• Xolmatova Nafisa Alijonovnaning 3–sinf matematika fanidan 1 soatlik DARS ISHLANMASI
  • Tarbiyaviy
  • Fanga oid kompetensiyalar
  • II. Otgan mavzuni so’rash va mustahkamlash
  • Kattaliklar ustida amallar bajarish uchun kattaliklar bir xil o‘lchov birligida ifodalanishi kerak.
  • Uyga vazifa 6-7 misol.
  • JAVOB: 360+X+720=1500 X=1500-1080 X=420
  • 3-sinf Matematika




    Download 0.86 Mb.
    Sana09.05.2023
    Hajmi0.86 Mb.
    #57894
    Bog'liq
    апоьтеапкоьыаь
    2-mavzu mustaqillikka erishish arafasida o‘zbekistondagi ijtimo, autoref-problema-kulturnykh-istokov-i-ideino-khudozhestvennykh-vzaimosvyazei-esteticheskogo-ideala-v, психодиагностика 2 курс мажмуа 2022, Yong`in xavfsizligi, Psixologiya fanining maqsadi va vazifalari, ayollar k.t.o\'q.am.ishchi o\'quv.das.intizor, Mustaqil ish 1 (2), Menejment amaliyotidagi zamonaviy yondoshuvlar va konse, 2-tajriba ishi, 1. Hyper-Threading texnologiyasi, 5-tema.Talap ham usinis elastikasi, karbon-kislotalarning-funksional-hosilalari-murakkab-efirlar-yog-lar-sovunlar, Oddiy va murakkab efirlar, 9 a kasb hunar 2



    O’ZBEKISTON RESPUBLIKASI
    XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI

    NAMANGAN VILOYATI
    XALQ TA’LIMI BOSHQARMASI

    To’raqo’rg’on tuman xalq ta’limi bo’limiga qarashli

    18-umumiy o’rta ta’lim maktabi
    boshlang`ich sinf o’qituvchisi

    Xolmatova Nafisa Alijonovnaning

    3–sinf matematika fanidan 1 soatlik

    DARS ISHLANMASI



    Sana: ___________ 2019-yil Fan: Matematika Sinf 3-“____”
    Mavzu: Uzunlik o‘lchov birliklari orasidagi munosabatlar
    Darsning maqsadi:
    Ta’limiy: O’quvchilarni “Uzunlik o‘lchov birliklari orasidagi munosabatlar ” xossalari bilan tanishrirish, bilim ko`nikma hosil qilish.
    Tarbiyaviy: Sport bilan shug`ullanishni targ`ib qilish, ish bajarishda tozalikka, ozodalikka, tartibga rioya qilishga o`rgatish.
    Rivojlantiruvchi:O’quvchilarda matematik nutq, xotira, tafakkurni, yozuv ko’nikmalarini rivojlantirish. O’quvchilarning faolligini oshirish, olingan bilimlarini hayot bilan bog’lash
    Fanga oid kompetensiyalar: sodda real hodisalarni matematik tilda ifodalash usullarining samarali ekanligini tushuna olish.
    Metodi: savol javob, tushuntirish
    Jihozi: Mavzuga oid ko’rgazma, tarqatmalar.kitob
    Darsning borishi.
    I. Tashkiliy qism. Salomlashish, davomotni aniqlash, `o`quvchilarni o`quv qurollarini nazoratdan o`tkazish, aylanma daftarlarni almashtirish.
    II. Otgan mavzuni so’rash va mustahkamlash. O`tilgan darsda “Uzunlik o‘lchov birliklari” yuzasidan savol-javob o`tkazish, uy vazifasini bajarilishini tahlili o`tkazilib no`to`g`ri bajarilgan misollar yuzasidan ko`rsatma beraman.
    III Yangi mavzu bayoni: Uzunlik o‘lchov birliklari orasidagi munosabat
    1. Uzunlik o‘lchov birliklari orasidagi munosabatlarni tushuntiring:
    1
    Kattaliklar ustida amallar bajarish uchun kattaliklar bir xil o‘lchov birligida ifodalanishi kerak.
    000 mm = 100 cm = 10 dm = 1 m
    300 cm = 30 dm = 3 m
    420 cm = 42 dm = 4 m 2 dm
    504 cm = 5 m 4 cm
    758 cm = 7 m 5 dm 8 cm = 7 m 58 cm
    2. 340 mm =3 dm4 cm
    567 mm = 5 dm 6 cm 7 mm
    803 mm = 8 dm 3 mm
    320 cm =3 m 2 dm = 3 m 20 cm706 cm = 7 m 6 cm459 cm =4 m +5 dm +9cm =4 m 59 cm
    842 cm =8 m +4 dm+2 cm = 8m42 cm
    Diagramma asosida oila a’zolarining bo‘ylari orasidagi farqni toping:

    4. a) A va B nuqtalarni belgilang. Ular orqali to‘g‘ri
    chiziq o‘tkazing.b) D va E nuqtalarni belgilang. Ular orqali 2 ta egri chiziq o‘tkazing.
    5. Rasm asosida masala tuzing va yeching:

    VI. O`quvchilarni baholash va uyga vazifa: Darsda faol qatnashgan, doskada misol masala bajargan va birinch bo`lib bajargan o`quvchilarni baholayman.Uyga vazifani e`lon qilaman.
    Uyga vazifa 6-7 misol. Bajarilishi yuzasidan ko`rsatma berib darsni yakunlayman.
    6. a) Toshkentdan Xivagacha bo‘lgan masofani qaysi o‘lchov birligida ifodalash qulay?
    b) Futbol maydoni o‘lchamini-chi? d) Yozayotgan ruchkamizning uzunligini-chi?
    7. 164 + 2 ∙ 349=862 (132 + 176) ∙ 2= 616 3 ∙ (104 + 229)=999
    884 – 3 ∙ 235=814 (976 – 762) ∙ 4= 856 5 ∙ (442 – 258)=920
    8. Rasm asosida masala tuzing va yeching.

    JAVOB: 360+X+720=1500 X=1500-1080 X=420
    Download 0.86 Mb.




    Download 0.86 Mb.