• Tayanch kompetensiyalar
  • Metod
  • Darsning borishi: I Tashkiliy qism.
  • III .Yangi mavzu bayoni
  • V.Baholash.
  • Yechilishi: 4 260-690=3 570 4 260+3 570+3 570= 11 400 Javob: Jami- 11 400 so’m, qo’lqop va plash 3570 so’mdan
  • 4-topshiriq. Boshlang’ich sinflarda nomanfiy butun sonlarni ko’p xonali sonlar ichida raqamlash bo’yicha bir soatlik dars ishlanmasini tayyorlash




    Download 5.08 Kb.
    Sana13.04.2024
    Hajmi5.08 Kb.
    #194357
    Bog'liq
    4-sinf matematika darsligi asosida. Sana Mavzu Ko‘p xonali sonl-hozir.org
    Kamtarlik haqida, Erta turmush qurishning salbiy oqibatlari, TARBIYAVIY ISH MARUZA 4, 1 kompyuter savodxonligi, Mt bo’limlari tomonidan maktabgacha ta’lim tashkilotiga rahbarli, BIM технологиялари, Nazariy savollar, javoblar texnalogiya, abbos chiziqli algebra, o\'zb javoblari, 1 matem, 1-mustaqil ish, 2-mustaqil ish, 1772-Текст статьи-5565-1-10-20221202, 1-amaliy

    4-sinf matematika darsligi asosida. Sana Mavzu: Ko‘p xonali sonlarni raqamlash Ta’limiy

    4-topshiriq. Boshlang’ich sinflarda nomanfiy butun sonlarni ko’p xonali sonlar ichida raqamlash bo’yicha bir soatlik dars ishlanmasini tayyorlash.

    (4-sinf matematika darsligi asosida).
    Sana_________

    Mavzu: Ko‘p xonali sonlarni raqamlash
    Ta’limiy: O’quvchilarga ko’p xonali sonni raqamlash va xona birliklari yig‘indisi ko‘rinishida tasvirlash usullari haqida bilim berish.

    Tarbiyaviy : O'quvchilarning matematikaga bo'lgan qiziqishlarini yanada oshirish, ularda bu fan orqali atrofdagi har birnarsani qadrlash, unga mehr bilan yondoshish hamda darsda ahillik, birodarlik bilan ishlash kabi xislatlarni tarbiyalash

    Rivojlantiruvchi: O’quvchilarni og’zaki va yozma hisoblash malakalarini o’stirish. Matematik topshiriqlarni bajarish orqali o'quvchilarning mustaqil va mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish.

    Tayanch kompetensiyalar:
    Axborot bilan ishlash kompetensiya elementi: mavzu doirasida ko’rsatilgan multimedia ilovalariga ongli munosabat bildirish.


    Fanga oid kompetensiyalar:
    O‘quvchilarda kundalik faoliyatda qo‘llash, fanlarni o‘rganish va ta’lim olishni davom ettirish uchun zarur bo‘lgan matematik bilim va ko‘nikmalar tizimini shakllantirish va rivojlantirish;


    Metod: suhbat, tushuntirish, ”Savol-javob”metodi

    Shakl: jamoa,guruhda ishlash,hamma o’zi uchun.

    Jihoz: Darslik, tarqatma materiallar, mavzuga oid rasmlar.multmediya darslari

    Nazorat: Og'zaki nazorat, savol-javob, kuzatish, o'z-o'zini nazorat qilish.

    Baholash: O'quvchilar bilimi 5 ballik reyting tizimida baholanadi.
    Darsning maqsadi:1)O`quvchilarning mavzu yuzasidan egallagan bilimlarini mustahkamlash, To‘rt xonali sonni xona birliklari yig‘indisiko‘rinishida tasvirlash 1000 ichida xonadan o’tib qo’shish usullari haqida o`rgatib borish.
    2) O`quvchilarga dars orqali har bir matematik muammoni ahillik, birodarlik, hamjihatlik bilan bajarishga rioya qilish zarurligini uqtirish.
    3) O‘quvchilarda matematik nutq, xotira, tafakkurni rivojlantirish, o`quvchilar faollaigini oshirish..
    Dars turi:Aralash
    Dars metodlar: Suhbat, savol-javob, mustaqil ish, didaktik o`yin
    Dars jihozlari: Darslik, tarqatma materiallar, mavzuga doir plakatlar, AKT

    Darsning borishi:

    I Tashkiliy qism. a) salomlashish, davomotni aniqlash, tozalikni tekshirish b) ma’naviyat daqiqasi

    II. O’tgan mavzuni so’rash va mustahkamlash.
    O’tgan mavzuni mustahkamlab yangi mavzu bilan bog’lanadi.

    O’quvchilar bilan savol-javoblar orqali o’tgan mavzu takrorlanadi va yangi mavzuga o’tiladi. O’quvchilarni doskaga chiqarib berilgan sonlarni jadvalga joylashtirish va ularni o’qish takrorlab olinadi. Keyingi mavzu berilgan misol va masalar orqali tushuntiriladi.



    III .Yangi mavzu bayoni

    1. 734000 3) 408000 5) 300005


    2. 51000 4) 900000


    402=400+2 570=500+70


    402 000=400 000+2000 570 000= 500 000+70 000


    IV.Mustahkamlash:
    1)= 366 000 4)=805 000
    2)=88 000 5)=9 000
    3)=90 000 6)=200 000

    Berilishi: Yechilishi:


    1- tovuq= 15 ta jo’ja (15+6)/3= 21/3=7
    2-tovuq=? , 1-dan 6 ta ko’p
    3-tovuq=? , 2-dan 3marta kam Javob: 3-tovuqda 7 ta jo’ja bor.

    3-tovuq= ?


    1) 550 6)243
    2)770 7) 270
    3)310 8)240
    4)670 9)120
    5)1000 10)120

    O’quvchilar ishini nazorat qilish qiynalgan o’quvchilarga yordam berish.



    V.Baholash. Dars yakunida umumiy ballar e’lon qilinadi va faol, bilimdon o’quvchilar rag’batlantiriladi.

    VI.Uygavazifa.
    Muhabbat opa do’kondan 4260 so’mga soyabon, soyabondan 690 so’m arzonga qo’lqop va qo’lqop bilan bir xil narxli plash sotib oldilar. Do’kondan jami necha so’mlik xarid qilindi? Qo’lqop va plashning narxi qancha?


    Yechilishi:
    4 260-690=3 570

    4 260+3 570+3 570= 11 400



    Javob: Jami- 11 400 so’m, qo’lqop va plash 3570 so’mdan


    1) 280 4)92

    2) 250 5)98

    3) 440 6)99

    BAJARDI:JAMOLOVA MASTURA 203-GURUH
    http://hozir.org
    Download 5.08 Kb.




    Download 5.08 Kb.

    Bosh sahifa
    Aloqalar

        Bosh sahifa



    4-topshiriq. Boshlang’ich sinflarda nomanfiy butun sonlarni ko’p xonali sonlar ichida raqamlash bo’yicha bir soatlik dars ishlanmasini tayyorlash

    Download 5.08 Kb.