• Internet etiķete
  • Atsauču veidošana par Internet resursiem
  • Piemēram, atsauces uz WWW lapām
  • Piemēram, atsauces uz Internet attēliem
  • Pamēģiniet uzrakstīt savu Internet stundu plānu
  • Pieci veidi, kā iesaistīt mazus bērnus Internet lietošanā 1. Interaktīvā mācīšanās
  • 2. Virtuālās ekskursijas
  • Wba – uz Web bāzēta apmācība jeb Kā mācīt ikvienu par jebko jebkur un jebkurā laikā /William Horton, 2000




    Download 72 Kb.
    Sana22.03.2020
    Hajmi72 Kb.
    #8432

    WBA – uz Web bāzēta apmācība jeb

    "Kā mācīt ikvienu par jebko jebkur un jebkurā laikā /William Horton, 2000/"
    LIIS (Latvijas Izglītības informācijas sistēmas) projekta ietvaros veidojot Web lapu www.liis.lv/wba, mans mērķis bija palīdzēt dažādu mācību priekšmetu skolotājiem izmantot informācijas tehnoloģijas (IT) un izveidot kvalitatīvas Web lapas saviem mācību priekšmetiem.

    Jau tūkstošiem gadu cilvēki nāk kopā, lai mācītos un dalītos savās zināšanās ar citiem. Līdz pat šodienai skolās nākam kopā konkrētā laikā un vietā, lai mācītos skolotāju vadībā. Bet IT attīstības laikā šī prasība izzudīs. Pavisam drīz arī Latvijā ikvienam būs iespējams mācīties jebkur un jebkurā laikā (ja vien viņa rīcībā būs dators ar Internet pieslēgumu), pateicoties uz Web bāzētas apmācības - WBA - attīstībai.



    WBA ir:
    - aktuāla Web lapa (viegli lietojama, saistoša, atraktīva, ar novērtēšanas iespējām, ar aktuālu saturu);
    - ideāls mācību kurss Web lapā (metodiski pareizi izstrādāts, interaktīvs, ar virtuālām laboratorijām izmēģinājumiem, ar pašnovērtēšanas testiem, ar daudziem piemēriem, ar norādēm uz citiem izmantojamiem medijiem un saitēm);
    - tālmācības veicinātāja (arī netradicionālās klases skolēniem, skolēniem ar īpašām vajadzībām);
    - skolotāja 3P attīstīšana (publicēšanās + prezentācija + profesionālā attīstība);
    - skolotāju lomas maiņa - skolotājs kļūst par padomdevēju, par virtuālu skolotāju, kas neredz mācāmo auditoriju;
    - kvalitatīvu Web lapu veidošanas iespējas.

    WBA ir jauns lēciens apmācības sistēmā kopš tās pirmsākumiem: krīts, tāfele un skolotājs klases priekšā u.c. Datoru un IT attīstība nojauca barjeras laikam un vietai.

    WBA strauji maina tradicionālo mācību procesu. Tas kļūst aizraujošāks un pat lētāks. Pēdējo piecu gadu laikā izmaksas samazinājušās par 40 %. Vislielākā priekšrocība ir tālmācības iespējas.

    WBA un tai izmantotās tehnoloģijas attīstās ļoti strauji. Datoru procesoru ātrums dubultojas katrus 20 mēnešus, atmiņas ietilpība - katrus 20 mēnešus. Disku ietilpība dubultojas katru gadu, Internet pārraides ātrums - katrus divus gadus. Katru gadu Web lapu skaits palielinās kosmiskā ātrumā - 1993. gadā bija reģistrēti tikai 130 Internet domēni, 1998. gadā bija ap 3 miljonu Web lapu, bet 1999. gadā - jau vairāk nekā 5 miljonu.

    WBA ietver visas jau iepriekšējos laikos pārbaudītās mācību metodes.

    Tradicionālās mācību metodes

    Metodes, ko piedāvā WBA

    Lektoru, ekspertu, interviju, debašu, stāstu, diskusiju u.c. klausīšanās

    Audiokonferences un videokonferences, prezentāciju lapas, videolekcijas, reālā laika jeb Chat sesijas u.c.

    Atbilžu meklēšana pie vecākiem, priekšniekiem, līdzstrādniekiem, vienaudžiem, psihologiem, konsultantiem, draugiem un ekspertiem

    Epasta iespējas, diskusiju grupas, vēstkopas, videokonferences, viesu grāmatas, meklēšanas iespējas

    Grāmatu, periodikas, rakstu u.c. lasīšana

    Prezentāciju lapas, Web lapas, virtuālās bibliotēkas u.c.

    Prezentāciju, demonstrāciju skatīšanās

    Prezentāciju lapas, notikumu Web lapas, baltās tāfeles (Whiteboard) u.c.

    Muzeju, uzņēmumu, citu valstu apmeklējumi

    Virtuālie muzeji, tiešsaistes konferences, virtuālie ceļojumi u.c.

    Diskusijas ar vienaudžiem, skolotājiem, ekspertiem

    Diskusiju grupas, Chat seansi, epasts, audio- un videokonferences, viesu grāmatas u.c.

    Praktisko iemaņu nostiprināšana

    Simulāciju datorspēles, mācību spēles, testi, virtuālās laboratorijas, procedūru lapas u.c.

    Vielas atkārtošana

    Signālkartiņas, prezentācijas u.c.

    Bils Geitss jau 1999. gadā teica: “Iedomāsimies... Klase joprojām paliks klase, taču tehnoloģija arvien vairāk pārveidos ikdienas zināšanu apguves procesu. Pie sienām montētas videotāfeles aizstās skolotāja krīta rakstus ar viegli salasāmu šriftu un krāsainiem attēliem, kas būs ņemti no tīkla bagātīgajiem multimediju izglītības materiālu krājumiem - miljoniem ilustrāciju, animāciju, fotogrāfiju un videoierakstu.”

    Šeit ir uzskaitītas tikai dažas no iespējām, kā skolas varētu izmantot Internet resursus.


    • Skolēni var piekļūt pasaules informācijai, kā jaunumi, grāmatas, katalogi, datu bāzes. Var atrast attēlus, skaņas, filmas, videosižetus u.c.

    • Sazināties ar ekspertiem jebkurā mācību priekšmetā. Eksperti ir gatavi jums palīdzēt, izmantojiet šo iespēju!

    • Veikt virtuālos ceļojumus uz pašām interesantākajām pasaules vietām, piemēram, ASV Balto namu, slaveniem muzejiem, zooloģiskajiem dārziem, kosmosu, televīzijām, filmēšanas studijām u.c.

    • Piedalīties projektos kopā ar skolām, kas atrodas vairāku tūkstošu kilometru attālumā no jums. Tas palīdz iepazīties ar dažādu pasaules valstu kultūru un tradīcijām. Dažas skolas jau tagad izmanto mūsdienīgākus komunikāciju līdzekļus, kā video- un audiokonferences.

    • Baudīt klasisko, roka vai tautisko mūziku, kad mācās par komponistiem un mūziķiem Internet resursos.

    • Apskatīt videoklipus, kurus veidojuši dažādu pasaules valstu skolēni. Ar Internet resursu palīdzību skolēni var veidot visāda veida multimediju – no vienkāršiem grafiskiem līdz video multimedijiem. Arī jūs to varat!

    • Iegūt pieeju brīviem pasaules un zinātnes resursiem – datu bāzēm.

    • Atrast tūkstošiem brīvu grafisko attēlu un datorprogrammu.


    Internet etiķete

    Internet vide parasti ir atvērta un draudzīga lietotājam, bet tur var arī sastapt lietotājus, kuri pārkāpj pieklājības normas jeb Internet etiķeti. Viņi sūta nepieklājīgas epasta vēstules vai nosprosto citu e-pastkastītes ar milzīgu daudzumu vai liela apjoma vēstulēm. Tāpat Inernet ir daudz Web lapu, kas satur nelikumīgu informāciju, pirātiskas programmas, apvainojoša satura informāciju, datorvīrusus. Labi, ja skolotāji mācītu skolēniem Internet uzvedības ABC.

    Lūk, daži skolēniem domātie Internet etiķetes likumi.



    1. Nevienam Internet nedod savu personisko informāciju: vārdu, uzvārdu, mājas adresi vai telefona numuru.

    2. Esi piesardzīgs, atbildot uz tādām epasta vēstulē, kurās prasīti tavi personiskie dati vai, vēl vairāk, ja tevi aicina uz slepenu satikšanos. Nekavējoties par to paziņo skolotājiem vai vecākiem.

    3. Izstrādājot referātu, mājas darbu vai zinātniskās pētniecības darbu, neaizmirsti izmantotās literatūras sarakstā minēt arī Web lapu adreses, no kurām ņemta informācija. Citu cilvēku informāciju neuzdod kā savējo, kopējot Internet atrasto.

    4. Piedod citiem Internet lietotājiem viņu kļūdiņas, neatbildi ar rupjībām un atceries, ka kādreiz arī tu biji jauniņais Internet plašumos.

    5. Izturies pret citiem lietotājiem tāpat, kā tu gribētu, lai izturas pret tevi. Izturies pret skolas datoru tikpat saudzīgi, kā pret mājas datoru.

    6. Neizpaud citiem savas e-pastkastītes paroli.

    7. Vairākas reizes pārlasi informāciju un pārliecinies, ka tā nav kļūdaina vai aizvainojuša, pirms to sūti pa epastu, uz jaunumu grupu vai vēstkopu.

    8. Dalies ar iegūtajām zināšanām Internet un par Internet arī ar citiem.

    9. Pievērs uzmanību tai informācijai, kuru tu meklē un pēti. Nepadodies citas informācijas kārdinājumam. Internet ir bagātīgs mācību materiālu resurss. Lieto to ar vislielāko atbildību.

    10. Problēmu gadījumā konsultējies ar skolotāju. Noraksti katru kļūdu ziņojumu, kas parādās darbošanās laikā pie datora.

    11. Uzmanīgi pārlasi epasta vēstuli pirms nosūtīšanas - gluži tāpat kā parastā pasta vēstulē tajā nedrīkstētu būt pareizrakstības kļūdas, neveikls stils, nepieklājīgi izteikumi.

    12. Nelieto datoru kaitniecībai: nezodz programmatūru un neskaties bez atļaujas citu skolēnu darbos.

    13. Nekopē un nelieto programmatūru, par kuru nav samaksāts (nelicencētu programmatūru).

    14. Bez atļaujas nepieslēdzies citu skolēnu datoriem vai resursiem.

    15. Veido epasta vēstules tēmu (subject) kodolīgu, kas pēc iespējas precīzāk raksturo vēstules saturu.

    16. Ja dibini jaunus sakarus vai sūti lietišķu vēstuli, neaizmirsti norādīt savu vārdu, skolu, pilsētu un valsti, piemēram: Aija, Smiltene, Latvija.


    Atsauču veidošana par Internet resursiem

    Līdzīgi kā tiek sniegtas norādes uz grāmatām, avīžu un žurnālu rakstiem, ir jāveido atsauces par Internet resursiem. Atsauces ir jāveido par pilnīgi visiem izmantotajiem materiāliem. Atsaucēs jāievieto tikai tās saites, kuras darbojas, jo informācija Internet bieži mainās.

    Piemēram, atsauces uz epasta vēstulēm
    Epasta vēstules autors. Epasta vēstules tēma (subject). Izmantotās adreses: kam un no kā, epasta vēstules iesūtīšanas datums.
    Piemērs
    Ozoliņš Pēteris. Vides aizsardzības projekta rezultāti. Izmantotās adreses: andris@skolens.lv from Peteris.Ozolins@profesors.lv, 25. septembris, 2001.
    Piemēram, atsauces uz WWW lapām
    Autors. Ziņas nosaukums. Izmantotais http://adrese/datnes_nosaukums, ziņas ievietošanas, atjaunošanas vai ielādes datums.
    Piemērs
    Filmu studija "1=1". Ki-Ke-Ri-Gī! Gailīša astronomijas ābece maziem bērniem. Izmantotais http://www.liis.lv/astro/, 14. marts, 2001.
    Piemēram, atsauces uz Internet attēliem
    Attēla nosaukums vai īss apraksts. Izmantotais http://adrese/ceļš/datnes_nosaukums, dokumenta ievietošanas, atjaunošanas vai ielādes datums.
    Piemērs
    Gailītis ar ābeci rokās. Izmantotais http://www.liis.lv/astro/, 14. marts, 2001.
    Dodieties aizraujošos virtuālajos ceļojumos!

    Internet iespējas un multimediju programmas ir mainījušas izpratni par reālo vidi. Tās nodrošina skolotājiem un skolēniem iespējas doties aizraujošos virtuālos ceļojumos - atraktīvās izglītojošās ekskursijās, kas krasi kontrastē ar tradicionālajām ekskursijām, kas ir gan uz tuvām, gan ļoti tālām (pat dzīvē nesasniedzamām) vietām.

    Virtuālais ceļojums atgādina parastu ekskursiju, tikai bez kāpšanas autobusā, bez maltītes ņemšanas līdzi un bez skolas kavēšanas. Vēl aizraujošāk - virtuālie ceļojumi izmanto Internet kā līdzekli, lai skolēnus aizvestu citā laika joslā: pagātnē vai nākotnē, neticamās vietās: zemes dzīlēs vai kosmosā, Amerikas prezidenta kabinetā vai vislielāko izgudrojumu laboratorijās. Ar virtuālo ceļojumu palīdzību var apgūt gan pasaules vēsturi, gan ģeogrāfiju, gan bioloģiju u.c.



    Virtuālo ceļojumu mērķis ir apmeklēt noteiktus objektus. Lūk, virtuālo ceļojumu iedalījums.

    • Komandējumi, lai uzzinātu noteiktus faktus. Tie sniedz faktus par nācijām, reliģijām, personām vai notikumiem.

    • Kultūrvēsturisku vietu apzināšana. Tie ļauj apmeklēt virtuālus muzejus, lai pēc tam analizētu kultūrvēsturiskus darbus.

    • Jēdzienu noskaidrošana. Tie ļauj lietot teoriju reālām dzīves situācijām un personālijām.

    • Pirmavotu vietu apmeklējums. Tie ļauj sekot līdzi pašiem jaunākajiem un aktuālākajiem notikumiem pasaulē.

    Pamēģiniet arī jūs dažas Web adreses:

    http://jan.ucc.nau.edu/~wittke/Tibet/Tibet.html - ceļojums uz Tibetu;

    http://csdl.tamu.edu/FLORA/flynnbog/FB1.HTML - ceļojums pa purviem;

    http://www.field-trips.org/tours/sci/antarctic/_tourlaunch1.htm – ceļojums uz Antarktīdu;

    http://www.field-trips.org/tours/sci/hurricane/_tourlaunch1.htm - ceļojums pie viesuļvētrām;

    http://www.hartwick.edu/geology/work/VFT-so-far/VFT.html - ceļojums pa Hudzonas upi;

    http://www.michielb.nl/od95/ - interaktīvs ceļojums uz Sauli.
    Pamēģiniet uzrakstīt savu Internet stundu plānu, izmantojot dotos citu skolotāju padomus un paraugus:

    http://www.lessonplanspage.com/ - brīvas pieejas stundu plāni jebkuram mācību priekšmetam, jebkuram skolēnu vecumam, ar plašām meklēšanas iespējām, ar norādēm uz citām aktuālām izglītības saitēm;

    http://ericir.syr.edu/ - Izglītības resursu informācijas centra Web lapa, kurā ir iespēja darboties ar Jautājumu – Atbilžu servisu, izmantot Resursu kolekciju un Jautājumu krātuvi, kā arī sameklēt sev nepieciešamos Amerikas skolotāju veidotos stundu plānus jebkurā mācību priekšmetā;

    http://teams.lacoe.edu/documentation/places/lessons.html – Losandželosas Izglītības pārvaldes Web lapa skolotājiem ar stundu plāniem matemātikā, dabaszinībās, sociālajās zinībās, valodās, mākslā un starpriekšmetu integrācijā;

    http://www.edhelper.com/ - vairāk nekā 10000 stundu plānu, vairāk nekā 5000 darba lapu, standartizētu testu un vairāk nekā 1500 uzdevumu, kas attīsta kritisko domāšanu.
    Pieci veidi, kā iesaistīt mazus bērnus Internet lietošanā

    1. Interaktīvā mācīšanās
    Viens no vissaistošākajiem tīkla aspektiem jebkura vecuma lietotājiem ir tā interaktivitāte. Skolnieki var trenēt savas prasmes, pārbaudīt savas zināšanas vai sekmēt savu darbu, lietojot vienu no daudzajām tīklā pieejamajām interaktīvajām lapām. Piemēram, http://kids.ot.com/

    2. Virtuālās ekskursijas
    Izmantojiet savu datoru kā prezentāciju staciju virtuālajām ekskursijām, kas piedāvā daudzas iespējas pārrunām ar jūsu jaunajiem skolniekiem. Atļaujiet kaķim Soksam vest jūsu bērnus ekskursijā uz ASV Balto namu. Viņi var pat aizsūtīt elektronisko vēstuli ASV prezidentam. Piemēram, http://www.whitehouse.gov/kids/index2.html

    3. Komunikācija
    Skolotāji un skolēni var sazināties ar saviem vienaudžiem no visas pasaules. Visplašāk tiek lietots elektroniskais pasts. Bet arī audio- un videokonferenču rīkošana kļūst diezgan populāra. Atrodiet arī jūs savus vēstuļdraugus, piemēram, adresē http://www.stolaf.edu/network/iecc/

    4. Publicēšana
    Daudzas Interneta lapas ir veidotas, lai mudinātu skolēnus rakstīt. Viņi var iesūtīt savus radošos darbus un redzēt savu darbu jau nodrukātā veidā; var izveidot arī savas klases Web lapu, kur turpmāk publicēt klases darbus un avīzes. Izmēģiniet vienu no pasaules populārākajiem jauno rakstnieku saietiem: http://www.meddybemps.com/9.700.html

    5. Sadarbība
    Veiciniet mācību pieredzi ar sadarbības projektu palīdzību. Pievienojieties jau esošiem projektiem vai mācieties izveidot savu. Padomus un līdzekļus tam atradīsiet, piemēram, Web lapā: http://www.gsn.org/

    Vēl dažas Web lapas sākumskolas vecuma skolēniem:



    http://kids-world.colgatepalmolive.com/ - daudz uzskatāmas informācijas par zobu kopšanu;

    http://www.smokeybear.com/cgi-bin/rbox/fr.cgi – Dūmu Lācis māca ugunsdrošības noteikumus; http://www.geocities.com/EnchantedForest/7155/ - interaktīva krāsojamā grāmata;

    http://www.uptoten.com/ - daudz animētu apmācības programmu maziem bērniem vecumā no 0 līdz 10 gadiem.
    Izmantotā literatūra
    Geitss Bils. Ceļš ved uz priekšu. "Tapals" tulkojums, Rīga, 1999.

    Horton William. Designing Web-Based Training. Printed in the United States of America. 2000.
    Aija CUNSKA
    Katalog: arhivs

    Download 72 Kb.




    Download 72 Kb.

    Bosh sahifa
    Aloqalar

        Bosh sahifa



    Wba – uz Web bāzēta apmācība jeb Kā mācīt ikvienu par jebko jebkur un jebkurā laikā /William Horton, 2000

    Download 72 Kb.