zaposlene i studente, trebalo bi da za približno 1100 korisnika obezbedi prostor od preko 7.7TB, pa je veličina prostora za skladištenje poruka takođe jedna od velikih prednosti sistema koji nudi Gugl.
    Broj korisničkih naloga. Broj korisničkih naloga koji može da bude kreiran nema ograničenje.
    Aplikacije. Mogućnost besplatne upotrebe web alikacija za kancelarijsko poslovanje i ostalih ponuđenih usluga koje pruža Gugl su svakako velika prednost ovog servisa.
    Privatnost. Upotrebom e-pošte, sve poruke koje se razmenjuju se skladište na serverima za razmenu e-pošte u zavisnosti od toga koji način se koristi. Obzirom da se upotrebom servisa Google Apps za skladištenje poruka koriste serveri u vlasništvu kompanije Gugl, pitanju privatnosti se posvećuje malo veća pažnja u nastavku teksta.
    4.1 Privatnost usluge Google Apps
    Privatnost je pravo korisnika da se ne daju svoje lične podatke, kao što su ime, prezime, adresa, mesto prebivališta, itd. Takođe, lična korespondencija, koja se obavlja elektronskom poštom je privatna stvar. To su lični podaci za koje se smatra da treba da ostanu privatni i svi treba da imaju potpuno pravo na to.
    Uslugu Google Apps Gugl nudi u saradnji sa administratorom domena i taj administrator može da ima pristup podacima o korisničkim nalozima. Preciznije, u skladu sa politikom privatnosti za administratora domena, administrator domena može:

    • da vidi statističke podatke o nalogu, kao što su podaci o poslednjem prijavljivanju ili upotreba skladišnog prostora za podatke;

    • da promeni lozinku za nalog, suspenduje ili onemogući pristup nalogu, kao i mogućnost da izmeni svoj nalog;

    • da prima podatke o nalogu da bi postupao u skladu sa važećim zakonom, propisom, zakonskim procesom ili obaveznim zahtevom državnih organa.

    Korišćenje informacija od strane kompanije Gugl je regulisano Guglovom politikom privatnosti u kojoj se deklarativno opisuje način na koji se postupa sa ličnim podacima kada se koriste proizvodi i usluge kompanije Gugl, uključujući i informacije koje se razmenjuju prilikom korišćenja elektronske pošte. U nastavku sledi deklarativni opis postupaka u vezi sa privatnošću koji su specifični za razmenu elektronske pošte.


    Lični podaci. Prilikom kreiranja korisničkog naloga, neophodno je da budući korisnici u sistem unesu neke svoje lične podatke uključujući alternativne kontakt informacije i lozinku, koja se koristi za zaštitu korisničkog naloga od neovlašćenog pristupa. Pored toga, sistem skladišti, obrađuje i održava poruke, liste kontakata i druge podatke u vezi sa korisničkim nalogom. Automatski se evidentiraju i određene informacije o korišćenju usluge za razmenu e-pošte kao što su aktivnost naloga (korišćenje skladišnog prostora, broj prijavljivanja,...), podaci koji su prikazani i na koje su korisnici kliknuli (uključujući elemente korisničkog okruženja, oglase, veze,...) i druge informacije evidencije (tip web čitača, IP adresa, datum i vreme pristupa, ID kolačića i posredna URL adresa).
    Upotreba informacija. Kompanija Gugl održava i obrađuje korisnički nalog i njegov sadržaj i pri tom obuhvata oglase i srodne veze na osnovu IP adrese, sadržaja poruka i drugih informacija u vezi sa upotrebom usluge. Gugl računari obrađuju informacije u porukama u različite svrhe uljučujući formatiranje i prikazivanje informacija, prikaz oglasa i srodnih veza, sprečavanje neželjene masovne e-pošte (nepoželjnih poruka), kreiranje rezervnih kopija poruka i u druge svrhe u skladu sa ponudom svojih usluga.
    Deljenje informacija i dalji prenos. Za potrebe oglašivača, Gugl prikuplja podatke koji nisu lični, kao što je informacija o tome koliko puta je kliknuto na neki od oglasa. Ne prodaju se ni iznajmljuju niti na drugi način dele lični podaci sa trećim stranama, osim u ograničenim slučajevima, na primer kada to mora da se uradi prema važećim zakonima.
    Na osnovu prethodno navedenih stavova, se može zaključiti da je kompanija Gugl deklarativno navela da lične podatke korisnika usluga skladišti i obrađuje, ali da samo statističke podatke koji se odnose na tako dobijene informacije daje trećim stranama, odnosno da ne daje lične podatke, osim kada je davanje takvih informacija obaveza prema zakonu.
    5. Zaključak
    Na osnovu prethodne analize servisa za elektronsku poštu kompanije Gugl i poređenja te usluge sa iskustvom u upotrebi lokalnog servera za razmenu elektronske pošte došli smo do zaključka da usluga kompanije Gugl ima niz prednosti. Osnovna prednost se ogleda u tome što je korišćenje ove usluge potpuno besplatno za obrazovne institucije kao što je naša škola i sa sobom ne nosi bilo kakve dodatne troškove. Sa tehničke strane, kada se radi npr. o veličini prostora za skladištenje podataka, Gugl nudi uslove koji su teško dostižni u našem okruženju. Upotrebom servisa Google Apps korisnicima se nudi i mogućnost da koriste web aplikacije za kancelarijsko poslovanje u koje spada rad sa obradom teksta, radnim tabelama i prezentacijama, ali i organizovanje timskog rada na dokumentima, kao i javno publikovanje informacija i dokumenata.
    U svom svakodnevnom radu Visoka poslovna škola strukovnih studija iz Valjeva koristi ovaj sistem za razmenu elektronske pošte za nastavno osoblje i za studente. Trenutno ovaj sistem koristi 335 korisnika koji svoju poštu razmenjuju i preko Webmail-a i upotrebom klijenata za razmenu e-pošte. Svojim uslugama informatički gigant, Gugl, relativizuje potrebu organizacija različite veličine i strukture za obezbeđivanjem informatičkih resursa koji su neophodni za svakodnevno poslovanje, kao što su serveri za elektronsku poštu, paketi programa za kancelarijsko poslovanje, a postavlja se pitanje kada će u budućnosti ova ili neka druga kompanija ponuditi i mogućnost pokretanja besplatnog operativnog sistema preko Interneta.
    LITERATURA
    [1] D. M. Perić, Đ. K. Petrović, Restruktuiranje sajta Visoke poslovne škole strukovnih studija u Valjevu posle akreditacije, VIPOS, 2008.
    [2] D. M. Perić, Đ. K. Petrović, Internet servisi, VIPOS, . pp. 35-41, 2009.
    [3] B. Cornelius, Google applications: a quick tour, Computing Services, University of Oxford, 2008.
    [4] B. Cornelius, The role of Google Apps in UK Higher Education, Oxford University Computer Services, 2007.
    [5] J. Keltner, Google Apps for Education, University of California, 2007.
    [6] “Google Apps Education Edition” [Online], Available: http://www.google.com/a/help/intl/en/edu/index.html, [Accessed: Feb., 2009.]
    [7] “What's the difference between a Google Account and a Google Apps account” [Online], Available: http://www.google.com/support/a/bin/answer.py?answer=72709&topic=14596, [Accessed: Feb., 2009.]
    [8] “Privacy Policy – Google Privacy Center” [Online], Available: http://www.google.com/privacypolicy.html. [Accessed: Feb., 2009.]
    [9] “VIPOS, Visoka poslovna škola, Valjevo” [Online], Available: http://gmail.vipos.edu.rs, [Accessed: Feb., 2009.]





    Download 100 Kb.




    Download 100 Kb.