• Tarbiyaviyligi O`quvchilarni o`zaro hamkorlikda ishlash,ularda kompyuterlardan unumli foydalanish tushunchasini singdirishga erishish Rivojlantiruvchanligi
  • O’qituvchi: Shirin shakar bolalarim, Asal navot qandlarim. O’qituvchi
  • qalblar sizga poyondoz. O’quvchi : Rahmat ustoz omonmiz, Darsga bizlar tayyormiz . Ustoz O`quvchi Tashkiliy qism
  • O`tilgan mavzuni mustahkamlash Chap ustundagi atamalar izohini o`ng ustundan toping. Shrift
  • Web –hujjat (Веб документ) holati
  • Struktura (структура) holati
  • Yangi mavzuni mustahkamlash
  • Wordda matn yozish qoidalari




    Download 2.93 Mb.
    Sana23.02.2022
    Hajmi2.93 Mb.
    #17983
    Bog'liq
    Wordda matn yozish qoidalari” mavzusida bir soatlik ochiq dars i
    Ii-mavzu. Sanoat korxonalarini rivojlantirish strategiyasini sha-fayllar.org, MTM direktorlarining ish rejasi jurnali, MTM, O, 18.Mavzu, 15.Mavzu1, 1.Mavzu, 17.Mavzu1, 6.Mavzu, 60-MMAVZU, 8.Mavzu1, 5-maruza, 6-maruza, 3-Maruzu

    “Wordda matn yozish qoidalari” mavzusida bir soatlik ochiq dars ishlanmasi .
    Ta`limiyligi:
    Dars maqsadi:
    O`quvchilarni hujjatning ko`rinishlari,matn yozish qoidalari,hujjat bo`yicha harakatlanishhaqida bilim,ko`nikma va malaka hosil qilish va ularni amalda qo`llay olishiga erishish
    Tarbiyaviyligi
    O`quvchilarni o`zaro hamkorlikda ishlash,ularda kompyuterlardan unumli foydalanish tushunchasini singdirishga erishish
    Rivojlantiruvchanligi
    O`quvchilarni tafakkurini, dunyoqarashini ijodiy qobiliyatini rivojlantirishga erishish
    Dars turi: Yangi bilim BKM lar berish
    Dars usuli: “O`z-ozini baholash”,guruhlarda ishlash,”Kimoshdi savdosi”,”Sport lotto” o`yini
    Dars jihozi: darslik, texnik vositalar, ko`rgazmali plakatlar,baholash kartochkalari .
    Dars rejasi:
    1.Tashkiliy qism-3daqiqa
    2.O`tilgan mavzuni takrorlash-10 daqiqa
    3.Yangi mavzuni tushuntirish-20 daqiqa
    4.Yangi mavzuni mustahkamlash-8 daqiqa
    5.Baholash-2 daqiqa
    6.Uyga vazifa-2 daqiqa

    O’qituvchi:
    Shirin shakar bolalarim,
    Asal navot qandlarim.
    • O’qituvchi:
    • Vaalaykum assalom.

    • O’qituvchi :
      Hamma sog’-u omonmi,
      Darsga hamma tayyormi?

    O’quvchi :
    Assalom-u alaykum,
    O’quvchi :
    Xush kelibsiz aziz ustoz,
    qalblar sizga poyondoz.
    O’quvchi :
    Rahmat ustoz omonmiz,
    Darsga bizlar tayyormiz.
    Ustoz
    O`quvchi
    Tashkiliy qism

    Uyga vazifa “O`z-o`zini baholash ” orqali tekshirib o`quvchilar tilla tangalar bilan rag`batlantiriladi. (Bunda uyga vazifa natijalari ekranda ko`rsatiladi o`quvchilar bajarib kelgan vazifalarini o`zlari tekshiradi)
    O`tilgan mavzuni mustahkamlash
    Chap ustundagi atamalar izohini o`ng ustundan toping.

    Shrift

    Sahifa chetidagi toza saqlanadigan qism

    So`z

    Abzaslar to`plami

    Satr

    Alifbo harflari, raqamlar va turli belgilarning ko`rinishlari

    Hoshiya

    Ikki tomondan probel bilan ajratilgan belgilar ketma-ketligi

    Bosh satr

    Bosh satri bo`lgan satrlar ketma-ketligi

    Abzas

    Bitta chiziqda yozilgan so`zlar, harflar yoki belgilar ketma-ketligi

    Matn

    Hosiyadan chekinishi bo`lgan satr

    Yangi mavzu bayoni
    Word matn muharriri hujjatni tayyorlash maqsadidan kelib chiqib uning quyidagi ko`rinishlarini tavsiya etadi.
    Oddiy (обьичний) holat matnni kiritish, tahrir qilish va formatlash uchun mo`ljallangan .Bu holatda sahifa hoshiyalari rasmlar ko`rinmaydi.Bu holatdan matnning mazmuni ko`proq ahamiyatli bo`lganda foydalaniladi.
    Web –hujjat (Веб документ) holati matnni Internet dasturlari (masalan Windows tarkibidagi Internet Explorerda) ko`rsatish uchun tayyorlanganda foydalanishga qulay.
    Sahifa(Разметка страниць) holati . Bu holatda hujjat alohida sahifalar ko`rinishida aks etadi odatda bu ko`rinishda vertikal va gorizontal chiziqlar aks etib turadi
    Struktura (структура) holati matn tarkibini ko`rib turish, matn qismlarini nusxalash, ko`chirib o`tkazish yo`li bilan matnni qayta tashkil etishda ishlatiladi
    O`qish (режим чтиния) holati hujjatni ekranda o`qish uchun juda qulay bu holatda uskunalarning ba`zi panellari aks etmasligi mumkin
    To`liq ekran(Во вес екран) holati hujatni ekranda ko`zni charchatmasdan ko`rib chiqish uchun qulay
    Yangi mavzuni mustahkamlash
    Mavzuni mustahkamlashda “Sport lotto ”o`yini o`ynaladi
    1.Word dasturining hujjat ko`rinishlarining qanday ko`rinishlari bor?
    2.Rim raqamlari qanday yoziladi?
    3.Sichqonchadagi g`ildirakcha nima uchun kerak?
    4.Wordda matn yozganda yangi abzasga qanday o`tiladi?
    5.Woradda uzun tire yozilihsini amalda bajaring
    Dars yakunida o`quvchilar
    To`plagan rag`bat kartochkalarini “Kim oshdi ” savdosida sotadilar
    O`qituvchi rag`bat kartochkalarni sotib olib o`quvchilarni baholaydi
    Uyga vazifa berilib unga izoh beriladi
    Uyga vazifa 19-betdagi 1 va 2-mashqlarni bajarib kelish
    Download 2.93 Mb.




    Download 2.93 Mb.