• Tarbiyaviy
  • Dars usuli
  • Darsning borishi: Tashkiliy qism
  • Darsning maqsad va vazifalarini qo‘yish. Tayanch bilimlarni faollashtirish. Uy vazifalarini tekshirish va o‘tilgan mavzuni mustahkamlash.
  • Dars materiallarini tushuntirish (materiallarni tushuntirish dars taqdimoti va videorolik, amaliy harakatlar, tayyor ishlar ko‘rgazmasini namoyish qilish bilan birgalikda olib boriladi).
  • Dars ishlanma tayyorlash uchun “Namuna” Mavzu




    Download 30,08 Kb.
    bet1/3
    Sana19.12.2023
    Hajmi30,08 Kb.
    #123769
      1   2   3
    Bog'liq
    Dars ishlanma tayyorlash uchun “Namuna” Mavzu


    Dars ishlanma tayyorlash uchun
    Namuna”


    Mavzu: Grafik obyektlar va ularni kompyuterda tasvirlash usullari


    Darsning maqsadi:Ta’limiy: O‘quvchilarga grafik obyektlar va ularni kompyuterda tasvirlash usullarini o‘rgatish.
    Rivojlantiruvchi: O ‘quvchilarni mustaqil fikrlarini oshirish va rivojlantirish.
    Tarbiyaviy: Vatanini sevish, milliy va umuminsoniy qadriyatlarga hurmatda bo‘lish, odob-axloq qoidalariga rioya qilishni singdirish.
    Tayanch va fanga oid kompetensiyalar:
    TK: Axborot kommunikatsion texnologiyasidan foydalanishda xorijiy tildagi atamalarni mazmunini tushungan holda uni jarayonga qo‘llay bilish;
    FK: grafik obyektlar va ularni kompyuterda tasvirlash usullari, kompyuter grafikasi va uning turlari haqida bilimga ega bo‘ladi;
    Dars usuli: suhbat, tushuntirish, “Savol-javob” metodi, “Rasmli boshqotirma”, “To‘g‘risini top”, “Yosh aktyor”o‘yinlari.
    Dars turi: Yangi bilim berish.
    O‘quv jarayonining amalga oshirish texnologiyasi:
    O‘qitish usullari: blits-so‘rov, savol-javob.
    O‘qitish shakllari: guruhlara ishlash, frontal, jamoaviy.
    O‘qitish vositalari:11-sinf darsligi, mavzuga oid dars taqdimoti,
    Monitoring va baholash: og‘zaki va test nazorati, amaliy vazifalar.
    Darsning borishi:

    1. Tashkiliy qism:

    O‘quvchilar bilan salomlashish
    Xonani va o‘quvchilarnngi darsga tayyorliklarini kuzatish
    Yo‘qlamani aniqlash
    Navbatchi axboroti.
    Siyosiy daqiqa.

    1. Darsning maqsad va vazifalarini qo‘yish.

    2. Tayanch bilimlarni faollashtirish.

    Uy vazifalarini tekshirish va o‘tilgan mavzuni mustahkamlash.
    1. “Ribbon” so‘zining ma’nosini toping.
    a) Maydon. b) Tasma c) Katak d) Mantiq
    2. MS Excel 2010 qachon ishlab chiqilgan?
    a) 2003 yil b) 2005 yil c) 2010 yil d) 2008 yil
    3. MS Excel 2010 menyular qatorini ko ‘rsating.
    a) Glavnaya, Vstavka, Razmetka stranits, Formula, Dannie, Resenzirovanie, Vid
    b) Glavnaya, Vstavka, Razmetka stranits, Ssilki, Dannie, Resenzirovanie, Vid
    c) Glavnaya, Vstavka, Razmetka stranits, Formula, Rassilki, Vid
    d) Glavnaya, Vstavka, Formula, Dannie, Resenzirovanie, Vid
    4. Glavnaya menyusi qanday vazifalarni bajaradi?
    a) jadvalga biror rasm, diagramma kabi obyektlarni joylashtirishga mo‘ljallangan
    b) jadvallardagi ma’lumotlarni kiritishga va tahrirlashga mo‘ljallangan
    c) matn xatolarini tuzatish va hujjatlarni tahrirlash
    d) jadval varaqlarini bosmaga chiqarish uchun
    5. “Matn xatolarini tuzatish va hujjatlarni tahrirlash” ni qaysi menyuda bajariladi?
    a) Glavnaya b) Formula c) Dannie d) Resenzirovanie

    1. Dars materiallarini tushuntirish (materiallarni tushuntirish dars taqdimoti va videorolik, amaliy harakatlar, tayyor ishlar ko‘rgazmasini namoyish qilish bilan birgalikda olib boriladi).


    Download 30,08 Kb.
      1   2   3




    Download 30,08 Kb.

    Bosh sahifa
    Aloqalar

        Bosh sahifa



    Dars ishlanma tayyorlash uchun “Namuna” Mavzu

    Download 30,08 Kb.