• DARS BOSQICHLARI
  • 2-SAVOL: 4 ta 3 raqami yordamida 1 dan 10 gacha bo’lgan sonlarni hosil qiling.
  • O’tilganlarni takrorlash.
  • Mustahkamlash. Mustahkamlash. Quyidagilarni bajaring. 494-misol: 1) 2) 3) 4)
  • Chirchiq shahar 11 – umumta’lim maktabi matematika fani o’qituvchisi Yodgorova S. ning bir soatlik dars taqdimoti




    Download 290.96 Kb.
    Sana15.06.2023
    Hajmi290.96 Kb.
    #73384
    Bog'liq
    oddiy kasrlarni bolish
    optikA, Mavzu;Fazada ikki tartibli sirt tenglamalari-fayllar.org (2), Qiziqarli masalalar, mantiqiy savollar, misol va masalalar-hozir.org, Silindrik va sferik koordinatalar

    Yangibozor tumani 18 – umumta’lim maktabi matematika fani o’qituvchisi Qurbondurdieva Xavojonning bir soatlik ochiq dars ishlanmasi

    Dars mavzusi: Oddiy kasrlarni bo’lish.

    • Darsning maqsadlari:
    • Tarbiyaviy – o’quvchilarda milliylikka hurmatni tarbiyalash, o’zaro hurmat, hamkorlikka o’rgatish.
    • Ta’limiy - o’quvchilarga oddiy kasrlarni bo’lishni tushuntirish, unga doir misol-masalalarni yechishni tushuntirish.
    • Rivojlantiruvchi – xotira, tafakkur mashqlari orqali o’quvchilarning matematikaga qiziqishini oshirish.
    • Dars turi: Yangi bilimlarni shakllantirish darsi.
    • Dars usuli: Aqliy hujum, interfaol usul.
    • Dars jihozi: Darslik, savollar, osma material,praektor.

    DARS BOSQICHLARI:

    • Tashkiliy qism.
    • Assalomu-aleykum mening aziz, bilimdon o’quvchilarim. Bugungi darsimizdagi shiorimiz “Kechagi kun o’tmish,
    • Bugungi kun sir,

      Ertangi kun sovg’a

      Omad sari olg’a!”.

    • Shunday ekan hamisha bilim olishga intiling. Chunki, yurtboshimiz aytganlaridek, O’zbekiston kelajagi bilimli yoshlar qo’lidadir.
    • O’quvchilarning darsga tayyorgarligini oshirish.
    • 1-SAVOL: To’rt yuz qirq olti betli
    • Kitob sahifalandi.
    • Qani toping bu ishga
    • Necha raqam sarflandi?
    • JAVOB: Bir xonali: 1 dan 9 gacha 9 ta*1=9
    • 2 xonali: 10 dan 99 gacha 90 ta*2=180
    • 3 xonali: 100 dan 446 gacha 347 ta*3=1041
    • Jami: 9+180+1041=1230

    2-SAVOL: 4 ta 3 raqami yordamida 1 dan 10 gacha bo’lgan sonlarni hosil qiling.

    • 2-SAVOL: 4 ta 3 raqami yordamida 1 dan 10 gacha bo’lgan sonlarni hosil qiling.
    • 33:33=1 (3+3+3):3=3 3+3-(3:3)=5
    • 3:3+3:3=2 (3*3+3):3=4 (3+3)*(3:3)=6
    • (3+3)+(3:3)=7 3*3-3:3=8 3*3+3-3=9
    • 3*3+3:3=10
    • 3-SAVOL: Doirchalarga 1 dan 9 gacha raqamlarni shunday joylashtiringki, uchburchak tomonlaridagi yig’indi 20 ga teng bo’lsin.
    • Jami:


    ?
    ?
    ?
    ?
    ?
    ?
    ?
    ?
    ?
    5
    3
    4
    8
    1
    9
    2
    6
    7

    O’tilganlarni takrorlash.

    • O’tilganlarni takrorlash.
    • Darsimizni kasrlar olamiga sayohat bilan davom ettiramiz.
    • Kasr so’zi: Bo’laklab, maydalamoq
    • Mening shiorim asli
    • Foydalanasiz mendan
    • Yo’lning har qaysi fasli.
    • Hisob-kitob bizsiz
    • Tasavvur qilmoq mushkul
    • Kasrlarni o’rganmoq
    • Ko’p yaxshi savob ishdir.

    Yangi mavzuning bayoni:

    • Yangi mavzuning bayoni:
    • Oddiy kasrarning turlari haqidagi bilimlarni takrorladik.Endi oddiy kasrlarni bo’lish amali bilan tanishamiz.
    • Bir kasrni ikkinchi kasrga bo’lish uchun bo’linuvchini bo’luvchining teskarisiga ko’paytirish kerak.
    • 1-MISOL:
    • Agar berilganlardan biri aralash son bo’lsa, uni avval noto’g’ri kasrga aylantirib, keyin bo’lish amali bajariladi.
    • 2-MISOL:
    • Oddiy kasrlarni bo’lish qoidasi berilganlardan biri natural son bo’lganda ham bajariladi.
    • 3-MISOL:
    • Nolga bo’lish mumkin emas.

    Mustahkamlash.

    • Mustahkamlash.
    • Quyidagilarni bajaring.
    • 494-misol: 1) 2) 3) 4)

      495-misol: 1) 2) 3) 4)

      496-misol: 1) 2) 3) 1:4)

    • Baholash.
    •  Dars davomida aktiv qatnashgan o’quvchilar rag’batlantirilib, baholanadi.
    • Uyga vazifa. 510-511misollar.
    •  

    Download 290.96 Kb.




    Download 290.96 Kb.

    Bosh sahifa
    Aloqalar

        Bosh sahifa



    Chirchiq shahar 11 – umumta’lim maktabi matematika fani o’qituvchisi Yodgorova S. ning bir soatlik dars taqdimoti

    Download 290.96 Kb.