• TOKARLIK OPERATSIYASI
  • Tokarlik 1K62 dastgohi Uchkulachokli patron
  • VERTIKAL FREZALASH OPERATSIYASI
  • Jadval usuli bilan mexanik ishlov berish uchun qoldirilgan qo’yim miqdorini hisobi GOST 1855-55(hamma qolgan yuzalar uchun).
  • 2.4. Kesish maromlarini hisoblash 005. TOKARLIK OPERATSIYASI. 1-o’tish.
  • 010. TOKARLIK OPERATSIYASI. 1-o’tish.
  • 015. VERTIKAL FREZALASH OPERATSIYASI 1-o’tish.
  • Kesish maromlari 1-o’tish bilan bir xil 020. TOKARLIK OPERATSIYASI. 1-o’tish.
  • Texnologik jarayon marshrutini ishlab chiqish




    Download 5.82 Mb.
    bet9/23
    Sana23.01.2021
    Hajmi5.82 Mb.
    1   ...   5   6   7   8   9   10   11   12   ...   23
    2.2. Texnologik jarayon marshrutini ishlab chiqish

    2.1-jadval


    Operatsiya№

    O’tishlar №

    Operatsiya nomi va mohiyati.

    Kesish dastgohi nomi

    Moslama turi

    Kesuvchi asbob nomi




    1

    2

    3

    4

    5

    6




    005

    TOKARLIK OPERATSIYASI

    1

    A yuza D=55 mm, l=28.5 mm, h=1.5 mm o’lchamda qora yo’nilsin

    Tokarlik 1K62 dastgohi

    Uchkulachokli patron


    O’tuvchi yig’ma tokarlik keskichi

    [3]128-bet

    SHSS-1 va Mikrometr Nutrometr

    2

    A yuza D=55 mm, l=28.5 mm, h=1 mm o’lchamda toza yo’nilsin

    3

    I teshik D=14 mm, l=35 mm o’lchamda parmalansin

    Spiral parma D=14 mm

    4

    I yuza D=15 mm, l=35 mm o’lchamga yo’nib kengaytirilsin

    Ichki yuzalarni yo’nuvchi qattiq qotishmali keskich

    (GOST 18882-73) [3]123-bet

    5

    L yuza D=43 mm l=35 mm o’lchamga qora yo’nib kengaytirilsin

    6

    L yuza D=45 mm l=35 mm o’lchamga toza yo’nib kengaytirilsin

    7

    K yuza 10 O burchak ositda yo’nilsin

    8

    L yuzada 1x45 o’lchamda faska ochilsin

    9

    B yuza D=52 mm, l=7 mm o’lchamga yo’nilsin

    O’tuvchi yig’ma tokarlik keskichi

    [3]128-bet

    10

    C yuza D=52 mm l=37 mm o’lchamda qora yo’nilsin

    11

    C yuza D=50.8 mm l=37 mm o’lchamga yarm toza yo’nilsin

    12

    C yuza D=50 mm l=37 mm o’lchamga toza yo’nilsin

    010

    TOKARLIK OPERATSIYASI

    1

    M yuza D=20 mm l=10 mm h=1.5 mm o’lchamda qora yo’nilsin

    Tokarlik 1K62 dastgohi

    Uchkulachokli patron


    O’tuvchi yig’ma tokarlik keskichi

    [3]128-bet

    SHSS-1 va Mikrometr Nutrometr

    2

    M yuza D=20 mm l=10 mm h=1 mm o’lchamda toza yo’nilsin

    3

    H teshik D=6 mm l=15 mm o’lchamda parmalansin

    Spiral parma D=6 mm

    4

    E yuza D=25.4 mm l=9 mm o’lchamda yo’nilsin

    O’tuvchi yig’ma tokarlik keskichi

    [3]128-bet

    5

    D yuza 30O burchak ostida toza yo’nilsin

    6

    N yuza D=20 mm l=30 mm o’lchamda yo’nilsin

    7

    G yuza D=14 mm l=10 mm o’lchamda yo’nilsin

    8

    F ariqcha D=11.5 l=1.25 o’lchamda yo’nilsin

    Otreznoy keskich GOST 18874-73

    9

    G yuzada M14 rezba ochilsin

    Plyashka M14

    015

    VERTIKAL FREZALASH OPERATSIYASI

    1

    T1 paz D=10 mm l=20 mm o’lchamda frezalansin

    6N12PB

    Maxsus


    Barmoq freza




    2

    T2 paz D=10 mm l=20 mm o’lchamda frezalansin

    020

    TOKARLIK OPERATSIYASI

    1

    B yuzada M52x1.5 rezba ochilsin

    1K62

    Patron

    PlyashkaM52




    2

    J yuzada M16x1.5 rezba ochilsin

    Metchik M16

    2.3.Zagatovkaga ishlov berishda qo’yim hisobi





    1. Diametri Ø50 h10 bo‘lgan C yuza uchun qo‘yim miqdorini hisoblaymiz.

    Zagatovkaning yuza aniqligi, uni qanday usul bilan olinganligiga bog’liq bo’lib, [3, 187 bet]ga ko’ra, shtamplangan – pakovka  yig’indisi 490 mkm aniqlikga ega. C yuzaga ishlov berish texnologik marshruti qora, yarim toza va toza yo’nishdan iborat.

    Ichki va tashqi yuzalarga ishlov berishda qo‘yimlarni aniqlash quyidagi formula yordamida topiladi [4, 62 b.]:



    ,

    Zagotovka uchun profilning notekisliklari balandligi R va sirt qatlamdagi nuqsonlar chuqurligini T jadvaldan olamiz:



    1. zagotovka uchun: R=240 mkm; T=250 mkm [4, 7 b.];

    2. qora yo’nish uchun: R=240 mkm; T=240 mkm [4, 9 b.];

    3. yarim toza yo‘nish uchun: R= 120 mkm; T= 120 mkm [4, 9 b.];

    4. toza yo‘nish uchun: R=40 mkm; T=40 mkm [4, 9 b.];

    Dopusklar miqdori:

    • zagotovka uchun δ=1900 mkm; h16

    • qora yo‘nish uchun δ=740 mkm; h14

    • yarm toza yo‘nish uchun δ=300 mkm; h12

    • toza yo‘nish uchun δ=100 mkm. h10

    Fazoviy chetlanishlarning umumiy yig‘indisi sortli prokatlarni yo‘nish jarayoni quyidagi formula yordamida topiladi:



    mkm [4, 17 b.]

    ;

     = 0.3 mm = 300 mkm; [4, 16 b.]

     ==306 mkm.
    Qoldiq fazoviy chetlanishlar:

    • qora yo‘nishdan so‘ng ρ1=0,05·306=15.3 mkm;

    • yarim toza yo‘nishdan so‘ng ρ2=0,04·306=12.4 mkm;





     [4, 23 b.]

    = 380 mkm

    • qora yo‘nishdan so‘ng = 0,05·380 = 19 mkm;

    • yarim toza yo‘nishdan so‘ng = 0,04·380 = 15.2 mkm;

    Qo‘yimlarning minimal miqdorini hisoblaymiz:

    • zagotovka 

    • qora yo‘nish 

    • yarim toza yo‘nish 

    = 49.9+=50.1 = 50.1+1.08 =51.18;

    = 51.18+1.956 = 53.136;



    = 50-0.1 = 49.9;  = 49.9+0.1 = 50;

    = 50.4-0.3= 50.1; = 50.1+0.3 =50.4;

    = 51.94-0.74 = 51.2; = 51.2+0.74 = 51.94;

    =55.1-1.9 = 53.2; = 53.2+1.9 = 55.1;

    Zagotovkaning hisobiy o‘lchamlarini aniqlaymiz: 2.2-jadval



    Texnologik ishlov berish

    Qo‘yim elementlari, mkm

    2zmin

    Dh, mm

    Dopusk δ, mkm

    CHegaraviy o‘lcham, mm

    Qo‘yimlar chegarasi, mkm

    Rz

    T

    Ρ

    Ε

    dmin

    dmax





    Zagotovka
    pakovka

    490

    306







    53.136

    1900

    53.2

    55.1







    1.Qora yo‘nish

    240

    240

    15.3

    380

    2*978

    51.18

    740

    51.2

    51.94

    2200

    3160

    2.Yarim toza yo‘nish

    120

    120

    12.4

    19

    2*504

    50.1

    300

    50.1

    50.4

    1100

    1900

    3. Toza yo‘nish

    40

    40




    15.2

    2*100

    49.9

    100

    49.9

    50

    200

    400

    Jami




























    3500

    5460

    Qo’yimlarning eng katta va eng kichik qiymatlari yig‘indisini aniqlaymiz: =3500 mkm; =5460 mkm.

    Hisoblar to‘g‘riligini tekshiramiz.



    z- δd

    400 – 200 = 300 – 100

    200 = 200

    Jadval usuli bilan mexanik ishlov berish uchun qoldirilgan qo’yim miqdorini hisobi GOST 1855-55(hamma qolgan yuzalar uchun).



    Ishlov beriladigan yuza

    O’lcham

    Qo’yim

    Chetlanish, mm

    Jadval, mm

    Hisobiy, mm

    A va M

    L= 95 mm




    2·3.11

    +0.4

    -0.5


    T1

    D=21 mm







    +0.4

    -0.5


    L

    D=40 mm







    +0.4

    -0.5



    2.4. Kesish maromlarini hisoblash

    005. TOKARLIK OPERATSIYASI.

    1-o’tish. A yuza D=55 mm, l=28.5 mm, h=1.5 mm o’lchamda qora yo’nilsin. Dastgoh: Tokorlik 1K62. Ishlov berishga qoldirilgan qo’yim miqdori h=1.5 mm. Mexanik ishlov berishdan so’ng yuzaning g’adir-budurligi Ra=12.5 mkm ga teng. Zagotovka materiali Stal 45, =598 MPa.

    Kesuvchi asbob: Tokorlik o’tuvchi yig’ma keskichi, kesuvchi qismi materiyali T15K6, keskich tanasi materiyali Polat 40, ko’ndalang kesim yuzasi 16x25 mm, l=160 mm

    Kesish maromini belgilaymiz.

    1. Kesish chuqurligi. Bir marta o’tishda qo’yim miqdorini olib tashlash uchun t =1.5 mm.

    2. Surish qiymatini aniqlaymiz. So=0.3-0.4 mm/ayl. ([3], 2.13-j, 42-b)

    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovkalab So=0.35 mm/ayl ni qabul qilamiz.



    3. Kesishda asosiy harakat tezligini aniqlaymiz.

    T-keskich turg’unlik davri, T=30....60 daqiqa ([3], 46-b) T=60 daqiqa qabul qilamiz

    Formuladagi koeffitsentlar va daraja ko’rsatkichlarini yozib olamiz.

     ([3], 2.19-j, 46-b)

    To’g’rilash koeffitsientlarini e’tiborga olamiz.





    Kmv- ishlov berilayotgan materialni xisobga oluvchi koeffitsent;

    ([3], 2.1-j, 34-b)

    nv=1; KG=1 ([3], 2.2-j, 35-b)





    Kpv- Ishlov berilayotgan yuza xolatini xisobga oluvchi koef-nt: Knv=0.8 [3], 2.5-j, 37-b)

    Kuv- Kesuvchi qismi materialini xisobga oluvchi koef-nt: ([3], 2.6-j, 37-b)

    Kv=1.25∙0.8∙1=1

    4. Shpindelni aylanishlar chastotasini hisoblaymiz.



    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovka qilib xaqiqiy aylanishlar chastotasi n=1250 daq-1 ni qabul qilamiz.



    5. Kesish jarayonida asosiy harakatning haqiqiy tezligi:

    6. Kesish kuchi Pz ni quyidagi formuladan hisoblab topamiz:



    Mavjud ishlov berish sharoiti uchun:



     ([3], 2.24-j, 50-b)

    Kesish kuchidagi to’g’rilash koeffitsienti





    Kmp- ishlov berilayotgan materialni xisobga oluvchi koeffitsent;

    n=0.75 ([3], 2.9-j, 38-b) 

    Kφr=1, Kγr=1, Kλr=1, Krp=0.93 ([3], 2.25-j, 52-b)





    7. Kesish uchun sarflangan quvvat:

    8. Dastgoh yuritmasi quvvati yetarli ekanligini tekshiramiz:

    Nshp=Nd·ɳ=10·0.75=7.5 kvt;

    Nkes≤Nshp, 1.68≤7.5, yani ishlov berish mumkin.



    9. Asosiy vaqtni hisoblaymiz.

    Keskichni ishchi yurish uzunligi L=l+y+∆ bu yerda: keskichni botishi y=1.5 mm, keskichni chiqishi ∆=1.5 mm l=28.5, i=1 o’tishlar soni



    L=28.5+1.5+1.5 =31.5 mm



    2-o’tish. A yuza D=55 mm, l=28.5 mm, h=1 mm o’lchamda toza yo’nilsin. Mexanik ishlov berishdan so’ng yuzaning g’adir-budurligi Ra=6.3 mkm ga teng.

    Kesish maromini belgilaymiz.

    1. Kesish chuqurligi. Bir marta o’tishda qo’yim miqdorini olib tashlash uchun t =1 mm.

    2. Surish qiymatini aniqlaymiz. So=0.3-0.4 mm/ayl. ([3], 2.13-j, 42-b)

    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovkalab So=0.35 mm/ayl ni qabul qilamiz.

    3. Kesishda asosiy harakat tezligini aniqlaymiz.



    T-keskich turg’unlik davri, T=30....60 daqiqa ([3], 46-b) T=60 daqiqa qabul qilamiz

    Formuladagi koeffitsentlar va daraja ko’rsatkichlarini yozib olamiz.

     ([3], 2.19-j, 46-b)

    To’g’rilash koeffitsientlarini e’tiborga olamiz. 



    4. Shpindelni aylanishlar chastotasini hisoblaymiz.



    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovka qilib xaqiqiy aylanishlar chastotasi n=1250 daq-1 ni qabul qilamiz.



    5. Kesish jarayonida asosiy harakatning haqiqiy tezligi:

    6. Kesish kuchi Pz ni quyidagi formuladan hisoblab topamiz:



    Mavjud ishlov berish sharoiti uchun:



     ([3], 2.24-j, 50-b)

    Kesish kuchidagi to’g’rilash koeffitsienti 





    7. Kesish uchun sarflangan quvvat:

    8. Dastgoh yuritmasi quvvati yetarli ekanligini tekshiramiz:

    Nshp=Nd·ɳ=10·0.75=7.5 kvt;

    Nkes≤Nshp, 1.74≤7.5, yani ishlov berish mumkin.



    9. Asosiy vaqtni hisoblaymiz.

    Keskichni ishchi yurish uzunligi L=l+y+∆ bu yerda: keskichni botishi y=1 mm, keskichni chiqishi ∆=1 mm l=28.5, i=1 o’tishlar soni



    L=28.5+1+1 =30.5 mm



    3-o’tish. I teshik D=14 mm, l=35 mm o’lchamda parmalansin. Mexanik ishlov berishdan so’ng yuzaning g’adir-budurligi Ra=12.5 mkm ga teng. Kesuvchi asbob va uning geometrik parametrlari: Spiral parma D=14 mm, kesuvchi qism materiali, tezkesar po’lat P6M5.

    Kesish maromini belgilaymiz.

    1. Kesish chuqurligini belgilaymiz. t=D/2=14/2 = 7 mm.

    2. Surish qiymatini aniqlaymiz. So=0.38-0.43 mm/ayl. ([3], 2.13-j, 42-b)

    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovkalab So=0.35 mm/ayl ni qabul qilamiz.

    3. Kesishda asosiy harakat tezligini aniqlaymiz.



    m/daq

    T-keskich turg’unlik davri, T=45 daqiqa ([3], 46-b) T=45 daqiqa qabul qilamiz

    Formuladagi koeffitsentlar va daraja ko’rsatkichlarini yozib olamiz.

     ([3], 2.42-j, 65-b)

    To’g’rilash koeffitsientlarini e’tiborga olamiz. 



    4. Shpindelni aylanishlar chastotasini hisoblaymiz.



    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovka qilib xaqiqiy aylanishlar chastotasi n=530 daq-1 ni qabul qilamiz.



    5. Kesish jarayonida asosiy harakatning haqiqiy tezligi:

    6. Burovchi momentni aniqlaymiz:



    Burovchi moment uchun:



    q=2.0; y=0.8; ([3], 2.45-j, 67-b)

    Kp=0,84

    U xolda:


    7. O’q bo’yicha kuchni hisoblaymiz:





    =68; q=1.0; y=0.7; ([3], 2.45-j, 67-b)

    U xolda:


    8. Kesishdagi quvvat:



    9. Asosiy vaqt:





    Bu yerda: L==35+1+1=37 mm; bu yerda: y=1 mm, parmani botishi ∆=1 mm, parmani chiqishi, l = 35 mm, teshik uzunligi.

    4-o’tish. I yuza D=15 mm, l=35 mm o’lchamga yo’nib kengaytirilsin. Mexanik ishlov berishdan so’ng yuzaning g’adir-budurligi Ra=6.3 mkm ga teng.

    Kesish maromini belgilaymiz.

    1. Kesish chuqurligi. Bir marta o’tishda qo’yim miqdorini olib tashlash uchun t =0.5 mm.

    2. Surish qiymatini aniqlaymiz. So=0.3-0.4 mm/ayl. ([3], 2.13-j, 42-b)

    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovkalab So=0.35 mm/ayl ni qabul qilamiz.

    3. Kesishda asosiy harakat tezligini aniqlaymiz.



    T-keskich turg’unlik davri, T=30....60 daqiqa ([3], 46-b) T=60 daqiqa qabul qilamiz

    Formuladagi koeffitsentlar va daraja ko’rsatkichlarini yozib olamiz.

     ([3], 2.19-j, 46-b)

    To’g’rilash koeffitsientlarini e’tiborga olamiz. 



    4. Shpindelni aylanishlar chastotasini hisoblaymiz.



    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovka qilib xaqiqiy aylanishlar chastotasi n=1250 daq-1 ni qabul qilamiz.



    5. Kesish jarayonida asosiy harakatning haqiqiy tezligi:

    6. Kesish kuchi Pz ni quyidagi formuladan hisoblab topamiz:



    Mavjud ishlov berish sharoiti uchun:



     ([3], 2.24-j, 50-b)

    Kesish kuchidagi to’g’rilash koeffitsienti 





    7. Kesish uchun sarflangan quvvat:

    8. Dastgoh yuritmasi quvvati yetarli ekanligini tekshiramiz:

    Nshp=Nd·ɳ=10·0.75=7.5 kvt;

    Nkes≤Nshp, 0.45≤7.5, yani ishlov berish mumkin.



    9. Asosiy vaqtni hisoblaymiz.

    Keskichni ishchi yurish uzunligi L=l+y+∆ bu yerda: keskichni botishi y=1 mm, keskichni chiqishi ∆=1 mm l=35, i=1 o’tishlar soni



    L=35+1+1 =37 mm



    5-o’tish. L yuza D=43 mm l=35 mm o’lchamga qora yo’nib kengaytirilsin. Mexanik ishlov berishdan so’ng yuzaning g’adir-budurligi Ra=12,5 mkm ga teng.

    Kesish maromini belgilaymiz.

    1. Kesish chuqurligi. Bir marta o’tishda qo’yim miqdorini olib tashlash uchun t =1.5 mm.

    2. Surish qiymatini aniqlaymiz. So=0.3-0.4 mm/ayl. ([3], 2.13-j, 42-b)

    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovkalab So=0.35 mm/ayl ni qabul qilamiz.

    3. Kesishda asosiy harakat tezligini aniqlaymiz.



    T-keskich turg’unlik davri, T=30....60 daqiqa ([3], 46-b) T=60 daqiqa qabul qilamiz

    Formuladagi koeffitsentlar va daraja ko’rsatkichlarini yozib olamiz.

     ([3], 2.19-j, 46-b)

    To’g’rilash koeffitsientlarini e’tiborga olamiz. 



    4. Shpindelni aylanishlar chastotasini hisoblaymiz.



    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovka qilib xaqiqiy aylanishlar chastotasi n=1600 daq-1 ni qabul qilamiz.



    5. Kesish jarayonida asosiy harakatning haqiqiy tezligi:

    6. Kesish kuchi Pz ni quyidagi formuladan hisoblab topamiz:



    Mavjud ishlov berish sharoiti uchun:



     ([3], 2.24-j, 50-b)

    Kesish kuchidagi to’g’rilash koeffitsienti 





    7. Kesish uchun sarflangan quvvat:

    8. Dastgoh yuritmasi quvvati yetarli ekanligini tekshiramiz:

    Nshp=Nd·ɳ=10·0.75=7.5 kvt;

    Nkes≤Nshp, 1.74≤7.5, yani ishlov berish mumkin.



    9. Asosiy vaqtni hisoblaymiz.

    Keskichni ishchi yurish uzunligi L=l+y+∆ bu yerda: keskichni botishi y=1 mm, keskichni chiqishi ∆=1 mm l=35, i=1 o’tishlar soni



    L=35+1+1 =37 mm



    6-o’tish. L yuza L yuza D=45 mm l=35 mm o’lchamga toza yo’nib kengaytirilsin. Mexanik ishlov berishdan so’ng yuzaning g’adir-budurligi Ra=6.3 mkm ga teng.

    Kesish maromini belgilaymiz.

    1. Kesish chuqurligi. Bir marta o’tishda qo’yim miqdorini olib tashlash uchun t =1 mm.

    2. Surish qiymatini aniqlaymiz. So=0.3-0.4 mm/ayl. ([3], 2.13-j, 42-b)

    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovkalab So=0.35 mm/ayl ni qabul qilamiz.

    3. Kesishda asosiy harakat tezligini aniqlaymiz.



    T-keskich turg’unlik davri, T=30....60 daqiqa ([3], 46-b) T=60 daqiqa qabul qilamiz

    Formuladagi koeffitsentlar va daraja ko’rsatkichlarini yozib olamiz.

     ([3], 2.19-j, 46-b)

    To’g’rilash koeffitsientlarini e’tiborga olamiz. 



    4. Shpindelni aylanishlar chastotasini hisoblaymiz.



    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovka qilib xaqiqiy aylanishlar chastotasi n=1600 daq-1 ni qabul qilamiz.



    5. Kesish jarayonida asosiy harakatning haqiqiy tezligi:

    6. Kesish kuchi Pz ni quyidagi formuladan hisoblab topamiz:



    Mavjud ishlov berish sharoiti uchun:



     ([3], 2.24-j, 50-b)

    Kesish kuchidagi to’g’rilash koeffitsienti 





    7. Kesish uchun sarflangan quvvat:

    8. Dastgoh yuritmasi quvvati yetarli ekanligini tekshiramiz:

    Nshp=Nd·ɳ=10·0.75=7.5 kvt;

    Nkes≤Nshp, 1.75≤7.5, yani ishlov berish mumkin.



    9. Asosiy vaqtni hisoblaymiz.

    Keskichni ishchi yurish uzunligi L=l+y+∆ bu yerda: keskichni botishi y=1 mm, keskichni chiqishi ∆=1 mm l=35, i=1 o’tishlar soni



    L=35+1+1 =37 mm



    7-o’tish. K yuza D=45 mm, 10 O burchak ositda l=15.23 mm o’lchamda yo’nilsin. Mexanik ishlov berishdan so’ng yuzaning g’adir-budurligi Ra=6.3 mkm ga teng.

    Kesish maromini belgilaymiz.

    1. Kesish chuqurligi. Bir marta o’tishda qo’yim miqdorini olib tashlash uchun t =1 mm.

    2. Surish qiymatini aniqlaymiz. So=0.3-0.4 mm/ayl. ([3], 2.13-j, 42-b)

    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovkalab So=0.35 mm/ayl ni qabul qilamiz.

    3. Kesishda asosiy harakat tezligini aniqlaymiz.



    T-keskich turg’unlik davri, T=30....60 daqiqa ([3], 46-b) T=60 daqiqa qabul qilamiz

    Formuladagi koeffitsentlar va daraja ko’rsatkichlarini yozib olamiz.

     ([3], 2.19-j, 46-b)

    To’g’rilash koeffitsientlarini e’tiborga olamiz. 



    4. Shpindelni aylanishlar chastotasini hisoblaymiz.



    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovka qilib xaqiqiy aylanishlar chastotasi n=1600 daq-1 ni qabul qilamiz.



    5. Kesish jarayonida asosiy harakatning haqiqiy tezligi:

    6. Kesish kuchi Pz ni quyidagi formuladan hisoblab topamiz:



    Mavjud ishlov berish sharoiti uchun:



     ([3], 2.24-j, 50-b)

    Kesish kuchidagi to’g’rilash koeffitsienti 





    7. Kesish uchun sarflangan quvvat:

    8. Dastgoh yuritmasi quvvati yetarli ekanligini tekshiramiz:

    Nshp=Nd·ɳ=10·0.75=7.5 kvt;

    Nkes≤Nshp, 1.75≤7.5, yani ishlov berish mumkin.



    9. Asosiy vaqtni hisoblaymiz.

    Keskichni ishchi yurish uzunligi L=l+y+∆ bu yerda: keskichni botishi y=1 mm, keskichni chiqishi ∆=1 mm l=15.23, i=1 o’tishlar soni



    L=15.23+1+1 =17.23 mm



    8-o’tish. L yuzada 1x45 o’lchamda faska ochilsin. Mexanik ishlov berishdan so’ng yuzaning g’adir-budurligi Ra=6.3 mkm ga teng.

    Asosiy vaqtni hisoblaymiz.



    Keskichni ishchi yurish uzunligi L=l+y+∆ bu yerda: keskichni botishi y=1 mm, keskichni chiqishi ∆=1 mm l=1, i=1 o’tishlar soni



    L=1+1+1 =3 mm



    9-o’tish. B yuza D=52 mm, l=7 mm o’lchamga yo’nilsin. Mexanik ishlov berishdan so’ng yuzaning g’adir-budurligi Ra=6.3 mkm ga teng.

    Kesish maromini belgilaymiz.

    1. Kesish chuqurligi. Bir marta o’tishda qo’yim miqdorini olib tashlash uchun t =1.5 mm.

    2. Surish qiymatini aniqlaymiz. So=0.3-0.4 mm/ayl. ([3], 2.13-j, 42-b)

    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovkalab So=0.35 mm/ayl ni qabul qilamiz.

    3. Kesishda asosiy harakat tezligini aniqlaymiz.



    T-keskich turg’unlik davri, T=30....60 daqiqa ([3], 46-b) T=60 daqiqa qabul qilamiz

    Formuladagi koeffitsentlar va daraja ko’rsatkichlarini yozib olamiz.

     ([3], 2.19-j, 46-b)

    To’g’rilash koeffitsientlarini e’tiborga olamiz. 



    4. Shpindelni aylanishlar chastotasini hisoblaymiz.



    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovka qilib xaqiqiy aylanishlar chastotasi n=1600 daq-1 ni qabul qilamiz.



    5. Kesish jarayonida asosiy harakatning haqiqiy tezligi:

    6. Kesish kuchi Pz ni quyidagi formuladan hisoblab topamiz:



    Mavjud ishlov berish sharoiti uchun:



     ([3], 2.24-j, 50-b)

    Kesish kuchidagi to’g’rilash koeffitsienti 





    7. Kesish uchun sarflangan quvvat:

    8. Dastgoh yuritmasi quvvati yetarli ekanligini tekshiramiz:

    Nshp=Nd·ɳ=10·0.75=7.5 kvt;

    Nkes≤Nshp, 2.10≤7.5, yani ishlov berish mumkin.



    9. Asosiy vaqtni hisoblaymiz.

    Keskichni ishchi yurish uzunligi L=l+y+∆ bu yerda: keskichni botishi y=1 mm, keskichni chiqishi ∆=1 mm l=7, i=1 o’tishlar soni



    L=7+1.5+1.5 =10 mm



    10-o’tish. C yuza D=52 mm, l=37 mm o’lchamga qora yo’nilsin. Mexanik ishlov berishdan so’ng yuzaning g’adir-budurligi Ra=12.5 mkm ga teng.

    Kesish maromini belgilaymiz.

    1. Kesish chuqurligi. Bir marta o’tishda qo’yim miqdorini olib tashlash uchun t =1.5 mm.

    2. Surish qiymatini aniqlaymiz. So=0.3-0.4 mm/ayl. ([3], 2.13-j, 42-b)

    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovkalab So=0.35 mm/ayl ni qabul qilamiz.

    3. Kesishda asosiy harakat tezligini aniqlaymiz.



    T-keskich turg’unlik davri, T=30....60 daqiqa ([3], 46-b) T=60 daqiqa qabul qilamiz

    Formuladagi koeffitsentlar va daraja ko’rsatkichlarini yozib olamiz.

     ([3], 2.19-j, 46-b)

    To’g’rilash koeffitsientlarini e’tiborga olamiz. 



    4. Shpindelni aylanishlar chastotasini hisoblaymiz.



    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovka qilib xaqiqiy aylanishlar chastotasi n=1600 daq-1 ni qabul qilamiz.



    5. Kesish jarayonida asosiy harakatning haqiqiy tezligi:

    6. Kesish kuchi Pz ni quyidagi formuladan hisoblab topamiz:



    Mavjud ishlov berish sharoiti uchun:



     ([3], 2.24-j, 50-b)

    Kesish kuchidagi to’g’rilash koeffitsienti 





    7. Kesish uchun sarflangan quvvat:

    8. Dastgoh yuritmasi quvvati yetarli ekanligini tekshiramiz:

    Nshp=Nd·ɳ=10·0.75=7.5 kvt;

    Nkes≤Nshp, 2.10≤7.5, yani ishlov berish mumkin.



    9. Asosiy vaqtni hisoblaymiz.

    Keskichni ishchi yurish uzunligi L=l+y+∆ bu yerda: keskichni botishi y=1 mm, keskichni chiqishi ∆=1 mm l=7, i=1 o’tishlar soni



    L=37+1.5+1.5 =40 mm



    11-o’tish. C yuza D=50.8 mm l=37 mm o’lchamga yarm toza yo’nilsin. Mexanik ishlov berishdan so’ng yuzaning g’adir-budurligi Ra=6.3 mkm ga teng.

    Kesish maromini belgilaymiz.

    1. Kesish chuqurligi. Bir marta o’tishda qo’yim miqdorini olib tashlash uchun t =0.6 mm.

    2. Surish qiymatini aniqlaymiz. So=0.3-0.4 mm/ayl. ([3], 2.13-j, 42-b)

    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovkalab So=0.35 mm/ayl ni qabul qilamiz.

    3. Kesishda asosiy harakat tezligini aniqlaymiz.



    T-keskich turg’unlik davri, T=30....60 daqiqa ([3], 46-b) T=60 daqiqa qabul qilamiz

    Formuladagi koeffitsentlar va daraja ko’rsatkichlarini yozib olamiz.

     ([3], 2.19-j, 46-b)

    To’g’rilash koeffitsientlarini e’tiborga olamiz. 



    4. Shpindelni aylanishlar chastotasini hisoblaymiz.



    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovka qilib xaqiqiy aylanishlar chastotasi n=1600 daq-1 ni qabul qilamiz.



    5. Kesish jarayonida asosiy harakatning haqiqiy tezligi:

    6. Kesish kuchi Pz ni quyidagi formuladan hisoblab topamiz:



    Mavjud ishlov berish sharoiti uchun:



     ([3], 2.24-j, 50-b)

    Kesish kuchidagi to’g’rilash koeffitsienti 





    7. Kesish uchun sarflangan quvvat:

    8. Dastgoh yuritmasi quvvati yetarli ekanligini tekshiramiz:

    Nshp=Nd·ɳ=10·0.75=7.5 kvt;

    Nkes≤Nshp, 1.72≤7.5, yani ishlov berish mumkin.



    9. Asosiy vaqtni hisoblaymiz.

    Keskichni ishchi yurish uzunligi L=l+y+∆ bu yerda: keskichni botishi y=0.6 mm, keskichni chiqishi ∆=0.6 mm l=7, i=1 o’tishlar soni



    L=37+0.6+0.6 =38.2 mm



    12-o’tish. C yuza D=50 mm l=37 mm o’lchamga toza yo’nilsin. Mexanik ishlov berishdan so’ng yuzaning g’adir-budurligi Ra=3.2 mkm ga teng.

    Kesish maromini belgilaymiz.

    1. Kesish chuqurligi. Bir marta o’tishda qo’yim miqdorini olib tashlash uchun t =0.4 mm.

    2. Surish qiymatini aniqlaymiz. So=0.3-0.4 mm/ayl. ([3], 2.13-j, 42-b)

    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovkalab So=0.35 mm/ayl ni qabul qilamiz.

    3. Kesishda asosiy harakat tezligini aniqlaymiz.



    T-keskich turg’unlik davri, T=30....60 daqiqa ([3], 46-b) T=60 daqiqa qabul qilamiz

    Formuladagi koeffitsentlar va daraja ko’rsatkichlarini yozib olamiz.

     ([3], 2.19-j, 46-b)

    To’g’rilash koeffitsientlarini e’tiborga olamiz. 



    4. Shpindelni aylanishlar chastotasini hisoblaymiz.



    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovka qilib xaqiqiy aylanishlar chastotasi n=1600 daq-1 ni qabul qilamiz.



    5. Kesish jarayonida asosiy harakatning haqiqiy tezligi:

    6. Kesish kuchi Pz ni quyidagi formuladan hisoblab topamiz:



    Mavjud ishlov berish sharoiti uchun:



     ([3], 2.24-j, 50-b)

    Kesish kuchidagi to’g’rilash koeffitsienti 





    7. Kesish uchun sarflangan quvvat:

    8. Dastgoh yuritmasi quvvati yetarli ekanligini tekshiramiz:

    Nshp=Nd·ɳ=10·0.75=7.5 kvt;

    Nkes≤Nshp, 1.63≤7.5, yani ishlov berish mumkin.



    9. Asosiy vaqtni hisoblaymiz.

    Keskichni ishchi yurish uzunligi L=l+y+∆ bu yerda: keskichni botishi y=0.4 mm, keskichni chiqishi ∆=0.4 mm l=7, i=1 o’tishlar soni



    L=37+0.4+0.4 =37.8 mm



    010. TOKARLIK OPERATSIYASI.

    1-o’tish. M yuza D=20 mm l=10 mm h=1.5 mm o’lchamda qora yo’nilsin. Mexanik ishlov berishdan so’ng yuzaning g’adir-budurligi Ra=6.3 mkm ga teng.

    Kesish maromini belgilaymiz.

    1. Kesish chuqurligi. Bir marta o’tishda qo’yim miqdorini olib tashlash uchun t =1.5 mm.

    2. Surish qiymatini aniqlaymiz. So=0.5-0.9 mm/ayl. ([3], 2.13-j, 42-b)

    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovkalab So=0.9 mm/ayl ni qabul qilamiz.

    3. Kesishda asosiy harakat tezligini aniqlaymiz.



    T-keskich turg’unlik davri, T=30....60 daqiqa ([3], 46-b) T=60 daqiqa qabul qilamiz

    Formuladagi koeffitsentlar va daraja ko’rsatkichlarini yozib olamiz.

     ([3], 2.19-j, 46-b)

    To’g’rilash koeffitsientlarini e’tiborga olamiz. 



    4. Shpindelni aylanishlar chastotasini hisoblaymiz.



    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovka qilib xaqiqiy aylanishlar chastotasi n=1600 daq-1 ni qabul qilamiz.



    5. Kesish jarayonida asosiy harakatning haqiqiy tezligi:

    6. Kesish kuchi Pz ni quyidagi formuladan hisoblab topamiz:



    Mavjud ishlov berish sharoiti uchun:



     ([3], 2.24-j, 50-b)

    Kesish kuchidagi to’g’rilash koeffitsienti 





    7. Kesish uchun sarflangan quvvat:

    8. Dastgoh yuritmasi quvvati yetarli ekanligini tekshiramiz:

    Nshp=Nd·ɳ=10·0.75=7.5 kvt;

    Nkes≤Nshp, 1.63≤7.5, yani ishlov berish mumkin.



    9. Asosiy vaqtni hisoblaymiz.

    Keskichni ishchi yurish uzunligi L=l+y+∆ bu yerda: keskichni botishi y=1.5 mm, keskichni chiqishi ∆=1.5 mm l=10, i=1 o’tishlar soni



    L=10+1.5+1.5 =13 mm


    2-o’tish. M yuza D=20 mm l=10 mm h=1 mm o’lchamda toza yo’nilsin Mexanik ishlov berishdan so’ng yuzaning g’adir-budurligi Ra=6.3 mkm ga teng.

    Kesish maromini belgilaymiz.

    1. Kesish chuqurligi. Bir marta o’tishda qo’yim miqdorini olib tashlash uchun t =1 mm.

    2. Surish qiymatini aniqlaymiz. So=0.5-0.9 mm/ayl. ([3], 2.13-j, 42-b)

    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovkalab So=0.9 mm/ayl ni qabul qilamiz.

    3. Kesishda asosiy harakat tezligini aniqlaymiz.



    T-keskich turg’unlik davri, T=30....60 daqiqa ([3], 46-b) T=60 daqiqa qabul qilamiz

    Formuladagi koeffitsentlar va daraja ko’rsatkichlarini yozib olamiz.

     ([3], 2.19-j, 46-b)

    To’g’rilash koeffitsientlarini e’tiborga olamiz. 



    4. Shpindelni aylanishlar chastotasini hisoblaymiz.



    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovka qilib xaqiqiy aylanishlar chastotasi n=1600 daq-1 ni qabul qilamiz.



    5. Kesish jarayonida asosiy harakatning haqiqiy tezligi:

    6. Kesish kuchi Pz ni quyidagi formuladan hisoblab topamiz:



    Mavjud ishlov berish sharoiti uchun:



     ([3], 2.24-j, 50-b)

    Kesish kuchidagi to’g’rilash koeffitsienti 





    7. Kesish uchun sarflangan quvvat:

    8. Dastgoh yuritmasi quvvati yetarli ekanligini tekshiramiz:

    Nshp=Nd·ɳ=10·0.75=7.5 kvt;

    Nkes≤Nshp, 1.6≤7.5, yani ishlov berish mumkin.



    9. Asosiy vaqtni hisoblaymiz.

    Keskichni ishchi yurish uzunligi L=l+y+∆ bu yerda: keskichni botishi y=1.5 mm, keskichni chiqishi ∆=1.5 mm l=10, i=1 o’tishlar soni



    L=10+1.5+1.5 =13 mm


    3-o’tish. H teshik D=6 mm l=15 mm o’lchamda parmalansin. Mexanik ishlov berishdan so’ng yuzaning g’adir-budurligi Ra=6.3 mkm ga teng. Kesuvchi asbob va uning geometrik parametrlari: Spiral parma D=6 mm, kesuvchi qism materiali, tezkesar po’lat P6M5.

    Kesish maromini belgilaymiz.

    1. Kesish chuqurligini belgilaymiz. t=D/2=6/2 = 3 mm.

    2. Surish qiymatini aniqlaymiz. So=0.38-0.43 mm/ayl. ([3], 2.13-j, 42-b)

    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovkalab So=0.35 mm/ayl ni qabul qilamiz.

    3. Kesishda asosiy harakat tezligini aniqlaymiz.



    m/daq

    T-keskich turg’unlik davri, T=45 daqiqa ([3], 46-b) T=45 daqiqa qabul qilamiz

    Formuladagi koeffitsentlar va daraja ko’rsatkichlarini yozib olamiz.

     ([3], 2.42-j, 65-b)

    To’g’rilash koeffitsientlarini e’tiborga olamiz. 



    4. Shpindelni aylanishlar chastotasini hisoblaymiz.



    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovka qilib xaqiqiy aylanishlar chastotasi n=800 daq-1 ni qabul qilamiz.



    5. Kesish jarayonida asosiy harakatning haqiqiy tezligi:

    6. Burovchi momentni aniqlaymiz:



    Burovchi moment uchun:



    q=2.0; y=0.8; ([3], 2.45-j, 67-b) Kp=0,84

    U xolda:


    7. O’q bo’yicha kuchni hisoblaymiz:





    =68; q=1.0; y=0.7; ([3], 2.45-j, 67-b)

    U xolda:


    8. Kesishdagi quvvat:



    9. Asosiy vaqt:





    Bu yerda: L==15+1+1=17 mm; bu yerda: y=1 mm, parmani botishi ∆=1 mm, parmani chiqishi, l = 35 mm, teshik uzunligi.
    4-o’tish. E yuza D=25.4 mm l=9 mm o’lchamda yo’nilsin. Mexanik ishlov berishdan so’ng yuzaning g’adir-budurligi Ra=6.3 mkm ga teng.

    Kesish maromini belgilaymiz.

    1. Kesish chuqurligi. Bir marta o’tishda qo’yim miqdorini olib tashlash uchun t =1 mm.

    2. Surish qiymatini aniqlaymiz. So=0.5-0.9 mm/ayl. ([3], 2.13-j, 42-b)

    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovkalab So=0.9 mm/ayl ni qabul qilamiz.

    3. Kesishda asosiy harakat tezligini aniqlaymiz.



    T-keskich turg’unlik davri, T=30....60 daqiqa ([3], 46-b) T=60 daqiqa qabul qilamiz

    Formuladagi koeffitsentlar va daraja ko’rsatkichlarini yozib olamiz.

     ([3], 2.19-j, 46-b)

    To’g’rilash koeffitsientlarini e’tiborga olamiz. 



    4. Shpindelni aylanishlar chastotasini hisoblaymiz.



    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovka qilib xaqiqiy aylanishlar chastotasi n=1600 daq-1 ni qabul qilamiz.



    5. Kesish jarayonida asosiy harakatning haqiqiy tezligi:

    6. Kesish kuchi Pz ni quyidagi formuladan hisoblab topamiz:



    Mavjud ishlov berish sharoiti uchun:



     ([3], 2.24-j, 50-b)

    Kesish kuchidagi to’g’rilash koeffitsienti 





    7. Kesish uchun sarflangan quvvat:

    8. Dastgoh yuritmasi quvvati yetarli ekanligini tekshiramiz:

    Nshp=Nd·ɳ=10·0.75=7.5 kvt;

    Nkes≤Nshp, 2.04≤7.5, yani ishlov berish mumkin.



    9. Asosiy vaqtni hisoblaymiz.

    Keskichni ishchi yurish uzunligi L=l+y+∆ bu yerda: keskichni botishi y=1 mm, keskichni chiqishi ∆=1 mm l=9, i=1 o’tishlar soni



    L=9+1+1 =11 mm



    5-o’tish. D yuza D=50 mm 30O burchak ostida l=17.32 mm o’lchamda toza yo’nilsin. Mexanik ishlov berishdan so’ng yuzaning g’adir-budurligi Ra=6.3 mkm ga teng.

    Kesish maromini belgilaymiz.

    1. Kesish chuqurligi. Bir marta o’tishda qo’yim miqdorini olib tashlash uchun t =1 mm.

    2. Surish qiymatini aniqlaymiz. So=0.5-0.9 mm/ayl. ([3], 2.13-j, 42-b)

    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovkalab So=0.9 mm/ayl ni qabul qilamiz.

    3. Kesishda asosiy harakat tezligini aniqlaymiz.



    T-keskich turg’unlik davri, T=30....60 daqiqa ([3], 46-b) T=60 daqiqa qabul qilamiz

    Formuladagi koeffitsentlar va daraja ko’rsatkichlarini yozib olamiz.

     ([3], 2.19-j, 46-b)

    To’g’rilash koeffitsientlarini e’tiborga olamiz. 



    4. Shpindelni aylanishlar chastotasini hisoblaymiz.



    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovka qilib xaqiqiy aylanishlar chastotasi n=800 daq-1 ni qabul qilamiz.



    5. Kesish jarayonida asosiy harakatning haqiqiy tezligi:

    6. Kesish kuchi Pz ni quyidagi formuladan hisoblab topamiz:



    Mavjud ishlov berish sharoiti uchun:



     ([3], 2.24-j, 50-b)

    Kesish kuchidagi to’g’rilash koeffitsienti 





    7. Kesish uchun sarflangan quvvat:

    8. Dastgoh yuritmasi quvvati yetarli ekanligini tekshiramiz:

    Nshp=Nd·ɳ=10·0.75=7.5 kvt;

    Nkes≤Nshp, 1.49≤7.5, yani ishlov berish mumkin.



    9. Asosiy vaqtni hisoblaymiz.

    Keskichni ishchi yurish uzunligi L=l+y+∆ bu yerda: keskichni botishi y=1 mm, keskichni chiqishi ∆=1 mm l=17.32, i=1 o’tishlar soni



    L=17.32+1+1 =19.32 mm


    6-o’tish. N yuza D=20 mm l=30 mm o’lchamda yo’nilsin. Mexanik ishlov berishdan so’ng yuzaning g’adir-budurligi Ra=6.3 mkm ga teng.

    Kesish maromini belgilaymiz.

    1. Kesish chuqurligi. Bir marta o’tishda qo’yim miqdorini olib tashlash uchun t =1 mm.

    2. Surish qiymatini aniqlaymiz. So=0.5-0.9 mm/ayl. ([3], 2.13-j, 42-b)

    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovkalab So=0.9 mm/ayl ni qabul qilamiz.

    3. Kesishda asosiy harakat tezligini aniqlaymiz.



    T-keskich turg’unlik davri, T=30....60 daqiqa ([3], 46-b) T=60 daqiqa qabul qilamiz

    Formuladagi koeffitsentlar va daraja ko’rsatkichlarini yozib olamiz.

     ([3], 2.19-j, 46-b)

    To’g’rilash koeffitsientlarini e’tiborga olamiz. 



    4. Shpindelni aylanishlar chastotasini hisoblaymiz.



    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovka qilib xaqiqiy aylanishlar chastotasi n=1600 daq-1 ni qabul qilamiz.



    5. Kesish jarayonida asosiy harakatning haqiqiy tezligi:

    6. Kesish kuchi Pz ni quyidagi formuladan hisoblab topamiz:



    Mavjud ishlov berish sharoiti uchun:



     ([3], 2.24-j, 50-b)

    Kesish kuchidagi to’g’rilash koeffitsienti 





    7. Kesish uchun sarflangan quvvat:

    8. Dastgoh yuritmasi quvvati yetarli ekanligini tekshiramiz:

    Nshp=Nd·ɳ=10·0.75=7.5 kvt;

    Nkes≤Nshp, 1.6≤7.5, yani ishlov berish mumkin.



    9. Asosiy vaqtni hisoblaymiz.

    Keskichni ishchi yurish uzunligi L=l+y+∆ bu yerda: keskichni botishi y=1 mm, keskichni chiqishi ∆=1 mm l=30, i=1 o’tishlar soni



    L=30+1+1 =32 mm



    7-o’tish. G yuza D=14 mm l=10 mm o’lchamda yo’nilsin. Mexanik ishlov berishdan so’ng yuzaning g’adir-budurligi Ra=6.3 mkm ga teng.

    Kesish maromini belgilaymiz.

    1. Kesish chuqurligi. Bir marta o’tishda qo’yim miqdorini olib tashlash uchun t =1 mm.

    2. Surish qiymatini aniqlaymiz. So=0.5-0.9 mm/ayl. ([3], 2.13-j, 42-b)

    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovkalab So=0.9 mm/ayl ni qabul qilamiz.

    3. Kesishda asosiy harakat tezligini aniqlaymiz.



    T-keskich turg’unlik davri, T=30....60 daqiqa ([3], 46-b) T=60 daqiqa qabul qilamiz

    Formuladagi koeffitsentlar va daraja ko’rsatkichlarini yozib olamiz.

     ([3], 2.19-j, 46-b)

    To’g’rilash koeffitsientlarini e’tiborga olamiz. 



    4. Shpindelni aylanishlar chastotasini hisoblaymiz.



    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovka qilib xaqiqiy aylanishlar chastotasi n=1600 daq-1 ni qabul qilamiz.



    5. Kesish jarayonida asosiy harakatning haqiqiy tezligi:

    6. Kesish kuchi Pz ni quyidagi formuladan hisoblab topamiz:



    Mavjud ishlov berish sharoiti uchun:



     ([3], 2.24-j, 50-b)

    Kesish kuchidagi to’g’rilash koeffitsienti 





    7. Kesish uchun sarflangan quvvat:

    8. Dastgoh yuritmasi quvvati yetarli ekanligini tekshiramiz:

    Nshp=Nd·ɳ=10·0.75=7.5 kvt;

    Nkes≤Nshp, 1.6≤7.5, yani ishlov berish mumkin.



    9. Asosiy vaqtni hisoblaymiz.

    Keskichni ishchi yurish uzunligi L=l+y+∆ bu yerda: keskichni botishi y=1 mm, keskichni chiqishi ∆=1 mm l=10, i=1 o’tishlar soni



    L=10+1+1 =12 mm



    8-o’tish. F ariqcha D=11.5 l=1.25 o’lchamda yo’nilsin. Mexanik ishlov berishdan so’ng yuzaning g’adir-budurligi Ra=6.3 mkm ga teng.

    Kesish maromini belgilaymiz.

    1. Kesish chuqurligi. Bir marta o’tishda qo’yim miqdorini olib tashlash uchun t =3 mm.

    2. Surish qiymatini aniqlaymiz. So=0.5-0.9 mm/ayl. ([3], 2.13-j, 42-b)

    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovkalab So=0.9 mm/ayl ni qabul qilamiz.

    3. Kesishda asosiy harakat tezligini aniqlaymiz.



    T-keskich turg’unlik davri, T=30....60 daqiqa ([3], 46-b) T=60 daqiqa qabul qilamiz

    Formuladagi koeffitsentlar va daraja ko’rsatkichlarini yozib olamiz.

     ([3], 2.19-j, 46-b)

    To’g’rilash koeffitsientlarini e’tiborga olamiz. 



    4. Shpindelni aylanishlar chastotasini hisoblaymiz.



    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovka qilib xaqiqiy aylanishlar chastotasi n=1600 daq-1 ni qabul qilamiz.



    5. Kesish jarayonida asosiy harakatning haqiqiy tezligi:

    6. Kesish kuchi Pz ni quyidagi formuladan hisoblab topamiz:



    Mavjud ishlov berish sharoiti uchun:



     ([3], 2.24-j, 50-b)

    Kesish kuchidagi to’g’rilash koeffitsienti 





    7. Kesish uchun sarflangan quvvat:

    8. Dastgoh yuritmasi quvvati yetarli ekanligini tekshiramiz:

    Nshp=Nd·ɳ=10·0.75=7.5 kvt;

    Nkes≤Nshp, 1.4≤7.5, yani ishlov berish mumkin.



    9. Asosiy vaqtni hisoblaymiz.



    9-o’tish. G yuzada M14 l=7 mm rezba ochilsin. Mexanik ishlov berishdan so’ng yuzaning g’adir-budurligi Ra=6.3 mkm ga teng.

    Kesish maromini belgilaymiz.

    1. Kesish chuqurligi. Bir marta o’tishda qo’yim miqdorini olib tashlash uchun t =1,5 mm.

    2. Surish qiymatini aniqlaymiz. So=0.4-0.6 mm/ayl. ([3], 2.13-j, 42-b)

    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovkalab So=0.5 mm/ayl ni qabul qilamiz.

    3. Kesishda asosiy harakat tezligini aniqlaymiz.



    T-keskich turg’unlik davri, T=30....60 daqiqa ([3], 46-b) T=60 daqiqa qabul qilamiz

    Formuladagi koeffitsentlar va daraja ko’rsatkichlarini yozib olamiz.

     ([3], 2.19-j, 46-b)

    To’g’rilash koeffitsientlarini e’tiborga olamiz. 



    4. Kesish jarayonida asosiy harakatning haqiqiy tezligi:



    Mavjud ishlov berish sharoiti uchun:



     ([3], 2.24-j, 50-b)

    Kesish kuchidagi to’g’rilash koeffitsienti 



    7. Kesish uchun sarflangan quvvat:

    8. Dastgoh yuritmasi quvvati yetarli ekanligini tekshiramiz:

    Nshp=Nd·ɳ=10·0.75=7.5 kvt;

    Nkes≤Nshp, 2.3≤7.5, yani ishlov berish mumkin.



    9. Asosiy vaqtni hisoblaymiz.


    015. VERTIKAL FREZALASH OPERATSIYASI
    1-o’tish.T1 paz eni B=8 mm, uzunligi l= 20 mm o’lchamda qora frezalansin. Qo’yim miqdori h = 10 mm Dastgoh 6N12PB vertikal frezalash dastgohi. Kesuvchi asbob barmoq freza D= 4 mm, GOST 17026-71. Kesuvchi qismi materiali P6M5, tishlar soni z=4 ta;

    1. Kesish chuqurligi va frezalash enini aniqlaymiz. t=h=4 mm

    2. Surish miqdoriSz=0.08-0.05 mm/ayl ([4], 2.80-j, 88-b)

    Sz=0.05 qabul qilamiz



    3. Kesishdagi asosiy harakat tezligini aniqlaymiz (m/daq)

    ;

    T –frezani turg’unlik davri, T=80 daq ([3], 2.85-j, 93-b)



    Kv=1

    Formuladagi koeffitsentlar va daraja ko’rsatkichlarini yozib olamiz



    Cv= 46.7, q=0.45, x=0.5, y=0.5, u=0.1, r=0.1, m=0.33 ([4], 2.84-j, 90-b)

    4.Shpindel aylanishlar chastotasini aniqlaymiz.



    Dastgoh pasporti bo’yicha aylanishlar chastotasini korektirovka qilib n=1120 ayl/daq qabul qilamiz.



    5.Kesish jarayonida asosiy harakatning xaqiqiy tezligi:

    6. Tishlar bo’yicha surish tezligi



    SM=Sz∙z∙n=0.05=224

    Dastgoh pasportidan SM=224 mm/daq qabul qilamiz.

    U xolda:

    7. Kesish jarayonida ta’sir etayotgan kuch:



    R;

    Cp=68.2, x=0.86, y=0.72, n=0.1, q=0.86, w=0 ([4], 2.86-j, 94-b)

    ;

    8. Kesishdagi quvvat :



    kVt;

    Dastgoh quvvati bo’yicha solishtiramiz

    Nshp= Nd∙µ=0.31*0,85=8,5kVt.

    0.26≤8,5


    Demak ishlov berish mumkin.

    9.Asosiy vaqt:



    L=l+y+∆=20+3+2=25



    l=20mm,

    ∆=1…..5 mm. ∆=3mm qabul qilamiz.



    T= daq

    2-o’tish.T2 paz eni B=8 mm, uzunligi l= 20 mm o’lchamda qora frezalansin. Qo’yim miqdori h = 10 mm Dastgoh 6N12PB vertikal frezalash dastgohi. Kesuvchi asbob barmoq freza D= 4 mm, GOST 17026-71. Kesuvchi qismi materiali P6M5, tishlar soni z=4 ta;

    Kesish maromlari 1-o’tish bilan bir xil
    020. TOKARLIK OPERATSIYASI.

    1-o’tish. B yuzada M52x1.5, l=7 mm rezba ochilsin. Mexanik ishlov berishdan so’ng yuzaning g’adir-budurligi Ra=6.3 mkm ga teng.

    Kesish maromini belgilaymiz.

    1. Kesish chuqurligi. Bir marta o’tishda qo’yim miqdorini olib tashlash uchun t =1.5 mm.

    2. Surish qiymatini aniqlaymiz. So=0.4-0.6 mm/ayl. ([3], 2.13-j, 42-b)

    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovkalab So=0.5 mm/ayl ni qabul qilamiz.

    3. Kesishda asosiy harakat tezligini aniqlaymiz.



    T-keskich turg’unlik davri, T=30....60 daqiqa ([3], 46-b) T=60 daqiqa qabul qilamiz

    Formuladagi koeffitsentlar va daraja ko’rsatkichlarini yozib olamiz.

     ([3], 2.19-j, 46-b)

    To’g’rilash koeffitsientlarini e’tiborga olamiz. 



    4. Kesish jarayonida asosiy harakatning haqiqiy tezligi:



    Mavjud ishlov berish sharoiti uchun:



     ([3], 2.24-j, 50-b)

    Kesish kuchidagi to’g’rilash koeffitsienti 



    7. Kesish uchun sarflangan quvvat:

    8. Dastgoh yuritmasi quvvati yetarli ekanligini tekshiramiz:

    Nshp=Nd·ɳ=10·0.75=7.5 kvt;

    Nkes≤Nshp, 2.3≤7.5, yani ishlov berish mumkin.



    9. Asosiy vaqtni hisoblaymiz.



    2-o’tish. J yuzada M16x1.5 rezba ochilsin. Mexanik ishlov berishdan so’ng yuzaning g’adir-budurligi Ra=6.3 mkm ga teng.

    Kesish maromini belgilaymiz.

    1. Kesish chuqurligi. Bir marta o’tishda qo’yim miqdorini olib tashlash uchun t =1.5 mm.

    2. Surish qiymatini aniqlaymiz. So=0.4-0.6 mm/ayl. ([3], 2.13-j, 42-b)

    Dastgoh pasporti bo’yicha korektirovkalab So=0.5 mm/ayl ni qabul qilamiz.

    3. Kesishda asosiy harakat tezligini aniqlaymiz.



    T-keskich turg’unlik davri, T=30....60 daqiqa ([3], 46-b) T=60 daqiqa qabul qilamiz

    Formuladagi koeffitsentlar va daraja ko’rsatkichlarini yozib olamiz.

     ([3], 2.19-j, 46-b)

    To’g’rilash koeffitsientlarini e’tiborga olamiz. 



    4. Kesish jarayonida asosiy harakatning haqiqiy tezligi:



    Mavjud ishlov berish sharoiti uchun:



     ([3], 2.24-j, 50-b)

    Kesish kuchidagi to’g’rilash koeffitsienti 



    7. Kesish uchun sarflangan quvvat:

    8. Dastgoh yuritmasi quvvati yetarli ekanligini tekshiramiz:

    Nshp=Nd·ɳ=10·0.75=7.5 kvt;

    Nkes≤Nshp, 2.3≤7.5, yani ishlov berish mumkin.



    9. Asosiy vaqtni hisoblaymiz.





    Download 5.82 Mb.
    1   ...   5   6   7   8   9   10   11   12   ...   23




    Download 5.82 Mb.

    Bosh sahifa
    Aloqalar

        Bosh sahifa



    Texnologik jarayon marshrutini ishlab chiqish

    Download 5.82 Mb.