• Mavzu :Fe’llarn aniqlash Soatlar soni
  • O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi : Metod
  • Baholash
  • Tarbiyaviy
  • Kutilayotgan natija O’quvchilar dars yakunida fe’l so’z turkumi
  • Dars jarayoni va texnologiyasi
  • Darsning borishi : 1-, 2- bosqichlar texnologik xarita
  • O’quvchi
  • Alisher Navoyining surati slayd orqali namoyish etiladi . O’qituvchi
  • Sinf o’quvchilarini guruhlarga ajratish
  • Kompyuter ekraniga o’quvchilarni qaratish 365-mashq . o’qing .Fe’llarni aniqlang.
  • IV .Yangi mavzuni mustahkamlash .
  • 6- bosqich.Uyga vazifa: 367-mashq
  • O’zbekiston respublikasi xalq ta’limi vazirligi xorazm viloyati xalq ta’limi boshqarmasi




    Download 163,1 Kb.
    bet1/3
    Sana10.04.2017
    Hajmi163,1 Kb.
    #4325
      1   2   3

    O’ZBEKISTON RESPUBLIKASI XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI XORAZM VILOYATI XALQ TA’LIMI BOSHQARMASI

    QO’SHKO’PIR TUMAN TA’LIM MUASSASALARI FAOLIYATINI METODIK TA’MINLASH VA TASHKIL ETISH BO’LIMI


    37-sonli umumiy o’rta ta’lim maktabining boshlang’ich sinf o’qituvchisi Ro`zmetova Manzuraning 3-sinflar uchun ona tili fanidan yozgan

    2013-2014 o’quv yili

    Darsning texnologik xaritasi

    Mavzu :Fe’llarn aniqlash




    Soatlar soni : 1 soat




    Mavzuning qisqacha mazmuni : Fe’l so’z turkumi yuzasidan o’quvchilarning bilim va ko’nikmasini mustahkamlash.




    O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi :

    Metod: Evristik , muammoli izlanish metodlaridan foydalanish .

    Shakli :Jamoa , guruh bilan va har bir o’quvchi bilan ishlash (sayohat ).

    Jihoz: Darslik ,kompyuter, mavzu asosida didaktik materiallar , o’yin .

    Nazorat :O’g’zaki nazorat , savol- javob , kuzatish ,o’z-o’zini nazorat qilish.

    Baholash :O’quvchilar 5 ballik reyting tizimida baholanadi.




    Darsning maqsadlari




    Ta’limiy :a)o’tilgan mavzu yuzasidan egallagan bilimlarini mustahkamlash;

    b) Fe’l mavzusidagi bilim va ko’nikmalarni mustahkamlash , takrorlash va nutqda to’g’ri qo’llay olish malakasini oshirish . Ona tilini e’zozlagan holda chet tilini o’rganishga bo’lgan qiziqishni kuchaytirish;



    Tarbiyaviy : Odob – axloq qoidalariga rioya etish , o’zgalar fikrini hurmat qilishga o’rgatish;

    Rivojlantiruvchi: O’quvchilarning mustaqil fikrlash qobiliyatini ostirish,hozirjavobligini oshirish.




    Kutilayotgan natija




    O’quvchilar dars yakunida fe’l so’z turkumi yuzasidan yangi bilimga ega bo’ladilar .

    Til deb murakkab muloqot tizimiga yoki shu tizimni oʻrganish va ishlatish qobiliyatiga aytiladi. Tilni oʻrganuvchi sohaga tilshunoslik deyiladi. Jahon tillari miqdorini aniqlash uchun til va sheva orasida farq oʻrnatish zarur.
    Turkum (genus) -1) botanikada filogenetik jihatdan yaqin (qardosh) turlarni birlashtiruvchi asosiy taksonomik kategoriya. Zoologiyadagi urugʻ botanikadagi T. ga toʻgʻri keladi. Mac, doʻlananing (Crataegus) har xil turlari (sariq, qizil va boshqalar) doʻlanalar T.


    Dars jarayoni va texnologiyasi

    Ishning nomi

    Bajariladigan ish mazmuni

    Metod

    Vaqt


    1-bosqich

    Tashkiliy

    Qisim


    Darsni tashkil etish . Navbatchi o’quvchining axborotini tinglash . Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi.Ma’naviyat daqiqasi o’tkazish.

    suhbat

    2 minut



    2-bosqich .

    Ehtiyojlarni (refleksiya )

    aniqlash


    O’quvchilarning ehtiyojlari aniqlanib, mavzuga oid mashqlar yechiladi.

    Savol-javob

    suhbat


    2minut

    2 minut



    3- bosqich

    Yangi mavzu

    bayoni


    .O’tilgan mavzuni mustahkamlash

    Fe’l so’z turkumini tushuntirish

    365-mashq

    366-mashq



    tushuntirish

    muammoli


    izlanish


    20 minut

    10minut


    4-bosqich

    Mustahkamlash



    “Sehrli gul “ o’yinini tashkil etish.


    Muammoli izlanish

    4minut

    5-bosqich.

    Baholash


    1. O’quvchining darsda ishtiroki hisobga olinib, reyting bali e’lon qilinadi.

    2. Dars yakunlanadi.




    1minut

    2minut


    6-bosqich

    Uyga vazifa



    367-mashq

    Tushuntirish

    2 minut



    Darsning borishi :

    1-, 2- bosqichlar texnologik xarita asosida tashkil etiladi .
    Xarita (yun. chartes - varaq yoki xat yoziladigan papirus), karta - Yer yuzasi, boshqa osmon jismlari yoki kosmik fazoning matematik aniq belgilangan, kichraytirilgan, umumlashtirilgan tasviri. Qabul qilingan shartli belgilar sistemasida ularda joylashgan obʼyektlar koʻrsatiladi (q. Geografik xaritalar, Xaritagrafiya)


    I . Tashkiliy qism.

    O’quvchilarning dasrga tayyorgarligini kuzatish .



    O’qituvch :

    Bolajonlar, sog’ –omonmisiz,

    Bugun darsga tayyormisiz ?

    O’quvchilar :

    Hammamiz sog’-omonmiz ,

    Yangi darsga tayyormiz !

    O’qituvchi :

    Har narsadan xabarchi ,

    Sinfda kim navbatchi ?

    O’quvchi :

    Sinfda men navbatchi,

    Tayyor barcha o’quvchi .

    O’qituvchi : - Hozir ona tili darsi , shundaymi ?

    O’quvchilar ( hamma jo’r bo’lib ) :

    Ona tilim- jon-u dilim ,

    Sening bilan biyron tilim .

    O’qituvchi shu yerda o’zbek tilining asoschisi ,mutafakkir shoir Alisher Navoyi bobomiz haqida to’xtalib o’tadi , Prezident Islom Abdug’aniyevichning “ Yuksak ma’naviyat- yengilmas kuch “asarida keltirilgan quyidagi fikrlarni aytib o’tadi : “ Agar bu ulug’ zotni avliyo desak , u avliyolarning avliyosi, mutafakkir desak , mutafakkirlarning mutafakkiri, shoir desak , shoirlarning sultonidir .

    Yer - Quyosh sistemasidagi Quyoshdan uzoqligi jihatdan uchinchi (Merkuriy, Venera sayyoralaridan keyin) sayyora. U oʻz oʻqi atrofida va aylanaga juda yaqin boʻlgan elliptik orbita boʻyicha Quyosh atrofida aylanib turadi.
    Islom (arab. - boʻysunish, itoat etish, oʻzini Alloh irodasiga topshirish) - jahonda keng tarqalgan uch dindan ( buddizm va xristianlik bilan bir qatorda) biri. Islom diniga eʼtiqod qiluvchilar arabcha "muslim" ("sadoqatli"; koʻpligi "muslimun") deb ataladi.



    Alisher Navoyining surati slayd orqali namoyish etiladi .

    O’qituvchi : - Sizlar qanday bolalarsizlar ?

    Hamma :

    Bizlar –buyuk yurt osmonida go’zal kamalak,

    Sog’lom bola bo’lmoq –eng ezgu tilak .

    O’qituvchi – Aziz o’quvchilar, hozir o’lkamizda qaysi fasl ?

    O’quvchilar Bahor

    O’qituvchi –Unday bo’lsa, bugungi darsimizni tabiat qo’ynida o’tkazsak

    O’qituvchi-Bahor fasli yuzasidan savol –javob o’tkazsak

    Savollar


    Bahor fasliga qaysi oylar kiradi ?

    Tabiat nima qiladi ?

    Birinchi bo’lib uchib keladigan qush ?

    Qushlar - umurtqali hayvonlar sinfi. Trias davrida yashagan sud-ralib yuruvchilarning psevdozuxlar turkumidan kelib chiqqanligi taxmin qilinadi. Q.ning qazilma qoldiqlari juda kam; dastlabki qazilma qoldiq - arxeopteriksnshk toshdagi izi va suyaklari yura davriga tegishli.

    Birinchi bo’lib ochiladigan gul ?

    Shu payt sinfga bahoroy kirib keladi .

    Bahoroy o’z sheri bilan o’quvchilarni bahor fasli kelgani bilan tabriklaydi .

    Qo’lidagi savatchasidagi boychechaklarni o’qituvchiga tagdim etadi.

    O’qituvchi , o’quvchilarga dars davomida faol qatnashib borgan o’quvchilarga bahoroyning boychechaklaridan berishni tushuntiriladi.



    Sinf o’quvchilarini guruhlarga ajratish

    1. Guruh –“Ot “ so’z turkumi.

    2. Guruh-“Sifat “ so’z turkumi.

    3. Guruh-“Son” so’z turkumi

    4. Guruh-“Fe’l” so’z turkumi.

    Sayohatimizni boshlaymiz

    3-bosqich .O’tilgan mavzuni mustahkamlash.Issiqsevar qushlar bizlarga o’zlari bilan qanotlarida savollar olib kelishgan .Qaldirg’och ,turna, laylaklar rasmi qanotlaridagi savollaga javob berishadi.

    1-guruh ; Ot so’z turkumi haqida ma’lumot berishadi.

    2 –guruh; Sifat so’z turkumi haqida ma’lumot berishadi.

    3- guruh; Son so’z turkumi haqida ma’lumot berishadi .

    4-guruh; Fe’l so’z turkumi haqida ma’lumot berishadi .

    O’quvchilar boychechak bilan baholanib boradilar.

    Yangi mavzu bayoni. O’qituvchi bir nechta harakatni bildiruvchi rasmlarni slayd orqali namoyish etadi. O’quvchilar esa rasmlarga qarab , harakatni bildirgan so’zlarni husnixat tarzida doskaga yozadilar.

    Suv quyyapti.Arg’imchoq uchyapti. To’p o’ynayapti .Suhbat quryapti .

    Bugungi mavzumiz fe’llarni aniqlash mavzusi slayd yordamida tushuntiriladi .



    Kompyuter ekraniga o’quvchilarni qaratish

    365-mashq . o’qing .Fe’llarni aniqlang.

    EKSKAVATOR



    Dasht qo’yniga kirdi –yu , Tashna yer bag’ridan u

    Ilk bora na’ra soldi . Siqimlab tuproq oldi .

    Erkin Vohidov

    Ko’chiring . Fe’llarning tagiga chizing .Ajratib ko’rsatilgan so’zlarga yaqin ma’noli so’zlar toping .

    Dasht –sho’l –sahro, tashna – suvsiz-chanqagan .

    “Beshinchisi ortiqcha “ o’yinini o’ynatish



    1. Maktab , kitob , kundalik , keldi , bola.

    2. Chiroyli , moviy , qizil , ikkita , semiz .

    3. O’quvchi , to’rtta , beshinchi , yuzta , o’nta .

    4. Bordi ,keldi , o’tirdi, uxladi , novvoy .

    Darslikdan 366-mashqni shartiga ko’ra doskada o’quvchilarga bajartiriladi.

    IV .Yangi mavzuni mustahkamlash .

    “ Sehrli gul o’yini “ . Bu o’yinda har bir guruh o’z guruhlari nomiga binoan yashringan so’zlarni topishadi.Ot so’z turkumi guruhiga oid bo’lgan ko’rinish . Sifat , son , fe’l guruhlari shunday ko’rinishdagi klaster usulidan foydalanishadi.



    Yozdi, o’qidi fe’llarini qatnashtirib o’quvchilarga gap tuzdirish .



    5- bosqich.Baholash . Dars davomida guruhlar olgan boychechaklarni sanab g’olib guruhni aniqlash .O’qituvchi: Sayohatimiz shu yerda yakunlanadi.Bolalar, bugungi darsimiz sizga yoqdimi ?

    O’quvchilarning fikrlari tinglanadi va umumlashtiriladi.



    6- bosqich.Uyga vazifa: 367-mashq
    Download 163,1 Kb.
      1   2   3




    Download 163,1 Kb.

    Bosh sahifa
    Aloqalar

        Bosh sahifa



    O’zbekiston respublikasi xalq ta’limi vazirligi xorazm viloyati xalq ta’limi boshqarmasi

    Download 163,1 Kb.