• Dars turi
  • Darsning texnologik xaritasi
  • Bajariladigan ish shakli Ajratilgan vaqt 1
  • Darsning borishi: I.Tashkiliy qism.
  • III. Yangi mavzu ustida ishlash.
  • 26 noyabr 2015 yil




    Download 2,04 Mb.
    bet1/31
    Sana15.06.2024
    Hajmi2,04 Mb.
    #263986
      1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   31
    Bog'liq
    yozuv 2chor
    659, 660, 684, 772, 00793, 1mavzu yuzasidan topshiriq, ADABIY ME`YOR TUSHUNCHASI, 1133, 1510, 2258, 3-dars Suv –hayot manbai., 2342, O\'simliklar dunyosini muhofaza qilish. O\'simliklarni tabiatda tutgan o\'rni, xususiyatlari, Технические параметры современных буровых установок становятся все совершеннее, 2574

    Yozuv
    Mavzu : Kichik p harfining yozilishi.


    Darsning maqsadi:
    Ta’limiy: Kichik p harfi imlosini to’g’ri, aniq va chiroyli yozishga o’rgatish.


    Tarbiyaviy: O’quvchilarda mehnatsevarlik tuyg’usini tarbiyalash
    .
    Rivojlantiruvchi: O’quvchilarda chiziqdan chiqib ketmaslik , Harf unsurlarini to’g’ri yozish. P harfiga oid yozuv ko’nikmalarini rivojlantirish
    .
    Dars turi : Yangi bilim va tushunchalarini shakllantiruvchi.


    Dars metodlari : Analitik-sintetik tovush metodi, suhbat, tushuntirish, munozara, ko’rgazmalilik. “Kim to’g’ri yozadi” mashqi.


    Dars jihozlari : Yozuv daftari, qo’shimcha daftar, P harfiga oid rasmlar.


    Fanlararo bog’lanish: Alifbe, tasviriy san’at va odobnoma.


    Darsning texnologik xaritasi



    T|r

    Dars bosqichlari

    Bajariladigan ish mazmuni

    Bajariladigan ish shakli

    Ajratilgan vaqt

    1

    Tashkiliy qism

    O’quvchilarni darsga tayyorlash. Navbatchi axboroti.

    Suhbat.

    3 daqiqa

    2

    O’tilgan mavzuni takrorlash

    O’tilgan mavzuni takrorlash. Savol va topshiriqlar berib, xulosalash.

    Savol- javob.

    10 daqiqa

    3

    Yangi mavzu ustida ishlash

    Kichik p harfini yozish.

    Ko’rgazmalilik.

    20 daqiqa

    4

    Yangi mavzuni mustahkamlash

    Yozuv daftari bilan ishlash

    Daftar bilan ishlash

    10 daqiqa

    5

    Darsni yakunlash va o’quvchilarni rag’batlantirish

    Uyga vazifani tushuntirish

    Rag’batlantirish.

    2 daqiqa



    Darsning borishi:


    I.Tashkiliy qism.

    • O’quvchilarni va yozuv daftarlarini darsga hozurlash.

    • O’quv qurollarini tekshirish.


    II . O’tilgan mavzularni takrorlash.

    O’tgan darsda o’tilgan bosh Sh harfiga oid so’zlardan doskada mashq qildirilib, o’quvchi-larning bilimlari tekshirilib ko’riladi. “Kim to’g’ri yozadi ?” o’yini o’tkaziladi. Oldin ushbu so’zlar aytib yozdiriladi.


    Shamol , Shamil , Shuhrat , Shoira , shashka , shashlik.


    So’z boshida, so’z o’rtasida va so’z oxirida tushib qolgan harflarni toppish bo’yicha so’z kartochkalari beriladi. Topshiriqni to’g’ri bajargan o’quvchilar rag’batlantiriladi.


    III. Yangi mavzu ustida ishlash.
    Yangi mavzuni o’quvchilarga kichik p harfini tushuntirish bilan boshlanadi. Kichik p harfining yozilish tehnologiyasi tushuntiriladi. Bosma kichik p harfi , yozma shaklini yozishda

    p p p p p p p


    pa pa pa pa pa
    pilla pilla pilla pilla
    posbon posbon posbon
    payola payola piyola

    Download 2,04 Mb.
      1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   31




    Download 2,04 Mb.