• Mavzuga oid shakllantiriladigan kompitensiyalar: tayanch kompitensiya(lar): TK1, TK2 fanga oid kompitensiya(lar): FK1.
  • Darsning borishi
  • Iskandar – adolatli hukmdor




    Download 0.79 Mb.
    bet1/4
    Sana03.12.2022
    Hajmi0.79 Mb.
    #32941
      1   2   3   4
    Bog'liq
    Iskandar – adolatli hukmdor
    Toshkent farmaseftika instituti kutubxona, Diplom ishlar, FRANSIYADA TA’LIM SIYOSATINING OLIB BORILISHI, turtkol ellikkala avtomobil yol uchastkasini rekonstruksiya qilishda bajariladigan injenerlik-geodezik qidiruv ishlar loyihasi, Захириддин Мухаммад Бобур, 1 Кейс, Презентация (8), oraliq nazorat savollar техник механика, B-259

    Samarqand viloyati Jomboy tumani
    XTBga qarashli 36- umumiy o’rta ta’lim maktabi
    Ona tili va adabiyot o’qituvchisi G’ozibekova Zamira

    Iskandar – adolatli hukmdor


    MAVZU:,,Saddi Iskandariy’’dostonida adolatli hukmdor sifatidagi qarashlarni aks etishi

    Darsning maqsadi:
    Ta’limiy maqsad- o’quvchilarga ,,Xamsa’’ va xamsachilik an’analarini mumtoz dostonni tushunish yo’riqlarini anglatish, Navoiy ,,Xamsa’’sining ,,Saddi Iskandariy’’ dostonidan olingan parchalar mazmunini tanishtirish, ularni tahlil qilish, badiiy tasvir vositalari haqida bilim berish.
    Tarbiyaviy maqsad- o’quvchilarni ajdodlar xotirasiga hurmat, haqiqat mezonlari hamda milliy davlatchiligimiz an’analari asosida halollik, jasorat, adolat, mustahkam iroda va sadoqat ruhida tarbiyalash.
    Rivojlantiruvchi maqsad- mumtoz dostonni o’qish va uqish ko’nikmalarini shakllantirish o’quvhilarni o’z-o’zini rivojlantirishga o’rgatish, mavzu yuzasidan olgan bilimlarni hayotiy vaziyatlarda qo’llay olishiga erishish.
    Mavzuga oid shakllantiriladigan kompitensiyalar:

    1. tayanch kompitensiya(lar): TK1, TK2

    2. fanga oid kompitensiya(lar): FK1.

    Dars turi: yangi tushuncha, bilimlarni shaklantiruvchi aqliy hujum, sayohat, davom ettir.
    Dars uslubi: noan’anaviy.
    Dars jihozlari: darslik, adabiyotshunoslik atamalari lug’ati, mavzuga oid ilmiy adabbiyotlar, slaydlar, bukletlar, tarqatma materiallar, ko’rgazmali qurollar(audio, video, fotolavhalar, jadvallar) jamlanmasi.
    Darsning borishi:
    Tashkiliy qism: o’quvchilar bilan salomlashish, sinf xonasining darsga tayyorgarlik darajasini tekshirish, davomatni aniqlash va dars musobaqa ustida olib borilishini e’lon qilib, o’quvchilarni guruhlarga ajratish

    1. Guruh ,,Navoiy’’

    2. Guruh ,,Foniy’’


    3. Download 0.79 Mb.
      1   2   3   4




    Download 0.79 Mb.